İçeriğe geç

İletişim

Romanya Çalışma Vizesi

Romanya’da çalışma vizesi evrakları için web sitemizi inceleyerek başvurunuza dair doğru bilgilere sahip olabilirsiniz. UDK Dil Kursu ile 0 382 213 86 60 numaralı telefondan iletişime geçerek Romanya çalışma vizesi evrak listesini talep edebilirsiniz. Romanya temsilcilerimiz en güncel listeyi e-posta ya da SMS yoluyla size iletecektir. UDK Dil Kursu’nin hiçbir şubesi telefondan yapılan bilgilendirmeden ücret talep etmez.

Romanya Çalışma Vize Başvurusu

Romanya çalışma vize başvurusu Romanya’da uzun süreli konaklama imkanı sağlayan D/AM kategorisinde yer alan bir vizedir. Romanya sınırları içerisinde çalışmayı planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Romanya’da bir spor kulübünde oynayacak sporcuların çalışma vizesi Romanya başvurusunda bulunmaları gerekir. Ülkeye giriş yapmadan önce vizeye sahip olmanız gerekmektedir.

Vize başvurusunda bulunmadan önce Romanya’da bir iş yeri ile anlaşmış olmanız ve Romanya göçmenlik ofisi onaylı orijinal iş sözleşmesinin size gelmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru işlemini başlatamazsınız. Vize süreniz boyunca konaklayacağınız adres ile birlikte aylık brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan geçinme ispatı gerekmektedir. Romanya’da çalışma vizesi başvuruları bu konuda yetkili olan Romanya Konsoloslukları ve Romanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Çalışma vizesi Romanya başvurusunda bulunmak için hazırlamanız gereken evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar kişinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Başvuruda ibraz edilen belgelerde ki tüm bilgilerin güncel, doğru bilgiler ve eksiksiz olarak beyan edilmesi başvurunuzun olumlu sonuçlanması için oldukça önemlidir.

UDK Dil Kursu, Romanya çalışma vizesi başvuru dosyanızın titizlikle hazırlanması, randevu alımı, karşılama hizmeti gibi birçok konuda sizlere hizmet veren bir kurumdur. Vize başvuru süreci stresli ve zaman alan bir süreçtir. Tecrübeli vize uzmanlarımız başvurunuzu en hızlı ve rahat bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Romanya Çalışma Vize Ücreti

Romanya çalışma vize ücreti uzun süreli oturumlar (D tipi vize) için 120 Euro’dur. UDK Dil Kursu danışmanlık hizmeti ücreti ise 100 Euro’dur. Ek hizmetlerimizden yaralanmak istediğiniz durumlarda fiyatta değişiklik olabilmektedir. Çalışma vizesi Romanya başvurunuza dair size uygun harç ve danışmanlık hizmetlerimizin listesi için UDK Dil Kursu Romanya temsilcilerimiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Romanya vize başvurularında harç ücreti nakit olarak ödenmektedir.

Romanya’da çalışma vizesi almak için yaptığınız başvurunuzun ret edilmesi durumunda ya da sizin başvurudan vazgeçmeniz durumunda vize işlem ücreti iade edilmemektedir. Bu durumu dikkate alarak başvurunuzu gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Vize başvuruları zaman ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Çalışma vizesi Romanya başvurunuzu bir danışman ile gerçekleştirmek zaman kaybı yaşamamak ve gereksiz risk almamak adına sizin için doğru bir karar olacaktır.

Romanya çalışma vizesi başvuru ücreti ve ek hizmet ücretlerine dair fiyat listesi almak için UDK Dil Kursu Romanya temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Romanya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Romanya çalışma vizesi gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. Lütfen tüm evraklarınızın güncel olduğundan emin olup başvuru yapınız. Eksik evrak ile yapılan çalışma vizesi Romanya başvuruları vizenizin olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Romanya’da çalışma vizesi belgelerinde beyan edilen bilgilerin tüm evraklarda aynı ve doğru olması gerekmektedir

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınan pasaportun yıpranmamış olması ve seyahat tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekir. Ayrıca pasaportun ilk sayfasının fotokopisi gerekmektedir.
 • Vesikalık fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğrafın beyaz fon üzeri ve güncel olması gerekmektedir. 6 aydan eski fotoğraf ile başvuruda bulunmayınız.
 • Davet mektubu: Çalışma vizesi Romanya başvurunuz için Romanya’da bulunan şirketin sizi çalışmaya kabul ettiğine dair kabul veya davet yazısı gerekir.
 • Adli sicil kaydı: Aslı veya e-devlet üzerinden alınabilir.
 • Kimlik fotokopisi: 2 tane her iki yüzünün fotokopisi.
 • Mesleki gelişimi ispatlayan belgeler: Karne, diploma veya sertifikalar. Belgelerin Romenceye çevrilmiş olması tercih edilir.
 • Sözleşme veya kontrat: Romanya’da bulunan şirket ile yapılan belgeler (sözleşme, kontrat) gerekir.
 • Çalışma izni yazısı: Göç idaresinden (IGI) alınmalıdır.
 • Konaklama bilgileri: Romanya’da bulunduğunuz süre boyunca konaklama yapılacak yere dair kesin rezervasyon bilgileri ya da kira sözleşmesi gerekmektedir.
 • Geçinme ispatı: Romanya’da çalışma vizesi süresince aylık brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan geçinme ispatı gerekir.
 • Harç ücreti: Vize harç ücretinin ödendiğine dair ispat.
 • Banka hesap cüzdanı özeti: Son 3 aya ait hesap ekstresi.
 • Seyahat sağlık sigortası: Yurt dışı seyahat sağlık sigortanızın 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.

