İçeriğe geç

İletişim

Avustralya Dil Okulu

Eğitim sistemlerinin kalitesi ile bilinen Avustralya dil okulu eğitimleri ile de akla ilk gelen ülkelerden biridir. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci dil eğitimi almak amacıyla ana dili İngilizce olan Avustralya’ya seyahat etmektedir. Avustralya’da dil eğitiminin yabancı öğrenciler tarafından bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi kuşkusuz dil okullarındaki eğitiminin kalitesidir.

Kaliteli eğitim sistemleri ile ünlü olan Avustralya’da dil okulları Avustralya’daki İngilizce dil sektörünün ulusal üst organı olan English Australia tarafından denetlenmektedir. Bu kurumun temel hedefi dünyanın her yerinden öğrenci ve profesyonellere kaliteli İngilizce dil programları sunmaktır. Kaliteli eğitim programlarının yanı sıra Avustralya’da dil eğitimi almanın diğer bir artısı da İngilizce pratik şansıdır. Uluslararası öğrenciler ana dili İngilizce olan Avustralya’da günlük hayatlarında da sıklıkla İngilizce pratik yapma imkanına sahiptir. Bu da öğrencilerin dil seviyelerinin gelişmesinde oldukça büyük bir rol oynamaktadır.

Avustralya dil okullarının uluslararası öğrenciler tarafından bu kadar çok tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise 12 hafta ve üzeri dil eğitimi programına kayıtlı olan öğrencilere yasal çalışma izni sağlanmasıdır. 12 hafta ve üzeri programlara kayıtlı öğrenciler, haftalık 20 saat olmak üzere yarı zamanlı çalışma izni elde etmektedir. Bu da uluslararası öğrencilerin yarı zamanlı çalışma izni ile Avustralya’da kaldıkları süre boyunca konaklama ve yaşam masraflarını karşılayabilecekleri anlamına gelmektedir.

Avustralya aldığı göçler ile yaklaşık 24 milyonluk çok uluslu bir nüfusa sahiptir.  Pek çok farklı ulustan insana ev sahipliği yapan Avustralya insana ve insan haklarına oldukça önem vermektedir. Buna bağlı olarak Avustralya’da eğitim almak amacı ile giden uluslararası öğrenciler hiçbir ırkçılığa ve ayrımcılığa maruz kalmadan oldukça hoşgörülü bir şekilde karşılanmaktadır.

Avustralya dil okulu programlarına katılmayı planlayan öğrencileri farklı şehir seçenekleri beklemektedir. Sydney ve Melbourne’ün en popüler şehirlerarasında yer alması ile birlikte Brisbane, Gold Coast, Adalaide, Cairns ve Perth şehirleri de uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen şehirlerarasındadır.

Avustralya Dil Okulları ve Eğitimi

Yaşam standartlarının bir hayli yüksek olduğu Avustralya’da çok güçlü eğitim sistemleri bulanmaktadır. Avustralya, üniversite eğitiminin yanı sıra dil okulu eğitimleri ile her yıl binlerce uluslararası öğrenci ağırlamaktadır. Yüksek kalite standartlarının yanı sıra Avustralya dil okulları ve eğitimi ekonomik olması ile de bilinmektedir. Ana dili İngilizce olan İngiltere ve Amerika ülkelerle kıyaslandığında Avustralya; eğitim, yaşam ve konaklama maliyetleri açısından çok daha ekonomik bir ülkedir.

Avustralya, uzun dönem dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için en ideal ülkelerin başında gelmektedir. Avustralya dil okullarında her seviye, her amaç ve hedefe yönelik İngilizce dil eğitimi programı bulmak mümkündür. Avustralya’da dil okulları temelde Genel İngilizce, Akademik Yoğun İngilizce, İş İngilizce, Sınav Hazırlık Kursları olmak üzere gruplara ayrılmaktadır.

