İçeriğe geç

İletişim

İngiltere Innovator Vizesi

UDK Dil Kursu’ne hoş geldiniz. İngiltere’de oturum izni almak ve iş kurmak hayaliyle yola çıktıysanız bu vize türü size yönelik olabilir. Bu yazımızda İngiltere Innovator vizesi için ayrıntılı bilgilere ulaşabileceksiniz. Bununla birlikte Innovator vizesi başvuru süreci, sağlanması gereken şartlar ve başvuru ücretleri hakkında aklınıza gelebilecek tüm soruların yanıtlarını sizler için hazırladık.

İngiltere Innovator Vizesi Nedir?

Yenilikçi anlamına gelen Innovator, daha önce hayata geçirilmemiş bir iş fikri ile İngiltere’de çalışmak, iş kurmak niyetinde olan kişilerin başvurduğu bir vize seçeneğidir. Ankara Antlaşması’nın sona ermesinin ardından hayata geçirilen vize, İngiltere’de yeni bir iş kurma hayali olan girişimciler için hayallerini gerçekleştirme fırsatı sağlar.

Innovator Vizesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki, yeni bir iş kurma fikrine sahip olmalısınız. Fikrinizin, çalışmayı düşündüğünüz sektörde daha önce hayata geçirilmemiş olması gerekir. Ayrıca çalışma alanınıza ise kelimenin tam anlamıyla yenilik getirmesi beklenir. Bu vize türünün kendi işinin sahibi olmayı hedefleyen ve sermayesi olan girişimcilere yönelik olduğunu da hatırlatmalıyız. Eğer tüm bu özelliklere sahipseniz talep edilen şartları okumaya devam edebilirsiniz. Bu vize türüne ait başvuru sürecini, bu süreçte yerine getirilmesi gerekenleri maddeler halinde detaylandıralım:

Yaş Kriteri

Başvuru yapabilmeniz için yaşınız 18 ve üzeri olmalıdır.

Dil Yeterliliği

İngiltere Innovator vizesi için dil ile ilgili bir sorununuz olmamalı. İyi derecede İngilizce hakimiyeti istenmektedir. Konuşabilme, yazabilme, anlayabilmeyi de kapsayacak şekilde İngilizce bilginizin Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi programı kapsamında B2 seviyesinde olması talep edilen önemli şartlardan biri. Konsolosluğun onayladığı bir kurumda sınava girerek dil şartını karşılayıp karşılamadığınız ölçülür. Yeterli bulunursanız vize başvurusu sırasında kullanabileceğiniz bir yeterlilik belgesi almaya hak kazanırsınız.

Maddi Yeterlilik

Birleşik Krallık’ta bulunacağınız süre boyunca refah içerisinde geçinebileceğiniz miktarda maddi birikiminiz olmalıdır. Kendinizi destekleyeceğiniz maddi birikiminizin yatırım sermayenizden ayrı olması gerekir. Bu birikim yasadışı yollardan edinilmemiş olmalıdır. Innovator vizesi için başvurmadan önce, banka hesabınızda 28 gün boyunca en az 1.270 sterlin bulunuyor olmalıdır ve banka hesap belgeleriyle kanıtlanabilmelidir. 

Sermaye konusu, Innovator vizesi ile Start-Up vizesi arasındaki önemli farklılıklardan biridir. Innovator vize türü, başvuranların yatırım yapmasını gerektirir. Banka hesabınızda hali hazırda 50.000 sterlin bulunması ve bankadan alacağınız belgelerle bu sermayeye sahip olduğunuzu ispatlayabilmeniz gerekiyor. Sermayenizin kaynağının ise resmî belgelerle açıklanabilir olması gerekir. 
Birkaç girişimcinin bir araya gelmesi suretiyle sermayeyi toplaması mümkün değildir. Ancak diğer Innovator adaylarıyla birlikte bir oluşum kurabilir, ekip olabilirsiniz. Ekip oluşturmanız durumunda da her bir Innovator adayının sermayesi ayrı ayrı 50.000 sterlin olmalıdır. Örnekle açıklamak gerekirse, iki kişilik bir ekibin toplamda 100.000 sterline sahip olması gerekir. 

