İçeriğe geç

İletişim

Almanya Erasmus Vizesi

Almanya Erasmus Vizesi İçin Merak Edilenler

Almanya sınırları Erasmus vizesi sahiplerine Covid-19 artışlarından dolayı kapalı mı?

Almanya sınırları Erasmus başta olmak üzere seyahat için açıktır. Almanya Erasmus Vizesi hakkında sayfamızda bilgiler yer almaktadır.

Almanya Erasmus vizesi kaç günde çıkar?

90 gün altı Almanya Schengen Erasmus vizesi evraklarınızı doğru ve eksiksiz teslim etmeniz halinde 10 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Almanya Ulusal Erasmus vizesi kaç günde sonuçlanıyor?

Genellikle 3 ay sürmektedir. Almanya 90 gün üzeri Erasmus ulusal vize başvurusu sonuçlanma süresi konsoloslukların yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir.

Almanya Schengen Erasmus vizesi olanlar diğer ülkelere girebilir mi?

Erasmus vizeniz ile diğer Schengen ülkelerine geçiş yapabilirsiniz.

Almanya Erasmus vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Almanya Schengen vizesi ile seyahat edebilmek için 2 doz Biontech Manufacturing, Moderna Biontech İspanya, SLAstraZeneca AB, İsveç, Janssen-Cilag Uluslararası NV aşılarından birinden 2 doz olmanız gerekmektedir.

Almanya’ya Erasmus vizesi ile giriş için aşı şart mı?

Almanya’ya gidiş amacınız Erasmus olsa dahi aşı şartı bulunmaktadır.

Almanya’da Erasmus için tek doz Biontech ve Sinovac kabul ediliyor mu?

Iki farklı aşıyı tek doz olmanız giriş için geçerli değildir. Almanya Sinovac aşısını kabul etmemektedir. Erasmus vize başvurusu ve seyahat için Iki doz Biontech olmalısınız.

Almanya’da Erasmus yapmak için ikinci aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

14 gün geçmelidir.

Erasmus için başvuruda ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Başvuru yaparken aşı zorunlu değildir. Vizeniz çıktıktan sonra ülke girişleriniz için aşılarınızın tam olması gerekmektedir.

Almanya’da Erasmus yapmak için ülke girişlerinde PCR Testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

Seyahatten 72 saat önce PCR testi olmanız zorulu değildir fakat genellikle hava yolu şirketleri istemektedir.

Almanya Erasmus yapacağım ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Almanya seyahatiniz Türkiye başlangıçlı olacak ise karantina zorunluluğu bulunmamaktadır. Aşılarınız yoksa 10 gün ev karantinası zorunludur. Covid-19 geçirdiğinize dair kanıtlayıcı belgeniz ve tek doz aşınız var ise karantina uygulamasından muaf tutulursunuz . 0-12 yaş çocukların sebeplerine bakılmaksızın karantina süresi 5 (beş) gündür.

Almanya’da acil bir durumdan ötürü bulunacaksanız ve aşılarınız yoksa gittiğinizde belirlediğiniz bir adreste karantinaya girmeniz gerekmektedir, karantina süreniz 10. günün sonunda negatif PCR testi sunduğunuz durumlarda bitmiş olacaktır.

Acil Erasmus vizesi almak için ne yapılmalı?

UDK Dil Kursu ofislerini arayarak aciliyetiniz olan durumu beyan edip gerekli hızlı ve doğru yönlendirmelere ulaşabilirsiniz.Erasmus için Schengen vizesi konusunda dilediğiniz tüm soruları yönlendirebilirsiniz.

Almanya Erasmus vizesi için otel ve uçak satın almalı mıyım?

Erasmus için Schengen vizesi için başvuru sonucunuz tarafınıza ulaşmadan lütfen konaklama ve ulaşım biletlerinizi satın almayınız.

Erasmus Vizesi Nedir?

Erasmus, üniversite ve yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile iş birliği yapmalarını teşvik etmeye yönelten bir Avrupa Birliği programıdır. Yükseköğretim kurumlarının birlikte ortak projeler üretip hayata geçirmelerine imkan veren Erasmus programı, üniversitelerin kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır.

Almanya Erasmus programının amacı Avrupa’da üniversite ve yükseköğretimin kalitesini yükselterek, farklı ülkelerdeki üniversitelerin bilimsel ve kültürel çalışmalarda iş birliğinde bulunmalarını sağlamaktır.

Erasmus Ülkeleri Hangileridir?

Erasmus için Schengen vizesi ile gidilebilecek ülkeler: Almanya, İtalya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Makedonya, Avusturya, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Türkiye, İzlanda, Norveç, Kıbrıs ve Lihtenştayn. 27 Avrupa Birliği üyesi ülke ve A.B. üyesi olmayan fakat Avrupa Ekonomik Alanı içinde yer alan Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve Avrupa Birliği’ne aday ülkeler arasında yer alan Türkiye Erasmus programı içinde yer almaktadır.

Almanya Erasmus Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Erasmus öğrencisi olmaya hak kazandıktan sonra Türkiye’deki Almanya Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekiyor. Almanya Erasmus vizesinin veriliş süresi 10 ila 15 gün içindedir. Ancak Erasmus programına başvuruların 5 ay önceden yapılması ve kabul edilmesi halinde bu süre geçerli olmaktadır.

Almanya Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Üniversiteler, öğrencileri Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programı Merkezi’nin kriterlerine göre belirler. Öğrencinin toplam not ortalaması önemli bir değerlendirme ölçüsüdür. Başvurular öğrencinin Erasmus kapsamında bulunan yüksek öğrenim kurumuna yapılır. Ancak üniversitenin Erasmus üniversite beyannamesine sahip olması gerekir.

Öğrencinin okumakta olduğu üniversitenin ve gideceği üniversitenin Erasmus kapsamında olması şarttır. Her üniversite Erasmus başvuru, seçim ve sınav tarihlerini kendi takvimine göre düzenler. Türkiye’deki yüksek öğrenim kurumu Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının kriterlerine göre öğrenci seçmesini yapar ve başvuruları kabul eder.

Erasmus Hibesi

Erasmus programında yararlanacak olan öğrencilere yurt dışında öğrenim gördükleri süre zarfında kaldıkları süre boyunca finansal destek verilir. Erasmus hibesi olarak bilinen bu destek kredi statüsünde olmayıp öğrencilerden geri talep edilmez. Öğrenci Erasmus hibesi ile yurt dışında konaklama ve benzeri tüm masraflarını karşılayacak yeterlilikte değildir.

Bir yıllık akademik sürede (3-12 ay arasında) Erasmus programı kapsamında Erasmus hibesi alırlar. Erasmus kontenjanından yararlanamayan öğrenciler ise bütün masraflarını kendileri karşılamaları koşuluyla hibesiz Erasmus programına başvuru yapabilirler. Erasmus programı kapsamında öğrenciye konaklama yeri okulun sorumluluğunda değildir. Bununla birlikte öğrenci AB ofislerinden konuyla ilgili danışmanlık alabilir.

Almanya Erasmus Programı İçin Sponsor Şart mı?

Erasmus programı kapsamında 600 Euro ve üzeri hibe alan öğrencilerin sponsorlu gitmesine ve sponsor evrakları sunmasına gerek yoktur. Erasmus dışında bir eğitim programıyla Almanya’ya eğitim almaya gidiyorsanız ve çalışmıyorsanız sponsor evraklarını sunmanız gerekecektir.

Sponsorunuzun birinci dereceden yakınınız olması ve Almanya’da kaldığınız süre zarfında eğitim ve konaklama masraflarınızı karşılayacak finansal yeterlilikte olması gerekir. Erasmus kapsamında hibe alındıysa, hibenin alındığına dair belgenin üniversiteniz tarafından size kaşe ve ıslak imzalı şekilde ya da e imzalı olarak teslim edilmesi gerekir.

Almanya Erasmus Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Erasmus için Schengen vizesi başvuru vize ücreti 90 gün üzeri ve 90 altı eğitim olarak değişmektedir. Konsolosluk, aracı kurum ve danışmanlık ücreti 170 Euro’dur. 90 gün üzeri ve 90 gün altı eğitim vizelerinde konsolosluk uygun gördüğü durumlarda kendi ücretini almamaktadır. Bu durumların ne olduğu açık değildir.

Almanya Erasmus Vize Ücreti Nereye yatırılır?

Almanya Erasmus vizesi başvuru ücreti Konsolosluğun yetkili kıldığı UDK Dil Kursune yatırılmaktadır. Eksiksiz hazırladığınız başvuru dosyanızı teslimi esnasında ücret ödemesi yapılmaktadır. Euro ve TL olarak ödeme alınır. Ücreti yanınızda hazır bulunmalısınız.

Almanya Erasmus Başvuru Formu

Almanya Erasmus başvuru formu içeriğinde konaklama kalış süresi ve sponsor bilgilerinin yer aldığı detaylı bir formdur. Formun eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir. Ücretsiz olan ilgili forma buradan ulaşabilirsiniz. 90 gün altı ve üstü olarak iki çeşidi vardır. İmza sayfalarının pasaporttaki imzanızla eşleşmesi gerekmektedir.

Almanya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Erasmus vize için gerekli belgeler kategorilerine göre şu şekildedir;

 • Pasaport (Almanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunması ve 2 adet boş sayfa olması gerekmektedir)
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5*4,5 cm ölçülerinde, fonu beyaz alın ve şakaklar açık, gözlüksüz) 6 ay içinde çekilmiş güncel olması gerekmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası – Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için çağrı merkezimizi arayın.
 • Muvafakatname (18 yaşından küçük olanlar için, ebeveyn imzalı)
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

Eğitim Belgeleri

 • Learning Agreement davet eden okul ve Türkiye’deki okul tarafından kaşelenmiş-imzalanmış olması gerekmektedir.(tüm sayfalarının imzalı olması gerekmektedir)
 • Davet mektubu (kabul mektubu) eğitime katılacağınıza dair Almanya’daki okuldan temin edilmelidir.
 • Hibe yazısı (hibe alacağınız durumlarda ne kadar süre hibe alacağınızın belirtildiği yazıdır)
 • Türkiye’deki okuldan gönderildiğinize dair yazınızın olması gerekmektedir.
 • Öğrenci belgesi ve transkript (Kaşeli, imzalı ve güncel)
 • Diploma (Kişinin mezun olması halinde)

Seyahat-Konaklama-Banka Belgeleri

 • Kalacağınız süre zarfında konaklamanızı nerede yapacağınıza dair konaklama bilgilerinizi sunmanız gerekmektedir. (konaklamanın yurtta olacağı durumlarda ya da okulun karşılayacağı durumlarda adres belirtilmesi zorunludur)
 • Gidiş dönüş adınıza düzenlenmiş uçak rezervasyonu mak.90 gün ve altı olacak şekilde düzenlenmelidir.
 • Almanya’ya ulaşımınız araç ile olacaksa: Aracı kullanacak kişinin geçerli ehliyet fotokopisi, Aracın ruhsatının fotokopisi, Yeşil sigortası gerekli olmakla birlikte güzergah planınızı da sunmanız gerekmektedir. UDK Dil Kursu ulaşım planınızı doğru hazırlamanız konusunda size destek için çağrınızı beklemektedir.
 • Hibenin olmadığı durumlarda sponsor gereklidir, sponsorun çalışma durumuna göre hazırlanması gereken evraklar için ilgili bölüme bakınız.
 • 3 Aylık banka dökümü (Sponsorlu başvurularda sponsor banka dökümü)

Almanya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgelerle İlgili Açıklamalar:

İkamet müsaadesi başvuru formu

Almanca olarak doldurulmuş, Almanya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki nüsha ikamet müsaadesi başvuru formu. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; kişi tarafından doldurulacak ikamet müsaadesi başvuru formunun imza bölümünü ebeveynlerin ikisi de imzalamış olmalıdır.

Biyometrik fotoğraf

Almanya vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde, Almanya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 6 ay içerisinde çekilmiş, yüzünün tamamının göründüğü, gözlüksüz olması gerekmektedir.

Pasaport

Almanya vize başvurularında kullanılacak pasaportunuzun güncel olması gerekmektedir. Ülkeye dönüşünüz sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış pasaporta sahip olmalısınız.

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge

Erasmus için Schengen vizesi işlemlerinde bulunacak kişilerden Almanya’da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli ya da tüm dünya ibaresi bulunan en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal kaşe ve ıslak imzalı ya da ödendiğine dair dekontu bulunan seyahat sağlık sigortası istenmektedir.

Teminat olarak cenaze nakli, tıbbı nakil, tıbbı tedavi gb. Teminatlar başta olmak üzere gidiş amacınıza göre ek teminatlarda istenebilmektedir. Vize başvurusunda bulunurken sunacağınız seyahat sağlık sigortası önemli bir evrak olarak görünmektedir.

UDK Dil Kursu, Almanya vize başvurusu gerçekleştirecek kişi ve kurumlara hizmet vermektedir. Almanya vize başvuru işlemlerinizde sizin uğraşacağınız seyahat sağlık sigortası konusunda yardımcı olarak sizlerin yükünü almaktadır. Başvurularınızı eksiksiz olarak hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için Almanya vize departmanımıza 03822138660 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Burs belgenizin aslı ve 2 fotokopisi

Almanya’daki üniversitenin dilekçe yazısı aslı ve fotokopisi

Yazı, eğitim süresini ve hangi şehirde bulunulduğunu içermelidir.

Türkiye’deki üniversiteden alınmış yazı

Başvuru sahibinin gidiş amacına ve Erasmus / Sokrates burslu olarak bir Alman üniversitesinden eğitim göreceğine dair belgeler

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, (e- devlet üzerinden nüfus aile seçeneği seçilerek barkodlu alınmış olması gerekmektedir)Güncel olması şarttır.

Pasaport fotokopisi (varsa eski pasaportlar sunulmalı)

 • Pasaportunuzun kimlik sayfasının fotokopisi ve son 3 yıl içerinde alınmış olan schengen vizelerinizin fotokopileri gerekmektedir.

Noter tasdikli muvafakatname ile Almanca tercümesi ve tüm gelir kanıtlarının aslı ile 2 fotokopisi

Sadece ebeveynler tarafından düzenlenen noter tasdikli bir taahhütnamenin aslı ve 2 fotokopisi ile yeminli tercümandan Almanca’ya tercümesi.

Lütfen Dikkat!

*Ebeveynler tarafından verilen taahhütname, Federal Eğitim Teşvik Kanunu’nda belirlenen garanti oranına göre düzenlenmeli ve ödemeyi garanti etmelidir.

**Verilen taahhütün ödenebileceğine dair ebeveynlerin maaşlarının yattığı hesap cüzdanları, mal varlığının bulunduğu hesap cüzdanı ve ödeme gücünü gösteren tüm maddi ve gelir durumunu gösteren evrakların aslı ve 2 fotokopisini ibraz etmelidir (Gelir evraklarının tercümesine gerek yoktur). Ayrıca taahhütnameyi veren kişinin imzası noter tarafından tasdik edilmelidir.

Erasmus Programı Dışında Almanya’ya Eğitim Amaçlı Gidenlerden İstenen Belgeler:

 • Pasaport (Almanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunması ve 2 adet boş sayfa olması gerekmektedir)
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5*4,5 cm ölçülerinde, fonu beyaz alın ve şakaklar açık, gözlüksüz) 6 ay içinde çekilmiş güncel olması gerekmektedir.
 • Öğrenci ya da mezuniyet belgesi. (güncel olmalı)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, (e- devlet üzerinden nüfus aile seçeneği seçilerek barkodlu alınmış olması gerekmektedir)Güncel olması şarttır.
 • Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçük ise anne, baba imzalı orjinal belge)
 • Öğrencinin başvurusunu gerçekleştirdiği okuldan aldığı kayıt kabul belgesi.
 • Çalışmıyorsa sponsor dilekçesi ve gelirini nasıl kazandığına dair çalışma ve gelir belgeleri (ilgili alana bakınız)
 • Çalışan ya da işveren eğitim amaçlı gidecekse gelir evraklarını ve çalışma belgelerini sunmaları gerekmektedir.
 • Konaklama ve ulaşım bilgileri gerekmektedir.

Öğrenciler İçin Sponsor Olacak Velilerin Hazırlaması Gereken Belgeler:

A – İşveren ise;

 • Sponsor yazısı (Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş kaşe ve imzalı)
 • Güncel şirket evrakları (Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)

B – Çalışan ise;

 • İşveren yazısı (İşveren tarafından, şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, kişinin iş yerinde çalıştığını belirten kaşe ve imzalı)
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü (barkodlu)
 • Maaş bordrosu (son 3 aylık)
 • Banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)

C – Devlet Memuru ise;

 • Çalışma ve resmi izin belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (Ön ve arka yüz)
 • Maaş bordrosu (Son 3 aylık)
 • Banka hesap özeti (En az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)

D – Emekli ise

 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)
 • Banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)
 • Emeklilik kartı fotokopisi

Almanya Staj Vizesi İçin Neler Yapılması Gerekir?

Staj yapmak, meslek hayatıyla ilgili bilgi edinmeye veya meslek tecrübesi kazandırmaya yardımcı olmaktadır. Almanya’da staj yapacağınız süre 90 günü aşmayacak ise, Schengen vizesi için başvurmanız gerekmektedir. Vize başvurusu için talep edilen belgeler, asılları ve birer adet fotokopileriyle birlikte ibraz edilmelidir. Almanya’da staj yapacağınız süre 90 günden fazla ise, ulusal vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Ulusal vize başvurusu için talep edilen belgeler, asılları ve ikişer adet fotokopileriyle birlikte ibraz edilmelidir.

