İçeriğe geç

İletişim

Romanya Aile Ziyaret Vizesi

Değerli ziyaretçimiz Romanya aile ziyaret vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmekte ve ek evrak istenebilmektedir. Güncel evrak listesine ulaşmak için UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayınız. Bizi aradığınız takdirde temsilcilerimiz Romanya’ya aile ziyaret vizesi için gerekli olan güncel evrak listesini e-posta ya da SMS yoluyla size ileteceklerdir.  UDK Dil Kursu’nin tüm şubeleri telefon ile yapılan hiçbir bilgilendirmeden ücret talep etmemektedir. Doğru evraklar ile vize başvurusunda bulunmak için 0 382 213 86 60 numaralı telefondan temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Romanya Aile Ziyaret Vize Başvurusu

Romanya aile ziyaret vize başvurusu 180 gün süre içerisinde 90 gün konaklama hakkı sağlayan kısa süreli (C /VV) vize kategorisinde yer alan bir vizedir. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (bordo) pasaport hamili vatandaşların Romanya’da yaşayan akraba ve arkadaşlarına gerçekleştirecekleri ziyaretlerde bu vizeye başvurmaları gerekir. Hususi (yeşil), Diplomatik (siyah) ve Hizmet (gri) pasaport hamili vatandaşlar ise 90 güne kadar gerçekleştirecekleri Romanya ziyaretlerinde Romanya’ya aile ziyaret vizesi işleminden muaftır. 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren çok girişli Schengen vizesi ya da ikamet tezkeresi hamili yabancıların vizeye ihtiyaç duymadan Romanya’ya girebilmelerine ve 180 gün içinde 90 günü aşmadan ikamet edebileceklerine ilişkin düzenleme yürürlüğe girmiştir. Bu durumda geçerli Schengen vize sahibi vatandaşlar sahip oldukları Shengen vizeleri ile Romanya’ya seyahat edebilirler özel olarak vize almak zorunda değiller.

Romanya’ya aile ziyaret vizesi başvurusunda bulunurken hazırlamanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bunların arasında en önemli olanı davetiyedir. Ziyaret edilecek kişi tarafından yazılan davet mektubunda başvuru sahibinin kalacağı adres, ziyaret tarihleri ve ziyaret amacı mutlaka belirtilmelidir. Vize süresi sona erdiğinde yabancı vatandaş Romanya’yı terk etmediği takdirde deport masraflarının ve davet süresince geçinme ve konaklama masraflarının yabancı vatandaşı davet eden kişi tarafından karşılanacağına dair noter tasdikli orijinal davetiyenin aslı gerekir.

Davet mektubunun dışında kişinin mesleki durumuna göre hazırlaması gereken aile ziyaret vizesi Romanya evrakları bulunmaktadır.  Bu evrakların listesine UDK Dil Kursu Romanya temsilcilerimizi arayarak ulaşabilirsiniz. Evrak listesi size ücretsiz olarak e-posta yoluyla gönderilecektir.

Aile ziyaret vizesi Romanya işlemleri Türkiye’de İstanbul Romanya Başkonsolosluğu, İzmir Romanya Konsolosluğu ve Ankara Romanya Büyükelçiliği aracılığıyla yürütülmektedir. Romanya Başkonsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda sizden ek evrak talebinde bulunabilir ya da dosyanızın yeniden hazırlanmasını isteyebilir. Romanya vize başvurusunda bulunan vatandaşın Konsolosluk tarafından belirtilen randevu gün ve saatinde görevli ile görüşmek için bizzat gitmeleri gerekmektedir. Görüşmeye giderken başvuru formunu imzalı bir şekilde yanlarında götürmeleri gerekmektedir.

Romanya aile ziyaret vizesi başvurusunda UDK Dil Kursu tüm başvuru sahiplerine en hızlı şekilde profesyonel destek vermektedir.

