Fransa Konsolosluğu onayında yapılması istenilen bir takım işlemler mevcuttur. Bu işlemler yurt dışında aile birleşimi vizesi talebinde bulunan kişilerin uygulaması gereken bir takım işlemler bulunduğunu göstermektedir. Fransa için aile birleşimi almak isteyen kişilerin bu vize türüne, uygunluğuna göre bu vize verilebilmektedir.

Aile birleşimi vizesi için yapılan vize başvurularında işlemlerin doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi; işlem bitiminde onayı Fransa Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Aile birleşiminin temel edinilen amacı; aile kurulması veya Fransa sınırları içerisinde aynı çatı altında aile kurulması ve birlikte yaşamak isteyen bireylerin alma talebinde bulunduğu vize türüdür.

Vize işlemlerinde vizenin geçerli olabilmesi için en fazla üçüncü dereceden akrabalığın bulunulması aile birleşimi vizesi için uygun olan bir vize başvuru yöntemi olmaktadır. Aile birleşiminde başvuru sırasında gerekli olan ve Fransa aile birleşimi vize başvurusunda Fransa’da ikamet etmekte olan aile bireyi ile kişi arasında bağlantı olunduğuna dair resmi bir yazı bulundurulması istenmektedir.

Fransa aile birleşimi için gerekli görülen vize başvurularında bulunan kişinin etkin olarak bir çalışan olması, iş yerinden gerekli olan maaş hizmet dökümü ve benzeri evraklar vize başvurusu için gerekli olabilmektedir. Fransa aile birleşiminde gerekli olan ve Fransa Konsolosluğu için istenilen gerekli evraklar aşağıda sıralanmıştır;

Fransa Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar

  1. Kişinin biometrik fotoğrafının son 6 ayda çekilen bir fotoğraf olup güncel görünüşü ile benzerliğini koruyor olması gerekmektedir.
  2. Yapılan müracatın yurt dışına çıkış yapacak olan kişi tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  3. Pasaportun geçerlilik süresinin 8 yıldan eski bir pasaport olmayan ve geçerliliğinin en az 1 yıl olması gerekmektedir.
  4. İtalya için gerekli başvuru formunun İtalyanca olarak doldurulması ve büyük bir titizlikle eksiksiz bir şekilde yer alması gerekmektedir.
  5. Uluslararası geçerliliğe sahip olan evlenme belgesi asil ve fotokopisi getirilmelidir.
  6. Başvuran kişi nüfus kayıt belgesi aslı ve 2 adet fotokopisini getirmelidir.
  7. 3 tane Vesikalık Biyometrik Fotoğraf
  8. Vize işlem ücretleri öğrenilerek reşit olanlar ve olmayanlar için tam fiyat üzerinden randevu sırasında teslim edilmesi istenmektedir.

Önem ile dikkat edilmesi gereken durumlardan en önemlisi başvuru yapılacağı zaman randevu saatinden yarım saat kadar erken Konsoloslukta olunması çıkabilecek olan sorunların önüne geçmektedir.