İçeriğe geç

İletişim

İngiltere Start-up Vizesi

İngiltere Start-up vizesi, İngiltere’de iş kurmak isteyen girişimciler için uygun olan vize kategorilerinden bir tanesidir. İngiltere’de bir işletme kurmak isteyen kişiler 2022 itibari ile Ankara Anlaşması yerine Start-up Vizesi ile başvuru yapabilmektedir. Bu vize kategorisine yalnızca yenilikçi, uygulanabilir ve ölçeklenebilir bir iş fikrine sahip kişiler başvuru yapabilmektedir. Daha önce İngiltere’de böyle bir vize başvurusu yapmamış kişilerin İngiltere Start-up vizesi başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır. 

İngiltere’ye Start-up vizesi ile gitmek ve bir iş kurmak isteyen girişimcilerin yeni bir iş fikrine sahip olmaları gerekmektedir. Bu yeni iş fikirleri, piyasadaki her şeyden farklı ve orijinal olmalıdır. Aynı zamanda iş fikirleri uygulanabilir olmalıdır. Girişimcilerin halihazırda faaliyette olan bir işletmeye katılma hakları yoktur.

Başvuru yapacak kişilerin iş fikirlerinin bir onay kuruluşu tarafından değerlendirilmiş ve desteklenmiş olması gerekmektedir. Onay kuruluşları; İngiltere’deki bir yükseköğretim kurumu olabildiği gibi İngiltere’de girişimcileri destekleme geçmişine sahip ticari bir kuruluş da olabilmektedir.

İngiltere Start-up vizesi toplamda 2 yıl olarak verilmektedir. Bu vize kategorisinde başvuru sahiplerinin vizelerini uzatma hakları bulunmamaktadır. İngiltere’de kalma sürelerini uzatmak isteyen kişiler, İngiltere’deyken vizelerini Innovator vize kategorisine çevirebilmektedir. Start-up vizesi başvurusu yapacak kişilerin, eşleri ve 18 yaşından küçük olan çocukları için bağımlı vize başvurusu yapma hakları bulunmaktadır.

İngiltere Start-up vizesine sahip kişiler:

 • Bakmakla yükümlü oldukları eşleri ve çocuklarını yanlarında getirebilir
 • İngiltere’de kurdukları işletmenin haricinde herhangi bir işte çalışabilir
 • Yurtdışına seyahat edip tekrar İngiltere’ye geri dönebilmektedir.

Ancak:

 • Herhangi bir devlet fonundan yararlanamaz
 • Profesyonel sporcu olarak çalışamaz
 • Bu vize kategorisi ile İngiltere’ye yerleşemezler.

Start-up Vizesi Başvurusu

İngiltere Start-up vizesi başvurusu yapabilmek için başvuru sahiplerinin sahip olması gereken birtakım kriterler bulunmaktadır. Başvuru sahiplerinin:

 • Minimum 18 yaşında olmaları
 • İstenilen İngilizce dil bilgisi kriterlerini sağlamaları
 • İngiltere’de kalacakları süre boyunca kendilerini finansal olarak destekleyebilecek kişisel birikime sahip olmaları gerekmektedir.

Vize başvurusu yapacak kişiler, toplamda 70 puan olan puan şartını yerine getirebiliyor olmalıdır. İş fikrinin yenilikçi, uygulanabilir ve ölçeklenebilir olması 25, başvuru sahibinin daha önce Birleşik Krallık ‘ta bir işletme kurmamış olması 25, B2 düzeyinde İngilizce’ye sahip olması 10 ve mali gereksinimleri yerine getirebiliyor olması 10 puandır. Puan şartını yerine getiremeyen kişilerin vize başvuruları olumlu sonuçlanmamaktadır.

İngiltere Start-up vizesi başvurusu yapacak tüm başvuru sahiplerinin Home Office tarafından onaylanmış bir onay kuruluşu tarafından düzenlenmiş bir onay mektubu sunmaları gerekmektedir. Onay kuruluşları düzenledikleri onay mektuplarında başvuru sahibinin istenilen kriterleri yerine getirdiğini belirtmelidir. Başvuru sahiplerinin iş fikirleri uygulanabilir ve yenilikçi olduğu durumlarda onay mektupları düzenlenmektedir. Ancak onay kuruluşları başvuru sahibinin iş planını gerçekleştirmek için ilgili bilgi veya becerilere sahip olup olmadıklarından şüphe ediyorlarsa onay mektubu sağlamazlar.

Start-up vizesi İngiltere vize başvurularında tüm başvuru sahiplerinin minimum B2 düzey İngilizce’ye sahip olmaları gerekmektedir. Türkiye’den veya Birleşik Krallık’tan başvuru yapacak kişiler, IELTS ve Pearson PTE gibi uluslararası İngilizce yeterlilik sınavlarından geçerli puanları almalılardır.