İş Planı

Çalışacağınız sektörde daha önce denenmemiş yenilikçi fikrinizin yer aldığı detaylı bir iş planı hazırlamanız gerekir. Bu iş fikrinin daha önce belirttiğimiz gibi büyüme potansiyeli de olmalıdır. 

Birleşik Krallık tarafından belirlenen ve yetkilendirilen onaylı kurum tarafından paylaşmış olduğunuz iş planı incelenir. Bu aşamada fikrinizin yeterince yenilikçi bulunmamasının olumsuz cevap almanıza neden olacaktır. İş planınızın uygun bulunması halinde Innovator vizesi başvurunuzda yeni bir aşamaya, değerlendirme sürecine geçilir. 

İş planınızı değerlendiren bu kurumlar, İngiltere tarafından yetkilendirilmiş, belirli bir ücret karşılığında hizmet veren onaylı kurumlardır. İngiltere Innovator Vizesi sürecinde 2 ayrı aşama için hizmet verir ve ödeme talep ederler. İşletmeyi onaylayan kurumlardan önce iş planı ve ön onay hizmeti alırsınız. Ardından vize başvurunuzdan önce tam onay hizmeti verirler. Vizeyi aldıktan sonra aylık ödemeler yapmanız gerekir. Bu ödemeler süreç takip bedeli olarak isimlendirilir.

Vize Başvurusu Onayından Sonra

 • Onay kurumlarından alacağınız belge 3 ay süre ile geçerlidir. Belgeyi aldıktan sonra 3 ay içerisinde vize başvurusunda bulunmazsanız yeniden onay almanız gerekir.
 • Bakmakla yükümlü olduğunuz aile üyelerinizi vize ve sağlık harcı ödemek suretiyle yanınızda getirebilirsiniz.
 • Vizenizi aldıktan sonra İngiltere’de 3 yıl boyunca kalma hakkına sahip olursunuz. Vize süreniz dolmadan önce 3 senelik uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Uzatma sınırı olmadığı gibi uzatmak yerine 3 seneyi tamamlandıktan sonra İngiltere’de oturum izni hakkına sahip olmak için yeni bir başvuruda bulunabilirsiniz. 
 • Sahibi olduğunuz iş dışında herhangi bir işte çalışamayacağınızı kabul etmiş sayılırsınız. Bu kuralın ihlal etmemeniz vizenizin devam edebilmesi için hayati önem taşır.
 • Vizeniz herhangi bir nedenden iptal edilirse danışmanlık ve vize harç ödemesini iade alamazsınız.

Innovator Vizesine Başvurmak İçin Gereken Belgeler

 • Kimliğiniz ve uyruğunuza dair tüm gerekli resmi bilgilerin yer aldığı geçerliliği devam eden bir pasaport,
 • İngilizce dil yeterliliğini karşıladığınızı gösteren onaylı kuruluşlardan alınmış resmi bir belge,
 • Birleşik Krallık’ta geçiminizi sağlayabileceğinize dair ekonomik gücünüzü gösterecek banka hesap kayıtları gerekmektedir. 28 gün boyunca banka hesabınızda minimum 1.270 sterlin bulunduğunun kanıtı,
 • 50.000 sterlin sermayeye sahip olduğunuzu gösterir banka bilgileri ile sermayenizi kaynağına dair belgeler,
 • İngiltere’deki yetkili onay kuruluşundan alınan onay mektubu gerekmektedir.
 • Belgelerinizin tamamı İngilizce olması gerekir. Eğer çevrilmesi gerekiyorsa onaylı çeviri yaptırmalısınız.
 • Sizden istenilecek ek belgeler olabilir. Bu belgeleri de eksiksiz sunmanız beklenecektir.
 • AB, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn dışından gelen kişiler için pasaport içerisinde ilave bir boş sayfa bulunması beklenir. 

Innovator Vizesine Nasıl Başvurulur?