Almanya Staj Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Almanya Schengen Vize Başvuru Formu: Bir adet başvuru formu (90 günü aşmayacak seyahat sürelerinde Schengen Vizesi için) veya 2 adet (90 günü aşacak seyahat sürelerinde ulusal vize için) Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formları
 • İkamet Yasası’nın 55. maddesine göre gerekli ek belge (başvuru sahibi tarafından imzalanmış)
 • Pasaport
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık sigortası: 90 günü aşmayacak seyahat süresi için Seyahat sağlık sigortası; 90 günü aşacak seyahat süresi için SGK’nın yurt dışı sağlık sigortası belgesi. Bu tür sigortaya dahil olmadığınız takdirde, tüm ikamet süresini kapsayacak bir seyahat sağlık sigortası
 • Stajın hangi kurum aracılığıyla yapıldığına dair belge:
  • AB teşvik programlarıyla gerçekleştirilen stajlar için (örnek: AB Yerleştirme ve Eğitim Programı çerçevesinde ERASMUS Stajyerleri/Bursiyerleri): Türkiye’de eğitim gördükleri üniversiteden staj göreceklerine dair belge
  • Türkiye’de yükseköğrenimine devam eden öğrencilere 2. sınıfın sonunda sunulan staj imkanı için: İş Bulma Birimi’nden (ZAV), aracı olduğunu gösterir belgenin aslı. Not: Yabancı uyruklu üniversite öğrencileri, eğitim gördükleri bilim dalı ile yakından ilgili olan bir alanda Almanya’da 12 aylık bir süreye kadar staj yapabilirler.
  • Uluslararası bir değişim programı çerçevesinde yapılan stajlar için, aracı olan kurumun stajı belgeleyen yazısı (örnek AIESEC, BVMD, Cultural Vistas gGmbH, DAAD-IAESTE, DAAD-RISE, KOBy/Hochschule Coburg, KOOR FH BaWü, Schorlemer Stiftung des Deutschen Bauernverbands, Steuben-SchurzGesellschaft)
 • Staj sözleşmesi (ERASMUS stajyerleri için: “Learning Agreement for Traineeships”, tüm sayfaların imzalanmış olması gerekmektedir). Staj sözleşmesinin henüz ibraz edilemediği durumlarda, Almanya’daki işveren tarafından hazırlanan staj teyit yazısı. Bu belge staj ücretinin yanı sıra vize başvurusu esnasında staj sözleşmesinin neden ibraz edilmediğine dair bilgi içermelidir.
 • Başvuru sahibinin güncel olarak Türkiye’de hangi işle meşgul olduğuna dair belgeler (öğrenci belgesi, iş sözleşmesi vs.) Bu belgeler Almanca tercümeleriyle birlikte ibraz edilmelidir.
 • Almanya’da kalacağı süre boyunca geçimini ne şekilde sağlayacağına dair belgeler (örnek: Stajyerin burs aldığını, burs miktarını ve burs alacağı dönemi gösterir belge)

Almanya Erasmus Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Erasmus süresini uzatmak isteyenler Türkiye’de okudukları kuruma bildirimde bulunmalıdırlar. Okulun onayından sonra ilgili uzatma işlemine dair yeterli hibe mevcutsa uzatma işlemi yapılmakla birlikte Erasmus biriminin yetkisinde Erasmus vizesi hibesiz olarak da uzatılabilir. Erasmus dönemini uzatmak isteyen öğrenciler eğitim aldığı okulu değiştiremezler.

Erasmus vizesi kaç aylık verilir?

Avrupa Birliği destekli Erasmus programına üniversite öğrencileri 3, 6 ve 12 ay programlar kapsamında başvuru gerçekleştirebilmektedir. Erasmus programına dahil olan öğrenciler; yarım ya da tam akademik yıl bazında eğitim görmektedirler.

Erasmus programı için vize başvurusunda bulunulurken standart turistik vize veya ticari vize yerine uzun süreli Almanya ya da ilgili ülkenin ulusal vize kategorisinden başvuru yapılması gerekmektedir. D tipi vize olarak da adlandırılan bu vize için başvurular direkt ilgili ülkenin Konsolosluğu’na yapılacaktır.  Erasmus programına dahil olmak için talep edilen vize için eğitim süreci başlamadan en az 6 ay öncesinde başvuru yapmak gerekmektedir.

Erasmus için Schengen vizesi işlemleri en yoğun Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşmektedir. Erasmus Vize başvuru dosyası vize bölümüne ulaştıktan sonra  asgari 15 iş günü süresince incelemeler devam edecektir. Erasmus vizesi için eğitim süresi baz alınır ve vize süresi de bu süreci takip eder. Eğitim süresi başlamadan evvel de eğitim alacağınız ülkede vakit geçirmek istiyorsanız ayrıca turistik vize için de başvuru yapmanız gerekecektir.

Değerli Misafirlerimiz Almanya Erasmus Vizesi ile ilgili daha fazla bilgi ve profesyonel hizmet için lütfen bizi arayabilirsiniz.