Aynı zamanda tüm başvuru sahipleri banka hesaplarında minimum 1.270 GBP gösterebilir durumda olmalılardır. Bu 1.270 GBP banka hesaplarında en az 28 gündür bekliyor olması gerekmektedir. Başvuru sahipleri eğer eşleri ve çocukları için de bağımlı vize başvurusu yapacaksa bakmakla yükümlü oldukları kişileri desteklemek için yeterli paraya sahip olduklarını kanıtlamalılardır. Hesaplarında ek olarak eşleri için 285 GBP, ilk çocukları için 315 GBP ve sonraki her bir çocuk 200 GBP göstermeleri gerekmektedir.

İngiltere Start-up Vize Başvuru Evrakları

İngiltere’ye Start-up vizesi almak isteyen kişilerin birtakım vize başvuru evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Öncelikli olarak tüm başvuru sahiplerinin geçerli bir pasaporta sahip olmalılardır. İkinci olarak ise tüm başvuru sahiplerinin bir onay kuruluşundan onay mektubu almaları gerekmektedir. Bu onay mektupları vize başvurusu yapacak kişilerin iş fikirlerinin daha önce denenmemiş, orijinal olduğunu teyit ettikleri mektuplardır.

Onay mektuplarında:

 • Onay kuruluşunun adı,
 • Onayın referans numarası
 • Başvuru sahibinin adı, doğum tarihi, uyruğu ve pasaport numarası
 • Başvuru sahibinin daha önce Birleşik Krallık’ta bir iş kurmadığının teyidi
 • Başvuru sahibinin ticari girişiminin ve müşterilerine sunacağı ana ürün veya hizmetlerin kısa bir açıklaması
 • Başvuru sahibinin ticari girişiminin belirtilen kurallara uygun olarak yenilikçi, uygulanabilir ve ölçeklenebilir olduğu
 • Home Office talep ettiğinde mektuptaki bilgileri doğrulayacak onay kuruluşundaki bir kişinin adı ve iletişim bilgileri (telefon numarası, e-posta ve iş yeri adresi)
 • Düzenleme tarihi belirtilmelidir.

İngiltere Start-up vizesi başvurusu onay mektubundaki tarihten itibaren 3 aya kadar yapılmış olmalıdır. Onay mektubunun 3 aylık geçerliliği bulunmaktadır.

İngiltere Start-up vize başvurusu yapmak isteyen tüm başvuru sahiplerinin minimum B2 düzeyde İngilizce‘ye sahip olması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin B2 seviyesinde İngilizce okuyabileceğini, yazabileceğini, konuşabileceğini ve anlayabileceğini kanıtlayabilmelidir. Bu doğrultuda IELTS ve Pearson PTE sınav belgeler sunmaları gerekmektedir.

Finansal evraklar da İngiltere Start-up vize başvuru evrakları arasında yer almaktadır. Başvuru sahiplerinin banka hesaplarında minimum 1.270 GBP göstermeleri gerekmektedir. Bu para hesaplarında en az 28 gündür bekliyor olmalıdır. Sunulacak banka hesaplarının başvuru tarihinden en geç 31 gün önce alınmış olması gerekmektedir. 

İngiltere Start-up vize başvuru evrakları İngilizce olarak hazırlanmalıdır. İngilizce olmayan tüm evrakların noter onaylı çevirilerinin eklenmesi gerekmektedir.

İngiltere Start-up Vize Ücreti

İngiltere Start-up vizesi başvuruları Birleşik Krallık’ın resmi internet sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Online başvuru formu tamamlandıktan sonra vize ücreti edeme sayfasına geçilmektedir. Start-up vize ücreti ödemeleri kredi kartıyla online olarak yapılmaktadır.

İngiltere Start-up vize ücreti başvuru sahibinin başvurularını gerçekleştireceği yere göre değişkenlik göstermektedir. İngitere Start-up vize ücretleri başvuruların Birleşik Krallık içinden veya dışından yapılmasına göre değişkenlik göstermektedir. Başvuru sahipleri eğer Birleşik Krallık ’tan vize değişimi yapacaksa vize ücreti 493 GBP’dir. Eğer Birleşik Krallık dışından bir ülkeden bir başvuru yapacaksa da 363 GBP’dir. Vize ücreti bazı ülke vatandaşları için 55 GBP’dir ve Türkiye bu ükelerden biridir. Türkiye vatandaşı olan ana başvuru sahipleri 55 GBP vize başvuru ücreti ödemesi yapacaktır.

