İçeriğe geç

İletişim

İkamet İzni Uzatma

İkamet izni uzatma başvuruları öncesinde yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’ye girişlerini incelememiz gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişilerin ülkemize gelirken dış siyaset yaptırımlara bağlı olarak belirli kurallar dahilinde giriş yapmaları mümkün olmaktadır. Bu girişler 3 farklı uygulama üzerinden ilerlemektedir. Vize muafiyeti kapsamında giriş yapabilen ülkeler, basılı vize ile giriş yapabilen ülkeler ve elektronik vize ile ülkemize giriş yapabilen ülkeler olmaktadır. Bu üç kategori kapsamında kişiler ülkemize gelerek kendilerine tanınan zaman diliminde kalış hakkına sahip olmaktadırlar. Bu bağlamda öncelikle bu kategorileri incelememiz gerekmektedir.

Vize Muafiyeti Kapsamında Giriş Yapabilen Ülkeler

Vize muafiyeti kapsamında giriş yapabilen ülkeler aralarındaki anlaşmaya bağlı olarak belirlenen bir durumdur. Bu kapsamdaki ülkelerin vatandaşları herhangi bir vize başvurusu yapmaksızın gelerek ülkemize giriş yapmakta; belirlenmiş muafiyet süresi kapsamında da ülkemizde kalabiliyor olmaktadırlar. Bu muafiyet kapsamının ne kadar süre ile ve hangi gün sayısına bağlı olarak verildiği büyük önem taşımakta olup kişinin bunları doğru şekilde takip etmesi gerekmektedir. Bu takibin sorumluluğu kişinin şahsında olup bu süreden fazla bir zaman diliminde Türkiye’de kalırlarsa haklarında cezai işlem uygulanacak; bu cezalar para olarak yansıtılmakta olup devamında ülkeye girişten men edilmeye kadar da gidebilmektedir.

Vize muafiyeti kapsamında ülkemize giriş yapan yabancı uyruklu kişi daha uzun süre burada kalmak isterse o halde Türkiye kısa dönem ikamet izni başvurusu yapması gerekmektedir. Bu başvuru onaylandıktan sonra belirli süre için verildiğinden dolayı bu sürenin bitimine yakın da İkamet izni uzatma başvurusu yaparak Türkiye’de daha uzun vadede kalabilmektedir.

Basılı Vize İle Giriş Yapabilen Ülkeler

Basılı vize ile giriş yapabilen ülkeler için yabancı uyruklu kişiler vatandaşı olarak ikamet ettikleri ya da daimi ikamet hakkı ile bulundukları ülke yer alan Türk dış temsilciliği üzerinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruda seyahat amaçlarını beyan ederek pasaportları ile birlikte randevuya katılmaları gerekmektedir. Buradan çıkan sonuç olumlu olur ise o halde kişinin geçerli pasaportuna Türkiye vizesi basılacak ve kişi bu vize ile ülkeye giriş yapabilecektir. Ülkeye giriş yapması için verilen bu vizenin belirli bir geçerlilik süresi bulunmakta olup kişi yalnız ve yalnız bu süre kapsamında Türkiye’de kalış sağlayabilmektedir. Kendisi için tanımlanan bu süre dolduğunda ülkeden çıkış yapması gerekmekte olup aksi bir halde cezai işleme girecektir. Şayet kişi bu tanımlanan izinli sürenin dışında daha uzun soluklu olarak Türkiye’de kalmak isterse o halde ikamet başvurusu yapıyor olması gerekecektir. Bu bahsi geçen ikamet başvurusu kişinin kalış amacına bağlı olarak yapılmakta olup başvurulan süre onay onay süresine bağlı olarak belirli bir zaman dilimi için atanmaktadır. Yabancı uyruklu kişi bu zaman diliminden de daha uzun soluklu olarak kalmak isterse o zaman İkamet izni uzatma başvurusu yapması gerekmektedir.

