İçeriğe geç

İletişim

Gemici Vizesi

Portekiz denizci/gemici vizesi, Portekiz bandıralı gemilerde çalışacak olan deniz personelinin alması gereken vizedir. 

Portekiz’i ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye’de en az dönüş tarihi itibari ile 2 ay geçerli yasal oturma izni olan yabancı uyruklu kişilerin, Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Schengen vizesi her 180 günlük dönemlerde en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalma hakkı verir. Pasaportun dönüş tarihi itibari ile en az 90 gün geçerli olması gerekmektedir. T.C. hususi, hizmet ve diplomatik pasaportları 90 güne kadar olan kalışlarda vizeden muaftır.

Portekiz gemici vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak Portekiz vizesi 2021 güncel evrak listesi isteyiniz. Portekiz vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayınız.

Portekiz Gemici Vizesi Başvurusu

Portekiz gemici vizesi başvurusu, Portekiz bandıralı (Portekiz’e ait) gemilerde çalışmak üzere seyahat edecekler ve deniz personeli tarafından yapılan bir vize başvurusudur. Portekiz gemici/denizci vizesi de kısa süreli bir Schengen vize türü olup, 90 güne kadar kalışlarda geçerli olmaktadır.

Portekiz gemici vizesi almak isteyen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları konsolosluğun yetkilendirdiği vize danışmanlık şirketleri ya da seyahat acenteleri üzerinden Schengen vize başvurusu yapmalıdır. Gri, yeşil ya da siyah pasaport sahibi Türk vatandaşları Schengen vizesinden muaftır. Gemi personeli olarak uzun süreli çalışma gerektiren durumlarda, Portekiz Konsolosluğu’ndan randevu alınarak D tipi çalışma vizesi başvurusu yapılmalıdır.

“Portekiz gemici vizesi nasıl alınır?” sorusuyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Portekiz gemici vizesi bir Schengen vize türü olduğundan geçerli (10 yıldan eski olmayan, en az 2 boş sayfası bulunan) ve düzgün bir pasaportun olması gerekmektedir. Gemici vizesi zorunlu evraklarının da eksiksiz ve doğru olarak başvuru dosyasına eklenmesi çok önemlidir. Başvuru formu ve vize talep dilekçesi titizlikle doldurulmalıdır. Bu vize türüne özel sunulacak evraklar arasında bulunan denizci cüzdanı, işveren tarafından antetli kağıda yazılıp ıslak imzalanmış yazı, gemi ya da gemi şirketiyle yapılmış iş sözleşmesi gibi belgeler de mutlaka dosyaya eklenmelidir.

Evraklarla birlikte biyometrik merkezinde verilen parmak izi kaydı da yapılması zorunlu işlemler arasındadır. Daha önce Schengen veri tabanına parmak izini ibraz ettirmemiş başvuru sahiplerinin başvuru merkezinden randevu aldıktan sonra bizzat gelerek bu kaydı yaptırmaları gerekmektedir.

Portekiz gemici vizesinin sonuçlanma süresi ortalama 7-15 iş günüdür. Verilecek vize kararları tamamen konsolosluğa aittir ve UDK Dil Kursu’nin herhangi bir yaptırımı yoktur. Belgelerin tam olması vizenin olumlu sonuçlanmasını garanti etmez. Vize reddi alınması durumunda yeniden başvuru hakkı vardır ancak ödenen vize ücreti iade edilememektedir.

Portekiz gemici vizesi başvurusu için yetkili bir vize danışmanlık kurumu olan UDK Dil Kursu’ne gelerek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Tecrübeli Portekiz vize danışmanlarımız başvuru ve evrak hazırlama işlemlerinden dosya oluşturmaya, vize randevusundan vizenizin sonuçlanmasına kadar tüm adımlarda sizlere yardımcı olacak ve süreci rahatlıkla tamamlamanızı sağlayacaklardır.

