Türkiye'nin en başarılı eğitim ve sınav merkezi UDK
UDK AKSARAYUDK AKSARAYUDK AKSARAY
7/24/365
info@udk.com.tr
68100 / Aksaray
UDK AKSARAYUDK AKSARAYUDK AKSARAY

İngiltere Türkiye’yi Kırmızı Listeden Çıkardı

  • UDK
  • Blog Carousel
ingiltere türkiyeyi kırmızı listeden çıkardı

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, 4 Ekim’den itibaren trafik ışığı sistemini kaldırarak uluslararası seyahat için yeni kurallarını onayladı.

Yeşil olarak kabul edilen diğer yerler ile kırmızı bir ülke listesi yerinde kalacaktır.

Türkiye ve Maldivler de dahil olmak üzere sekiz ülke 22 Eylül’den itibaren kırmızı listeden çıkarılacak.

Hükümet ayrıca İngiltere’ye aşılı varışlar üzerindeki test yükünü de azalttı.

4 Ekim’de sabah saat 4’ten itibaren, kırmızı listede olmayan ülkelerden İngiltere’ye gelen tam aşılı yolcular için artık kalkış öncesi testler istenmeyecek.

Ekim ayının sonundan itibaren, “kırmızı olmayan seçilmiş bir grup ülkeden” tam aşılı uluslararası varışlar için 2. gün Covid testi, yanal akış testi ile gerçekleştirilebilir ve bu, maliyetli olarak eleştirilen PCR testleri gereksinimini sona erdirir. ve varyantları izlemek için kullanılmamak – hükümetin bunlar üzerinde ısrar etmesinin asıl nedeni buydu. Bunun için bir tarih belirlenmemiş olsa da hükümet, “insanların yarıyıl tatillerinden döndüğünde bunu yerine getirmeyi hedeflediğini” söylüyor.

Testi pozitif olan herkesin, yeni varyantların belirlenmesine yardımcı olmak için genomik olarak sıralanacak olan yolcuya ek bir ücret ödemeden izole edilmesi ve doğrulayıcı bir PCR testi alması gerekecektir.

Kırmızı olmayan ülkelerden aşılanmamış yolcular için yapılan testler, kalkış öncesi testleri, 2. gün ve 8. gün PCR testlerini içerecektir. Serbest bırakmak için test, kendi kendine izolasyon süresini azaltmak için bir seçenek olmaya devam ediyor.

Kırmızı listeden çıkarılacak sekiz ülke: Türkiye, Maldivler, Mısır, Sri Lanka, Pakistan, Umman, Bangladeş ve Kenya.

Ek olarak, 4 Ekim’den itibaren İngiltere, Japonya ve Singapur dahil olmak üzere 17 ülkeden tam aşılı yolcuları, tam aşılı İngiltere gezginleri ile aynı şekilde tedavi edecek. Bu, “ABD ve Avrupa ile mevcut bir pilot uygulamanın başarısını” takip ediyor.

Güncelleme, hükümetin Küresel Seyahat Görev Gücü tarafından vaat edilen son kontrol noktasıdır. Başlangıçta 1 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyordu, ancak hükümet, 2022 ilkbahar ve yaz için “yeni yılın başlarında” sistemi daha fazla gözden geçireceğini söyledi.

Hükümet, “Ekim ayının sonundan” itibaren, yolculukları sırasında uçuş veya uluslararası tren değiştiren yolcuların, geçiş yaptıkları ülkeler yerine hareket ettikleri ülkelerle ilgili önlemleri almalarına izin vermek için de değişiklikler yapacak.

Tüm yolcuların seyahat öncesinde yine de bir Yolcu Bulucu Formu doldurmaları gerekecektir. Yolcuların, giriş gereklilikleri ve varış yerlerindeki Covid kısıtlamaları için seyahat öncesi, sırası ve sonrasında FCDO seyahat tavsiyeleri de dahil olmak üzere gov.uk seyahat rehberini kontrol etmeleri hala tavsiye edilmektedir.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps şunları söyledi: “Bugünün değişiklikleri daha basit, daha anlaşılır bir sistem anlamına geliyor. Daha az test ve daha düşük maliyetli, daha fazla insanın seyahat etmesine, sevdiklerini görmesine veya dünya çapında iş yapmasına izin verirken seyahat endüstrisi için bir destek sağlar.

“Halk sağlığı her zaman uluslararası seyahat politikamızın merkezinde yer aldı ve Birleşik Krallık’ta tam olarak aşılanmış 44 milyondan fazla insanla, şimdi yeni manzarayı yansıtan orantılı güncellenmiş bir yapı sunabiliyoruz.”

Sağlık sekreteri Sajid Javid şunları ekledi: “Seyahat kurallarını daha kolay anlaşılması ve takip edilmesi, turizmin açılması ve yurtdışına çıkma maliyetlerinin düşürülmesi için basitleştirdik.

“Küresel aşılama çabaları hızlanmaya devam ederken ve daha fazla insan bu korkunç hastalıktan korunmaya devam ederken, kurallarımız ve düzenlemelerimizin ayak uydurması doğru.”

Havacılığın Geleceği için Tüm Partiler Parlamento Grubu Başkanı Henry Smith Milletvekili şunları söyledi: “Bu duyurular, pandeminin en sert ve en uzun süredir vurduğu havacılık, seyahat ve turizm işletmelerimiz için iyi haberler.

“Endüstri ve parlamenterlerin uzun süredir talep ettiği test rejimi reformları, uluslararası seyahat için büyük bir caydırıcı olan önemli bir mali ve bürokratik yükü ortadan kaldıracağı için özellikle memnuniyetle karşılanıyor.

“Covid kısıtlamalarının ve test reformlarının gevşetilmesinin havacılık, seyahat ve turizm sektörlerimiz için toparlanmanın başlangıcını işaretlemesi esastır. On sekiz ayı aşkın tarihsel olarak düşük yolcu sayılarından sonra, bu endüstriler toparlanmak için uzun bir yolculukla karşı karşıyadır ve Hükümet, gerektiğinde devam eden mali destek de dahil olmak üzere tam bir kurtarma önlemleri paketi üzerinde anlaşmak için onlarla birlikte çalışmaya devam etmelidir.

“Bugünkü duyurular, havacılık ve seyahat sektörlerimizin uzun süreli toparlanmasının başlangıcını müjdeliyor, ancak hükümetin, havacılığın tüm ekonomimizi ilerletmede hayati bir rol oynayabilmesini sağlamak için sanayi ile ortaklaşa çalışması şart.”

 

1 Comment

Leave A Comment

X