 • Innovator vizesi almak için tek seçenek online başvuru yapmaktır. Başvuru öncesinde gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırladığınızdan emin olmanızı tavsiye etmekteyiz.
 • Eşiniz ve çocuklarınız için ayrı ayrı başvurmanız gerekir. Başvuru sürecini sizler için kolaylaştırmak adına maddeler halinde hazırladık:
 • Kim olduğunuzu, uyruğunuzu, şahsi ve resmi bilgilerinizi kanıtlamanız vize başvurusunda önemsiz görülen ancak en önemli adımdır. İngiltere Başkonsolosluğu parmak izi paylaşımı için online başvuru sonrasında vize başvuru merkezine yönlendirmektedir. Aynı şekilde biyometrik fotoğrafın prosedürlere uygun olarak çekilmesi için udk dil kursuni ziyaret etmeniz gerekir. Bulunduğunuz şehirdeki Covid 19 uygulamaları dolayısıyla farklı bir seçenek de sunulabilir.
 • Yukarıda belirtilen belgelerin tamamı eksiksiz ve kusursuz bir şekilde hazır olmalıdır.
 • İngiltere hükümetinin web sitesi üzerinden Innovator vizesi başvuru formunu (İngilizce) doldurmalısınız.
 • Vize ücreti online işlemler kategorisinde ödenmelidir.
 • Göç sağlık ek ücreti olarak da bilinen IHS ücretini online başvuru sırasında ödemeniz istenecektir.
 • Başvuru sonucunuzun 3 hafta içerisinde yanıtlanması beklenir. 

Innovator Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

 • Başvuru sırasında 1,036 sterlin vize ücreti ödemeniz gerekir. Eşiniz ve çocuklarınız için ödeyeceğiniz ücret de aynıdır. Aile üyeleriniz için kişi başı 1.036 sterlini başvuru sırasında ödemelisiniz. 
 • Göçmenlik sağlık ek ücreti kişiye özel belirleneceği için kesin bir fiyat bilgisi paylaşmak mümkün değildir. Buradan şahsi bilgilerinizi sisteme iletirseniz, ödemeniz gereken tutarı öğrenebilirsiniz.
 • Onaylı kurumlardan alacağınız hizmetlerin fiyat bilgisi için yetkilendirilmiş kurumlar ile görüşmeniz gerekmektedir.

Innovator Vize Onayından Sonra Yapılamayacaklar

 • Başvuru sırasında belirttiğiniz bir iş dışında çalışamazsınız. Başka bir iş sahibinin yanında çalışamazsınız. Kendi ülkenizde profesyonel bir sporcu olabilirsiniz. Bu işten ek gelir elde ediyor olsanız da İngiltere’de spor koçu olarak çalışamazsınız. Kamu için belirlenmiş olan yardım fonlarına başvuramayacağınızı bilmelisiniz. Aynı zamanda devlet üzerinden emekli olmak için talepte bulunmanız da mümkün olmayacaktır. Detaylı liste başvurunuzdan sonra tarafınıza iletilecektir.

Yapamayacaklarınız dışında yapabileceklerinizden de bahsetmek isteriz:

 • Belirttiğiniz iş kolunda bir veya birkaç işletme kurabilme hakkında sahipsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eşiniz ve çocuklarınızı yanınızda getirebilirsiniz. Innovator vizeniz devam ettiği sürece İngiltere dışına seyahat etme ve tekrar dönme hakkınız olacaktır. İngiltere’de üç yıl boyunca yaşadıktan sonra şartları yerine getirdiğinize kanaat getirilirse yerleşmek için başvurabilirsiniz. 
 • Devam eden Covid 19 pandemisi nedeniyle vize işlemleriniz beklenenden uzun sürebilir veya aksayabilir. Vize başvurunuz olumsuz değerlendirildiği durumlarda başvuru ücreti ve onaylı kurumlara ödediğiniz danışmanlık ücreti geri alınamaz.
 • Innovator vizesi için uygun şartları taşımıyorsanız, İngiltere’de çalışmak için farklı bir vize türüne de başvurabilirsiniz.