İçeriğe geç

İletişim

Oturum

Değerli ziyaretçimiz; Fransa Oturum Vizesi için hazırlayacağınız evrakların güncel olduğundan emin olunuz. Bu sayfada Fransa oturum vizesi  için gereken evrakları görebilirsiniz.

Fransa vize işlemlerinizin onay sürecinde kesin ve tam yetki Fransa Konsolosluğu’na aittir. UDK Dil Kursu olarak görevimiz evraklarınızı hızlı ve doğru bir şekilde konsolosluk onayına sunmaktır.

Fransa Oturum İzni Nasıl Alınır?

Fransa oturum izni almanız için uzun süreli vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Uzun süreli vize başvurusu Fransa’da 90 günden fazla kalmayı planlandığınız seyahatler için geçerlidir. Fransa’ya çalışma veya eğitim & öğrenim amaçlı gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Fransa çalışma vizesi veya Fransa öğrenci vizesi kapsamında Fransa’da bulunan yetkili mercilerden oturum izni talebinde bulunabilirler. Türkiye’de Fransa Konsolosluklarına çalışma izni almak için gereken belgeleri temin edip teslim ettikten ve uzun süreli vize talepleri kabul edildikten sonra oturum izni işlemlerini Fransa’daki kurumlara hem kendilerini hem de işverenlerini yaptıkları başvurularla alma yoluna giderler. İş, eğitim, bilimsel araştırma Fransız vatandaşıyla evlilik gibi amaçlarla Fransa’ya gidecek olanlar Türkiye’deki ilgili kurumlardan (okul, iş yeri, nüfus idaresi gibi) aldıkları belgelerle oturum izni başvurusunda bulunabilirler. Fransa oturum iznine onay veren kurum Fransa Göç ve Entegrasyon idaresidir. Bu nedenle Türkiye’deki uzun süreli vize işlemleriniz sonuçlandıktan ve vizenize onay verildikten sonra Fransa’ya vardığınız ilk yapmanız gereken Fransa Göç ve Entegrasyon ofisine kaydınızı yaptırmaktır.

Fransa Oturum İzni Nasıl Uzatılır?

Uzun süreli Fransa vizesinin bitiminden 2 ay önceden Fransa’da ikamet edilmekte olan adresin bağlı olduğu idari birime veya valiliğe oturum kartı başvurusu yapılmalıdır.  Bu süre zarfında uzatma işlemi yapılmadığı takdirde vizeniz iptal edilir.

Fransa Oturum İzni Formu

Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisine (OFII) giderek Fransa Oturum İzni formunu doldurmanız gerekiyor. Bu formda halen kalmakta olduğunuz adres, pasaport bilgileriniz, mesleğiniz gibi Fransa yetkililerin sizi daha yakından tanımasını sağlayan bilgiler yer almakta. Formun Fransa Göç ve Entegrasyon idaresine teslimi sırasında aynı zamanda sağlık raporu bilgilerinizi sunmanız gerekmekte. Ayrıca Fransızca dil bilginizi de ispat etmenizi gerektirecek durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Fransa Oturum izninin Süresi Nedir?

Fransa oturum izninizin süresi Fransa’da kalış amacınızla örtüşmektedir. Genellikle ilk başvuru sonucunda eğer gereken kriterleri karşılıyorsanız Fransa Göç ve Entegrasyon dairesinden 1 yıllık oturum izni alırsınız. Ancak bu süreyi ilerleyen zaman zarfında uzatmak mümkündür. Öğrenci olarak Fransa uzun süreli vize başvurusunda bulunanlar öğrenim sürelerini kapsayacak şekilde önce geçici oturum izni ardından öğrenim süresinin tümünü kapsayan bir süre için oturum izni talep edebilirler. Çalışma amacıyla gidenlerin Fransa’daki oturum ve çalışma izni vizesi işlemlerinin koşulları Fransa’da çalışacakları şirketle yaptıkları iş sözleşmesinin içeriğine bağlıdır. 

Fransa Oturum İzni İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Biometrik Fotoğraf
Fransa aile birleşimi vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar Fransa Konsolosluğunun belirlediği standartlarda olmalıdır, Fransa vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

Pasaport
Fransa aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için kullanılacak pasaportlar, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Fransa seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Fransa Aile Birleşimi Vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi.

Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği 
Yabancı uyruklu eşin bilgilerini içermelidir.

Muvafakatname
Kişi 18 yaşından küçük ise, anne baba onaylı, orijinal belge

Fransa doğum belgesi
Fransa vatandaşı eş daha önceden Türk vatandaşlığı bulunmuyor ise 

Boşanma kararı ve Boşanma ilanı
Daha önce evlilik yapmış kişiler; yapmış oldukları evliliklerinin boşanma kararı ve boşanma ilanının tercümeleri.

Oturma İzni, Pasaport, Kimlik Kartı
Fransa’daki eşe ait oturma izni, Kişinin Fransa pasaportu ve kimlik kartının fotokopisi

Dil bilindiğine dair belgeler
Basit ve yeterli seviye de dil bilindiğine dair belgeler (diploma, dil sınavı sertifikaları vb.)

Her iki eşe ait uluslararası doğum kayıt örneği 
Fransa`da evlilik yapmak için vize müracaatında bulunacak kişiler aşağıdaki evrakları başvurularına ek olarak organize etmelidir:

Uluslararası evlenme ehliyet belgesi (Her iki eşe ait) veya Fransa evlendirme dairesinden alınmış evlilik kaydı belgesi.

Önemli Not:

  • Fransa Konsolosluğu, gerek görmesi halinde ek evrak talep edebilirken yine bu belgelerin tercümesini de isteyebilir.
  • Fransa Konsolosluğu, Fransa aile birleşimi vize işlemlerinde yukarıda bulunan belgelerin orijinal ve fotokopi olarak ibraz edilmesini talep eder. 
  • Fransa Konsolosluğu, gerek görmesi halinde daha önceki eşlerin boşanma kararı ve ilanının evraklar arasında bulunmasını istediği gibi yine eski eşlerin olması halinde ölüm kayıtlarını da evraklar arasında görmek isteyebilir.