İçeriğe geç

İletişim

Dubai Oturum İzni

Dubai Oturum İzni başvuru sahibinin gerekli şartları karşılaması halinde tahsis edilen bir ikamet izni belgesidir. Oturum izni kişinin Dubai sınırları içerisinde çalışması, Dubai vatandaşı ile evlenmesi, ülke sınırları içerisinde yatırım gerçekleştirmek veya eğitim gibi nedenlerle verilebilmektedir. Bu durumda Dubai Konsolosluğu tarafından talep edilen evrakların eksiksiz olarak ibraz edilmesi ve belirtilen şartların karşılandığının taahhüt edilmesi gerekmektedir. Kurum olarak Dubai ikamet izni başvuru işlemlerinde başvuru sahiplerine gerekli danışmanlık hizmetini sağlayarak sürecin en doğru şekilde tamamlanması konusunda hizmet vermekteyiz. İletişim adreslerimizi kullanarak vize temsilcilerimiz ile görüşebilir ve sürece dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evlilik Yoluyla Dubai Oturum İzni

Dubai vatandaşı ile evlilik durumunda ikamet izni başvurusunda bulunabilmek mümkündür. Bu durumda gerekli belgelerin eksiksiz olarak değerlendirmeye sunulması gerekmektedir. Başvuru işlemleri için öncelikle başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve ibraz edilecek belgelerin ıslak imzalı ikinci nüshalarının hazırlanması gerekmektedir. Evlilik nedeniyle yapılan ikamet izni başvurularında aşağıda sıralanan belgeler talep edilmektedir.

Biyometrik Fotoğraf
Dubai aile birleşimi vize başvurularında 3 adet 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde uluslararası standartlara uygunluk gösteren biyometrik fotoğraf talep edilmektedir. Fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmiş olması ve daha önce başka bir işlemde kullanılmamış olması oldukça önem arz etmektedir.

Pasaport
Dubai ikamet izni başvurusunda kullanılacak olan pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir. Başvuru işlemleri için en az 6 ay geçerliliğe ve içerisinde 2 adet boş sayfaya sahip olması oldukça önem arz etmektedir. Herhangi bir şekilde deformasyona uğramış olan pasaportun başvuruda kullanılmaması sürecin sorunsuz olarak tamamlanabilmesi açısından önem teşkil etmektedir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Dubai Aile Birleşimi Vizesi başvurusunda bulunacak olan kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş olan Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği talep edilmektedir. Başvuruda ibraz edilecek olan Nüfus Cüzdanının ön ve arka fotokopisinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği
Dubai Oturum İzni başvurusunda kullanılacak olan Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği belgesinin yabancı uyruklu eşin bilgilerini içerecek şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir.

Muvafakatname
Başvuru sahibi kişinin 18 yaşından küçük olması halinde ebeveyn iznini gösteren noter onaylı muvafakatname belgesini ibraz etmesi gerekmektedir. 16 yaşında evlilik gerçekleştirecek kişinin öncelikli olarak mahkeme kararı ile alınan izne sahip olması şartı aranmaktadır. Kişinin evlenebileceğini gösteren belgenin Arapça tercümesinin onaylı olarak başvuru dosyasına eklenmesi şartı aranmaktadır.

Doğum Belgesi
Dubai vatandaşı olan eşe ait doğum belgesinin aile birleşimi vizesine başvuru aşamasında diğer gerekli evraklarla birlikte değerlendirmeye sunulması gerekmektedir.

Boşanma Kararı – Boşanma İlamı
Aile Birleşimi vizesine başvuru yapan eşlerden birinin daha önceden evlilik gerçekleştirmiş olmaları durumunda boşanma ilamlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Daha önce gerçekleştirilen evlilikte eşin vefat etmesi durumunda ilgili ölüm belgesinin sunulması gerekmektedir. Talep edilen belgelerin Arapça tercüme ve onayı ile başvuru dosyasına eklenmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Oturma İzni, Pasaport, Kimlik Kartı
Dubai vatandaşı olan eşe ait oturma izni, pasaport ve kimlik kartı fotokopilerinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Dil Yeterliliğini Gösteren Belge
Aile Birleşimi Vizesi ile Dubai vatandaşı olan eşin yanında ikamet edecek kişinin oradaki hayatını idame ettirebilecek kadar Arapça bildiğini taahhüt eden belgeye sahip olması şartı aranmaktadır.

Her İki Eşe Ait Uluslararası Doğum Kayıt Örneği
Uluslararası evlenme ehliyet belgesi (her iki eşe ait) veya Dubai evlendirme dairesinden alınmış olan evlilik kaydı belgesi ile birlikte Uluslararası Doğum Örneği belgelerini başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.

Dubai Konsolosluğu gerek görmesi durumunda yukarıda bulunan evrakların haricinde başvuru sahiplerinden ek evrak talep edebilmektedir. İbraz edilen belgelerin Arapça tercüme ve onayları ile birlikte sunulması gerekmektedir. Dubai Aile Birleşimi, Dubai Oturum İzni başvuru işlemleri ile ilgili merak ettiğiniz soruları sormak ve başvuru sürecini başlatmak için UDK Dil Kursu iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz.