İçeriğe geç

İletişim

E-Vize

E-vize yabancıların Türkiye’ye giriş yapmasını sağlayan elektronik bir belgedir. E-vizede başvurular çevrimiçi alınmaktadır. Bazı ülkeler Türkiye’ye seyahatlerinde vize uygulamasından muaf tutulmaktadır. Vize muafiyeti olmayan ülke vatandaşları e- vize başvurusu yaparak Türkiye’ye seyahat edebilmektedirler. Normal şartlarda yapılan vize başvurularının, planlanan seyahat tarihinden 1 ay önce yapılması gerekirken, elektronik vizeler söz konusu olduğunda seyahat zamanına kadar yapılabilmektedir. Fakat 48 saat öncesinden yapılması önerilmektedir.

Başvuru yapıldıktan kısa bir zaman sonra sonuçlanmaktadır. Bu anlamda daha pratik bir başvuru süreci söz konusudur. E-vize uygulamasından yararlanabilen ülke vatandaşlarının başvuruları online olarak yapılmaktadır. E- vize uygulaması Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri tarafından ya da sınırda verilen vizelere alternatif olarak uygulanmaya başlanmıştır. Başvuru yapacak kişilerin, vize bitiş tarihi itibariyle en az 60 gün daha geçerliliği olan bir pasaportla başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruda verilen bilgilerin doğruluğu son derece önemlidir. Pasaporttaki bilgiler ile vize için sunulanlar birbiriyle uyuşmadığı taktirde vize geçersiz sayılacaktır.

E-Vize Nasıl Alınır?

E-vize başvurusu online olarak yapılmaktadır. Başvuru ekranında, kişinin uyruğu ve pasaport türü belirtildikten sonra devam edildiğinde, uyruğa bağlı birtakım bilgilendirmeler yapılmaktadır. Vize uygulamasından muaf ülke vatandaşlarına, “Vizeden muafsınız” şeklinde bir uyarı verirken, bahsi geçen muafiyet süresinin bilgisi de yer almaktadır. Bazı ülkeler, 30 günlük seyahatlerinde vize uygulamasından muafken, bazıları ise vize muafiyetleri ile Türkiye’de 90 güne kadar konaklayabilmektedir.

Vize uygulamasına tabii olan ülke vatandaşlarına ise, vizenin geçerlilik süresi ve kalış hakkı gibi bilgiler verilmektedir. Vize süreleri ve giriş sayısı, vatandaşı olunan ülkeye bağlı değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelere, 180 günlük süre içerisinde 90 günlük çok girişli vize verilirken, bazı ülkelere ise 180 günlük süre içerisinde 30 gün kalış hakkı olan tek girişli vize verilmektedir. Vizenin alınabilmesi için gereken ödemelerin online olarak yapılması ve yapılan başvurunun bir saat içerisinde onaylanması gerekmektedir.

E-Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru aşamasında, e-vize için uygun kişilere, uyruğuna bağlı çeşitli bilgilendirmeler yapılmaktadır. E-vize harç bilgisi, vizenin başlangıç ve bitiş tarihi, giriş sayısı ve kalış sayısı gibi bilgilendirmeler, başvuru aşamasında yapılmaktadır. Başvuru aşamasında kişinin; adı, soyadı, doğum tarihi, doğum yeri, anne adı ve baba adı gibi kişisel bilgileri; pasaport numarası, veriliş tarihi ve pasaport geçerlilik tarihi gibi pasaport bilgileri ve aynı zamanda e-posta, telefon numarası ve adres gibi iletişim bilgileri istenmektedir.

E-vize almak için devam edildiğinde, verilen bilgiler doğrultusunda bir ön izleme çıkacaktır. Verilen bilgilerin ve özellikle pasaport bilgilerinin doğruluğu bu ön izleme aşamasında kontrol edilmelidir. Kişinin kendisi dahil varsa başvuru yaptığı aile

bireylerinin de bilgilerini dikkatli bir şekilde kontrol etmesi gerekmektedir. Ön izleme aşamasında, bilgiler yanlışsa düzeltildikten sonra başvuruya devam edilebilmektedir. Onay verildikten sonra değişiklik yapılması mümkün olmayacaktır.

Formda verilen mail adresine bir doğrulama bağlantısı gönderilmektedir.  Bu bağlantıya 1 saat içerisinde giriş yapılması gerekmektedir. Doğrulama e-postasında yer alan bağlantı, kişiyi ödeme sayfasına yönlendirecektir. E-vize başvurusu ödemeleri online olarak yapılmaktadır. Pasaporttaki bilgilerin tutarlı olmaması halinde vize geçerli sayılmayacaktır.

