İçeriğe geç

İletişim

İngiltere EEA Family Permit (Avrupa Ekonomik Alanı Aile Birleşimi)

İngiltere EEA Family Permit (Avrupa Ekonomik Alanı Aile Birleşimi) Avrupa Birliği vatandaşları, eşlerine ya da birinci derece yakınlarına verilen bir vize türüdür.

Yukarıda saydığımız kriterleri taşıyan kişiler İngiltere’ye turist olarak gidebilir ya da daimi olarak oturum gerçekleştirebilirler. Her ne kadar İngiltere AB üyesi olmayıp bir Schengen ülkesi olmasa da, Schengen vizesi ile İngiltere’ye giriş, çıkış yapılmasa da Avrupa Ekonomik Bölgesi İngiltere’yi de kapsaması sebebiyle Avrupa Birliği’ne üye ülke vatandaşları herhangi bir vize ya da izne tabii olmadan İngiltere’ye yerleşerek çalışma haklarına sahip olmaktadır.

EEA Family Permit vizesi ücretsiz olarak verilmektedir ve geçerlilik süresi boyunca kişi orada oturum ve çalışma hakkına sahip olmaktadır. Famiy Permit vizesinin verilişinden itibaren altı (6) ay geçerliliği vardır. Altı aylık süre zarfında İngiltere’ye istediğiniz kadar giriş-çıkış yapabilirsiniz. Vize sürenizin bitiminde EEA 2 Residence Card başvurusunu yapmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü oturum kartına başvurmadan İngiltere’de oturum ve çalışma hakkınız olmayacaktır.

EEA Family Permit vizesine başvurmak için İngiltere Başkonsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekmektedir. 

EEA Family Permit Vizesi İçin Gerekli Evraklar​

  • Vize Başvuru Formu

Aile birleşimi Family Permit ( EEA) vize kategorisindeki başvuru formları 2 ayrı bölüme ayrılmaktadır. Eğer bir EEA vatandaşı veya birinci dereceden ya da aile üyelerinizden biri veya birkaçı ile İngiltere’ye gidecekseniz toplu başvuru formu doldurulmaktadır.
Eğer bir EEA üyesi olarak İngiltere’deyseniz ve aile üyeleriniz yalnız ziyaret edecekler ise ayrı bir başvuru formu doldurulmaktadır. 

  • Geçerli Pasaport; İçerisinde en az 3 boş sayfa bulunmalı ve başvurulacak vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. Eski pasaportlarında başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.
  • Aile Üyelerinin Pasaportları ve kimlik kartları
  • Avrupa Ekonomik Bölgesi üyesi vatandaşlık kanıtına dair belge
  • Aile üyesi ile olan ilişkiye yakınlığa dair belge örneğin evlilik belgesi, doğum belgesi ya da iki yıldır beraber yaşandığına dair kanıtlar 
  • En az iki yıl bu aile bireyi ile birlikte beraber yaşadığınızı gösterir belgeler, fotoğraflar, yazışma kanıtları

Ayrıca yakınınız 3 aydan uzun bir süredir Birleşik Krallık’ta ise ek olarak şunların da sunulması gerekmektedir:

  • Oturum izin belgesi
  • Çalışma belgesi, maaş bordroları, kontrat, iş yeri yazısı
  • Şirket sahibi ise iş yeri evrakları, faturalar
  • Çalışmıyor ise finansal yeterlilik kanıtları

Not: Tüm evraklar İngilizce sunulmalıdır.

EEA Family Permit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere Family Permit ( EEA) vize başvuru süreci 3 ila 6 ay arasında ki zaman diliminde sonuçlanmaktadır. Vize başvurunuz İngiltere konsolosluğu vize bölümüne yapıldıktan sonra Home office tarafından vize değerlendirmeniz yapılacaktır. 

EEA Family Permit Vize Ücreti 

EEA Family Permit vize başvuruları için konsolosluk ücret almamaktadır. Vize başvurunuzu eksiksiz ve olması gerektiği hazırlanması gerektiğinden dosyada yapılan hatalar ve yanlışlar sizin ret almanıza sebep olabilir. Bu sebeple bu kategori için profesyonel hizmet almanız önerilir. 

Vize Harcı Ne Kadar Nereye Yatırılır?

Bu vize kategorisinde konsolosluk EEA Family Permit vize başvuruları için harç ücreti almamaktadır. Family permit EEA vize başvurunuzu profesyonel bir ekip tarafından yapılmasını tavsiye ederiz. Başvuru durumunuza bağlı olarak ek ödemeler yapılmaktadır. Vize merkezi uzmanları, kişisel durumunuzda hangi ödemelerin yapılacağını size aktaracaktır.

İngiltere vize işlemlerine dair tüm sorularınız ve danışmanlık hizmetinden faydalanmak için 0 382 213 86 60 nolu hattımızdan uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.