İçeriğe geç

İletişim

İzlanda Çalışma Vizesi

İzlanda çalışma vizesi sayfamıza hoş geldiniz. İzlanda’da çalışmak isteyen kişiler için bu sayfada çalışma izni şartlarından ve gerekli evraklardan bahsedilmiştir. Her statü için farklı olan evrakları öğrenmek ve profesyonel kadromuzla sıkıntısız bir vize başvuru süreci geçirmek için çağrı merkezlerimizden bizi arayabilirsiniz.

İzlanda Konsolosluğu Ulusal Vizesi Çalışma İzni Şartları 2022

İzlanda Devleti’nde ekonomik geliri olan herhangi bir amaçla İzlanda Konsolosluğu İzlanda Ulusal vizesi için başvuruda bulunacak olan şahıslar aşağıda belirtilen şartları taşımalıdır

 1. İzlanda Devleti’nde herhangi başka bir şahıs ya da şirketin hesabına çalışmak üzere ikamet etmek isteyen ve İzlanda Konsolosluğu’na bu amaçla başvuruda bulunan kişiler 16 yaşından büyük olmalıdır.
 2. İzlanda Konsolosluğu ulusal vize işlemlerine İzlanda’da kendi hesabına çalışmak ve gelir elde etmek için başvuru yapan kişiler 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 3. İzlanda’da çalışmak için İzlanda Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacak olan kişiler İzlanda Konsolosluğu ulusal vize işlemlerine başlamadan önce İzlanda ikamet ve çalışma izni almış olmalıdır.
 4. İzlanda Konsolosluğu İzlanda çalışma izni ile ilgili başvuru kişiye iş akdini sağlayan şirket tarafından yapılmalıdır.

İzlanda Konsolosluğu Ulusal Vize Başvuru Evraklarına İlişkin Bilgiler

 1. Vize başvuru formu: İzlanda Konsolosluğu İzlanda Ulusal vizesi başvurusunda bulunacak kişiler İzlanda Konsolosluğu ulusal vize başvuru formunu İngilizce veya İzlandaca olarak, büyük harfle ve eksiksiz doldurmalıdır.
 2. Biyometrik fotoğraf: İzlanda D tipi vizesi için İzlanda Konsolosluğu’na vize başvuru formuna yapıştırılmak üzere biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir. İzlanda Konsolosluğu’na sunulacak fotoğraf beyaz fonda, karşıdan çekilmiş, kulaklar, alın, gözler tam görünecek şekilde olmalıdır.
 3. Pasaport: İzlanda Konsolosluğu’na D tipi vize için ibraz edilen pasaport kişinin İzlanda seyahatinin bitiş tarihinden itibaren 3 ay 15 daha geçerliliğini korumalıdır. İzlanda Konsolosluğu vize başvurusunda kullanılan pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmasını talep etmektedir.
 4. Pasaport fotokopisi: İzlanda  Ulusal vizesi başvurusunda kullanılan pasaporttaüzerinde herhangi bir yazı, damga, imza, vize bulunan tüm sayfalar ile pasaport sahibinin kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfanın fotokopisi İzlanda Konsolosluğu’na teslim edilmelidir.  Kişi daha önce herhangi bir Schengen ülkesinden ikamet izni almış ise, bu izne ilişkin belgeleri de sunmalıdır.
 5. Nüfus cüzdanı fotokopisi: İzlanda Konsolosluğu ulusal vizesi başvurusunda bulunan kişiler T.C. nüfus cüzdanlarının önlü arkalı olarak çekilmiş fotokopisini ibraz etmelidir.
 6. Sabıka kaydı: İzlanda Konsolosluğu Ulusal vize işlemleri için konsolosluğa sabıka kaydı sunulmalıdır. İzlanda D vize işlemleri için İzlanda Konsolosluğu’na sunulacak olan sabıka kayıt belgesi adliyeden alınmalıdır. Adliyeden alıp apostillenmiş sabıka kaydı, yeminli bir tercüme bürosunda İngilizce, Fransızca veya İzlandaca’ya tercüme ettirilip, notere tasdik ettirilmelidir. Sabıka kaydı tercümenin ardından kaymakamlıkta apostillendikten sonra İzlanda Konsolosluğu’na sunulmalıdır.
 7. Tıbbi rapor: İzlanda Konsolosluğu’na İzlanda ​Ulusal D tipi vize için başvuruda bulunan kişiler vize başvurusu esnasında konsolosluğa  “2005 yılı Uluslararası Sağlık Tüzüğü’nde belirtilen, halkın sağlığı için tehlike arz edebilecek hastalıklardan hiçbirini taşımamaktadır.” ibaresinin yer aldığı bir tıbbi rapor ibraz etmek durumundadır. İzlanda Konsolosluğu’na sunulacak olan tıbbi rapor öncelikle tercüme,  noter onayı ve apostilleme işlemlerinden geçirilmelidir.
 8. Ekonomik duruma ilişkin belgeler: İzlanda Konsolosluğu ulusal vize işlemlerine başvuruda bulunan kişiler İzlanda’da ikamet ettikleri süre içerisinde masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler ibraz etmekle yükümlüdür. (Bu belge İzlanda Konsolosluğu kısa süreli ikamet durumunda istenmektedir.)
 9. Kalınacak yer: İzlanda Ulusal vizesi için İzlanda Konsolosluğu’na başvuru yapan kişiler İzlanda’da ikamet edecekleri yeri gösterir belgeler (otel rezervasyon belgesi, yurt dekontu, kira kontratı gibi) ibraz etmelidir.
 10. Sağlık sigortası: İzlanda Konsolosluğu’na ulusal vize için başvuruda bulunan kişiler İzlanda konaklayacakları tüm süreyi kapsar nitelikte sağlık sigortası yaptırmalıdır.

