İçeriğe geç

İletişim

Fransa Vize Çeşitleri Nelerdir?

Saygıdeğer ziyaretçilerimiz, Fransa vize çeşitleri nelerdir? bilgilendirme sayfamıza hoş geldiniz.

Avrupa’nın gözde ülkeleri arasında yer alan Fransa’ya gitmek için kendinize en uygun vize türünü UDK Dil Kursu’nde görev yapan uzman ekibimiz aracılığı ile belirleyebilir ve evraklarınızı hızlı bir biçimde hazırlayabilirsiniz. 2022 yılı güncel Fransa vizesi süreçlerinin detayları hakkında bilgiler bulabileceğiniz yazımızda, Fransa’ya eğitim amacıyla, turistik, iş, nişanlılık  ve transit olarak gitmek için aranan şartlar nedir? Acil Fransa vizesi nasıl alınır? gibi soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Fransa Vize Çeşitleri Nelerdir?

Fransa, Schengen vizesi ile giriş yapılan ülkeler arasında yer alıyor. Avrupa’da 26 ülkede dolaşım hakkı kazandıran Schengen vizesi ile ilgili detaylı bilgilere UDK Dil Kursu aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fransa’ya ziyaret etmek istiyorsanız ilk olarak hangi amaçla gitmek istediğiniz belirlemeniz önemli bir husustur. 

Bu ülkeye gidiş sebebinizi doğru tespit ettikten sonra kendi vize türünüze uygun evrak listesini Fransa Konsolosluğu aracılığı ile temin etmeniz gerekir. Dilerseniz UDK Dil Kursu’nin vize türleri için istenen belgelerle ilgili uzman kadrosundan destek alarak da bu listeye ulaşabilirsiniz. 

Farklı meslek gruplarına yönelik ek evraklar isteyebilen Fransa Konsolosluğu’na tüm bu belgeler eksiksiz olarak sunulmalıdır. Siz de kendi meslek grubunuza veya statünüze göre hangi evrakların isteneceğini UDK Dil Kursu aracılığı ile öğrenebilir ya da tüm işlemleri sizin adınıza yürütmesini talep edebilirsiniz. 

Fransa Turist Vizesi Özellikleri Nelerdir?

Dünyanın en çok turist ağırlayan ülkeleri arasında ilk sırada yer alan Fransa’ya bölgenin doğal, tarihî ve kültürel güzelliklerini yakından görmek için gitmek isterseniz Schengen Vizesi’ne başvurmanız gerekir. Fransa’ya 90 günü geçmeyecek ziyaretlerde bulunmak için bu vizeye başvurmanız ve gerekli evrakları eksiksiz olarak tamamlayarak vize sürecinizi başlatmanız beklenir.

Fransa’ya turist vizesi almak için 2022 yılı güncel Schengen başvuru evrakları ise şu şekilde sıralanır:

 • Pasaport: Seyahat bitiminden sonra en az 3 ay geçerli son 10 yıl içinde alınmış yıpranmış olmayan ve boş sayfası olan pasaport.
 • Nüfus Cüzdanı: Resimli kimlik belgenizin önlü ve arkalı olarak renkli tarayıcıdan kağıda basılmış hâli.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Adres dökümleri ve tüm aile bilgilerinin yer aldığı vukuatlı nüfus kayıt örneği. Evli iseniz kızlık soyadınızın da göründüğü nüfus kayıt örneğini sunmanız da gerekmektedir.
 • Vize Başvuru Formu: Fransa Konsolosluğu’nun internet sitesinden ulaştığınız formun eksiksiz bir biçim doldurulması gerekir.
 • Fotoğraf: 2 adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Vize Talep Dilekçesi: Çalışılması durumunda alınacak olan bu kağıt şirketin imzaya yetkili personeli tarafından hazırlanır.
 • Maaş Bordrosu: Yine çalışıyor iseniz şirketinizden talep edebileceğiniz ıslak imzalı ve kaşeli son üç aya ait maaş bordrosu.
 • Hesap Hareketleri: En az 15.000 TL mevduat bulunan ve son üç aya ait hesap hareketlerini de içeren bankadan onaylı hesap dökümleri.
 • Dilerseniz Fransa turistik vize alma aşamaları ile ilgili aklınıza takılan soruları UDK Dil Kursu’ne dilediğiniz zaman gönül rahatlığı ile danışabilirsiniz.

Fransa Çalışma Vizesi için Hangi Belgeler Gereklidir?

Ülkeye iş amacıyla gitmek istiyorsanız yine Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenen tüm evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlayarak vize işlemleriniz esnasında sunmanız gerekir. Fransa’ya kısa süreli iş toplantısı ya da ticaret amacıyla yapacağınız ziyaretleri Schengen vizesi ile gerçekleştirebilirsiniz. Ancak 90 günü aşan ziyaret durumlarında ya da o ülkede çalışmaya hak kazanmak için çalışma vizesi başvurusu yapmalısınız. İşte 2022 yılı Fransa çalışma vizesi için istenen belgeler:

 • Fransa’da 90 günden az kalıp çalışmaya hak kazanmak için Fransa Çalışma Bakanlığı’ndan (DIRECCTE) alınan geçici çalışma izni. Bu izin çalışacağınız bölgedeki idare birim tarafından onaylanarak vize alacağınız konsolosluğa veya büyükelçiliğe gönderilir.
 • Fransa Çalışma Vizesi Başvuru Formu: Tüm kısımları harf hatası olmadan eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Vize süresinin son gününden 3 ay sonraya kadar geçerliliği bulunan pasaportun son 10 yıl içerisinde alınması ve temiz olması gerekir.
 • Biyometrik Fotoğraf: 2 adet doğru ölçülerde çekilmiş güncel biyometrik fotoğraf.
 • Daha önce suç işleyip işlemediğinize dair alacağınız resmî adli sicil kaydı örneği.
 • Vize başvuru ödemesi dekontu.
 • Son üç aya ait banka hesap hareketleri.
 • Fransa’da çalışılacak olan iş yerinden alınan maaş miktarını gösteren belge.
 • Varsa kirada olan mülkünüze dair aldığınız ödemelerin dekontu.