E-Vize’ye Kimler Başvurabilir?

E-vize başvurusu belirtilen tüm ülke vatandaşları için müracaata açıktır. Bu anlamda, Türkiye’ye seyahatlerinde vize uygulamasından muaf olan kişiler, e-vize başvurusu yapamazlar. Yukarıda belirtilen 34 ülke, çok girişli elektronik vize alabileceği gibi, bu ülkeler ve vize muafiyeti dışındaki ülke vatandaşları dışındaki kişiler ise tek girişli vize alabilmektedir.

E-vizeye başvuru yapacak kişilerin, seyahat amaçlarının turistik ya da ticari olması gerekmektedir. Bu amaçlar dışında yapılacak seyahatler için e-vize uygun olmayıp, dış temsilciliklere müracaat edilmesi gerekmektedir. E-vize başvurularının alt yapısı günceldir ve pratik bir şekilde vize almayı sağlamaktadır. Başvuru yapacak kişinin, vize bitiş süresi itibariyle en az 60 gün daha geçerli bir pasaportunun bulunması gerekmektedir.

E-vize başvuruları, başvuruda evrak istenmeyen ve online olarak yapılan vize başvurularıdır. Vize onaylandıktan sonra başvuru sahibinin, elektronik ortamda hazırlanan barkodlu izin belgesini cihazına indirmesi ve çıktısını alması gerekmektedir. Sınır yetkilileri ülke girişlerinde gerekli e-vize kontrollerini yapsalar dahi, problem yaşanma ihtimaline karşın, e-vize kişinin yanında bulunmalıdır.

E- Vize için Şartlar Nelerdir?

E-vize almak için belirtilen şartlar, dış temsilciliklerden alınan vize şartlarına göre daha asgari düzeydedir. Buna göre, Türkiye’ye seyahat etmek için elektronik vize başvurusunda bulunacak yabancının, vize bitiş tarihi itibariyle en az 60 gün daha geçerli olan bir pasaport ile başvuru yapması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, Türkiye’deki seyahatleri boyunca, vize geçerliliğini kontrol etmek, yabancının yükümlülüğüdür. Türkiye’de kalış süreleri vizenin dışına çıkmamalıdır. Aksi halde tespit edilen kişilere para cezası uygulanmaktadır. Bu tür durumlara maruz kalmamak için, alınacak önlemlerden ilki, seyahate en az 48 saat kala başvuru yapmaktır. Bununla birlikte, e-vizeler hızlıca verildiği ve başvuru tarihi itibariyle başlatıldığı için, başvurunun seyahat tarihinden çok önce yapılmaması gerekmektedir. Bireysel başvurular dışında yapılan aile başvuruları için sayı 2 ila 10 kişi arasında olmalıdır. Gurup başvurusu için ise minimum 10 kişi ve maksimum 300 kişi başvuru yapabilmektedir.

E-Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-vize başvurusu hakkında dikkat edilmesi gereken ilk şey, başvuru esnasında girilen bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmasıdır. Özellikle pasaport bilgilerinin birebir doldurulması gerekmektedir. Çifte vatandaşlığı olan başvuru sahiplerinin, kullanacağı pasaporta göre uyruk seçimi yapması son derece önemlidir. E-vize üzerinde yer alan bilgiler ile seyahat belgesinde yer alan bilgilerin uyuşmaması halinde, seyahat mümkün olmayacaktır. Seyahat belgesi olarak, pasaport kabul edilse de bazı ülke vatandaşları kimlikleri ile seyahat edebilmektedir. Fakat e-vize başvurusunda kimlik kullanılmamaktadır.

E- vize başvuruları bireysel yapılabileceği gibi, en az 2 en fazla 10 kişiye kadar aile başvurusu da yapılabilmektedir. Bununla birlikte grup seyahatleri için 10 kişi ile 300 kişi arasında grup başvuruları yapılabilmektedir. E-vize kullanımı, turizm ve iş amaçları dışında uygun değildir. Çalışma ya da öğrenim amacıyla Türkiye’ye seyahat edilecekse dış temsilciliklere başvurulması gerekmektedir.

E-Vize Nasıl Kullanılır?

Başvuru tamamlandıktan sonra e-vize kullanımı için, barkodlu belge oluşturulmaktadır. Bu belge indirilerek, seyahat esnasında kişinin yanında bulundurulmalıdır. Sınırdaki yetkililer, pasaport bilgileri doğrultusunda kişinin elektronik vizesini kontrol etmektedir. Sınırda herhangi bir aksaklık yaşanmasına karşı, kişinin seyahat ederken, barkodlu e-vizesinin çıktısını ya da dijital halini yanında bulundurmasında fayda vardır.