Avustralya’da Genel İngilizce programlarına başlangıç seviyeden ileri seviyeye kadar farklı seviyelerden öğrenciler katılabilmektedir. Bu İngilizce programlarında öğrencilerde dil bilgisinin altyapısı oluşturulmaktadır. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört temel beceriler üzerine odaklanılan programlardır. Dilbilgisinin yanı sıra öğrencilerde günlük hayatlarında kullanacakları iletişim becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Akademik İngilizce programları dil eğitimlerinden sonra üniversite veya kolejde eğitim alma planları olan öğrenciler için tasarlanmıştır. Bu programda, Genel İngilizce ’de verilen okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerine ek olarak akademik makale okuma, sunum yapma gibi beceriler üzerine odaklanılmaktır. Sınav hazırlık programlarında ise öğrencileri IELTS gibi uluslararası İngilizce sınavlarına hazırlamak hedeflenmektedir. Öğrencilere sınavla ilgili teknik bilgiler verilmekte ve hızlı okuma teknikleri gibi dersler verilmektedir. Avustralya’da dil okulunu programlarına katılan tüm öğrencilere eğitimlerinin sonunda İngilizce seviyeleri ve katıldıkları programın türüne göre dil okulu sertifikası verilmektedir.

Türkiye’de öğrenciler her ne kadar İngilizce gramer kurallarını öğrenebilseler de pratik yapma imkanları olmadığı için dil seviyelerini belirli bir yere kadar geliştirebilmektedir. Avustralya dil okulları ve eğitimi yabancı öğrencilerin İngilizce seviyelerini en kısa sürede en etkili şekilde geliştirmelerine olanak sağlamaktadır. Öğrenciler sadece İngilizce öğrenmekle kalmayıp aynı zamanda günlük hayatta nasıl kullanması gerektiğini de öğrenmektedir.

Avustralya Dil Okulu Kabul ve Başvuru Şartları

Dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri arasında yer alan Avustralya eğitim sistemlerinin kalitesi ile dünya çapında bir üne sahiptir. Eğitim kalitesinin yanı sıra eğitim ve yaşam maliyetlerinin ekonomikliği ve yasal çalışma izni ile dil eğitimi noktasında uluslararası öğrencilerin odak noktasıdır. Peki, Avustralya dil okulu kabulü ve başvuru şartları nelerdir?

Avustralya dil okullarında diğer ülkelerden farklı olarak dil okulları ve başvuru ülkeleri bir seviye sistemine göre düzenlenmiştir. Türkiye bu sistemde 3. seviyede yani riskli ülkeler arasında yer almaktadır. 3. Seviyede yer alan ülkeler, vize alma olasılığı daha düşük olan ülkelerdir. Dolayısıyla Türkiye pasaportuna sahip öğrencilerin vize alabilmeleri adına 1. seviyede yer alan dil okullarına başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir. 1. seviyede yer alan okullar 3. seviyede yer alan ülkelerdeki öğrencilerin vize retleri ile puan kaybetmemek adına bir ön değerlendirme yapmaktadır.

Avustralya dil okulları, öğrencilerin vize başvurusu için uygun bir profile sahip olup olmadığının değerlendirmesini yapmaktadır. Bu ön değerlendirme süreci Genuine Temporary Entrant (GTE) olarak adlandırılmaktadır. GTE, kısaca adayların geçici süreli ziyaretleri için Avustralya’ya seyahat edeceklerinin tespitidir. Bu doğrultuda öğrencilerin temel hedeflerinin Avustralya’da dil eğitimi programlarına katılmak olduğunu ve eğitimlerinin sonunda Türkiye’ye döneceklerini kanıtlayabiliyor olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda öğrenciler Avustralya’da alacakları dil eğitiminin, Türkiye’deki eğitimleri veya kariyerlerinde ilerleyebilmeleri için gerekli olduğunu gösterebilmelidir.

Avustralya öğrenci vizesi başvuruları CoE (Certificate of Enrollment) adı verilen konfirme kayıt belgesi ile yapılmaktadır. 1. seviyedeki okullarda CoE belgesi için öğrencilerin GTE sürecini tamamlamaları ve okullar tarafından onaylanmaları gerekmektedir. Öğrencilere direkt olarak CoE belgesini sağlayan 2. ve 3. Seviyedeki okullar da bulunmaktadır.

