İçeriğe geç

İletişim

Avustralya Work and Holiday

Avustralya Work and Holiday, 18 ila 30 yaşları arasındaki üniversite öğrencileri veya mezunları için Avustralya’da 12 aya kadar yaşama, çalışma, seyahat etme ve tatil yapma hakkı tanıyan bir vize kategorisidir. Çalışma ve Tatil vizesi olarak da bilinen vize kategorisinin her yıl 100 kişilik bir kotası bulunmaktadır. Belirlenen kriterleri sağlayan kotaya dâhil olacak adaylar Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığınca belirlenmektedir. Kotaya uygun olan adaylar daha sonra Avustralya Büyükelçiliğine vize başvurularını gerçekleştirmektedir.

Avustralya Work and Holiday programı diğer yurtdışı eğitim programları ile kıyaslandığında maliyetleri bakımından oldukça avantajlıdır. Work and Holiday vizesi sahipleri, Avustralya’da kaldıkları 12 aylık süre boyunca tam zamanlı çalışma iznine sahiptir.  Ancak aynı işverenle maksimum 6 ay çalışma hakları bulunmaktadır. Katılımcılar çalıştıkları süre boyunca tatillerinin maliyetlerini karşılayabilecek birikimi elde etmektedir. Aynı zamanda bu vize kategorisi katılımcılara 4 aya (17 hafta) kadar kısa süreli eğitim alma hakkı da sağlamaktadır.

Work and Holiday’in yalnızca üniversite öğrencileri için değil, mezunlar için de geçerli bir program olması sebebiyle her yıl binlerce genç başvuru yapmaktadır. Bu programın en büyük avantajı gençlere Avustralya’da 1 yıllık bir çalışma deneyimi kazandırmasıdır. Diğer avantajları ise katılımcılara; Avustralya kültürünü yakından tanıma, İngilizce seviyelerini geliştirme ve bolca pratik yapma imkanı sağlamasıdır. Bu bir yıllık süre gençlerin kendini keşfetme, büyüme ve öğrenmeleri için oldukça büyük bir fırsattır. Bu vize sayesinde katılımcılar yeni insanlarla tanışabilir, farklı kültürler hakkında bilgi edinebilir, yeni beceriler ve ilgi alanları geliştirebilir.

Program katılımcılarının bu vize kategorisi ile istedikleri işlerde çalışma imkanına sahiptir. Ancak seçtikleri işler kısa süreli ve geçici olmalıdır.  Katılımcılar haftalık olarak ortalama 30 ila 40 saat arasında çalışma saatlerine sahiptir. Saatlik ücretler ise çalıştıkları iş koluna bağlı olarak 15 AUD ila 25 AUD arasında değişmektedir. 

Avustralya’da Work and Holiday Nasıl Yapılır?

Çalışma ve Tatil vizesi olarak da bilinen Avustralya Work and Holiday,  18 ila 30 yaşları arasındaki üniversite öğrencilerinin veya üniversite mezunu kişilerin başvuru yapabilecekleri bir vize kategorisidir. Avustralya Work and Holiday vize sahiplerinin ülkede 12 aya kadar Avustralya’da kalma ve çalışma izni bulunmaktadır. Bu vize kategorisine başvuru yapmak isteyen kişilerin belirli başvuru kriterlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Kriterleri sağlayan adaylar ön değerlendirme için ilgili kurumlara başvuru yapmaktadır.

Üniversite mezunu adaylar, nota olarak da adlandırılan onay mektubu için hazırladıkları evraklar ile başvurularını doğrudan T.C. Dışişleri Bakanlığı’na yapmaktadır. Üniversite öğrencilerinin ise hazırladıkları başvuru belgeleri ile üniversite rektörlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Rektörlükler daha sonra ilgili belgeleri Yükseköğretim Kurumu’na göndermektedir. YÖK tarafından incelenen belgeler Dışişleri Bakanlığı’na gönderilmekte ve işleme alınmaktadır. Ön değerlendirme sonucu kotaya uygun görülen adaylara onay mektubu sağlanmaktadır. Onay mektubu gelen adaylar daha sonra Avustralya Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapmaktadır. Vizesi onaylanan katılımcılar vizelerinde belirtilen tarihlere göre ülkeye giriş yapmaktadır.

