İçeriğe geç

İletişim

Portekiz Erasmus Vizesi

Portekiz Erasmus Vizesi sayfamıza hoş geldiniz.

Erasmus için seçilecek en uygun ülkelerin başında Portekiz geliyor. Yüzlerce seçenek içinden Portekiz kültür, insan, yaşam, tarih ve eğitim avantajlarıyla öne çıkan ülkelerin başında geliyor.

Portekiz’de Erasmus eğitimi alacak ve Portekiz’e öğrenim, kültürel ve sosyal gelişim, spor ve staj amacı ile gidecek olan kişilerin Portekiz Erasmus vizesi başvurusu yapması gerekir.

Portekiz Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

 • Portekiz Erasmus için birinci adımınız Türkiye’de üniversitenizin dil seviye sınavını üniversiteniz barajını aşmanız olacaktır. İngilizce yeterlilik sınavında writing, reading ve speaking adımlarından oluşur.
 • İlk seferde geçemeyecek olsanız bile bir sonrakine girebilir başarabilirsiniz.
 • Okulunuz size Avrupa’da anlaşma sağladığı okullarla ilgili bir liste sunacaktır. Seçmek istediğiniz okul hangi şehirde olduğu, şehrin sosyolojik, ekonomik, tarih ve ekonomik özellikleri seçiminiz için değerlendirmeniz gereken kriterler olmalıdır.
 • Diploma notunuz sınavdan aldığınız puanla birlikte burs kazanma hakkına sahip olabilirsiniz.
 • Tamamen hibe amaçlı kazanılan burs seçtiğiniz ülkede eğitiminize büyük katkı sağlayacaktır.
 • Portekiz Erasmus vizesi Ankara’daki Portekiz Büyükelçiliği’ne kişisel olarak yapılmakta. Ankara’da gerçekleşecek görüşmelere sizin şahsen katılmanız gerekmektedir. Başvuru öncesinde mutlaka randevu alınmalıdır.
 • Vize başvuru randevuları için sconsular.ankara@mne.pt adresine mail atabilirsiniz. İki gün içinde cevap alamadığınız başvurular için tekrar mail atmanızda fayda var. Başvurularınızda görüşmeye şahsen gelmelisiniz.
 • 12 yaşını doldurmuş başvuru sahiplerinden 25 Eylül 2014´ten beri parmak izi alınması gerekmekte.
 • Parmak izi alınabilmesi için, her başvuru sahibinin şahsen Konsolosluk bölümüne gitmesi gerekmektedir.
 • Görüşmeler için hazırlamanız gereken evrakları tam eksiksiz hazırlamanız, sözel görüşmeye iyi hazırlanmanız gerekecektir.
 • Vize ücreti konsolosluk harcı 80 Euro’dur.
 • Vize başvuru işlemlerinde karşılaşabilecek olumsuzluklar göz önüne alındığında Erasmus süresinden iki ay önce müracaat etmenizde fayda var. Mülakatta görüşmeler Türkçe yapılmaktadır.
 • 90 günden fazla bir süreyle yurt dışında eğitim, Avrupa Birliği Projesi, staj, çalışma şeklinde planlıyorsanız Ulusal vize başvurusunda bulunmalısınız.

Portekiz Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Başvuru formu okunaklı büyük harf ve İngilizce olarak doldurup üzerinde imzanız bulunmalı.
 2. 2 adet biyometrik ve 6 aydan eski olmayan fotoğrafınız gerekmekte.
 3. Elinizde davetiniz var ise ilgili kurumdan alınan davetiye üzerinde mutlaka isminiz soyadınız ve toplantı yapılacak yerin adresinin yazılı olmalıdır.
 4. Portekiz’de kalacağınız süre zarfında eğitim, workschop, konferans, fuar seminer çalışmasına katılacaksanız kayıt ve ödendiğine dair makbuzların getirilmesi beklenmektedir.
 5. Başvuran kişinin konaklayacağı kurum, adı ve adresi irtibat numarası bulunmalıdır.
 6. Portekiz’de kalacağınız süre zarfında bir Portekiz vatandaşı yanında konaklayacaksanız, sizi davet eden kişinin dolduracağı form ile birlikte Pasaportunun fotokopisi ve davet yazısı yanında 3 aylık banka hesap bilgileri bulunmalıdır.
 7. Gidiş dönüş uçak bilet rezervasyonunuz
 8. Gidişinizden 1 gün önceyi ve dönüşünüzden 1 gün sonrayı kapsayacak şekilde yapılan Seyahat Sağlık Sigortası fotokopisi ve orijinalini (En az 30.000 Euro teminatlı )beyan etmeniz gerekmektedir.
 9. Portekiz Erasmus için Türkiye’de yaşayan bir yabancı uyruklu kişi iseniz ikamet veya çalışma izninizin fotokopisi ve aslı ile birlikte ibraz edilmelidir.
 10. Başvuru sahibinin pasaportu on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemektedir) ve en az iki boş sayfası olmalı. Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır.  
 11. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında evraklar arasında ibraz edilmelidir. Pasaportun resimli sayfası ve eğer varsa tüm geçmiş vizelerinize (özellikle Schengen, ABD, Kanada ve Birleşik Krallık) ait birer adet fotokopi.  
 12. Vize başvurusu için talep edilen belgeler, Türkiye´den istenen tüm belgelerin asılları ve birer adet fotokopileriyle, Portekiz´den alınan belgelerin e-mail ortamında gönderilen kopyası ile birlikte ibraz edilmelidir.