Avustralya En İyi Dil Okulları

Kaplan International, EC English, OHC ve ILSC Avustralya en iyi dil okulları arasında yer almaktadır. Dünyanın en iyi zincir dil okullarından biri olan Kaplan International, ana dili İngilizce olan ülkelerde İngilizce dil eğitimi vermektedir. Kaplan, Avustralya’daki okullarında Yoğun İngilizce, İş İngilizce ve Sınav Hazırlık kursları başta olmak üzere çeşitli program seçenekleri sunmaktadır.  Yoğun İngilizce ’de akşam programları sunan okul, İngilizce eğitimlerinden kalan zamanlarda çalışan öğrencilere esnek bir seçenek sunmaktadır. Dil eğitimlerinin kalitesi ile dünya çapında bir üne sahip olan Kaplan, aynı zamanda üniversiteye geçiş programları ile öğrencilere IELTS sınavına gerek kalmadan Avustralya’daki üniversitelere geçiş imkanı sağlamaktadır.

Avustralya en iyi okulları arasında yer alan diğer bir okul da EC English’tir. Dünyanın en iyi zincir okullarından biri olan EC English, tüm şubelerinde eğitim kalitesini en üst düzeyde tutmaktadır. 1. seviyedeki okullar arasında yer alan EC, GTE sürecini en iyi şekilde yönetmektedir. EC English’in Avustralya’da Sydney, Melbourne, Gold Coast ve Brisbane olmak üzere toplamda dört farklı şubesi bulunmaktadır. Tüm okulları şehir merkezlerinde yer almaktadır.

Oxford House College (OHC) de Avustralya’nın en iyi dil okulları arasında yer almaktadır. OHC’de Genel İngilizce ’den IELTS Hazırlık kursuna, CELTA Cambridge Sınavından Akademik İngilizce programlarına geniş bir program yelpazesi sunulmaktadır. OHC dil eğitimi programlarından mezun olan öğrenciler anlaşmalı oldukları üniversitelere lisans veya lisansüstü eğitimleri için sayısız seçenek sunmaktadır. Yüksek eğitim kalitesinin yanı sıra ekonomik olması sebebi ile uluslararası öğrenciler tarafından oldukça tercih edilmektedir.

Eğitim kalitesi ve ekonomikliği ile dikkat çeken bir diğer Avustralya dil okulu da ILSC’dir. Dil okullarındaki program çeşitliliğinin yanı sıra ILSC dil okulları Avustralya’da sertifika programlarına katılabileceği tek dil okuludur. ILSC’de dil okullarında İngilizce eğitimi alan öğrenciler, bu okullara bağlı Greystone College ’da sertifika programlarına katılabilmektedir. Uluslararası Ticaret, Pazarlama, Proje Yönetimi, Liderlik gibi konularda sertifika programları bulunmaktadır. ILSC dil okullarının diğer bir önemli özelliği ise GTE süreci uygulamadan tüm öğrencilere kabul vermesidir.

Avustralya Dil Okulları Fiyatları

Dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden biri olan Avustralya, dil eğitimi programları için her yıl binlerce uluslararası öğrenci ağırlamaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri öğrencilerin yüksek kaliteli dil eğitimine daha uygun fiyatlarla erişebiliyor olmasıdır. Avustralya dolarının diğer döviz kurlarına göre daha düşük olması sebebi ile Avustralya dil okulları ekonomik bir seçenektir. Aynı zamanda Avustralya’da her bütçeye uygun dil okulu ve dil eğitim programları mevcuttur.

Avustralya dil eğitimi fiyatları öncelikle öğrencilerin eğitim almayı planladığı dil okulu ve okulun bulunduğu şehre göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda öğrencinin katılacağı eğitim programlarının haftalık ders saatleri de fiyatları etkileyen diğer bir faktördür. Yılın belirli dönemlerinde Türkiye’ye özel yapılan indirimler de Avustralya dil okulu ücretleri üzerinde etkili olmaktadır. Avustralya’da dil eğitimi planı yapan öğrenciler bu indirimli fiyatlardan faydalanabilmektedir.