Avustralya’da Work and Holiday nasıl yapılır? Bu vize kategorisi ile katılımcılar kısa süreli olmak üzere herhangi bir işte tam zamanlı çalışma hakkına sahiptir. Katılımcılar genellikle bitki ve hayvan yetiştiriciliği, balıkçılık ve ağaç yetiştiriciliği alanlarında çalışmayı tercih etmektedir. Buna bağlı olarak meyve ve sebze mahsullerinin hasat edilmesi veya paketlenmesi popüler iş kollarıdır. Turizm ve hizmet sektörleri de katılımcılar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Katılımcılar otellerde veya diğer konaklama tesislerinde, restoranlarda, kafelerde ve barlarda çeşitli pozisyonlarda çalışmaktadır. Ancak katılımcıların aynı işverenle maksimum çalışma süreleri 6 aydır.

Katılımcılar çalıştıkları süre boyunca tatillerinin maliyetlerini karşılayabilecek kadar para kazanabilmektedir. Tatilleri süresince Avustralya’da diledikleri yerlere gidebilmekte, Avustralya dışına seyahat edebilmekte ve vizeleri geçerli olduğu sürece ülkeye geri dönebilmektedir. Bu vize kategorisi ile katılımcılar aynı zamanda 4 aya (17 hafta) kadar kısa süreli eğitim alma hakkı da kazanmaktadır. Program katılımcıları ana dili İngilizce olan Avustralya’da dil eğitimi programlarına katılabilir, İngilizce seviyelerini geliştirebilir ve bol bol pratik yapabilmektedir.

Avustralya Work and Holiday Katılım Şartları

Work and Holiday vizesi, dünya yaşam standartlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Avustralya’da genç yetişkinlere tanınan bir vize türüdür. Avustralya’da Work &Holiday programının Türkiye için her yıl 100 kişilik bir kontenjanı bulunmaktadır. Başvuru yapmayı planlayan adayların öncelikle katılım şartlarını karşılamaları gerekmektedir. Peki, Avustralya Work and Holiday katılım şartları nelerdir?

Öncelikle daha önce bu programa katılmış kişilerin tekrar başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır. Daha sonra ise Türkiye’den başvuru yapmayı planlayan kişilerin T.C. vatandaşı olmaları gerekmektedir. Bir diğer katılım şartı ise yaş sınırıdır. Başvuru yapacak kişilerin 18 ila 30 (31 yaşından gün almamış) yaşları arasında olmaları gerekmektedir. Erkek adayların bu şartlara ek olarak askerliklerini tamamlamış ya da tecil ettirmiş olmaları gereklidir.

Bu vize kategorisi için birtakım akademik başvuru koşulları da bulunmaktadır. İlk olarak başvuru yapacak kişilerin ya üniversite öğrencisi ya da üniversite mezunu olmaları gerekmektedir. Başvuru yapacak üniversite öğrencilerinin lisans eğitimlerinin ilk iki yıllarını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Üniversite hazırlık yılı bu süreye dahil değildir.

İngilizce dil yeterliliği de Work and Holiday programına başvuru şartları arasında yer almaktadır. Program katılımcılarının orta düzey İngilizce seviyesine sahip olmaları ve uluslararası geçerliği olan İngilizce sınavları ile kanıtlayabilmelidir. Katılımcıların IELTS sınavından minimum 4.5, TOEFL’dan 32, PTE Academic’ten 30 ve Cambridge sınavından 147 puan almaları gerekmektedir.

Work and Holiday vizesine başvuru yapacak tüm adayların onay mektubunu almış olmaları gerekmektedir. Onay mektubu aynı zamanda nota olarak da adlandırılmaktadır. Bu mektup üniversite öğrencileri için Yükseköğretim Kurumu, üniversite mezunları için ise T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Vize başvurusu yapacak kişilerin ön değerlendirme için istenilen belgeleri tamamlayarak posta yoluyla ilgili kurumlara iletmeleri gerekmektedir.

Avustralya Work and Holiday Başvuru Dönemi

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Avustralya Hükümeti arasında yapılan anlaşmaya göre, her yıl Türkiye’den belirli kriterleri sağlayan 100 kişi Avustralya Work and Holiday vizesini almaya hak kazanmaktadır. Bu vize kategorisine sahip kişiler Avustralya’da 12 aya kadar çalışma ve tatil yapma şansı yakalamaktadır.

