İçeriğe geç

İletişim

Finlandiya Aile Birleşimi

Finlandiya Aile Birleşimi Destek Hattı

İstanbul  0 382 213 86 60
Ankara  0312 970 05 40
İzmir  0232 970 05 40
Edirne  0850 460 15 40
Adana  0322 245 07 91
Gaziantep  0850 255 50 35

 

Finlandiya’da yaşayan bir aile üyeniz varsa ve onunla birlikte yaşamak istiyorsanız aile bağları temelinde oturma iznine ihtiyacınız vardır. Oturma izniniz yoksa Finlandiya’yı ziyaret edebilir ve en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Ziyaret için genellikle vize almanız gereklidir.

Finlandiya’da yaşayan aile üyesine sponsor denmektedir. Sponsor olan kişi sizin adınıza oturma izni başvurusunda bulunamaz. Oturma iznine sahip olmak için bir şart, sponsorla birlikte bir aile hayatına yönelmenizdir. Finlandiya kanunları aile üyeleri olarak kabul edilen kişileri tanımladığı için tüm akrabalar sponsor olarak hareket edemez. Finlandiya’da aile kavramı, diğer birçok ülkeden daha farklıdır.

Bunlar Finlandiya vatandaşı ve AB vatandaşı olmayan yabancı uyruklu aile fertleridir:

 • kayıtlı bir ortak
 • bir meslektaş ortağı
 • 18 yaşın altındaki bir çocuğun koruyucusu
 • bir çoçuk
 • Finlandiya’daki partneriniz olan kişi aile üyeniz olarak kabul edilmez.

AB vatandaşlarının Finlandiya’da ikamet iznine ihtiyacı yoktur.

Finlandiya Oturma İzni Aile Bağlarına Bağlıdır

Oturma iznine aile bağları temelinde başvurduğunuzda kullanmanız gereken başvuru aşağıdaki gerçeklere bağlıdır:

 • Sponsorla ilişkiniz – örneğin eşiniz mi yoksa çocuğunuz mı?
 • Destekleyici Finlandiya vatandaşı mı, Finlandiya’da ikamet izni var mı, yoksa Finlandiya’ya sığınma hakkı mı verildi?

Güvenli Destek Araçlarına Sahip Olmanız Gerekir

Güvenli destek araçları sizin ve ailenizin Finlandiya’da yaşaması için yeterli paraya sahip olduğunuz anlamına gelir. Geliriniz örneğin istihdamdan, özel bir kuruluştan, malvarlığından veya emekli maaşından gelebilir.

Gerekli gelir miktarı ailenizin büyüklüğüne bağlıdır. Oturma iznine aile bağları temelinde başvuran herkesin güvenli bir şekilde destek alması şart değildir.

Aile Bağlarındaki Değişiklikler

Ailenizin bağları başvuru süreciniz sırasında değişirse Finlandiya Göçmenlik Servisi’ne değişiklikleri bildirin. Aile bağlarındaki değişiklikler şunları içerir:

 • Bir çocuğun doğumu
 • Evlilik
 • Boşanma
 • Bir aile üyesinin ölümü

Aile Bağları Temelinde Oturma İzni varsa Çalışmaya İzin Verilir

Aile bağları temelinde ikamet izni almışsanız Finlandiya’da çalışma ve eğitim hakkınız hiçbir şekilde sınırlandırılmamıştır. Oturma izniniz ilişkinize göre size verildi ise belirli koşullar altında çalışabilirsiniz.

Finlandiya Aile Birleşimi için Gerekli Evraklar

Biometrik Fotoğraf
Finlandiya aile birleşimi vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar Finlandiya Konsolosluğunun belirlediği standartlarda olmalıdır, Finlandiya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

Pasaport
Finlandiya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için kullanılacak pasaportlar, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Finlandiya seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Finlandiya Aile Birleşimi Vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi.

Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği 
Yabancı uyruklu eşin bilgilerini içermelidir.

Muvafakatname
Kişi 18 yaşından küçük ise, anne baba onaylı, orijinal belge

Finlandiya doğum belgesi
Finlandiya vatandaşı eş daha önceden Türk vatandaşlığı bulunmuyor ise 

Boşanma kararı ve Boşanma ilanı
Daha önce evlilik yapmış kişiler; yapmış oldukları evliliklerinin boşanma kararı ve boşanma ilanının tercümeleri.

Oturma İzni, Pasaport, Kimlik Kartı
Finlandiya’daki eşe ait oturma izni, Kişinin Finlandiya pasaportu ve kimlik kartının fotokopisi

Dil bilindiğine dair belgeler
Basit ve yeterli seviye de dil bilindiğine dair belgeler (diploma, dil sınavı sertifikaları vb.)

Her iki eşe ait uluslararası doğum kayıt örneği 
Finlandiya`da evlilik yapmak için vize müracaatında bulunacak kişiler aşağıdaki evrakları başvurularına ek olarak organize etmelidir:

Uluslararası evlenme ehliyet belgesi (Her iki eşe ait) veya Finlandiya evlendirme dairesinden alınmış evlilik kaydı belgesi.

Önemli Not:

 • Finlandiya Konsolosluğu, gerek görmesi halinde ek evrak talep edebilirken yine bu belgelerin tercümesini de isteyebilir.
 • Finlandiya Konsolosluğu, Finlandiya aile birleşimi vize işlemlerinde yukarıda bulunan belgelerin orijinal ve fotokopi olarak ibraz edilmesini talep eder.
 • Finlandiya Konsolosluğu, gerek görmesi halinde daha önceki eşlerin boşanma kararı ve ilanının evraklar arasında bulunmasını istediği gibi yine eski eşlerin olması halinde ölüm kayıtlarını da evraklar arasında görmek isteyebilir.