Türk öğrenciler Avustralya’da genellikle uzun süreli dil eğitimi programlarına katılmayı tercih etmektedir. Bunun nedeni Avustralya’nın hem Türkiye ile olan mesafesi hem de uzun dönemde eğitim alacak öğrencilere sağladığı imkanlardır. 12 hafta ve üzeri eğitim programı satın alan öğrenciler Avustralya’da yarı zamanlı çalışma izni elde etmektedir. Dolayısıyla Türk öğrenciler genellikle 12 hafta ve üzeri eğitim almayı tercih etmektedir. Avustralya dil okulları fiyatları 12 haftalık 2.700 ila 4.200 AUD, 24 haftalık fiyatlar 5.400 ila 7.500 AUD arasında değişkenlik göstermektedir.

Avustralya dil okullarında öğrenciler ilk olarak okul kayıt ücretlerini ödemektedir. GTE ön değerlendirmesinden sonra CoE belgesi gelen öğrenciler okulun kalan ücretlerini yatırmaktadır. Öğrencilerin vize başvurularından önce okulun tüm eğitim ücretini ödemiş olmaları gerekmektedir.

Avustralya Dil Okulları Konaklama ve Yaşam Masrafları

Avustralya dil okulları ve yaşam masrafları İngiltere ve Amerika gibi alternatif ülkelerle kıyaslandığında oldukça ekonomiktir. Dolayısıyla Avustralya dil okulları ile uzun dönem İngilizce dil eğitiminde akla ilk gelen ülkelerden biridir. Yaşam masraflarının oldukça ekonomik olmasının yanı sıra Avustralya’da 12 hafta ve üzeri dil eğitimi alacak öğrencilere yasal çalışma izni sağlanmaktadır. Bu yarı zamanlı çalışma izni ile öğrenciler konaklama ve yaşam masrafları için harçlıklarını çıkarma imkanına sahiptir.

Avustralya dil kursu konaklama seçenekleri denildiğinde ise diğer ülkelerde olduğu gibi başta aile yanı ve yurt konaklamaları akla gelmektedir. Aynı zamanda çeşitli öğrenci evi opsiyonları da bulunmaktadır. Öğrenciler kendi istek ve beklentilerine uygun çeşitli konaklama seçeneklerinden yararlanabilmektedir. Avustralya dil okulları konaklamalar konusunda oldukça titiz davranmakta ve öğrenci memnuniyeti odaklı hizmet vermektedir.

Avustralya’ya dil eğitimi amacıyla seyahat edecek öğrenciler öncelikli olarak aile yanı konaklamalarını tercih etmektedir. Aileler dil okulları tarafından titizlikle seçilmekte ve düzenli olarak denetlenmektedir. Aile yanı konaklamaları öğrencilerin bir yandan Avustralya kültürüne kolayca adapte olmalarına bir yandan da bolca İngilizce pratik yapmalarına olanak sağlamaktadır. Öğrenciler bu konaklama tipinde kendi taleplerine göre tek/çift kişilik odalarda, özel/ortak banyo ve yemekli/yemeksiz seçeneklerini tercih edebilmektedir. Aile yanı konaklamalar genel olarak dil okullarına 30 ila 45 dakika toplu taşıma mesafesinde yer almaktadır.  Konaklama ücretleri ise öğrencinin eğitim alacağı şehre göre aylık 750 ila 1.000 AUD arasında değişkenlik göstermektedir.

Yurt konaklamaları ise aile yanı konaklamalarına göre öğrencilere daha rahat ve özgür bir yaşam alanı sunmaktadır. Yurtlar birçok farklı kültürden öğrencilere ev sahipliği yaptığı için daha sosyal bir konaklama seçeneğidir. Avustralya’da çok sayıda özel yurt seçeneği bulunmaktadır. Bu yurtlarda öğrenciler tek veya paylaşımlı odalarda konaklamayı tercih etmektedir. Yurtlarda genellikle yemeksiz konaklama seçenekleri sunulsa da öğrencilerin yemeklerini yapabilecekleri mutfaklar bulunmaktadır. Yurt konaklamalarının ücretleri ise aylık 1.250 ila 1.500 arasında değişmektedir.

Avustralya’da Dil Eğitim Süresi ve Avantajları

Avustralya’da dil eğitim süresi ve avantajları da dil eğitimi almayı planlayan öğrenciler tarafından oldukça merak edilmektedir. Avustralya dil okulu süresinin herhangi bir alt limiti yoktur. Dil eğitimi süresi tamamen öğrencilerin hedefleri ve mevcut İngilizce seviyelerine göre belirlenmektedir. Ancak Avustralya’da 12 haftaya kadar olan dil eğitimlerinde turist vizesi başvurusu yapılmaktadır. 12 haftadan daha uzun olan eğitimlerde ise öğrenci vizesi başvurusu yapılmaktadır. Çalışma izni elde etmek isteyen öğrencilerin 12 hafta ve üzeri dil eğitimi programlarına başvuru yapmaları gerekmektedir.

Dil eğitimi sürelerinin öğrencilerin taleplerine göre belirlenmesinin yanı sıra Avustralya’da dil eğitimi almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle dil okullarında eğitim kalitesi devlet tarafından sıkı bir denetime tabi tutulmaktadır. Avustralya’da, hem yüksek kalitede bir İngilizce eğitimi sunmak hem de öğrencilerin öğrenim ortamlarını güvence altına alma amacıyla çeşitli destek hizmetleri sunulmaktadır. Avustralya dil okulları öğrencilere sundukları farklı program seçenekleri ile de ön plana çıkmaktadır. Öğrenciler eğitim ve kariyer hedeflerine uygun çeşitli dil eğitimi programlarından faydalanabilmektedir. Avustralya dil eğitimi program çeşitliliğinin yanı sıra farklı şehir seçenekleriyle de öne çıkmaktadır.

Avustralya’da dil eğitimi almanın en büyük avantajlarından bir diğeri de yasal çalışma iznidir. 12 hafta ve üzeri dil eğitimi alacak öğrencilere yarı zamanlı olacak şekilde çalışma izni sağlanmaktadır. Amerika, İngiltere ve Kanada gibi alternatif ülkelerde böyle bir imkan olmadığı için uzun dönem dil eğitimi almayı düşünen öğrenciler rotalarını Avustralya’ya çevirmektedir. Haftalık 20 saate denk gelen bu yasal çalışma izni ile uluslararası öğrenciler konaklama ve yaşam masraflarını karşılayabilme imkanına sahiptir.

Ana dili İngilizce olan Avustralya’da dil eğitimi almanın diğer bir avantajı ise öğrencilerin günlük hayatlarında sıklıkla İngilizce pratik yapabilmeleridir. Türkiye’de öğrenciler ilkokuldan itibaren İngilizce dersleri almalarına rağmen pratik yapma şansları olmadığı için daha zor ilerleme kaydetmektedir. Ancak Avustralya’da dil eğitimi alan öğrenciler hedeflerine daha hızlı ve daha doğru bir şekilde ulaşma şansına sahiptir. Öğrencilerin dil okullarının haricinde, günlük hayatlarında ve iş yerlerinde sık sık İngilizce pratik yapabilme imkanı bulunmaktadır.

Avustralya Dil Okulu Çalışma İzni

Dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri arasında yer alan Avustralya, yüksek yaşam standartları ve güvenilirliği ile uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Kaliteli eğitim sistemleri ile dünya çapında bir üne sahip olan ülke, İngilizce dil eğitiminde de akla gelen ilk ülkelerden biridir. Eğitim kalitesinin yanı sıra Avustralya dil okulları uluslararası öğrencilere birçok avantaj sağlamaktadır. Bu ülkede dil eğitimi almanın en büyük avantajlarından biri ise Avustralya dil okulu çalışma izni bulunmasıdır.