Uluslararası geçerli seyahat sağlık poliçenizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Romanya’da çalışma vizesi sigorta işlemleriniz için UDK Dil Kursu ile iletişime geçiniz.

Başvuru Sahibinin Durumuna Göre Hazırlanması Gereken Evraklar

Kişi çalışan ise hazırlaması gereken belgeler;

 • Maaş bordrosu: Son 3 aylık maaş bordrosunun kaşeli ve ıslak imzalı temin edilmesi gerekir.
 • İş veren yazısı: İş veren tarafından düzenlenen yazının başvuru sahibinin gidişini teyit etmesi gerekir.
 • SGK hizmet dökümü: Barkotlu olarak e-devletten temin edebilirsiniz.

Kişi işveren veya şirket sahibi ise hazırlaması gereken belgeler;

 • Şirket evrakları: Vergi levhası, faaliyet belgesi, sicil gazete ve imza sirküsü fotokopileri gerekmektedir. Romanya’da çalışma vizesi alabilmek için belgelerin güncel tarihli olması gerekir.

Kişi çiftçi ise hazırlaması gereken belgeler;

 • Ziraat odası tarafından temin edilen çiftçilik faaliyetini ispatlayan belge

Kişi emekli ise hazırlaması gereken belgeler;

 • Emeklilik maaşının ispatını gösteren belge

Kişi öğrenci ise hazırlaması gereken belgeler;

 • Üniversite öğrencisi olduğuna dair öğrenci belgesi

Romanya Çalışma Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya çalışma vizesi için dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya’da çalışma vizesi alabilmek ve başvuru işlemlerini başlatabilmek için Romanya’da bir şirket ile anlaşmış olmanız ve orijinal iş sözleşmesinin size gelmiş olması gerekmektedir.
 • Yukarı da belirtilen tüm evraklar başvuru işleminizi gerçekleşebilmesi adına Romanya Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Başvuru sahibinin durumuna göre Konsolosluk dosyanın yeniden düzenlenmesini isteyebilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
 • Belgelerin güncel tarihli olmasına dikkat ediniz. Eksik, hatalı ve eski tarihli belgeler ile yapılan çalışma vizesi Romanya başvuruların ret ile sonuçlanabileceğini hatırlatırız.
 • Seyahatinizin ispatına ilişkin diğer belgeler UDK Dil Kursu tarafından tamamlanacaktır. Temsilcilerimizin size belirttiği tüm evrakları eksiksiz olarak hazırlayıp adresimize şahsen gelerek ya da kargo yolu ile ulaştırınız. Evraklarınız teslim alındığından temsilcilerimiz sizi bilgilendirecektir.
 • Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması mutlaka vize verileceğini garantilemez. Kurumumuzun vize sonucu kararına dair yetkisi bulunmamaktadır. Çalışma vizesi Romanya başvuruları hakkında verilecek son karar Romanya Konsolosluğu’nun insiyatifindedir. Aynı şekilde tarafınıza verilecek Romanya vize süresi Konsolosluk tarafından belirlenmektedir.
 • Romanya’da çalışma vizesi alınmış olunsa dahi Schengen bilgi sisteminde hakkında uyarı bulunan ve gümrükte sahte evrak tespit edilmesi gibi durumlarda vatandaşlar sınır polisleri tarafından Romanya topraklarına alınmaya bilir.
 • Romanya topraklarına şahsi aracı ile seyahat edecek tüm vatandaşların (diplomatik plakalı araçlar hariç) Rovignette” adı verilen yol kullanım ücretini ödemeleri gerekmektedir. Rovignette ücreti Romanya’da ki postanelerde, Petrom benzin istasyonlarında ki birimlerde,  Romen Otomobil Kulübü’nde (ACR) ve karayollarına ait işletmelerde ödenebilmektedir.
 • Çalışma vizesi Romanya için Konsolosluk harç ücretleri peşin olarak ödenir. Vizenin ret edilmesi durumunda başvuru sahiplerine ücret iadesi yapılmamaktadır.

Romanya çalışma vizesi başvurunuz için dikkat edilmesi gerekenler ve aklınızdaki her türlü sorunuzun yanıtını Romanya vizesi uzmanlarımıza sorabilirsiniz. UDK Dil Kursu ile 0 382 213 86 60 numaralı telefondan iletişime geçerek başvuru işleminizi başlatabilirsiniz.