İçeriğe geç

İletişim

İrlanda Aile Ziyareti Vizesi

İrlanda Aile Ziyareti Vizesi aşağıda bulabileceğiniz şartlar sağlandığı takdirde kısa süreliğine (90 güne kadar) İrlanda’ya gitmenizi ve ailenizi ve arkadaşlarınızı ziyaret etmenizi sağlayan vize türüdür. İrlanda kısa süreli vizesi İrlanda C vizesi olarak da bilinmektedir.

İrlanda aile ziyareti vizesi ile 90 gün boyunca İrlanda’da kalabilir ve İrlanda’da oturum izni sahibi olan aile ve arkadaşlarınızı ziyaret edebilirsiniz.

İrlanda aile ziyareti vizesi ile bunları yapamazsınız:

 • Ücretli ya da ücretsiz herhangi bir işte çalışamazsınız
 • Kamu tarafından finanse edilen herhangi bir hizmetten yararlanamazsınız (örneğin İrlanda kamu hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alamazsınız)

İrlanda aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak ve İrlanda’daki aile ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek için UDK Dil Kursu çağrı merkezini arayabilirsiniz. Ayrıca vize@udk.com.tr e-posta adresine göndereceğiniz bir ileti ile vize uzmanlarımız eşliğinde vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Not: İrlanda aile ziyareti vizesi için yaptığınız başvuru kabul edilmiş olsa bile vizenizin onaylanmış olması kesin olarak İrlanda’ya girebileceğiniz anlamına gelmemektedir. İrlanda’ya gittiğinizde sınır kontrolündeki görevli ülkeye girip giremeyeceğinizle ilgili karar verme yetkisine sahiptir.

İrlanda aile ziyareti vizesi başvurusu yapmak isteyen her aile üyesi için ayrı ayrı başvuru yapılmalıdır. Her aile bireyi için form doldurulmalı ve ayrı evrak hazırlanmalıdır. 18 yaşın altındaki çocukların başvuruları ancak anne ve babalarının ya da varsa yasal temsilcilerinin izniyle yapılabilmektedir. Ayrıca çocukların başvuruları anne – baba ya da varsa yasal temsilci tarafından yapılmalıdır.

İrlanda aile vizesi başvurunuz tamamlandıktan sonra İrlanda Konsolosluğu tarafından başvurunuz hakkında olumlu ya da olumsuz bir karar verilecektir. İrlanda Konsolosluğu başvurunuzu onaylayarak vizenizin basılmasına karar verirse vizeniz pasaportunuza basılacak ve pasaportunuz tarafınıza iade edilecektir. Başvuru sürecinizin tamamlanması 15 ve 21 gün arasında sürmektedir. Bu süreler her zaman İrlanda Konsolosluğu tarafından değiştirilebilir.

Vize başvurunuzu yaparken İrlanda Konsolosluğu’nu yanıltıcı bilgiler ve doğruyu yansıtmayan belgeler kullanmayınız. Bu tip durumlar tespit edildiğinde başvurunuz reddedilebilir. Ayrıca herhangi bir itiraz hakkınız olmadan 5 yıl boyunca İrlanda vizesi almanız yasaklanabilir.

İngiltere vizesi ile İrlanda’ya gidebilir miyim?

Geçerli bir İngiltere vizeniz varsa ve İrlanda’nın bu uygulamayı onayladığı ülkelerden birinin vatandaşıysanız, ayrıca İrlanda vizesi almanıza gerek kalmadan bazı şartlar altında İngiltere vizenizle İrlanda’ya gidebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bu uygulama geçerlidir.

Uygulamadan yararlanabilmeniz için geçerli İngiltere vizenizle İngiltere topraklarına yasal olarak giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Daha sonra vizenizin süresi boyunca geçerliliğini yitirmediği sürece İrlanda topraklarına giriş yapabilirsiniz. Bu programın karşılıklı olmadığını unutmayınız. Geçerli bir İrlanda vizesi sahibi olarak, ilk önce İrlanda topraklarına giriş yapmış olsanız bile İngiltere topraklarına giremezsiniz. Bunun için mutlaka bir İngiltere vizesine sahip olmanız gerekmektedir.

İrlanda Aile Ziyareti Vizesi başvurusu için gerekli evrakların özellikleri:

 • Tüm belgeler orijinal olmalıdır, fotokopiler belirtildiği yerler haricinde kabul edilmemektedir.
 • Davet mektupları orijinal olmalıdır. İrlanda’daki aile veya arkadaşlarınızdan alacağınız davet mektuplarında şunlar yer almalıdır:
 • Davet edenin tam ismi
 • Tam posta adresi
 • Telefon numarası
 • E-posta adresi (Yahoo ve Hotmail e-posta adresleri kabul edilmemektedir)
 • Tüm belgeler tercüme edilmiş olarak sunulmak zorundadır. İngilizce olmayan herhangi bir belgenin tam İngilizce tercümesini yaptırmanız gerekmektedir. Hem orijinal belgeler hem de onaylı çeviriler başvuru evraklarınıza eklenmektedir.
 • Evlilik, doğum veya ölüm belgeleri gibi belgeler size iade edilecektir.
 • Banka dekontları veya davetiye mektupları gibi diğer belgeler iade edilmemektedir.
 • İade edilmesini istediğiniz belgeler varsa başvurunuzla birlikte bir liste yapabilirsiniz. Başvurunuz işleme koyulduktan sonra İrlanda Konsolosluğu belgelerinizi geri gönderecektir. Aksi takdirde kendi kayıtlarınız için saklamak istediğiniz herhangi bir belge varsa fotokopisini çekerek saklamanız gerekmektedir.

Sizden istenen tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırlayarak vize başvurunuzda sunmuş olmanız gerekmektedir. Tüm evrakları eksiksiz olarak hazırlayıp sunmuş olmanız vizenizin onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Vizenizle ilgili karar verme yetkisi tamamen İrlanda Konsolosluğu’na aittir.

Başvuru evraklarınızın arasında bulunması gereken vize talep yazısında İrlanda’ya ailenizi ziyaret etmek istediğiniz için gideceğinizi açıklamalısınız. Talep yazısı, ıslak imzalı olmalı ve tarih atılmış olmalıdır. Ayrıca tam adınızla birlikte posta adresiniz, İrlanda’ya gideceğiniz tarih ve ülkeden ayrılacağınız tarih yazılmış olmalıdır. Ayrıca seyahatinizle ilgili bazı şeyleri taahhüt ettiğinizi de belirtmeniz gerekmektedir. Bunlar öncelikle vizenizin koşullarına tam olarak uyacağınız ve İrlanda’da kamu tarafından finanse edilen hizmetleri (örneğin bir kamu hastanesinden sağlık hizmeti almak gibi) yararlanmayacağınızdır. Bu iki durumla ilgili taahhüt verdiğinizi vize talep yazısında belirtmiş olmalısınız. Ayrıca vizenizin süresi dolmadan önce İrlanda’yı terk edeceğinizi mutlaka yazmanız gerekmektedir.

İrlanda aile ziyareti vizesi başvurusu yapabilmeniz için İrlanda’da ziyaret edeceğiniz aile üyeniz ya da arkadaşınızdan İrlanda’ya kendilerini ziyaret etmek için sizi davet ettiklerini açıklayan bir davet mektubu almanız gerekmektedir.

İrlanda’daki aile üyeniz / arkadaşınızdan alacağınız ve başvuru evraklarınıza ekleyeceğiniz davetiye mektubunda şunlar bulunmalıdır:

 • Sizi İrlanda’ya davet etmelerinin nedeni yazılmış olmalıdır.
 • İrlanda’da bulunacağınız tarihler yazılmış olmalıdır.
 • Davetiyeyi gönderen kişi ile aranızdaki ilişki açıklanmış olmalıdır.
 • Davetiyeyi gönderen kişinin ulusal kimlik kartının fotokopisi eklenmelidir.
 • Ayrıca vize koşullarına tam uyacağınız, İrlanda’da kamu tarafından finanse edilen hizmetlerden (örneğin bir kamu hastanesi) yararlanmayacağınız ve vizenizin süresi dolmadan önce İrlanda’yı terk edeceğiniz davetiyede açıkça belirtilmiş olmalıdır.

Farklı ev adresine sahip her aile üyesi ya da arkadaştan ayrı ayrı davetiye mektubu alınmalıdır. Aynı adreste yaşayan aile üyeleri ya da arkadaşlar için tek davetiye mektubu yeterli olmaktadır.

Sizi İrlanda’ya davet eden aile ya da arkadaşınızın evinde kalacaksanız davet mektubunda evlerinde kalacağınızdan açıkça bahsedilmelidir. Ayrıca İrlanda’da kalacağınız tam tarihler ve kalacağınız evin tam adresi de belirtilmiş olmalıdır. Eğer sizi İrlanda’ya davet eden aile üyeniz ya da arkadaşınız, AB ya da İsviçre vatandaşı değilse davet mektubunda ayrıca geçerli Kayıt Sertifikasının (GNIB kartı) fotokopisi ve geçerli izin belgesinin pasaportlarındaki fotokopisi de yer almalıdır. Arkadaşınız veya aile üyeleriniz seyahatinizin masraflarını karşılayacaksa, davetiye mektubunda masrafların maliyet tahmini ve ne için karşılandığının bir açıklaması (uygunsa), (örneğin uçak biletlerinin Euro cinsinden maliyeti) ve masrafları karşılayabileceklerini kanıtlayan belgeler

İrlanda aile ziyareti vizesi ile ülkede yapacağınız faaliyetlere göre bir plan çıkarmanız ve başvuru evraklarınızın arasına eklemeniz gerekmektedir. Konaklayacağınız yerle ilgili konaklama bilgileri (oteller, misafirhaneler, pansiyonlar, AirBnB, kamp alanları veya ücretsiz konaklama durumu varsa) rezervasyon detayları (e-posta çıktısı vb.) başvuru evraklarınızın arasında mutlaka yer almalıdır. Rezervasyon bilgilerinizde kalmayı planladığınız yerde ne kadar kalacağınıza dair giriş ve çıkış tarihleri belirtilmiş olmalıdır. Eğer aile ya da arkadaşınızın evinde kalacaksanız, kalacağınız her kişinin adı–soyadı, İrlanda’daki tam ev adresi ve kalacağınız tarihler belirtilmelidir. Kaldığınız her arkadaş veya aile üyesi için, adreslerinde gerçekten yaşadıklarının kanıtını eklemeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için size son altı ay içinde alınmış orijinal bir fatura göndermelerini ve bunları başvurunuza dâhil etmelerini isteyiniz. (örneğin elektrik, doğalgaz, su, sabit hatlı telefon gibi)

İrlanda aile ziyareti vizesi için yapılan başvuru İrlanda Konsolosluğu tarafından onaylanırsa, İrlanda seyahatinizi gerçekleştirmeden önce seyahat ve sağlık sigortası yaptırmanız gerekecektir. Sigortanızı yaptırmadan İrlanda’ya seyahat ederseniz ülkeye girişinize izin verilmeyecektir. Bazı özel durumlarda İrlanda Konsolosluğu vize başvurunuzla ilgili henüz inceleme aşamasındayken de seyahat veya sağlık sigortası yaptırmanızı isteyebilir. Böyle bir durum gerçekleşirse istenen sigortayı yaptırarak konsolosluğa ulaştırmanız gerekmektedir.

18 yaşından küçük çocukların İrlanda vizesi başvuru işlemleri ebeveynleri ya da varsa yasal temsilcileri tarafından yapılmalıdır. Öncelikle anne ve baba ya da varsa yasal temsilci başvuru işlemleri için izin vermeli ve daha sonra çocuğun formlarını doldurarak evraklarını hazırlamalıdır. Birden fazla çocuk varsa her çocuk için ayrı ayrı form doldurulmalı ve evrak hazırlanmalıdır. Anne – baba ya da varsa yasal temsilci İrlanda’ya birlikte seyahat edeceklerse ve İrlanda’da gerçekleştirecekleri faaliyetler ortaksa vize talep mektubu, tatil planı ya da finans planı gibi evraklar ortak olarak ve fotokopileriyle kullanılabilir. Çocuk, anne – baba ya da varsa yasal temsilcisinden ayrı faaliyetler gerçekleştirecekse evrakları ayrı olarak hazırlanmalıdır. Birden çok çocuk varsa her çocuk için ayrı ayrı form doldurulması ve evraklar ayrı ayrı hazırlanmalıdır. Çocukların İrlanda’da gerçekleştirecekleri faaliyetler ortaksa belgeler fotokopi ile çoğaltılıp ortak kullanılabilir. Çocukların faaliyetleri farklı olacaksa mutlaka her çocuk için ayrı ayrı evrak hazırlanmalıdır.

Anne ve babasıyla birlikte ya da tüm yasal temsilcileriyle birlikte İrlanda’ya seyahat edecek olan çocukların yanında taşıması gereken belge orijinal doğum belgesidir. Bu belgeyi diğer başvuru belgeleri ile birlikte yanında taşıması İrlanda’ya giriş yapabilmesi için yeterli olacaktır. Yalnızca annesiyle ya da yalnızca babasıyla birlikte veya birden çok yasal temsilcisi varsa yalnızca bir yasal temsilcisiyle birlikte seyahat eden çocuklar, birlikte seyahat etmediği ebeveyn ya da yasal temsilci tarafından imzalanmış izin belgesinin orijinali ile aynı ebeveyn ya da yasal temsilcinin pasaportunun veya nüfus cüzdanı / kimlik belgesinin fotokopisini seyahatleri sırasında yanlarında taşımak zorundadır.