Avustralya dil okulu ve çalışma izni oldukça araştırılan bir konudur. Avustralya çalışma izni vize ile birlikte verilmektedir ve öğrenciler ülkeye girdikleri anda çalışma izinleri başlamaktadır. Öğrenci vizesine sahip kişiler Avustralya’da 2 haftaya 40 saat olacak şekilde bir çalışma izni elde etmektedir. Buna bağlı olarak öğrenciler çalışma izinlerini haftalık 20 saat olarak kullanabildikleri gibi ilk hafta 10 ikinci hafta 30 saat olarak da kullanabilmektedir.

Avustralya dil okulu çalışma izni ile yabancı öğrenciler haftada 20 çalışarak konaklama ve yaşam masraflarının neredeyse tamamını karşılayabilmektedir. Öğrenciler genellikle saatlik 16 AUD ila 25 AUD arasında bir kazanç elde etmektedir. İşsizlik oranın en düşük olduğu ülkelerden biri olan Avustralya iş bulma imkanları açısından da oldukça zengindir. Dil eğitimi almak amacıyla Avustralya’ya giden uluslararası öğrenciler; genellikle hizmet sektörü olmak üzere kafe, restoran, otel gibi işletmelerde çalışmaktadır.  Öğrencilerin saatlik ücretlere ek olarak yaptıkları işe bağlı olarak bahşiş kazanma imkanları da bulunmaktadır.

Avustralya’da dil eğitimi almanın bir alt sınırı bulunmamaktadır. Öğrenciler mevcut İngilizce seviyelerine ve hedeflerine bağlı olarak diledikleri kadar eğitim alabilmektedir. Ancak 12 haftadan daha kısa süreli eğitim programlarında turist vizesi verilmektedir. Turist vizesi ile Avustralya’da dil eğitimi alacak öğrencilerin yasal çalışma izni bulunmamaktadır. Dolayısıyla Avustralya’da hem dil eğitimi almak hem de çalışmak isteyen öğrencilere 12 hafta ve üzeri bir eğitim satın almaları ve öğrenci vizesine başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir.

Avustralya Dil Okulu Vizesi

Avustralya’ya dil eğitimi almak amacıyla seyahat edecek öğrencilerin Avustralya dil kursu vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Öğrencinin eğitim süresine göre başvurması gereken vize kategorisi değişiklik göstermektedir. 12 haftaya kadar olan dil eğitimlerinde öğrenciler turist vizesi başvurusu yapmaktadır. Turist vizesine sahip öğrencilerin yasal çalışma izni olmadığı gibi vizelerini öğrenci vizesine değiştirme imkanları da yoktur.

12 haftadan daha uzun süreli dil eğitim programlarına katılacak öğrencilerin ise öğrenci (Student sublass 500) vize kategorisine başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu vize kategorisi ile öğrenciler yarı zamanlı çalışma izni elde etmektedir. Avustralya öğrenci vizesi için gerekli en önemli belge öğrencilerin bir eğitim kurumuna kayıtlı olduğunu gösteren CoE (Certificate of Enrollment) belgesidir. Öğrencilerin bu belgeyi elde edebilmek için bir dil okuluna başvuru yapmaları ve kabul almaları gerekmektedir.

Avustralya Hükümeti’nin yaptığı düzenlemeye göre hem vize başvuru ülkeleri hem de Avustralya’daki dil okulları bir seviye sistemine göre düzenlenmiştir. 3. seviyede olan Türkiye riskli ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Türkiye’den başvuru yapacak öğrencilerin 1. seviyedeki dil okullarına başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir. 1. seviyede yer alan okullar vize retleri ile puanlarını düşürmemek amacı ile öğrencileri vize başvurusundan önce bir ön değerlendirmeye almaktadır. Olumlu olarak değerlendirilen öğrenciler okul ödemesini yaptıktan sonra CoE belgesini elde etmektedir. Bu belge ile öğrenciler vize başvuru işlemlerini başlatabilmektedir.  

Avustralya dil okulu vizesi hakkında bilgi almak, gerekli evrak listelerine ulaşmak ve başvuru yapmak için Avustralya öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret edebilir veya 0 382 213 86 60 telefon numaramızdan UDK Dil Kursu Avustralya vizesi uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.