İçeriğe geç

İletişim

Suudi Arabistan Evrak Tasdik İşlemleri

Evrak Tasdik İşlemi Nedir?

Evrak tasdik işlemi, evrakın üzerindeki imzanın gerçekliğini ve belgeyi imzalayanın görevini doğrulamak için yabancı bir resmi belgeye geçerlilik kazandırmak, bir evrakın yasal olduğunu tasdik edilmek suretiyle başka bir ülkede geçerli olmasını sağlamak amacıyla yapılan bir idari işlemdir. Her ülkenin evrak tasdik işlemleriyle ilgili uygulamaları değişiklik gösterebilmektedir. Elçiliklerin evrak onaylama uygulamaları, maliyetleri harç ücretleri için bilgi almak için UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Evrak tasdik işlemlerinde bölgedeki valilik ve ülkenin konsolosluğu evrakın orijinal olduğunu beyan ederek evrakı Türkiye dışında da yasal hale getirmiş olurlar. Evrak tasdiki bir belgenin gerçekliğini başka bir ülkede geçerli olmasını sağlamak amacıyla yapılan resmi bir uygulamadır. Evrak tasdik işlemleri evrak türlüleri ayırmaksızın bazı uygulamalara tabidir.

Suudi Arabistan Evrak Tasdik İşlemi Nasıl Yapılır?

Evrak tasdik işlemi, ticari fatura tasdiki, eğitim diploma tasdiki, çalışma izni tasdiki, evlilik cüzdanı tasdiki, vekaletname, menşe sertifikası gibi resmi evrakların tasdik işlemlerinin konsolosluk tarafından yapılmasıdır.

Menşe sertifikası, uluslararası ticaretteki ürünlerin menşeini gösteren belgedir. İhracı yapılacak ürününün menşeini belgelemek için ürünlerin ihraç edileceği ülkenin resmi temsilcilikleri tarafından onaylanması gerekmektedir. Türkiye’den yapılacak ihraç işlemlerinde ürüne ait menşe sertifikası ve faturaların ihraç edilecek ülkenin konsolosluğuna onaylatılması gerekmektedir.

Suudi Arabistan evrak tasdik işleminde evrak, yeminli tercüman tarafından Türkçe’den İngilizce diline çevrilir. Aslına uygun olarak İngilizce yazılar evrak noter tarafından tasdiklenir. Evrakın Türkçe ve İngilizce olarak ticaret odasına onaylatılması gerekir. Kişinin bulunduğu ilin Valiliğine onaylatması gerekmektedir. Valilik tarafından onaylanan evrak, Ankara’ya Dışişleri Bakanlığı’na onaylatılmak üzere gönderilmesi gerekir. Bakanlık tarafından onaylanan evrak Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğu’na onaya götürülmesi gerekir. Evrak tasdik işlemleri 5-7 işgünü arasında sonuçlanmaktadır. Bireysel evrak tasdik işlemlerinde evrak tasdik işlemi ticari evrak tasdik işleminden farklı olarak ticaret odasına onaya gönderilmesi gerekmemektedir.

Suudi Arabistan Evrak tasdik işlemleri ile ilgili bilgi almak, evrak tasdik işlem ücretlerini öğrenmek için UDK Dil Kursu temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. UDK Dil Kursu olarak Suudi Arabistan’daki ticari faaliyetleriniz dışında evrak tasdik işlemleriniz için de hizmet vermekteyiz.UDK Dil Kursu evrak tasdik işlemleri için danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Vize işlemlerinizi, fatura tasdikinizi en hızlı şekilde gerçekleştirmek için temsilcilerimizi arayabilirsiniz. Temsilcilerimiz evraklarınızı inceledikten sonra eksik olan belgeleri tamamlamanız konusunda yardımcı olurlar. Evrak toplama işleminin ardından diplomatik temsilciliklerde evrak tasdik işlemi yaptırılır ve evraklar tasdik olmuş bir şekilde tarafınıza iletilir.

UDK Dil Kursu Suudi Arabistan evrak tasdik işlemleri, vize ücretleri, vizenin çıkış süresi hakkında danışmanlık hizmeti vermektedir. Fakat bu hizmetlerini yanında uçak ve otel rezervasyonlarınızı da gerçekleştirerek seyahat planınızı yapmanıza da yardımcı olmaktadır.

Suudi Arabistan Evrak Tasdik Detayları

Suudi Arabistan evrak tasdik işlemi bir belgenin yasal olduğunun başka bir ülkede geçerli olmasını sağlamak amacıyla yapılan resmi bir işlemdir. Evrak tasdik işlemleri evrak türlerine bakılmaksızın belirli uygulamalara tabidir. Tasdiki yapılması gereken evrak bir yeminli tercüman tarafından İngilizce’ye çevrilir. Aslına uygun olarak oluşturulan nüsha noter tarafından da onaylanır.

Suudi Arabistan evrak tasdik işlemlerini sizin için takip etmek ve işlemlerinizi yapabilmemiz için tarafımıza iletmeniz gereken belgeler şunlardır:

  • Tasdik Yapılacak Evrakın Aslı

Tasdiki yapılacak evrakın Türkçe’den İngilizceye tercüme edilmesi gereklidir. Yeminli tercüman tarafından tercümesi yapılan evrakın noter tarafından onaylanması gerekmektedir. Tasdik yapılacak evrakın aslı, noter ve yeminli tercüman tarafından onaylanmış evraklarla Valilik tarafından onayının yapılmadı gerekmektedir. Ardından evrak Dışişleri Bakanlığı’nın Ankara ofisine gönderilerek onaylatılır. Bakanlık tarafından onaylanan evrak  Suudi Arabistan Konsolosluğu’na onaylatılmaya gönderilir.

  • Yetki Yazısı

Suudi Arabistan Konsolosluğuna hitaben kaşe ve imzalı olarak antetli kağıda yazılmış, evrak tasdiki yapılacak kişi için yetki yazısı.

Suudi Arabistan Konsolosluğu tasdiklenecek her evrak için ayrı başvuru ücreti talep etmektedir. Evrak tasdik işlemleri ücretlerini öğrenmek için UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayabilirsiniz. Suudi Arabistan evrak tasdik işlemleri hakkında detaylı bilgiye UDK Dil Kursu temsilcilerimizden ulaşabilirsiniz. Suudi Arabistan evrak tasdik işlemleri için gereken belgeleri tarafımıza ulaştırmanız durumunda evrak tasdik işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştirebiliriz.

UDK Dil Kursu olarak Ortadoğu ülkeleri konsolosluklarında fatura, menşe şahadetnamesi, vekaletname, sözleşme, sağlık sertifikası gibi evrakların yanında söz konusu ülkelerde açılan veya açılacak ihalelere katılacak şirketlere ait resmi evrakların tasdik işlemlerini de yürütmekteyiz.

 

 

 

daha fazla göster