İçeriğe geç

İletişim

Konsolosluk

Dubai Konsolosluk işlemleri, konsolosluk görevleri ile ilgili gerekli bilgilere sayfamız üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Kurumumuz Dubai vize işlemleri konusunda sağlamış olduğu danışmanlık hizmeti sayesinde sürecin doğru ve hızlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. İletişim bilgilerimizi kullanarak Dubai vizesine başvuru süreci ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilir veya doğrudan başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

Sayfamız üzerinden konsolosluklar ve görevleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Dubai Büyükelçiliği Ankara, Dubai Başkonsolosluğu İstanbul, BAE Konsoloslukları sayfalarımızı ziyaret ederek görev alanı, çalışma saatleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konsolosluk Görevleri

Devletler, diğer devletlerin büyük ve ticari kentlerine ilgili ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme, temsil edilmekte olan ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi işlemlerini gerçekleştirmek için konsolosluk adı verilen temsilcilikler inşa etmektedir. Konsolosluklar aynı zamanda ulaşım, sağlık, eğitim, hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla hizmet vermektedir. Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerin sınırları içerisinde konsolosluk inşa etme mecburiyeti bulunmamaktadır. Ancak devletler diğer devletler karşısındaki çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet etmekte olan vatandaşlarının haklarını koruma amacıyla konsolosluklar açmaktadır. Konsoloslukların açılması sınırları içerisinde bulunulan ülke devletinin izni ile mümkün olabilmektedir. Alınan bu izin devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilmektedir.

Dubai Dışişleri Bakanlığı tarafından gidilecek ülkede bulundukları şehrin mülki amirleri ile temas kurarak kendisi için öngörülen görevleri yerine getirmek amacıyla atanan kişilere “konsolos” adı verilmektedir. Konsoloslar hizmet verdikleri şehrin büyüklüğü ve sahip olduğu ticari niteliğin temel alınması ile birlikte başkonsolos, konsolos, konsolos yardımcısı olarak görev almaktadır. Dubai Konsolosluğu konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildir. Resmi olara diplomatik göreve atanan kişiler dışında kalan kişilere diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Ancak görevlerini yerine getirdikleri esnada bürokratik konular ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklara sahip olmaktadırlar.  Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları bulunmaktadır.

Dubai Konsolosluk İşlemleri

Dubai Konsolosluğu resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi bir kurum değildir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurum olarak hizmet vermektedir. Dubai Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnameler çerçevesinde tasarlanmıştır. Konsolosluğun genel amacı; Türkiye devleti sınırları içerisinde ticari menfaatlerini koruma, geliştirme, pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım, ülke otoriteleri ile iletişim kurma, ölüm, doğum, evlilik gibi dünyevi işlemlerde hizmet vermektir.

Dubai vizesi ile ilgili olarak merak ettiğiniz soruları sormak ve başvuru işlemlerini tarafımız desteği ile başlatmak için vize uzmanlarımız ile iletişim kurabilirsiniz.