Romanya Aile Ziyaret Vize Ücreti

Romanya aile ziyaret vizesi ücreti kısa süreli vize kategorisinde yer aldığı için 2022 yılında 80 Euro, 6-12 yaş arası çocuklar için ise 40 Euro olmuştur. UDK Dil Kursu danışmanlık hizmeti ücreti Romanya vize başvurusu için 40 Euro’dur. Ancak vize süreniz ve ek hizmetlerimizden yararlanmak istediğiniz durumlarda aile ziyaret vizesi Romanya ücreti değişebilmektedir. Size uygun harç hesaplaması ve danışmanlık hizmetine dair fiyat listesi almak için Romanya vize uzmanlarımız ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Başvuru işlem ücreti nakit olarak ödenmektedir.

Romanya’ya aile ziyaret vizesi başvurunuzun ret edilmesi durumunda ya da başvurudan vazgeçmeniz durumunda vize işlem ücreti iade edilmemektedir. Bunu göz önünde bulundurarak başvuruda dikkatli olmaya özen gösteriniz. Vize başvurunuzu bir danışman aracılığı ile gerçekleştirmek zaman kaybı yaşamamanız ve gereksiz risk almamanız adına önemlidir.

Romanya aile ziyaret vizesi ücretine ve ek hizmetlerimize dair fiyat listesi için UDK Dil Kursu Romanya danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Romanya Aile Ziyaret Vizesi Gerekli Evrakları

Değerli ziyaretçimiz Romanya aile ziyareti vizesi gerekli evrakları mevcut koşullara göre değişiklik göstermektedir. UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak size uygun evrak listesini öğrenebilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz evrakların güncel tarihli olduğundan emin olunuz!

Aile ziyaret vizesi Romanya için başvuru sahibinin hazırlaması gereken şahsi evraklar

 • Vize talep dilekçesi
 • Davetiye (Noter tasdikli davetiyenin aslı)
 • Davet eden kişinin kimlik fotokopisi veya Romanya oturum belgesi
 • Pasaport (Son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı ve seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerli olmalı)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (3.5×4.5 ölçülerinde, arka fonu beyaz, güncel olmalı)
 • Kimlik (Ön ve arka yüz fotokopisi)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Konaklama belgeleri (Otel rezervasyonu, davet eden kişinin tapu belgesi ya da kira sözleşmesi)
 • Seyahat sağlık sigortası ( 30.000 Euro teminatlı Uluslararası geçerliliği olan poliçenin seyahat tarihinizden bir gün önce başlaması, bir gün sonra sona ermesi gerekmektedir)

Uluslararası geçerli seyahat sağlık poliçenizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Romanya’ya aile ziyaret vizesi seyahat sağlık sigortası işlemleriniz için UDK Dil Kursu ile iletişime geçiniz.

Mesleki duruma göre hazırlanması gereken Romanya aile ziyaret vizesi başvuru evrakları

Kişi devlet memuru ise;

 • Resmi izin belgesi: Bağlı bulunduğunuz kurumdan ıslak imzalı ve mühürlenmiş olarak temin edilmeli.
 • Çalışma belgesi: Bağlı bulunduğunuz kurumdan ıslak imzalı ve mühürlenmiş olarak temin edilmeli.
 • Maaş bordrosu: Son 3 aylık maaş dökümü kaşeli ve imzalı temin edilmeli.
 • Banka hesap özeti: Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyeli, imzalı ve banka imza sirküleriyle birlikte temin edilmelidir.

Kişi emekli ise;

 • Emekli cüzdan fotokopisi: Emeklilik kartı/ Sağlık karnesi de ibraz edilebilir.
 • Banka hesap özeti: Aile ziyaret vizesi Romanya için son 3 aylık emeklilik maaşının yattığına dair en az 4.000 TL bakiyeli hesap dökümü gerekir. Islak imza, kaşe ve banka imza sirküleriyle birlikte temin edilmelidir.
 • Emekli kart fotokopisi ya da e-devletten alınmış emekli olduğunuzu gösteren belge

Kişi çalışan ise;

 • Şirket evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri.
 • SSK işe giriş bildirgesi
 • 4A hizmet dökümü
 • Maaş bordrosu: Son 3 aylık maaş bordrosunun, ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekir.
 • Banka hesap dökümü: Son 3 aylık, en az 2.500 TL bakiyeli, imzalı ve banka imza sirküleriyle birlikte temin edilmelidir

Kişi şirket sahibi ise;

 • Şirket evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküsü fotokopileri.
 • Banka hesap dökümü: Son 3 aylık, en az 4.500 TL bakiyeli, imzalı ve banka imza sirküleriyle birlikte temin edilmelidir.