Öğrenciler İçin İzlanda Konsolosluğu D Vizesine İlişkin Bilgiler

İzlanda Devleti’ne eğitim amacıyla seyahat edecek olan kişiler İzlanda Konsolosluğu İzlanda ulusal vizesi işlemlerine başvuru yapmakla yükümlüdür. İzlanda Konsolosluğu’na D vize başvurusunda bulunan kişiler yukarıda belirtilen evraklara ek olarak İzlanda’da eğitim görecekleri okul tarafından kabul edildiklerini gösterir belge, diploma ve okul kaydının yapıldığını gösterir belgeleri konsolosluğa ibraz etmelidir.

Diploma: İzlanda Konsolosluğu’na eğitim amaçlı ulusal vize için başvuruda bulunan kişiler, mezun oldukları okuldan aldıkları diplomayı ibraz edilmelidir. İzlanda Konsolosluğu D vize başvurusunda bulunan kişi henüz mezun değil ise, öğrenci belgesi ile başvuru yapmalıdır.

İzlanda​’daki okuldan kabul mektubu: İzlanda Konsolosluğu D vize işlemlerine İzlanda’da eğitim almak amacıyla başvuruda bulunan kişiler İzlanda Konsolosluğu’na İzlanda’da eğitim görecekleri okul tarafından gönderilmiş, okulun başlangıç ve bitiş tarihleri tam tarih olarak belirtildiği, antetli, ıslak imzalı, kaşeli bu mektupta; okulun adresi, iletişim bilgileri, verilecek eğitimin düzeyi ve içeriğinin yer aldığı ayrıntılı bir kabul mektubu sunmalıdır.

Okul kaydının yapıldığına dair belgeler: İzlanda Konsolosluğu’na eğitim amaçlı ulusal vize için başvuru yapan kişiler İzlanda’da eğitim görecekleri okula kayıt yaptırdıklarını ve okulun yıllık ücretini ödediklerini gösterir belgeler sunmalıdır.

İzlanda Konsolosluğu Ulusal Vize Başvurularında Dikkat Edilecek Hususlar

 1. İzlanda Konsolosluğu İzlanda ulusal vizesi başvurularında sunulan belgelerin fotokopilerini talep etmektedir. Bu nedenle İzlanda Ulusal Vizesi başvurusunda bulunan kişiler İzlanda Konsolosluğu’na giderken vize için ibraz etmeleri gereken evrakların fotokopilerini de yanlarında götürmelidir.
 2. İzlanda Ulusal vizesi için İzlanda Konsolosluğu’na başvuru yapan kişiler İzlanda’ya giriş yaptıkları tarihten itibaren 30 gün içerisinde İzlanda Yabancılar Polisi’ne başvuruda bulunup oturum kartı almalıdır.
 3. İzlanda Konsolosluğu’na yaptıkları ulusal vize başvurusu kabul edilip ülkeye giriş yapan kişiler ilgili Sosyal Sigortalar Sistemi’ne sigorta girişlerini yaptırmakla yükümlüdür.
 4. İzlanda Konsolosluğu ulusal vizesi almanın bir başka yolu da ülkeye yatırımcı olarak gitmektir. İzlanda Konsolosluğu bazı durumlarda İzlanda’da 160 bin Euro ve üzerinde gayrimenkul satın alan kişilere İzlanda oturum izni olanağı tanımaktadır.