İçeriğe geç

İletişim

Oturum

Oturum izni için gerekli olan uzun süreli D vize başvuruları Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ya da Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. 

Başvuru sahipleri yapacakları vize başvurularında kendi kategorilerine uygun olan gerekli dökümanları sunmalıdırlar.

Avusturya Başkonsolosluğu’na oturum izni başvurusunda bulunanlara konsolosluk tarafından olumlu haber geldiyse, Avusturya’daki ilgili makamdan oturum izni kartını alabilmek için, randevu aldıktan sonra, tek girişli D vizesi başvurusunda bulunulması gerekir. İşlem süresi 2 iş günüdür. 

Bu D vizesinin başvurusu sadece Avusturya Başkonsolosluğu’nda mümkündür. 

Oturum İzni D Vizesi İçin Gerekli Belgeler

  • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan bir pasaport ve pasaportta vize için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun veriliş tarihi 10 seneyi geçmemelidir.
  • D vizesi başvuru formunun büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekir. (E-mail adresi ve cep telefon numarası dahil)
  • 2 adet yeni çekilmiş renkli vesikalık (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formunun sağ üst köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı aydınlık olmalıdır. Aynı anda kişinin yüz çehresi, yani yüz, alın, kulak ve boyun, açık olmalı ve net görünebilmeli (dini nedenlerden dolayı örtülen başörtüsü olabilir). Gözlük çıkarılmalıdır.
  • Seyahat belgesi (uçak rezervasyonu)
  • Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat ve kaza sigortası. Seyahat tarihinden itibaren en az 2 ay süreyle geҫerli olması gerekir.
  • Vize/pasaport şahsen teslim alınmayacaksa; alacak kişi adına yazılı bir vekalet + alacak kişinin pasaport veya kimlik fotokopisi.