Portekiz Gemici Vizesi Evrak Listesi

 • Pasaportun aslı: 10 yıldan eski olmamalı, içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize başvuru formu. Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formuna her iki velinin (veya yasal velinin) imzası gerekmektedir.
 • Bir adet biyometrik fotoğraf: Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş (6 aydan daha eski olmayan), fon beyaz bir adet biyometrik fotoğraf (35×45 ebat)
 • Vize ücreti: Vize ücreti nakit olarak başvuru merkezinde ödenmektedir. 
 • Acente/firma yetkilendirme yazısı: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır. (Başvuru şahsen yapıldığında gerek yoktur.)
 • Denizci cüzdanı: Aslı ve fotokopisi.
 • İşvereninizden yazı: Antetli kağıda, yetkili tarafından imzalanmış.
 • Türk şirketinin imza sirküleri
 • İş sözleşmesi / kontratı: Gemi / armatör ile yapılmış iş sözleşmesi veya SGK işe giriş ve hizmet dökümü.
 • Portekiz’deki şirketten garanti yazısı: Antetli kağıda yazılmış, imzalanmış, müracaatçının kişisel bilgileri (isim soy isim, doğum tarihi ve pasaport numarası) ve seyahat tarihlerini içeren resmi yazı.
 • Pasaport fotokopileri: Yeni pasaportun ve, varsa, eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.) varsa eski Schengen, İngiltere, Amerika ve Kanada vizelerinin fotokopileri.
 • Yabancılar için ikamet belgesi: Türk vatandaşı olmayanlardan oturum izni.

UDK Dil Kursu Aracılığıyla Portekiz Gemici Vizesi

Portekiz vize işlemleri başvuru sahipleri için karışık, yorucu ve zaman alıcı uygulamalar gerektiren bir süreç olabilir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş, tecrübeli bir vize danışmanlık firması olan UDK Dil Kursu aracılığıyla Portekiz gemici vizesi almak ise size hem kolaylık hem de zamandan tasarruf sağlar.

Vize başvuru işlemlerinizi Portekiz UDK Dil Kursu aracılığıyla başlatmaya karar vererek müşteri hizmetleri bölümümüzle iletişime geçtiğinizde verdiğiniz bilgilere dayanarak size en uygun vize türü ve hazırlamanız gereken evraklar belirlenir. Hazırlanan ayrıntılı evrak listesi mail ya da kısa mesaj yoluyla tarafınıza iletilir.

Gönderilen listedeki evraklarınızı eksiksiz ve doğru şekilde hazırlayarak (aile olarak yapılan başvurularda her bir aile bireyi için ayrı ayrı hazırlanmalıdır) dosya haline getirip, Portekiz UDK Dil Kursu yetkililerimize kargo yoluyla ya da şahsi olarak iletirsiniz. Daha sonra vize uzmanlarımız dosyanızı inceleyerek eksik ya da hatalı belge olup olmadığını kontrol eder. Eksik belge varsa bilgilendirilirsiniz; tüm belgeler tam ve doğruysa vize randevunuz için gün ve saat belirlenerek onayınız alınır.

Evrak işlemlerinden sonra sıra vize randevu işlemlerine gelmektedir. Uzmanlarımız, daha önce parmak izi vermemiş başvuru sahipleri için vize başvuru merkezinden randevu alır. Randevuda belirlenen gün ve saatte başvuru sahibi şahsen bulunmalı ve Schengen veri tabanına parmak izi kaydını yaptırmalıdır. Bu işlem esnasında bir UDK Dil Kursu uzmanımız sizlere başvuru merkezinde eşlik etmektedir.

Vizeniz sonuçlandıktan sonra pasaportunuzun teslim edilme aşaması son aşamadır. Pasaportunuzu UDK Dil Kursu ofislerinden şahsen teslim alabilir ya da kargo ile tarafınıza teslim edilmesini talep edebilirsiniz. Portekiz gemici vizesi sonuçlanma süresi yaklaşık 7-15 gününü bulmaktadır. Bu süre konsolosluğun talepleri ve resmi tatiller gibi durumlar olduğunda değişebilmektedir. Vize kararları tamamen konsolosluk tarafından alınır; UDK Dil Kursu’nin kararda bir etkisi yoktur. Vize reddi alınması durumunda ödenen vize ücreti iade edilmez.

UDK Dil Kursu aracılığıyla Portekiz gemici vizesi alma hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sormak ve başvuru işlemlerinizi başlatmak için UDK Dil Kursu Portekiz vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.