İçeriğe geç

İletişim

Finlandiya Eğitim, Kültürel, Spor Vizesi

UDK Dil Kursu, Finlandiya vize başvurularında bireysel ve kurumsal olarak danışmanlık hizmeti vermektedir. Finlandiya eğitim, kültürel sportif faaliyet vizesi başvuru işlemleri için UDK Dil Kursu temsilcilerimizi 0 382 213 86 60 numaralı hattan arayarak gerekli evrak listesini tarafınıza e-posta aracılığıyla gönderilmesini isteyebilirsiniz. Finlandiya eğitim, kültürel, sportif faaliyet vizesi başvuruları Finlandiya Konsolosluğu’na, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri veya seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Finlandiya eğitim, kültürel sportif faaliyet vizesi için şahsen başvuru yapma şartı yoktur.

Finlandiya Finlandiya eğitim, kültürel sportif faaliyet vizesi için T.C. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize almaları gereklidir. T.C. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşlarının 90 günü aşmamak şartıyla vize almalarına gerek yoktur. Finlandiya vizesi 180 günlük bir dönemde 90 güne kadar kısa süreli ve geçici olarak ikamet için verilen bir giriş iznidir. Vizenin geçerlilik süresi dolduğunda kişi Finlandiya’yı ve Schengen bölgesini terk etmek zorundadır. Finlandiya Schengen bölgesine dahil bir ülke olduğundan Finlandiya vize başvuruları Schengen vizesi olarak verilmektedir. Finlandiya’ya kültürel faaliyet, spor müsabakaları, etkinlikler, seminer, konferans gibi amaçlarla seyahat edecek kişilerin Finlandiya eğitim, kültürel sportif faaliyet vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Finlandiya Eğitim Kültürel Sportif Faaliyet Vizesi Başvurusu

Finlandiya vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekli en önemli ayrıntı Finlandiya vize süresini iyi kullanmaktır. Birden fazla ülkeye seyahat etme durumunda Finlandiya vizesi alındıktan sonra gidilecek ilk ülkenin Finlandiya olması gerekmektedir. Finlandiya eğitim, kültürel sportif faaliyet vizesi başvurusu olumlu olarak sonuçlanabilmesi için vize prosedürlerini tam, doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Finlandiya vize başvuru değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması yetkili tek makam olan Finlandiya Konsolosluğu’na aittir. Finlandiya Konsolosluğu/Büyükelçiliği gerekli gördüğü durumda başvuru sahibini mülakata davet edebilmektedir, bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Finlandiya vize başvuru süreci evrakların toparlanması ve devamında konsolosluktan randevu alıp beklemek gibi nedenlerden dolayı uzayabilmektedir. Aynı zamanda Finlandiya Büyükelçiliği ilave bilgi ya da belge isteyebilmektedir. Eksik ya da yanlış beyan içeren evraklar vizenizin gecikmesine ya da ret ile sonuçlanmasına neden olabilir. Konsolosluğun talep ettiği tüm belgeleri başvuru sırasında eksiksiz olarak vermek vizenizin daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Finlandiya eğitim ve kültürel sportif faaliyet vizesi başvurusu ardından sonuçlanma süresi ortalama 10 ila 15 iş günüdür. Finlandiya Konsolosluğu’nun belirtmiş olduğu sürede vizenizin sonuçlanması için başvurunuzu vize prosedürlerine uygun olarak yapmanız gerekmektedir.

Finlandiya Eğitim Kültürel Sportif Faaliyet Vizesi için Gerekli Evraklar

Türkçe, İngilizce, Fibce veya İsveçce olan gereken evrakların asıllarının sunulması gereklidir. Fotokopi olan evrakların yalnızca kaşeli olanları kabul edilmektedir.

1. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliği olan, kimlik bilgilerinin, damga ve vizelerinin olduğu sayfaların fotokopileri ile birlikte.

2. Kimlik fotokopisi. Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

3. Vukuatlı nüfus kayıt örneği. Başvuru sahibi e-devlet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği alabilir.

4. Otel rezervasyonu. Konaklamaya istinaden gidiş ve dönüş tarihlerini kapsayan otel rezervasyonu.

5. Gelir belgeleri

  • Son 3 aya ait banka hesap dökümü
  • Düzenli geliri ispat eden belge, son 3 aya ait maaş bordrosu
  • SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü

6. Belirtilen durumlara göre gerekli evraklar beyan edilmelidir

Kültürel faaliyetler veya konferanslar için; Etkinliği düzenleyen organizasyon tarafından davet mektubu veya kültürel servis sağlayıcıdan sözleşme.

Sportif faaliyetleri için; Spor klübünden veya spor federasyonundan davetiye veya spor müsabakasında katılacağını gösteren akreditasyon kartı

Eğitim, öğrenim veya araştırma programı için; Üniversiteden veya araştırma enstütisinden davetiye ve başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi. Başvuru sahibi reşit değilse ve tek başına veya anne veya babasından biriyle ya da yasal koruyucusuyla seyahat ediyorsa muvafakatname.

Başvuru sahibi öğretmen, profesör ise; Ensitüti tarafından yazı

AB programı kapsamında ise; Türkiye Ulusal Ajansı ya da TÜBİTAK tarafından mektup

Seyahat sağlık sigortası aslı veya fotokopisi. Sigorta en az 30.000 euro kapsamlı olmalıdır ve acil müdahale giderlerini ve tıbbi nedenden dolayı kişinin ya da ölüm durumunda cenazenin ülkeye geri gönderilme giderlerini de kapsamalıdır.

Finlandiya Büyükelçiliği ek evrak ya da ek bilgi isteme hakkına sahiptir, gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibini görüşmeye davet edebilir.