İçeriğe geç

İletişim

Çocuklara Danimarka Vatandaşlığı

Çocuklar için oturum izni başvuruları Danimarka yetkili konsolosluklarına yapılmalıdır. Danimarka çocuklar için oturum izni konusunda dikkat edilmesi gereken bir takım önemli noktalar bulunmaktadır.

Üçüncü ülke vatandaşı eşler ve eşcinsel kaydedilmiş partnerler için her iki partnerin de 21 yaşından büyük olması koşulu altında ve ayrıca Danimarkalıların evlenmemiş reşit olmayan çocukları için. İlk müracaatlar ya yetkili resmi Danimarka temsilciliğine başvurarak ya da Danimarka’daki yasal ikamet süresi içinde (vize hala geçerliyken ya da vizesiz kalma süresi dolmadan) göçmenlik makamına başvurarak yapılır.

İlk Başvuru için Gerekli Belgeler

 1. Vize başvuru formu.
 2. Pasaport. En az 1 geçerliliği olan.
 3. Nüfus cüzdanı veya doğum belgesi
 4. Fotoğraf. 1 adet güncel, 6 aydan eski olmayan, 35x45mm ebatlarında biyometrik.
 5. Danimarka vatandaşının akrabası olduğuna istinaden belge, evlenme belgesi, kaydedilmiş partnerlik belgesi, evlat edinme kararı.
 6. Gerekli olması durumunda daha önceki evliliğin boşanma sonucunda sone erdiğine veya kaydedilmiş partnerliğin kalktığına istinaden belge, varsa eski eşin vefat belgesi.
 7. 14 yaşından büyükler için; kişinin kendi ülkesinden alınacak adli sicil kaydı, 3 aydan eski olmamalıdır.
 8. A1 seviyesinde Danca bilgisine sahip olunduğunu ispat eden belge. Karnenin bir yıldan daha eski tarihli olmaması gereklidir. Entegrasyon sözleşmesinin yerine getirilip getirilmediğinin kontrol edilmesi için son olul karnesinin beyan edilmesi tavsiye edilmektedir.
 9. Başvuru sahibinin veya aile birleşimi kapsamında davet eden kişinin Danimarka’da ikamet edilen yerdeki normal standartta uygun bir konutu yasal olarak kullanma hakkına sahip olunduğunu belirten belge (tapu, kira sözleşmesi vb.)
 10. Danimarka’da bütün riskleri kapsayan hastalık sigortası belgesi.
 11. Başvuru sahibinin veya aile birleşimi kapsamında davet eden kişinin yaşam şartları için masrafları karşılayabilecek durumda olduğunun belgesi (maaş bordrosu, iş sözleşmesi, emekli maaşı)
 12. Başvuru sahibi veya aile birleşimi kapsamında davet eden kişinin düzenli olarak yaptığı ödemeler ile ilgili belgeler; kira, işletme masrafları, kredi geri ödemeleri gibi.
 13. Aile birleşimi kapsamında davet eden Danimarka vatandaşının kimlik veya pasaportu.

Uzatma Başvurusu için Gerekli Evraklar

 1. Vize başvuru formu
 2. Pasaport. En az 1 yıl geçerliliği olan.
 3. Fotoğraf. 1 adet güncel, biyometrik 6 aydan eski olmayan, 35x45mm ebatlarında.
 4. A2 seviyesinde Danca bilgisine sahip olduğunu kanıtlayan belge
 5. Eğer varsa kaydedilmiş partnerlik, isim değiştirme, partnerliğin iptal edilmesi, isim değiştirme, boşanma, vefat, evlat edinme gibi belgeler.
 6. Danimarka’da ikamet edilen yerdeki normal şartlara uygun bir konutu resmi olarak kullanma hakkına sahip olunduğunu belirten güncel belge.
 7. Bütün sağlık risklerini kapsayan bir hastalık sigortasının bulunduğuna veya aile bireyi olarak hastalık sigortasından faydalanıldığına istinaden belge.
 8. Başvuru sahibinin veya aile birleşimi kapsamında davet eden kişinin maaş bordrosu, iş sözleşmesi, emekli maaşı, işe alınma taahhüdü.
 9. Başvuru sahibi veya aile birleşimi kapsamında davet eden kişinin düzenli olarak yaptığı ödemeler ile ilgili belgeler; kira, işletme masrafları, kredi geri ödemeleri gibi. Kredi ile ilgili belge devlet tarafından onaylanmış bir kredi kurumları derneğinin kayıtlarından çıkartılmış güncel bir nüsha olmalıdır.
 10. Uzatma için başvuru işlemleri güncel iznin süresinin dolmasından önce Danimarka’da yapılmalıdır.
 11. Bütün kimlik ve belgelerin asılları ve kopyaları beyan edilmelidir. Orijinal yabancı ülke belgelerinin birçoğunda ya diplomatik tasdik şerhi ya da apostil bulunması gerekmektedir.

Dikkat:İkamet unvanı verilmesi için yapılan başvurularda 6 yaşını doldurmuş tüm kişilerin parmak izlerinin alınması gereklidir.