İçeriğe geç

İletişim

Serbest Meslek İçin Vize:

Almanya’da Freelance İş Kurma Rehberi

Almanya’da serbest meslek sahibi olmak ve kendi işinizi kurmak istiyor musunuz? Bu süreç, bir oturum izni almanızı ve belirli şartları karşılamanızı gerektirir. Almanya’da kendi işinizi kurmanın iki yolu vardır: serbest meslek sahibi olarak çalışmak (Freiberufler) veya kendi işinizi kurarak girişimci olmak (Gewerbe). Hangi yaklaşımın sizin için en uygun olduğunu öğrenmek için yeni iş türleri makalemizi inceleyin.

Eğer Freiberufler olarak serbest meslek kariyerine atılmak istiyorsanız, yetkili makamlardan “serbest meslek faaliyeti amacıyla oturum izni” başvurusu yapmanız gerekecek. Bu izni alabilmeniz için girişiminizi finanse edebileceğinizi, kendi geçiminizi sağlayabileceğinizi ve mesleğinizde gerektiğinde uygulama izninizin olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Ayrıca, 45 yaşından büyükseniz yeterli emeklilik düzenlemelerine sahip olmanız gerekmektedir.

Sanatçılar için özel kurallar geçerlidir. Bu konuda daha fazla bilgiyi “Sanatçılar için Özel Düzenlemeler” bölümünde bulabilirsiniz.

Danışmanlık hizmetleri, bu gereksinimleri karşılayıp karşılamadığınızı değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Oturum İzni Süresi

İş fikriniz başarılı olursa ve işiniz sonucunda kendiniz ve aileniz için geçim sağlayabiliyorsanız, başlangıçta en fazla üç yıl süreyle sınırlı olan oturum izniniz uzatılabilir. Beş yıl sonra, sınırsız bir süre boyunca Almanya’da yerleşim izni alabilirsiniz.

Ücretler

Vize, oturum izni, yerleşim izni veya bu belgelerin uzatılması için başvurduğunuzda genellikle bir ücret ödemeniz gerekecektir. Ücret, konumunuza, kalışınızın süresine ve amacına bağlı olarak değişir. Oturum izni en fazla 100 €, yerleşim izni ise en fazla 147 €’ya mal olacaktır. Genellikle vize ücreti 80 €’dur. Beklentiğiniz ücretler hakkında bilgi almak için yetkili yabancılar dairesi veya yurtdışı misyonunuzla iletişime geçiniz.

Belgeler

Oturum izni başvurusunda bulunurken genellikle şu belgeleri sunmanız gerekecektir:

   • Tamamlanmış başvuru formu
   • Geçerli pasaport
   • İş planı
   • Sağlık sigortası belgesi
   • Araştırmacılar ve akademisyenler: güncel iş sözleşmesi
   • Alman üniversitelerinden mezunlar: diploma fotokopisi
   • 45 yaşın üzerindekiler: yeterli emeklilik düzenlemeleri kanıtı

Ayrıca, aşağıdaki konularda belgeler sunmanız da akıllıca olacaktır:

   • Referanslarınız
   • Girişimcilik deneyiminiz

Lütfen Dikkat: Bu liste eksiksiz veya evrensel değildir, çünkü ihtiyacınız olan belgeler durumunuzun koşullarına bağlı olarak değişecektir. En iyi yaklaşım, başvurmadan önce misyonunuzla veya yabancılar dairesiyle iletişime geçmek ve bilgi broşürü talep etmektir. Orada, sağlık sigortası kanıtınız için gereksinimleriniz hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Yeterli emeklilik düzenlemelerinizin olup olmadığını belirlemek için yetkili misyonunuz veya Yabancılar Dairesi de size yardımcı olacaktır.