İçeriğe geç

İletişim

Finlandiya Büyükelçiliği Ankara

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye’de uzun süreli oturma iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Finlandiya vizesi başvurularını sonuçlandıran tek kurum Finlandiya Ankara Büyükelçiliğidir. Finlandiya’nın Türkiye’deki en yetkili diplomatik misyonu olan Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Finlandiya ve Türkiye arasındaki sosyal, siyasi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinden sorumludur. Türkiye’de yaşayan Finlandiya vatandaşları pasaport ve kimlik yenileme, doğum, ölüm evlenme, nüfus kaydı, noterlik işlemleri konusunda Finlandiya Ankara Büyükelçiliğinden destek alabilmektedirler.

Finlandiya Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Finlandiya Büyükelçiliği Ankara Türkiye’nin her yerinden yapılan vize başvurularını kabul etmektedir.  Vize başvuruları Finlandiya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen seyahat acentesi ve vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Bununla birlikte Finlandiya vizesi başvurularını değerlendiren ve sonuçlandıran tek kurum Ankara Finlandiya Büyükelçiliğidir.

Finlandiya Büyükelçiliği Çalışma Saatleri 2022

Pazartesi, Perşembe / 08:30 – 16:30
Cuma / 08: 30 – 15:15

Salı ve Perşembe günleri 14:00-15:00 arasında +90 312 457 44 44 numaralı telefon ile vize ve diğer işlemlere ilişkin bilgi verilmektedir.

Finlandiya Büyükelçiliği Ankara İletişim
 
Adres: Kader Sok. No: 44 Gaziosmanpaşa ANKARA

E- Posta: consolatogenerale.Ankara@esteri.it

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Finlandiya vizesi için Schengen vize başvuru formu Türkçe veya İngilizce doldurulabilmektedir. Finlandiya Schengen vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması, ilgili yerlerde vize başvuru sahibinin imzasının olması gerekmektedir. Vize başvuru formunun itina ile doldurulması gerekmekte olup başvuru evraklarınızın formda verdiğiniz bilgileri destekler nitelikte olması gerekmektedir. Finlandiya vize başvuru formu online bir form değildir; bilgisayar ortamında doldurulduğundan çıktısı alınmalıdır veya çıktısı alındıktan sonra okunaklı bir el yazısı ile doldurulmalıdır. Form evraklarla teslim edildikten sonra seyahat amacında bir değişiklik yapılması düşünüldüğünde başvuru geri çekilememektedir ve seyahat amacıyla uyumlu olmayan form bilgileri ve evraklar vize ret sebebidir. Finlandiya vize başvuru formu için buraya tıklayınız
 
Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Dilekçe Örneği

Finlandiya vizesi başvurularında hazırlanacak dilekçe seyahat amacına ve vize türüne göre değişmektedir. Dilekçede seyahat tarihleri, seyahat amacı, vize talep edilen tarihler, varsa sponsor bilgileri gibi bilgiler yer almalıdır.
 
Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Vize Çıkış Süresi

Finlandiya vize başvurularının sonuçlanma süresi 8 ila 15 iş günü arasında değişmektedir ancak bu evraklarınız eksiksiz olarak ibraz edildiğinde çıkış ön görülen süredir. Büyükelçilik vize bölümünün ek evrak talebi olduğunda veya başvuru sahibinin vize mülakatına davet edildiği durumlarda vize sonuçlanma süreleri uzayabilmektedir.  

Finlandiya Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri 2022
Türkiye’de bulunan Finlandiya diplomatik temsilcilikleri, Türkiye ve Finlandiya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olduğu için hizmet vermemektedir.

1 Ocak Yeni Yıl
6 Ocak Epifani
15 Nisan Kutsal Cuma
18 Nisan Paskalya
23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
2-4 Mayıs Ramazan Bayramı
19 Mayıs  Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
25 Mayıs Helatorstai/Yükseliş Günü
24 Haziran Yaz Dönümü Arefesi
9-12 Temmuz Kurban Bayramı
15 Temmuz Demokrasi Günü
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim  Cumhuriyet Bayramı
6 Aralık Finlandiya’nın Bağımsızlık Günü
24-25 Aralık Noel

 

Finlandiya Büyükelçiliği Finlandiya Ulaşım