Fransa Öğrenci Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Fransızcanızı geliştirmek, yeni bir dil öğrenmek ya da bu ülkede lise, üniversite veya yüksek lisans yapmak için Fransa’ya gitmek istiyorsanız Fransa öğrenci vizesi almanız gerekir. 

Bu işleme başlarken ilk olarak Fransa Büyükelçiliği’nin internet sitesinde bulunan ilgili alandan başvuruda bulunan kişinin kendi adına kayıt oluşturması gerekir. Bu kaydı aktif hale getirmenizin ardından vize başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz. Dilerseniz bu süreçlerinizde uzmanlarımız sizin adınızı gerekli adımları atabilir, siz de kolaylıkla mülakatınıza hazırlanabilirsiniz.

Fransa öğrenci vizesinin farklı çeşitleri bulunur. İlk olarak Fransa’da geçireceğiniz eğitim sürecinizin uzunluğu bu etapta önem kazanır. 90 günden az bir zamanı kapsayan bir dönem için kısa süreli öğrenci vizesine başvurabilirsiniz. Fransa öğrenci vizesi kaç günde çıkar?, Fransa vize ücreti ne kadardır? gibi merak ettiğiniz soruların cevabını UDK Dil Kursunin uzman danışmanlarından edinebilirsiniz. 90 günü aşan öğrenim süreciniz içinse uzun süreli öğrenci vizesi için işlem sağlamanız gerekir. Her iki durumda da konsolosluk tarafından belirlenen evrakların eksiksiz olarak bildirilmesi oldukça önemlidir. Öğrenci vizeine dair diğer sorularınızı 0 382 213 86 60 numaralı hattan uzmanlarımıza yöneltebilirsiniz.

Fransa Transit Vizesi Başvuru Koşulları

2022 yılında transit geçiş yapılacak seyahatlerde kullanmak üzere alacağınız transit vize için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunur. Yalnızca büyük havalimanlarında uygulamaya konulan transit geçiş hakkı için Fransa seyahat planınızı iyi belirlemeniz gerekir. Bu ülkeye iniş yaptığınız andan itibaren Fransa Transit Vizesi ile yalnızca havalimanı sınırları içerisinde dolaşabilirsiniz. Ziyaret detaylarınızı anlatan bir dilekçe ile başvuru yapabileceğiniz vize türü için tüm evraklarınızın güncel ve eksiksiz olması gerekir. Problem yaşamamak için seyahatinizden en az 30 gün önce işlemlerinize başlamanız tavsiye edilir.

Fransa Nişanlılık Vizesi Nasıl Alınır?

Fransız vatandaşlı olan bir kişi ile nişanlıysanız Fransa Evlilik Vizesine başvurabilirsiniz. Öte yandan Fransa Aile Birleşimi
vasıtasıyla da Fransa D Tipi Vizesine başvurarak evlilik sonrası için uzun süreli ikâmet sürecinizi başlatabilirsiniz. Dilerseniz Fransa vatandaşı olan bir kişi ile nişanlanarak vize sürecinizi hızlandırabilir, tüm bu adımlarda size yol göstermesi için UDK Dil Kursu ile iletişime geçebilirsiniz.

Fransa’ya Acil Vize Almak için Yapılması Gerekenler

Bazı dönemlerde yaşanan yoğunluk nedeniyle vize işlemleri uzun sürebilmektedir. Fransa yoğun olarak talep gören bölgeler arasında yer
aldığı için vize işlemlerinde birikmeler olabilir. Fransa kolay vize alma sürecinizde UDK Dil Kursu’nin deneyimli ekibi tüm detayları sizin için titizlikle hazırlar ve ülkeye mümkün olan en kısa sürede giriş yapmanıza olanak sağlar.

Fransa acil vize işlemlerinde ülkeye giriş yapma nedeninizi ve aciliyet durumunuzu açıklayıcı bir dilekçe ile konsolosluğa bildirmeniz gerekir.
Yetkililer aciliyet durumu ile ilgili değerlendirme yaparak işleminizi sıraya alır.

Fransa Vize Çeşitleri Nelerdir? 2022

2022 yılı güncel Fransa vize başvuru süreçleri ile ilgili detaylı bilgilere sayfamızı inceleyerek sahip olabilirsiniz. Dilerseniz UDK Dil Kursu’nin deneyimli ekibi tüm bu işlemleri sizin adınıza yürüterek vize sürecinizi sorunsuz atlatmanıza yardımcı olabilir. İster çalışma amacıyla ister öğrenci olarak isterseniz de turist olarak Fransa’ya vize başvurusunda bulunmak için tüm süreçte UDK Dil Kursu Fransa ekibi olarak yanınızda olmaktan mutluluk duyarız.