Başvuru sahipleri eğer eşleri ve/veya çocukları içinde vize başvurusu yapacaksa onlar için de bir vize ücreti ödemekle yükümlüdür. Birleşik Krallık ’ta vize değişimi için başvuru yapıyorlarsa her bir kişi için 493 GBP, Birleşik Krallık dışından başvuru yapıyorlarsa da 363 GBP vize ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Aynı zamanda tüm başvuru sahiplerinin sağlık hizmeti ek ücretini de ödemeleri gerekmektedir. Sağlık hizmeti ek ücretleri sistem tarafından otomatik olarak hesaplanmaktadır. Sponsorluk sertifikasında belirtilen başlangıç ve bitiş tarihlerine göre ücretler otomatik olarak ödeme anında belirlenmektedir.

İngiltere Start-up Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusunun bir parçası olarak tüm başvuru sahipleri kimlik bilgilerini doğrulamalı ve istenilen evrakları sunmalıdır. Birleşik Krallık dışında bir ülkeden başvuru yapacak kişilerin, vize başvuru merkezlerine giderek biyometri işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Peki, İngiltere Start-up vizesi kaç günde çıkar? Vize başvuruları online olarak tamamlandıktan sonra başvuru sahibi eğer Birleşik Krallık dışından başvuru yaptıysa 3 hafta içerisinde vizeleri sonuçlanmaktadır. Eğer başvurularını Birleşik Krallık’ta gerçekleştirirlerse de 8 hafta içerisinde sonuç almaktadırlar. Başvuruların belirtilen süreden daha uzun sürmesi durumunda başvuru sahipleri ile iletişime geçilmektedir. Vize başvuruları ile verilen kararlar başvuru sahiplerine e-posta yolu ile gönderilmektedir.

İngiltere Start-up vizelerinin daha hızlı sonuçlandırmak isteyen kişiler için de öncelikli vize başvurusu hizmeti bulunmaktadır. Vize başvuru merkezleri aracılığıyla başvurularını tamamlayacak kişiler başvuru ücretine ek bir ücret ödeyerek başvurularını daha hızlı sonuçlandırma imkanına sahiptir. Öncelikli vizeler; başvuru merkezlerindeki randevulardan itibaren 5 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ankara Antlaşması 31 Aralık 2020 itibari ile yürürlükten kaldırılmasının ardından Start-up vize kategorisi İngiltere’de iş kurmak isteyenlerin alternatifi olmuştur. İngiltere Start-up vizesi İngiltere’de bir işletme kurmak isteyen ve daha önce denenmemiş bir iş fikri sunan kişiler için uygundur.
 • İngiltere Start-up vizesi başvurusu yapacak kişilerin gerekli puan şartını yerine getirebiliyor olması gerekmektedir. İş fikirlerinin yenilikçi, uygulanabilir ve ölçeklenebilir olması 25, başvuru sahibinin daha önce İngiltere’de işletme kurmamış olması 25, başvuru sahibinin B2 düzeyinde İngilizcesinin olması 10 ve finansal gereklilikleri yerine getiriyor olması 10 puan olarak belirlenmiştir. Vize başvurusu yapacak tüm adayların bütün kriterleri yerine getirip 70 puan alabiliyor olması gerekmektedir. Puan şartını yerine getiremeyen kişilerin vize başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır.
 • Start-up vize başvurusu yapacak kişiler halihazırda faaliyette olan bir işletmeye katılma hakları yoktur. Piyasada bulunmayan orijinal bir iş fikrine sahip olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda kurmayı planladıkları işletmenin büyüme potansiyeli olmalıdır.
 • Start-up İngiltere vize başvurusu yapacak kişilerin eşleri ve 18 yaşından küçük çocukları için bağımlı vize başvurusu yapma hakları bulunmaktadır.
 • İngiltere Start-up vizesi 2 yıllık verilen bir vize kategorisidir. Bu vize kategorisinde uzatma işlemleri yapılamamaktadır. Ancak Start-up vizesi sahipleri Birleşik Krallık‘ta iş kurdukları ve onay kuruluşları onay verdiği takdirde Innovator vizesine geçiş yapabilmektedir.
 • İngiltere start-up vizesi aynı işi yapmak isteyen kişilerin aynı iş fikriyle başvuru yapmasına olarak sağlamaktadır. Grup üyesi olan her 1 kişinin bireysel olarak onay mektubu alması ve vize kriterlerini sağlaması gerekmektedir.

UDK Dil Kursu olarak İngiltere Start-up Vizesi ile ilgili detaylı sorularınız için bizlere 0 382 213 86 60 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Diğer İngiltere vize kategorilerinden işlem yapmak için tıklayınız.