İçeriğe geç

İletişim

Aile Birleşimi

Yabancıların İsrail’de göç ve vatandaşlık kategorilerinden biri de Aile Birleşimi’ dir.

Aile Birleşimi yoluyla İsrail Vatandaşlık Kanunu, İsrail vatandaşlarıyla evlenen yabancı uyruklu kişilere gerekli koşulları sağlamaları halinde yasal statüye izin vermektedir. İsrail vatandaşıyla evlenen kişi İsrail’de oturum iznini elde eder. Kişinin vatandaşlık hakkını kazanması için belirli bir süre orada yaşaması ve İbranice bilmesi şartı vardır. 3 yıl geçtikten sonra başvuru sahibinin İsrail Devleti’nin kültürüne, dinine ve diline olan uyumu gözetilerek vatandaşlık başvurusu değerlendirilmektedir. 

Vatandaşlık ve İsrail’e Giriş Yasasıyla yabancı uyruklu bir kişi İsrail vatandaşıyla evlenerek İsrail’de daimî oturum iznini kazanır ve İsrail’deki tüm sosyal haklardan faydalanır. İade yasası kapsamında İsrail topraklarında birleşme amacıyla İsrail’e göç eden Yahudilere vatandaşlık hakkı tanınmaktadır. Bu, aile birleşimi yoluyla olabileceği gibi göç yasası ile de İsrail vatandaşlığı mümkündür.

Geri Dönüş/ İade yasasının dışında Yahudi dinine mensup olmayan yabancı uyruklu kişi İsrail vatandaşıyla evlendiği takdirde gerekli koşulları sağladıktan sonra İsrail vatandaşlığına geçebilmektedir. İsrail vatandaşıyla evlilik gerçekleştiren kişi en az 3 yıl kesintisiz olarak İsrail’de ikamet etmişse İsrail vatandaşlık başvurularını gerçekleştirebilir.

İsrail Aile Birleşimi Yasası yalnızca evliliği kapsamamaktadır. İsrail vatandaşlarının eşleri gibi ebeveynleri ve çocukları da bu aile birleşimi kapsamında İsrail daimî oturum iznini elde edebilmektedirler. Aile Birleşimi Yoluyla İsrail vatandaşlığına geçmek isteyen kişi İsrail’in Yahudi Milletinin ulus devleti olduğunu ve demokratik bir ülke olarak her vatandaşının eşit haklardan yararlanacağını bildiğini ve kabul ettiğini beyan etmesi gerekir.

Vize Türleri

Yalnızca Evlilik Yoluyla değil, A/2 öğrenci vizesi ve A/3 din insanı vizesiyle İsrail’e göç etmiş vatandaşların eşlerine ve reşit olmayan çocuklarına da uzun süreli oturum izni verilmektedir.

A/2 ve A/3 vizesiyle İsrail’de uzun süreli oturum izni almış kişilerin ailelerine verilen vize tipi A/4’tür.

A/4 vizesiyle İsrail’e giriş yapan aile bireyi gerekli süreyi İsrail’de geçirdiği takdirde daimî oturum izni başvurusunda bulunabilir.

Daimî oturum izni başvurularında kişinin İsrail’e olan kültürel uyumu gözetilmektedir.

A/4 vize başvurusunda bulunan kişi başvuru formunu doldurup, imzalamalı ve gerekli belgelerle birlikte İsrail Konsolosluğuna ibraz etmelidir. İsrail göç ve vatandaşlık yasasına göre İsrail’de yaşama ve yerleşme hakkı yasa ve tanım gereğince uygun kişilere verilmektedir.

Göç Yasası dışında İsrail’de uzun süre yasal olarak ikamet etmiş kişilerin ve bir Musevi ile evli olan kişilerin vatandaşlığa geçme hakkı Vatandaşlık Yasası uyarınca belirlenmektedir. Yasanın maddeleri İsrail vatandaşlık prosedürlerine uygun olan birinin vatandaş haline gelebileceğini açıklar.

Aile Birleşimi ile İsrail vatandaşlığı talebinde bulunan kişiler evlendikten sonra evliliğin devam etmesi şartıyla 3 yıl boyunca, kesintisiz olarak İsrail’de ikamet etmiş olmak.
İbranice dil bilgisine sahip olmak. Diğer ülke vatandaşlığından çıkmış olmak şartı aranmaktadır.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, İsrail Aile Birleşimi hakkında en detaylı bilgiyi İsrail Göç ve Vatandaşlık Ofisinden alabilirsiniz.