Elektronik Vize İle Giriş Yapabilen Ülkeler

Elektronik vize ile giriş yapabilen ülkeler online olarak vize başvurusu yapacak sonrasında ise onayı takiben ülkeye giriş yapabileceklerdir. Elektronik vize başvurusu kişinin pasaport bilgileri ibraz edilerek yapılmaktadır. Başvuru için bazı ülkeler kısıt kapsamında olup geçerli shengen, birleşik krallık ya da Amerika vizesi olması şartları koşulmaktadır. Başvuru değerlendirmeye sunulurken eğer şartlı ise o halde pasaport görsellerinin yanı sıra bu vizelerin de taratılarak sisteme sunulması gerekmektedir. Elektronik vize için kişinin pasaportuna bir vize eklenmemekte olup dijital ortamda verilmiş olan bir vizedir. Ülkeye giriş yaparken çıktısı alınarak pasaport ile birlikte sunulacaktır. Bu elektronik vize belirli süre için kişiye verilmekte olup bu sürenin bitiminde kişi eğer daha uzun vadede ülkemizde kalmak isterse o halde kısa dönem için kendine uygun kategori üzerinden ikamet izni başvurusu yapması gerekmektedir. Bu ikamet izinleri belirli zaman dilimi için onaylanmakta olup bu süreyi bitirmeden önce İkamet izni uzatma başvurusu yapılması gerekmektedir.

Bu başvurula dahilinde kişiler olan izinlerini uzatarak Türkiye’de daha uzun vadeli olarak kalabilmektedirler. İkamet izinlerinin onay süreci kişinin durumuna bağlı olarak onaylanmakta olup onaylanacak süreye başvuruyu inceleyen görevli memurun kararındadır. Önceki başvurularınıza, durumunuza ve başvuru içeriğinize bağlı olarak değerlendirilmektedir. Uzatma başvurunuzun onaylanması durumunda aynı ilk başvuruda olduğu gibi ikamet adresinize yeni kartınız gönderilecektir. Bu kartın onaylanması ile birlikte eski ikamet izni kartınız son bulacak ve yeni ikamet izni kartınız ile birlikte güncel izin süreci başlangıç ve bitiş tarihleriniz belirlenmiş olacaktır.

İkamet İzni Uzatma Başvuruları Kaldırıldı Mı?

Pandemi sürecinden hemen önce turistik ikamet izinleri özelinde uzatma başvurularının artık yapılamayacağı, başvuru yapılsa dahi özel bir amaç olmadıkça onaylanmayacağı yasalaşmıştı. Sonrasında gelişen pandemi süreci ile birlikte yabancı uyruklu kişiler evlerine dönememiş, ikamet izinleri bitmesine rağmen kaçak durumunda ülkede durmak zorunda kalmışlardır. Bu süreçte bu bahsi geçen şartlarda zorluk yaşayan ülkemizdeki yabancı uyruklu misafirlerimiz için bir iyileştirme yapılmış ve bu süreçte uzatma başvurularının onaylanması ve kabulü yeniden söz konusu olmuştur.

Bunun öncesindeki yasalaştırılmış süreçte asıl hedeflenen ülkemizde turistik ikamet izni ile amaç belirtmeksizin kalan hatta çoğunlukla yasal olmayan yollarla çalışan kişileri engellemek amacı ile oluşturulmuştur. Burada amaç kişilerin asıl kalış amaçları üzerinden ikamet izni başvurusu yapmaları ve bu şekilde ülkede kalmalarıdır. Bunun için gerekirse öğrenci ikamet izni, mülk üzerinden ikamet izni, aile ikamet izni ya da çalışma izni gibi seçeneklerden en uygun durum üzerinden ikamet izni akabinde de bunun bitiş süresini takiben İkamet izni uzatma başvurusu yapılması gerekmektedir.

İkamet izni başvuruları spesifik olup her başvuru kendi özelinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle başvuru yapılırken size en uygun kategori üzerinden ilerlemeniz büyük önem arz etmektedir. Başvuru yapacağınız kategorinin istek ve yeterliliklerini sağlıyor olmanız başvuru sonucunuz için oldukça önemlidir. Başvurular uzatma da olsa ilk başvuru da olsa aynı şekilde online sistem üzerinden yapılmakta olup kendi Türkiye kısa dönem ikamet izni üzerinden uzatma başvurusunu seçmeniz gerekmektedir. Bunun üzerine aynı ilk başvuruda olduğu gibi form üzerinde istenen bilgiler doldurulacak; ilk başvurudan farklı olarak da kişiye atanmış yabancı kimlik numarası da sisteme girilecektir.

İkamet izni uzatma başvuru formu tamamlandıktan sonra ikamet izni kategorinize bağlı olarak evraklar hazırlanmaktadır. İlk başvuru evraklarından farklı olarak geçerli olan ikamet izninin de önlü arkalı fotokopisinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. UDK Dil Kursu olarak Türkiye kısa dönem ikamet izni ve İkamet izni uzatma başvurularının tamamında uzman danışmanlarımız tarafından hizmet vermekteyiz. Süreçler hakkında bilgi almak isterseniz 0212 706 65 40 telefon numarası üzerinden danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.