İçeriğe geç

İletişim

Norveç Eğitim Vizesi

DİKKAT! Aşağıda yer alan bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup, UDK Dil Kursu olarak “Oturum” işlemi yapmamaktayız. Başvuruyla ilgili Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Norveç Eğitim-Erasmus Vizesi

Norveçli üniversiteler ve yüksek okullar 1992’den beri Erasmus programına katılmaktadır. Erasmus AB’nin hayat boyu öğrenim programının (LLP) bir parçasıdır ve yüksek öğrenim kurumlarının Avrupa etkinliklerini destekler. Şu sıralarda 31 ülkeden 2,199 yüksek öğrenim kurumu Erasmus’a dahildir.

Norveç, eğitim ve araştırma vizesi yabancı uyruklu kişilerin Norveç’te 90 günden uzun kalmalarına imkan veren uzun dönem (D tipi) bir vize türüdür. Bu vize kategorisine Norveç’te kolej ya da devlet üniversitesine başlayacak olan kişilerin başvuru yapması gerekir. Eğer ücretsiz olarak staj yapmaya gidiliyorsa bununla ilgli bilgileri içeren evrakların beyan edilmesi gereklidir. Tüm evrakların iki adet fotokopisinin başvuru sahibinin yanında bulundurması tavsiye edilmektedir.

Yüksek öğrenim sektörü, yüksek akademik standartları, yenilikçi öğretim yöntemleri ve öğrenciler ile öğrenim üyeleri arasındaki yakın ilişki Norveç’te eğitim almayı cazip hale getiren etkenler. Norveç üniversitelerinde ve kolejlerde ders konularının farklı kombinasyonlarını incelemek mümkündür ve uluslararası öğrenciler için çok çeşitli kurslar ve programlar İngilizce olarak mevcuttur. Bununla birlikte yüksek öğrenim kurumlarındaki öğrenci hayatı çok dinamiktir ve sunulan sosyal aktiveler oldukça yoğundur.

Uluslararası öğrenciler, Norveç’te neden eğitim görmek istedikleri konusunda birçok sebep gösteriyor; güvenli, huzurlu ve teknolojik olarak gelişmiş bir toplum, açık hava sporları ve aktivitelere katılma fırsatı, yaz ve kış Norveç’te eğitim görmenin hem Norveç’te hem de diğer ülkelerde kariyer fırsatlarının artıracağı gerçeği. Norveç, eğitim ve araştırma vizesi için umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. T.C. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşları 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.

Öğrenci Oturma İzni Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

  • Öğrenci evi için pasaporttaki fotoğraf ile birlikte bir başvuru formu
  • Pasaportunuzun bir kopyası
  • Onaylı bir eğitim kurumundan kabul belgesi
  • Eğitim planı
  • Konaklama belgeleri
  • Geçim belgeleri

Norveç Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Okunaklı ve dikkatli doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış PL formu.

 2. Pasaport. Son 3 yılda verilen ve diğer Schengen ülkelerine ait vize fotokopileri.

 3. Fotoğraf. 2 adet 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz, biyometrik fotoğraf.

 4. Sağlık sigortası. Planlanan kalış dahilindeki her günü kapsayan minimum €30.000 teminatlı sağlık sigortası.

 5. Davetiye. Gidilecek üniversiteden davet mektubu.

 6. Türkiye’deki üniversiteden alınmış imzalı, kaşeli orijinal hibe teyit mektubu.

 7. Hibesiz olarak gönderilen kişi adına Türkiye’deki okul tarafından hazırlanmış katılım teyit yazısına ilaveten maddi durumu gösteren belgeler:

A) Konaklama masraflarını karşılamaya yeterli, son üç aya ve kişiye ait bankadan alınmış ıslak imzalı, kaşeli güncel hesap dökümü;

B) Masrafların aile veya sponsor olan kişi tarafından karşılanması durumunda. Masrafları karşılayan kişi adına hazırlanmış noter tasdikli Taahhütname Mektubu, kalış masraflarını karşılamaya yeterli, son üç aya ait bankadan alınmış ıslak imzalı, kaşeli güncel hesap dökümü.

 8. Başvuran kişiye ait güncel, imzalı, kaşeli orijinal öğrenci belgesi.

 9. Türk vatandaşı olmayanlar için;

Türkiye’den planlanan çıkış tarihine kadar geçerli İkamet Tezkeresi.

Önemli Not:

  • İstenilen belgeler güncel olmalıdır, 3 aydan daha yeni
  • Belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi sunulmalıdır.
  • Konsolosluk gerekli gördüğü durumda ek belge isteyebilir.