E-vize çalışma ya da öğrenci vizesi ile karıştırılmamalıdır. Yalnızca turistik ya da ticari amaçlı seyahatler için geçerli bir vize türüdür. Ticari ya da turistik amaçların dışında Türkiye’ye yapılacak seyahatler için, dış temsilciliklere başvurulması gerekmektedir.

E-Vize Ne Kadar Süreyle Verilir?

Vize geçerliliği, başvuru yapılan gün itibariyle başlamaktadır. Bu sebeple, seyahate yakın bir tarihte başvurulması tavsiye edilmektedir. Seçilen pasaport bilgisi ve uyruğa bağlı kalış hakları da kişinin ekranına yansıtılmaktadır. Buna bağlı olarak bazı ülkelere tek girişli vize uygulanırken, bazı ülkelere ise müteaddit girişli (çok girişli) vize uygulanmaktadır.

Tek girişli e-vize 180 gün içerisinde 30 gün kalış hakkı olan vizelerdir ve tek bir giriş çıkış yapılabilmektedir. Çok girişli e-vize ise 180 gün içerisinde 90 gün kalış hakkı sağlamaktadır. Bununla birlikte yabancı, vize geçerliliği boyunca dilediği kadar giriş – çıkış yapabilmektedir.

Kaç Çeşit E-Vize Vardır?

E-vize çeşitleri Türkiye’ye giriş yapılmasını sağlayan elektronik izin belgesi türleridir. Ülkemize seyahat etmek isteyen yabancılar için hızlı değerlendirilen uygulama, sınırda ve dış temsilciliklerce verilmiş vizeye alternatif bir uygulamadır. Başvuru, planlanan seyahat tarihine kadar yapılabilmektedir. Fakat aksaklık olmaması adına, en az 48 saat öncesinden yapılması gerekmektedir. Tek ya da çok girişli olarak iki çeşidi bulunmaktadır.

Tek Girişli E- Vize Nedir?

Türkiye’yi turistik ya da ticari amaçlı seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının başvuru yapabildiği elektronik vize türüdür. Tek girişli e-vize türü, Türkiye’ye ziyaretlerinde yabancı ülke vatandaşlarına 180 günlük süre içerisinde 30 günlük kalış hakkı tanımaktadır. Fakat tek girişli vizelerde, Türkiye’den çıkış yaptıktan sonra vize tekrar kullanılmamaktadır. Bu sebeple geçerliliği boyunca vize yalnızca tek girişli olarak yani ülkeye sadece bir kez giriş yapabilmek için kullanılabilmektedir.

Tek girişli e-vizeye, turistik ya da ticari amaçlar dışında başvuru yapılmamalıdır. Çalışma ya da öğrencilik gibi, turistik ve ticari amaçlar dışında yapılması planlanan başvurular için, dış temsilciliklere müracaat edilmesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti E-vizesi aynı zamanda profesyonel sürücüleri de kapsamamaktadır. Profesyonel sürücüler Türkiye’ye giriş yapabilmeleri için, dış temsilciliklere başvuruda bulunmalıdır.

Tek girişli e-vize başvurusu için başvuru sahibinin, vize bitiş tarihi itibariyle en az 60 gün geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra vize başvurularında tavsiye edilen ise, en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaportun bulunmasıdır. Tek girişli e-vize başvurusu, vize muafiyetinden yararlanmayan ülke vatandaşları için yapılmaktadır. Başvuruda bulunmak için UDK Dil Kursu uzmalarımızı arayabilirsiniz.

Müteaddit Girişli E-Vize Nedir?

Müteaddit girişli e-vize belirtilen ülke vatandaşlarına, 180 gün içerisinde 90 güne kadar konaklama hakkı tanımaktadır. Müteaddit giriş, çoklu girişi ifade etmektedir ve vize geçerliliği boyunca kişi, Türkiye’ye dilediği kadar giriş – çıkış yapabilmektedir. Müteaddit girişli e-vizeye başvurabilmek için, kişinin vize muafiyetinden yararlanmaması gerekmektedir. Vize uygulamasına tabi olmayan ülke vatandaşları, e-vize için başvuru yapamamaktadır. Çok girişli e- vize başvurusu yapabilecek ülkeler aşağıdaki gibidir.

A.B.D. BAE Grenada İspanya Maldivler
Antigua ve Barbuda Çin Güney Afrika Jamaika

Malta

Avustralya Dominik Cumhuriyeti Haiti Kanada Portekiz
Bahamalar Dominika Hırvatistan Kuveyt Suudi Arabistan
Barbados Ermenistan Hollanda Letonya Tayvan
Belçika Estonya Hong Kong (BN(O)) Litvanya Umman