Kişi öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesi: Güncel tarihli olmalıdır.
 • Muavafakatname: 18 yaşını doldurmamış başvuru sahipleri için, anne ile baba tarafından imzalanmış noter onaylı belgenin aslı.

Öğrencilerin yukarıda ki şahsi aile ziyaret vizesi Romanya belgelerine ek olarak kendilerine sponsor olacak 1. derece yakın (anne, baba, kardeş, eş) akrabalarına ait belgeleri de temin etmeleri gerekecektir. Romanya’ya aile ziyaret vizesi için gerekli belgeler sponsorun mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Öğrenciler için Romanya aile ziyaret vizesi sponsor evrakları

 • Sponsor işveren ise;

Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Kaşe ve ıslak imzalı olması gerekir)

SGK/Bağ-Kur hizmet dökümü

Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası ve imza sirküleri fotokopileri)

Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, en az 4500 TL bakiyeli, kaşelenmiş, imzalanmış ve imza sirküleri ile birlikte temin edilmedi)

Gelir Belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu ve araba ruhsatı varsa fotokopileri aile ziyaret vizesi Romanya dosyasına eklenmeli)

 • Sponsor çalışan ise

İşveren yazısı (İşveren tarafından şirketin antetli kağıdına yazılmalı. Kaşelenmiş ve imzalanmış olarak temin edilmeli)

Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası ve imza sirküleri fotokopileri)

Maaş bordrosu (Son 3 aya ait belge ıslak imzalı ve kaşeli temin edilmeli)

SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü

Kimlik fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Sponsor yazısı (Romanya’ya aile ziyaret vizesi başvurusu için sponsor olacak kişi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmalı)

Banka hesap dökümü (Son 3 aya ait güncel hesabın içerisinde en az 4.500 TL bakiyesi olmalıdır. Kaşeli, imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmeli)

 • Sponsor devlet memuru ise

Çalışma Belgesi (Bağlı bulunduğunuz kurumdan çalıştığınıza dair yazının kaşe ve ıslak imzalı temin edilmesi gerekir)

Görev Kimlik Kartı (Önlü arkalı fotokopisi gerekir)

Maaş bordrosu (Son 3 aya ait belge ıslak imzalı ve kaşeli temin edilmeli)

Kimlik fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Sponsor yazısı (Romanya’ya aile ziyaret vizesi başvurusu için sponsor olacak kişi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmalı)

Banka hesap dökümü (Son 3 aya ait güncel hesabın içerisinde en az 4.500 TL bakiyesi olmalıdır. Kaşeli, imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmeli)

 • Sponsor emekli ise

 Sponsor yazısı (Sponsor olan kişi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmalı)

Banka hesap özeti (Son 3 aylık güncel belgenin emeklilik maaşının yattığını gösterecek şekilde, en az 4.000 TL bakiyesi olmalı. Kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmeli)

Emekli kart fotokopisi veya E devletten alınmış Emekli olduğunuzu gösterir belge

Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Kişi ev hanımı ise

Yukarıda bulunan şahsi evraklara ek Romanya’ya aile ziyaret vizesi başvurularında ev hanımlarına sponsor olacak 1. derece akrabasına (anne, baba, eş, çocuk) ait evrakların da temin edilmesi gerekecektir. Sponsor olacak kişi mesleki durumuna uygun aile ziyaret vizesi Romanya belgelerini hazırlamalıdır. Sponsor olacak kişinin konsolosluğa hitaben yakınlık derecesini ve sponsor olduğunu belirten sponsor dilekçesini hazırlaması gerekmektedir.

Ayrıca ev hanımlarının üzerlerine kayıtlı destekleyici ek gelir belgeleri varsa (tapu, araç ruhsatı, kira geliri) Romanya aile ziyaret vizesi başvuru dosyalarına ekleyebilirler.