Maddi ve Sponsor Evrakları

 • Planlanan süre zarfında masrafları karşılayabilecek yeterli maddi imkana sahip olduğuna dair belgeler gerekmektedir.
 • Geliri olan kişiler: i. Portekiz’de harcamalarınıza yetecek Son 3 aylık vadesiz hesap bilgileriniz.Son 3 aya ait asılları imzalı kaşeli maaş bordrosu imzalayan kişinin firma imza sirküleri mutlaka olmalıdır.
 • Geliri olmayanlar öğrenci vs. Portekiz Erasmus süresi boyunca sizi destekleyebilecek yakınızdan sponsorluk almanız gerekmektedir. – Sponsorunuzun düzenli geliri olması zorunludur. – Size sponsor olacak kişiden imzalı dilekçe, – Sponsorunuz ile aile bağınızı gösteren AYRINTILI Nüfus Kayıt örneği (Nüfus Kayıt örneğini e-devletten). Size sponsor olan kişinin 1. dereceden akrabanız olması gereklidir. (Detaylı nüfus kayıt belgesini istenilmektedir) Sponsorunuz ile bağınızı gösteren Nüfus kayıt örneği çıkarabildiğiniz tüm yakınlarınızdan sponsorluk alabilirsiniz. Sponsorunuz ile sizin soyadınız aynı değilse (örneğin, anneniz size sponsor oluyorsa ve annenizin soyadı farklı ise) hem sizinle o kişinin bağını belgeleyecek nüfus kayıt örneğini hem de sponsorunuzun yeni soyadının da belirtildiği nüfus kayıt örneğini de almanız gerekmektedir.
 • Sponsorunuz firma sahibi ise ya da serbest çalışıyor ise, firma sahibi olduğunu kanıtlayan evraklar ve düzenle para giriş çıkışı olan son 3 aylık banka hesap dökümleri;
 • Sponsorunuz emekli ise, SGK’dan alınan emeklilik ve son 3 aylık maaşlarını belgeleyen son 3 aya ait banka vadesiz hesap dökümleri;
 • Sponsorunuz başka bir yerde çalışıyor ise, son 3 aylık ıslak imzalı damgalı maaş bordroları ve düzenli para giriş çıkısı olan son 3 aylık banka vadesiz hesap dökümleri.
 • Tüm banka hesap dökümlerinde bakiye en az ((40 Euro x gün sayısı)+Portekiz’e her giriş için 75 Euro) olması zorunludur. Eğer Türk Lirası banka hesabınız var ise, bu istenilen Euro miktarın Türk Lirası karşılığı kadar olmak Türk Lirası zorundadır. Bu sadece sponsorların banka hesap dökümleri ve kendi geliri olan kişilerin banka hesap dökümleri için geçerlidir.

Portekiz Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Seyahatinizden en geç 30 gün öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir. Ancak, seyahatinizden önce üç aydan daha da erken bir tarihte başvuruda bulunmamalısınız. Vakitlice vize başvurusunda bulunulması önemle tavsiye olunur: Vize Bölümü, eksiksiz ibraz edilen vize başvuruları hakkında, başvuru evrakı vize bölümüne teslim edildikten sonra esasen 15 gün içeresinde karar vermek zorunda. Bu nedenle Pasaportunuzun Konsolosluk bölümünden geri gönderilmesi de ilaveten birkaç gün sürebilir. Özellikle Ramazan Bayramı veya Kurban Bayramı öncesinde veya Portekiz’in resmi tatilleri öncesinde işlem süreleri uzayabilir.

Portekiz Erasmus Vizesi için bilgilendirme yaptık. Portekiz vizesi başvuruları için UDK Dil Kursu uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz. 0 382 213 86 60