Work and Holiday vizesine Türkiye’den başvuru yapacak kişilerin nota adı verilen onay mektubunu almaları gerekmektedir. Bu mektup olmadan vize başvurusu yapmak mümkün değildir. Onay mektubu; üniversite öğrencileri için YÖK, üniversite mezunları içinse T.C Dışişleri Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Work and Holiday vizesi başvurusu yapmak isteyen ve kriterleri sağlayan kişilerin öncelikli olarak belirlenen evrakları tamamlamaları gerekmektedir. Daha sonra ise evraklarını ön değerlendirme için öğrenciyse YÖK’e mezunsa Dışişleri Bakanlığı’na posta yoluyla göndermeleri gerekmektedir. Ön değerlendirme sonucunda başvuru sahibinin vize kotasına uygun olması durumunda e-posta yoluyla onay mektupları gönderilmektedir.

Vize programına katılmak isteyen kişilerin başvurularını belirtilen tarihlere göre yapmaları gerekmektedir. Avustralya Work and Holiday başvuru dönemi 1 Temmuz ile 15 Temmuz arasındadır. Bu tarihlerden önce ya da sonra yapılan başvurular işleme alınmamaktadır. Work and Holiday Avustralya 2021 başvuruları da diğer yıllarda olduğu gibi bu tarih aralığında gerçekleşecektir. Ön değerlendirmeler genel olarak 4-5 ay kadar sürebilmektedir. Kotaya uygun bulunan ve onay mektubu sağlanan başvuru sahipleri için bir sonraki aşama vize başvuru aşamasıdır. Avustralya Work and Holiday vizesi başvuru dönemi ise onay mektubu alındıktan sonra başlamaktadır. 

Work and Holiday Vizesi

Avustralya’da iki çeşit çalışıp tatil yapmaya imkan sağlayan vize kategorisi bulunmaktadır. Bunlar Work and Holiday (subclass462) ve Working Holiday (Sublass 417) vizeleridir. Türkiye Work and Holiday vize kategorisinde yer almaktadır. Work and Holiday vizesi Avustralya’da 12 ay boyunca tam zamanlı çalışma izni sağlayan bir vize türüdür. Türkiye’nin bu vize kategorisi için her yıl 100 kişilik bir kontenjanı bulunmaktadır. Bu vizeye sahip kişiler; Avustralya’da aynı işverenle 6 aydan uzun süre çalışmamak üzere toplamda 12 ay çalışabilir, seyahat edebilir aynı zamanda tatil yapabilir. Vize sahipleri aynı zamanda 17 haftaya kadar bir eğitim programına da katılabilmektedir.

Work and Holiday vizesi için öncelikle başvuru sahiplerinin nota adı verilen onay mektubunu almış olmaları gerekmektedir. Belirlenen kriterleri yerine getiren adaylar, hazırladıkları evrakları eğitim durumlarına göre ya T.C. Dışişleri Bakanlığı’na ya da YÖK’e başvuru yaparak onay mektubunu almaktadır. Bu mektup adayların Work and Holiday vizesine başvuru yapabilecekleri anlamını taşımaktadır.

Vize başvurusu yapacak adayların Avustralya’da kalacakları süre boyunca kendilerini destekleyebilecek finansal yeterlilikte olmaları gerekmektedir. Başvuru sahipleri, banka hesaplarında minimum 5.000 AUD gösterebiliyor durumda olmalılardır.

Vize başvuruları genellikle 2.5-3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Katılımcıların genellikle vizeleri onaylandıktan sonraki 12 aylık süreçte Avustralya’ya giriş yapmaları gerekmektedir. Vize sahipleri Avustralya’ya giriş yaptıktan sonra 12 aylık vize süresi başlamaktadır.  Work and Holiday vizesi 12 aylık ve çok girişli verilen bir vizedir. Vize sahipleri dilerlerse bu süre zarfında Avustralya dışına çıkabilir ve vizeleri devam ettiği sürece ülkeye geri dönebilir.

Work and Holiday vizesi sahiplerinin 1 yılık vizelerini uzatma imkanları da bulunmaktadır. İkinci bir vizeye başvurabilmek için vize sahiplerinin Avustralya’nın kuzey bölgelerinde belirlenmiş iş kollarında minimum 88 gün çalışmış olmaları gerekmektedir. Belirlenen iş kolları ise bitki ve hayvan yetiştiriciliği, balıkçılık, ağaç yetiştiriciliği ve kesimi, turizm ve hizmet sektörleridir.