Romanya Aile Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya aile ziyaret vizesi çıkma süresi evrak tesliminden sonra ortalama 2-10 iş günüdür. Konsolosluğun yoğun olduğu dönemler, sistemsel arızalar, diplomatik değişiklikler ve Romanya resmi tatil günlerinde vize çıkış süresi uzayabilmektedir.

Konsolosluğun sizden ek evrak talebinde bulunması ya da aile ziyaret vizesi Romanya dosyanızı yeniden hazırlamanızı istemesi sürecin uzamasına sebep olur.

Başvurular en erken 2 hafta öncesinden ya da 3 aydan geç olmayacak şekilde yapılabilmektedir. Romanya’ya aile ziyaret vizesi başvurunuzu olası tüm gecikmeleri göz önünde bulundurarak belirtilen tarih aralığında yapmanızı tavsiye ederiz.

Aile ziyaret vizesi Romanya başvurunuzun olumlu sonuçlanması Romanya topraklarına giriş yapacağınızı garantilemez. Başvuru sahibi sınır kontrollerinde de şartlara uygun olduğunu kanıtlamak ve istenilenlerini yerine getirmek durumundadır.

Romanya gümrük kontrolleri sırasında vizenin kontrolünün yanı sıra daha önceki kalış süreleri kontrol edilecektir. Romanya topraklarına giriş ve kalış süresi vizede belirtildiği gün kadar olmalıdır. Daha önce ki girişler ile birlikte 180 gün içinde 90 gün olmalıdır.

Başvur sahibinin almış olduğu Romanya’ya aile ziyaret vizesi ile Romanya topraklarına girmesi için Schengen bilgi sisteminde hakkında herhangi bir uyarı bulunup, bulunmaması da kontrol edilir.

Daha önce alınan vizelerde yasaların çiğnenmesi veya gümrükte sahte evrak tespit edilmesi gibi durumlarda Romanya aile ziyaret vizesi sahibi olsanız dahi Romanya topraklarına giriş yapamazsınız.

Romanya Aile Ziyaret Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya aile ziyareti vizesi dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Aile ziyaret vizesi Romanya başvurularında Romanya’da bulunan aile, akraba ya da arkadaşınızın size davet yazısını göndermesi zorunludur.
 • Belirtilen evrak listesi Romanya’ya aile ziyaret vizesi başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz için Romanya Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Başvuru sahibinin durumuna göre Konsolosluk ek evrak talebinde bulunabilir.
 • Seyahatinizi ispat eden diğer belgeler kurumumuz tarafından tamamlanacaktır. Hazırlamış olduğunuz aile ziyaret vizesi Romanya belgeleri tarafımıza şahsen ya da kurye yolu ile ulaştırınız. Evrak teslim alındığından size bildireceğiz. Hizmet ödemeleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.
 • Romanya’ya aile ziyaret vizesi belgelerinizin güncel tarihli olduğuna dikkat ediniz. Eksik ve hatalı bilgi ile yapılan başvurular ret ile sonuçlanmaktadır.
 • Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması mutlaka vize alacağınız anlam gelmemektedir. Romanya ziyaret vizesi başvurularına dair verilecek son kararlar Romanya Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Aile ziyaret vizesi Romanya başvurunuzun sonuçlanma ve çıkış süresiyle ilgili karar Konsolosluk tarafından verilecektir.
 • Romanya’ya şahsi aracıyla seyahat edecek yerli ve yabancı tüm vatandaşların (diplomatik plakalı araçlar hariç) “Rovignette” adı verilen yol kullanım ücretini ödemeleri gerekmektedir. Rovignette ücreti Romanya’da ki postanelerde, Petrom benzin istasyonlarında ki birimlerde,  Romen Otomobil Kulübü’nde (ACR) ve karayollarına ait işletmelerde ödenebilmektedir.

Romanya aile ziyaret vizesi dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olmak için UDK Dil Kursu ile iletişime geçebilir, başvuru işleminizi başlatabilirsiniz.