Birden çok çocuk varsa yukarıda bahsedilen belgeler her çocuk için ayrı ayrı hazırlanmalıdır. Anne – babası ya da yasal temsilcisi olmayan bir yetişkinle seyahat eden çocuklar, ebeveynlerin her ikisinden de ya da yasal temsilcisi varsa yasal temsilcisinden alınmış izin belgesini diğer seyahat evraklarıyla birlikte yanlarında taşımak zorundadır. 18 yaşın üzerindeki erkek kardeş ya da kız kardeşleri ile seyahat eden çocuklar da mutlaka anne – babadan izin mektubu almak zorundadır. Yanlarında herhangi bir yetişkin olmayan tek başına İrlanda’ya seyahat edecek olan çocuklar da hem annelerinden hem de babalarından izin belgesi alarak yanlarında taşımak zorundadır. Anne – babasından biri vefat etmiş olan çocuklar ise vefat eden ebeveyne ait ölüm belgesinin orijinalini yanlarında bulundurmalıdır. Ebeveynleri boşanmış çocukların yanlarında bulundurması gereken evrak ise velayet hakkına sahip olan ebeveynin bu hakkını elde ettiği mahkeme kararıdır.

İrlanda vizesi için gerekli evraklar

 • T.C. Nüfus Cüzdanı / Kimlik fotokopisi
 • Talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren olmak üzere 6 ay geçerli pasaport. Eğer 6 aydan daha uzun süreli İrlanda vizesi alacaksanız talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren olmak üzere 12 ay geçerli pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Güncel olmalıdır ve arka fon beyaz çekilmelidir)
 • İngilizce olarak tam tercümesi yapılmış Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi (İrlanda’ya aile ziyaretine gidilecekse davet eden kişi ile akrabalık ilişkisini kanıtlayan belge mutlaka orijinal olmalıdır)

Sizi İrlanda’ya biri davet ettiyse davet eden kişinin hazırlaması gerekenler:

 • İrlanda’ya sizi davet eden kişiden alınmış davet mektubu (Konaklama sürenizin, vize şartlarına uyacağınızın, İrlanda’da sığınmacı olarak kalmayacağınızın ve seyahatinizin bitiminde İrlanda’yı terk edeceğinizin belirtilmesi gerekmektedir)
 • Sizi İrlanda’ya davet eden kişiye ait güncel bir fatura (Elektrik, su veya doğalgaz)         
 • Sizi İrlanda’ya davet eden kişiyle nasıl tanıştığınızı ya da akrabalık ilişkinizin ne olduğunu kanıtlayan belgeler (doğum belgesi, evlilik belgesi, fotoğraf vs.)
 • Sizi davet eden kişi İrlanda vatandaşı ise, pasaportunun veya vatandaşlığını kanıtlayan diğer evrakların fotokopisi
 • Kişi İrlanda vatandaşı değil ise İrlanda oturum belgesinin fotokopisi, GNIB kartının fotokopisi ve pasaportunun ilk sayfası ile İrlanda vizesinin ve göçmenlik mührünün bulunduğu sayfanın fotokopisi
 • Eğer sizi İrlanda’ya davet eden kişi masrafları üstleniyorsa, davet eden kişinin son 6 aylık detaylı banka hesap özeti.

İrlanda’ya davet eden firmadan istenilenler:

 • İrlanda’daki firma tarafından yazılacak, ziyaretinizin amacını, gidiş ve dönüş tarihlerinizi ve seyahatinizin masraflarının kim tarafından karşılanacağının ve tüm iletişim bilgilerinin yer aldığı onay yazısı.
 • Ayrıca İrlanda’daki firma ile aranızdaki bağları kanıtlayan belgeler

Şirket Evrakları:

 • Şirketin başlıklı kâğıdına İngilizce olarak yazılmış Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben yazılması gerekmektedir. Ayrıca başvuranın şirketteki pozisyonu, gidiş ve dönüş tarihi belirtilmeli ve dilekçenin orijinali sunulmalıdır.)
 • Güncel ve İngilizce Şirket Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesinden alınmış fotokopi
 • Şirketin İmza Sirkülerinden alınmış fotokopi
 • Son Tarihli Vergi Levhasından alınmış fotokopi
 • Gelir gösteren belgeler:
 1. E-devlet şifresi ile web üzerinden alabileceğiniz SGK (4a) QR Barkodlu Hizmet Dökümü
 2. En az 14.000 TL bakiyeli, Şahsi Vadesiz Banka Hesap Cüzdanı veya Vadesiz Banka Hesap Dökümü (Dökümler son 6 aya ait olmalı ayrıca kaşelenmiş ve imzalanmış olarak alınmalıdır. Hesap dökümlerine imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri de alınarak hesap dökümleriyle birlikte sunulmalıdır)
 3. Varsa Kira gelirlerine dair belgeler, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopileri