İçeriğe geç

İletişim

Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

UDK Dil Kursu Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi bilgilendirme sayfasına hoş geldiniz. Eğitim, kültür ve spor etkinlikleri sebebiyle Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin başvurabileceği bu vize türüne dair aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabileceksiniz. Kültürel, eğitim ve sportif etkinlikleri vizesine kimlerin başvurabileceği, başvuru aşamaları, gerekli evraklar ve 2022 yılı Almanya spor vizesi ücretini sizlerle detaylıca paylaşmaktayız.

Almanya Kültürel ve Sportif Vizesine Kimler Başvurabilir?

Almanya’ya eğitim, kültür ve spor faaliyetlerini kapsayan bir etkinlik için gitmeniz gerektiğinde başvurmanız gereken bu vize türüne, Umuma Mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları başvurabilir. Resmi pasaport sahipleri 6 ay içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde ve mesleki faaliyette bulunmama şartıyla vizeden muaf tutulur. Almanya kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvuru sahipleriyle birlikte resmi pasaport sahipleri de pandemi süreci devam ettiğinden Covid-19 aşı şartını karşılıyor olmalıdır. Aksi halde Almanya seyahat başvurularını ve sınır girişlerini kabul etmeyecektir. Umuma mahsus pasaport sahibiyseniz bu vize türüne başvurmanız halinde genel evraklarla birlikte gidiş amacınızı ispatlayacak kültürel davetiye, sportif faaliyet davetiyesi ve gönderen kurum dilekçesi sunmanız beklenecektir. 

Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Başvurusu

Öncelikle belirtmeliyiz ki Almanya Schengen bölgesinde bulunduğundan detaylarını paylaşacağımız adımları takip ederek Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Evraklar Almanya udk dil kursumizin başvuru amacınız ve meslek grubunuza özel olarak belirteceği şekilde uygun sıralama ile hazırlanmalıdır. Bu sıralama ile vize başvurusunda bulunulmalıdır. Evraklar şeffaf dosya vb. klasörlere yerleştirilmeden teslim edilmelidir. Eğitim, kültür veya sportif etkinlikler sebebiyle alacağınız bu vize türüne davet mektubu/sözleşme gibi belgelerin ibraz edilmesi suretiyle başvurulmaktadır. 

Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi İçin Gereken Evraklar

Almanya’yı kültür, eğitim ve spor etkinlikleri sebebiyle ziyaret etmek isteyenlerin hazırlaması gereken evrak listesi üç bölüme ayrılabilir. Genel evrak listesi, ulaşım-araç bilgileri ve mesleğinizle birlikte gidiş amacınıza yönelik belgeler istenmektedir. Genel evrak listesi kadar gidiş amacınızı kanıtlayacak belgeler sunmanız da önemlidir. Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için talep edilen tüm evrakların eksiksiz hazırlanması şarttır. Gerekli görülen tüm belgeleri kusursuz hazırlamanıza rağmen Konsoloslukça açıklanacak veya açıklanmaya gerek görülmeyecek sebeplerle vize başvurunuzun reddedilebileceği ve ödediğiniz vize harcını da içeren başvuru ücretlerinin tarafınıza iade edilmeyeceğini bilmelisiniz. 

Başvuru sırasında sunulması gereken genel evrak listesi

Pasaport

Pasaportunuzun geçerli olması gerekmektedir. Başvurduğunuz vizenin bitiş tarihinden itibaren üç ay geçerliliğe sahip olmayan pasaportlar kabul edilmez. İki boş sayfası bulunmalı, resimli sayfa ve son üç yıl içinde onaylanan vizelerinizin görüleceği şekilde fotokopi kayıtları evraklarınız arasında yerini almalıdır. Eski pasaportlarınız da başvuru esnasında ibraz edilmelidir. Pasaport hususunda dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de evlilik veya boşanma gibi sebeplerle isim ve soy isim değişiklikleri güncel ve kimliğinizle aynı bilgilere sahip değilse, pasaportunuzu yenilemeniz gerekir. 10 yıldan eski pasaportlar da kabul edilmez.

Başvuru formu

Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için talep edilen tüm bilgilere kusursuz bir şekilde formda yer verilmelidir. Eksiksiz doldurulmalı ve vize başvurusunda bulunacak kişi tarafından imzalanmalıdır. Şahsen başvuru yapılmayacağı durumlarda ıslak imzalı vekalet formu ve vekaleti alan vatandaşın kimlik fotokopisi gerekmektedir.

Biometrik fotoğraf 

Almanya tarafından istenen biometrik özellikleri karşılamalıdır. Fotoğraf en çok 6 aylık olmalıdır. Evrak dosyanıza 1 adet eklemeniz gerekmektedir.

Seyahat sağlık sigortası 

Almanya, Schengen bölgesinde bulunduğundan ilgili seyahat sigortası tüm Schengen bölgesinde geçerli olmalıdır. 30.000 Euro teminatlı yaptırılmalı ve her türlü hastalık, özel durumu karşılıyor olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken tüm detayları başvuru sürecinizde sizlerle paylaşabiliriz.

Vize harcı

Başvuru türüne göre değişen Almanya Vize ücretleri için udk dil kursumizle iletişime geçebilirsiniz. 

