İçeriğe geç

İletişim

COVİD 19 Sonrası Kanada Vizesi

COVID-19 Sonrası Kanada vizesi, Kanada’ya Ziyaret, Çalışmak Veya Eğitim İçin Başvuru Nasıl Yapabilirim?

Kanada’ya vize başvurusu yapmak istiyorsanız, Kanada Hükümeti COVID 19 salgınından dolayı, başvuru sürecinde değişiklikler yaptı. Kanada’ya vize alabilmeniz için seyahat kısıtlamalarından muaf olmanız ve önemli bir amaç için seyahat edecek olmanız durumunda başvurunuzu kabul ediyorlar.

Kanada vizesi için sadece çevrimiçi online yapılan başvurular değerlendirilmektedir. Kendi isteğine bağlı olmaksızın gelişen durumlarda Kanada vatandaşı yada oturum izni ile Kanada’da ikamet eden birinci derece akrabalarına gitme durumu söz konusu olduğunda vize alabilirsiniz. Eğer böyle bir durumun olmadığı tespit edilirse vizelerini almış olsalar dahi, Kanada sınır gümrüğünden ülkeye giriş yapamayacaklardır. Acil durum halinde Kanada’da yaşayan anne, baba ya da kardeşini ziyaret etmek isteyenlere sadece geçiş izni verilecektir. Aynı zamanda çalışmak ve uzun süreli eğitim almak isteyenlerin başvuruları kabul edilecektir.

Kanada’da Eğitim Vizesine Nasıl Başvurabilirim?

 • Kanada’da eğitime başlamak için atmanız gereken ilk adım; Kanada’daki bir Özel Öğrenim Kurumu’ndan (DLI) kabul mektubu almaktır. Okul kabul mektubu, Kanada eğitim kurumu tarafından resmi antetli kağıda yazılmalıdır. Ödemeniz gereken kesin eğitim ücretlerinin miktarını, eğitimin başlangıç, bitiş tarihlerini ve bu süre içinde nerede konaklayacağınızı göstermelidir. Kabul mektubunuzu aldıktan sonra, Kanada’da eğitim almak için online başvuru formunu doldurmalı ve evraklarınızı sisteme yüklemelisiniz. Tabi bu işlemleri yaparken biyometrik çektirdiğiniz 35x 45 mm boyutlarında fotoğrafınızında yanınızda olmasına dikkat edin! Çünkü biyometrik fotoğrafınızı taratıp, yüklemeniz gerekiyor.
 • Eğitiminiz bittiğinde Kanada’dan ülkenize geri döneceğinizi gösteren belgeleri sunmalı, yazacağınız iyi niyet mektubunuzda bu konu ile ilgili bilgi vermelisiniz.
 • Kanada’da okuyacağınız süre içinde okul ücretlerini, konaklamanızı ve Kanada’da yaşayacağınız süre içinde yapacağınız tüm masrafları karşılayabileceğinizi ispatlamanız gerekir. 
 • Herhangi bir sabıka kaydınız olmadığını belgelemeniz gerekir. Bunun için orijinal adli sicil kaydı sunmanız yeterlidir.
 • Sağlık durumunuz iyi olması gerekir. Covid 19 sebebiyle tıbbi muayene talep edilebilir.
 • Kanada’ya girişinizin kabul edilebilmesi için sınırda memur sizden ek belge isteyebilir. Vizenizin olması ülkeden giriş yapabileceğiniz anlamına gelmez. 

Kanada Büyükelçiliği’nin sitesinde bulunan online formu doldurmadan önce sisteme kayıt olmanız gerekir. Önce, Kanada sitesindeki sayfada “ Get the İnstructions” başlığının altında bulunan iki soruya cevap vermeniz gerekir:

 1. Nereden başvuru yapıyorsunuz?: Bu soruda sizin başvuru sırasında Kanada’da mısınız yoksa Kanada dışında mısınız sorusunun cevabını öğrenmek istiyor. Eğer başvuru sırasında havalimanında iseniz bunu belirtmek içinde ayrıca bir seçenek bulunmaktadır.
 2. Nasıl başvurmak istersiniz?: Online form doldurarak mı ya da formu çıktı alıp belgeyi doldurarak mı başvuru yapacağınızı öğrenmek istiyor? Tabi burada başvuru merkezleri açık olmadığı için Online başvuruyu seçmeniz gerekiyor.

İşlemin sonunda size özel kişisel referans kodu verilecektir. İşlemlerinizi size verilecek olan bu kod ile takip edebilirsiniz.

Kanada vize başvuru sonuçlanma süreleri Covid-19 pandemi sonrasında değişiklik göstermeye başladı. Kanada uzun süreli eğitim vizesi sonuçlanma süresi 14 hafta iken acil gidecek aile ziyareti viziesi için de bu süre 79 gün sürmektedir.

Yeni oluşturulan sistem içinde, en güvenli şekilde ve problemsiz bir Kanada vize başvurusu yapabilmeniz için, Kanada vizesi uzmanlarımıza 0 382 213 86 60 numaralı telefon hattımızdan ya da vize@udk.com.tr mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

COVID 19 Salgını Sebebiyle Kanada’ya Seyahat Etmek İsteyenler İçin Alınan Önlemler

Hava yoluyla seyahat edecekseniz, tüm havayolu gereksinimlerini sağlamanız ve uçağa binmenize izin verilmeden önce havayolları tarafından yapılan bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir. COVID-19 belirtileri gösteren yolcuların Kanada’ya hava yoluyla girmesine izin verilmeyecektir.

Kanada’ya vardığınızda, ülkeye giriş yapacağınız havalimanından ayrılmadan önce sağlığınız ile ilgili kontroller yapılacaktır. Kanada’ya giriş yaptığınızda 14 gün karantinada olacağınızdan dolayı bir planınız olmalıdır. COVID-19 belirtiniz olmasa bile 14 gün karantinada olma zorunluluğu vardır. Sadece düzenli olarak sınırı geçen kamyon şoförleri karantina gerekliliklerinden muaftır.

Kanada Hükümeti, Karantina Yasası kapsamındaki acil durumlar dışında; turizm, dinlenme veya eğlence gibi nedenlerle Kanada’ya seyahat edilmesine izin vermemektedir.

COVİD 19 sonrası Kanada vizesi başvurusunda bulunmak için müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Kanada Vize Başvuru Merkezleri Yeniden Açılıyor 

Kanada vize başvuru merkezi 8 Temmuz 2020 Çarşamba günü yeniden faaliyete geçiyor ama yeni bir duyuru yapılana kadar aşağıdaki sınırlı hizmetleri sunacaktır. 

 • Kanada vize başvuru merkezlerinde, yalnızca Kanada vizesi için online başvuru yapanlara gönderilecek olan “Biyometrik Talimat Mektubu” ile parmak izlerini verebilirler.
 • Kanada Büyükelçiliği yapılan başvuru sonuçlarını “Karar zarfları” ile başvuru sahiplerine iade edecektir. Karar zarfınız, Kanada vize başvuru merkezi tarafından sunulan kurye servisi hizmeti ile size ulaşacaktır. Karar zarflarını başvuru yapan kişilerin bizzat Kanada başvuru merkezlerine giderek alması mümkün olmayacaktır. Kurye servisi ücreti 20,46 $ yani 94 Türk Lirası’dır. Kurda olacak değişiklikler Türk Lirası olarak ödemeniz gereken ücrette değişiklikler yaratabilir. 
 • Kanada Oturum izni için başvuru yapanlarında başvuru sonuçlarının gönderilmesi de sadece posta veya kurye yoluyla olacaktır. 
 • Pasaport talep mektubunuz, başvuru yaptığınız siteden (IRCC’den) size gönderilecektir. Bu talep mektubu geldikten sonra pasaport gönderimi, sadece posta ve kurye yoluyla olacaktır.

Kanada vize başvuru merkezi çalışma saatleri, yeni bir duyuru yapılana kadar aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Çalışma saatleri: Çarşamba ve Cuma günü: 8.00 – 16.45 saatleri arasında

COVID-19 salgını nedeniyle, Kanada vize başvuru merkezi sizlerin sağlık ve güvenliğini sağlamak amacıyla ek önlemler uygulayabilir.