Work and Holiday Vizesi Başvuru Evrakları

Çalışma ve Tatil vizesi olarak da bilinen Work and Holiday vizesi, 18 ila 30 yaşları arasındaki üniversite öğrencisi veya mezunu genç yetişkinler için Avustralya’da çalışma ve tatil yapma izni tanıyan bir vize kategorisidir. Bu vize kategorisi ile alınan çalışma izni sayesinde katılımcılar tatillerini ve kısa süreli eğitimlerini (17 haftaya kadar) finanse etme imkanı elde etmektedir.

Avustralya Work and Holiday ilk başvuru için katılım şartlarını karşılayan adayların istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamalılardır. Daha sonra adayların belirlenen tarih aralığında üniversite öğrencisiyse ilgili rektörlüğe, üniversite mezunu ise Dışişleri Bakanlığı’na başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru evrakları adayların öğrenci veya mezun olma durumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Work and Holiday vizesi başvuru evrakları:

 • TC Dışişleri Bakanlığı’nın, bu vize kategorisi kapsamında Avustralya’da kalmaya onay verdiğine dair nota/onay mektubu
 • Başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu (Form 1208)
 • Başvuru sahibinin tamamladığı eğitime ait belgeler (ön lisans/lisans/yüksek lisans/doktora dereceleri)
 • İngilizce dil yeterlilik belgeleri
 • Başvuru sahibinin Avustralya’da kalacağı süre boyunca masraflarını karşılayabilecek durumda olduğunu belgeleyen banka hesap dökümleri (minimum 5.000 AUD)
 • Başvuru sahibinin Avustralya’da kalacağı 12 ayı kapsayacak şekilde yapılmış sağlık sigortası
 • Pasaportun ilk sayfasının ve daha önce alındıysa vize fotokopileri
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tüm aile bireylerini gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı
 • Erkek adaylar için askerlik durum belgesi

İstenilen tüm belgeler asılları ve noter tasdikli kopyalarıyla birlikte sunulmalıdır. İngilizce olmayan belgelerin de noter onaylı tercümeleri ya da yeminli tercümanlar tarafından İngilizce tercümeleri yapılarak getirilmelidir.

Avustralya Work and Holiday Fiyatları

Türkiye Cumhuriyeti ve Avustralya Hükümetleri arasında yapılan anlaşmaya göre her yıl belirli kriterleri sağlayan 100 kişiye Avustralya’da 12 ay çalışma ve tatil yapma imkanı sağlayan Work and Holiday vizesi verilmektedir. Başvuru yapmayı planlayan adaylar tarafından Avustralya Work and Holiday fiyatları oldukça merak edilmektedir. Bu programa katılım için vize ücretleri dışında ek bir program ücreti bulunmamaktadır.

Peki, Work and Holiday program maliyeti ne kadar? Work and Holiday vize başvurusu yapacak kişilerin Avustralya Büyükelçiliğine vize harcını ödemeleri gerekmektedir. Work and Holiday vize başvuru ücreti 485 Avustralya Dolarıdır. Vize başvurularını tamamlamış adayların VFS Global vize başvuru merkezlerine gidip biyometri işlemlerini (parmak izi taraması ve dijital fotoğraf) tamamlamaları gerekmektedir.  VFS Global vize başvuru merkezi biyometri işlemleri hizmet bedeli 74 TL’dir.

UDK Dil Kursu olarak Avustralya Work and Holiday başvurusu yapmak isteyen adaylara:

 • Program ve program uygunluğu hakkında yönlendirme
 • Başvuru dosyalarının hazırlanması
 • Çevirilerin ve Noter tasdiklerinin yapılması
 • Dışişleri Bakanlığı’na onay mektubu başvurusu
 • Avustralya Büyükelçiliğine vize başvurusu
 • Vize Takibi aşamalarında danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Aynı zamanda Avustralya’da 17 haftaya kadar olan kısa süreli eğitim haklarını kullanmak isteyen adaylara eğitim noktasında da yönlendirme hizmeti vermekteyiz. Work and Holiday vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak ve vize başvurusu yapmak için Avustralya vizesi sayfamızı ziyaret edebilir ya da 0 382 213 86 60 numaralı hattımızdan Avustralya vizeleri uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.