Ulaşım seyahat rezervasyonları

Şahsi uçuş rezervasyonunuz veya tur tarafından yapılan rezervasyon bilgileri sunulmalıdır. Bu belgelerde gidiş ve dönüş tarihleriniz açıkça görünür olmalı ve tüm yolculuk detayları paylaşılmalıdır.

Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için meslek ve gidiş amacınıza göre istenen ve genişletilebilecek evraklar

Konaklama belgeleri

Seyahatiniz süresince refah içerisinde konaklayabileceğinize dair belgeler sunulmalıdır. Otel vb. konaklama seçeneklerinden biri veya birkaçında yaptırılmış rezervasyonlar detayları ile paylaşılmalıdır. Bir diğer önemli bir husus da tüm rezervasyon belgelerinde adınız soyadınız açıkça görülmeli ve seyahat tarihinizi kapsıyor olması gerektiğidir.

Kültürel davetiye

Eğitim, kültür veya kongre etkinliğine katılmanız durumunda ibraz etmeniz gereken belgedir. Etkinliği hazırlayan kurum ile yapılmış sözleşme veya organizasyon kurumunca gönderilen bir davetiye sunulmalıdır. 

Sportif faaliyet davetiyesi

Katılacağınız sportif faaliyeti düzenleyen spor federasyonu veya spor kulübünce hazırlanmış davetiye ve spor organizasyonuna katılacağınızı ispatlayan belge ibraz edilmelidir.

Gönderen kurum dilekçesi 

Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için hazırlanacak bu dilekçe sizi etkinliğe gönderen Türkiye spor federasyonu veya spor kulübü tarafından düzenlenmiş olmalıdır.

İzin belgesi

Çalıştığınız iş yerinden almanız gereken belgedir. Almanya’da bulunacağınız etkinlik boyunca izinli olduğunuzu kanıtlar nitelikte ıslak imza ve kaşeli olmalıdır. Belge içerisinde yaptığınız iş açıklanıyor olmalıdır. 

Banka hesap dökümü

Şahsi banka hesap dökümünüz son 3 ayı kapsayacak şekilde olmalıdır. Başvuru tarihinizden 15 gün önce düzenlenmiş olması mecburidir.

Maaş bordrosu

Kaşeli ve imzalı olacak şekilde son 3 aylık maaş bordroları sunulmalıdır. 

SGK hizmet dökümü

Detaylı sigorta geçmişiniz tam olarak belirtilmelidir. Tüm belgelerde QR kod bulunmalıdır. Çalışmaya devam eden emekliler için farklı evraklar gerekir, udk dil kursumize başvurmanız halinde detayları sizlerle paylaşabiliriz. 

SGK işe giriş bildirgesi

Şirketinizden temin etmeniz gereken bildirgenin fotokopisi sunulmalıdır. Barkodlu olması şarttır.

İş sözleşmesi

SGK bünyesinde yer almayan işler için çalıştığınız firmadan alacağınız iş sözleşmesi noter onaylı olmalıdır.

Ek gelir belgeleri

Maddi gücünüzü ve ülkeniz ile bağınızı kanıtlayacak tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri sunmanız önemlidir.
Dünyayı sarsan Covid-19 pandemisi nedeniyle Türkiye’den hareketle Almanya’ya yapılacak seyahatler bazı kısıtlamalara maruz kalmıştır. Umuma mahsus veya resmi pasaport sahibi Türk vatandaşlarının mutlak suretle Covid-19 aşılarını yaptırmış olmaları gerekmektedir. 25 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe giren bu kurala uymak mecburidir. 

Aksi halde Almanya’ya seyahat etmek mümkün değildir. Paul Ehrlich Enstitüsü’nce kabul edilen Covid-19 aşılardan birini yaptırmış olmanız şarttır. Yaptırmış olduğunuz son doz aşının üzerinden tam koruma sağlanması için net olarak 14 gün geçmelidir. Vize başvurusu yapmak isteyen ve seyahat etmeyi planlayan kişilerin aşılı olması şart değildir. Ancak seyahat sırasında aşılanmış olmak mecburidir.

Almanya Eğitim, Kültürel ve Sportif Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Öncelikle seyahatinizden en erken 3 ay, en geç 15 gün içerisinde başvuruda bulunmalısınız. Almanya’ya yapacağınız vize başvurularında teslim ettiğiniz evrakların konsolosluk ile paylaşılma süresi birkaç günü bulabilmektedir. Konsoloslukça teslim alınan evraklar 15 günde olumlu veya olumsuz değerlendirme ile sonuçlandırılır. Başvuru aşamasında seçmiş olacağınız evrak teslim şekline göre tarafınıza belgeleriniz iletilir veya şahsen belgelerinizi almanız beklenir. Başvuruda bulunduğunuz sürecin Almanya veya Türkiye’de bayrama denk gelmesi durumunda evraklarınızın ulaşma ve değerlendirme süresinin uzayabileceğini öngörmeniz gerekmektedir. 

Almanya Spor Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Almanya vize ücretleri güncel kur üzerinden hesaplanmaktadır. Ücretler birçok etmene bağlı olarak değişebilmektedir. Başvuracağınız süreçte güncel kur baz alınarak belirlenen Almanya Spor Vizesi ücretini Türk lirası olarak ödeyebilirsiniz.