İçeriğe geç

İletişim

İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere vize işlemleri, Birleşik Krallık yönetimi tarafından görevlendirilen ve hükümet makamlarınca yetkilendirilen İngiltere Konsolosluk ofisleri tarafından yürütülmektedir. 

İngiltere vizesi işlem dosyaları ise yine İngiliz hükümeti tarafından yetkilendirilen vize işlem merkezleri aracılığıyla kabul edilir. Değerlendirme ve inceleme sorumluluğu Konsolosluk bünyesinde gerçekleşmekte olup, vize işlem merkezleri sadece dosyanın Konsolosluğa iletiminden sorumludur.

Bu nedenle İngiltere vize başvuru merkezi aracılığıyla teslim edilen dosyanın eksiksiz teslimi son derece önemlidir. İngiltere vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini bizi arayarak isteyebilirsiniz. 

Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir. UDK Dil Kursu’nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

İngiltere Vize Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (Gri) ve Hususi Pasaport (Yeşil) hamilleri İngiltere vizesi kapsamındadırlar. Diplomatik Pasaport (Siyah) hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İngiltere’ye yapacakları seyahatlerinde İngiltere vizesinden muaftırlar. 

T.C. İkamet İzni (Oturum İzni) sahibi yabancılarına uygulanan vize süreci, T.C. vatandaşlarına uygulanan 180 gün süreli İngiltere vize prosedürü ile aynıdır. İngiltere vize başvuru merkezlerine randevu sistemi ile yapılan başvurularda, İngiltere vizesi için gerekli evraklarla hazırlanmış bir dosya ile müracaat edilmesi gerekmektedir. 

Ancak bununla birlikte İngiltere vize başvurularının sonucu hakkında karar İngiltere Konsolosluğu’nun inisiyatifi altındadır. İngiltere’ye seyahat edecek T.C. vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde İngiltere Konsolosluğu temsilciliklerine İngiltere vizesi için vize başvurusunda bulunmaları gerekir. 
Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi kişilerin, İngiltere seyahatleri öncesinde İngiltere vizesi başvuru prosedürüne uygun şekilde İngiltere vize işlemleri dosyasını eksiksiz hazırlaması gerekir.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere Vize Kategorileri kısa ve uzun süreli olarak ayrılmaktadır. Bunlar;

Kısa Süreli

 • İngiltere Turistik Vize
 • İngiltere Ticari Vize
 • İngiltere Aile / Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • İngiltere Öğrenci Vizesi
 • İngiltere Dil Eğitimi Vizesi
 • İngiltere Medikal Tedavi Vizesi
 • İngiltere Transit Vize

Uzun Süreli

 • İngiltere Startup Vizesi
 • Oturum Vizesi
 • Aile Birleşimi (EEA Family Permit)
 • Eğitim Vizesi (Tier 4)
 • Akademik Değişim (Exchange)
 • İngiltere Çalışma Vizesi
 • Girişimci Vizesi
 • Tier 1 Vizesi Girişimci, yatırımcı v.b.
 • Tier 2 Vasıflı İşçi Vizesi
 • Tier 5 Geçici İşçi Vizesi

İngiltere Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

İngiltere vize işlemleri için gerekli evraklar her vize kategorisi ve kişisel özelliklere göre değişkenlik gösterecektir.
İngiltere konsolosluk değerlendirmesine sunacağınız dosyada;

 • Kişisel bilgileri içeren evraklar,
 • İş durumuna göre evraklar, Mali yeterliliğe yönelik evraklar,
 • Seyahatin amacına yönelik evraklar
 • Vize kategorisine göre istenecek alternatif evraklar (davetiye, sponsor evrakları v.b.) olması talep edilmektedir. 

İngiltere vize işlemleri için genel evraklar

 • İngiltere Vize Başvuru Formu
 • Pasaport
 • Kimlik Fotokopisi
 • Vukuatlı Nüfus Kaydı Örneği
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Vize Talep Dilekçesi
 • Banka hesap dökümü (dönemsel olarak asgari tutar belirlenmektedir, vize uzmanınızdan danışarak asgari tutarı öğrenebilirsiniz.)
 • Çalışanlar için gelirini ispat eden maaş bordrosu, hizmet dökümü vb.
 • İşverenler için faaliyet belgesi ve diğer şirket evrakları (Bağkur- Hizmet dökümü vb.)
 • Seyahat evrakları (ulaşım ve konaklama rezervasyonları)
 • Vize harcı ödendi dekontu

***İngiltere Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda vize başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir. 

Tüm bu genel evrakların yanında seyahat sebebine göre başvurusu gerçekleşen vize türüne ait talep edilen belgeler de dosyada bulunmalıdır. İlgili vize türüne ait vize evraklarına sol barda yer alan vize kategorisi sekmelerinden ya da vize evrakları yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

İngiltere Vize Başvuru Randevusu Nedir?

İngiltere vizesi başvurusu yapan kişilerin biyometrik veri işlem kaydı yaptırması gerekir. İngiltere Konsolosluk işlemleri kapsamında verilen randevu günü gerçekleştirilen parmak izi kaydı işlemine başvuru sahibinin şahsen gelmesi zorunludur. 

İngiltere vizesi için daha önceden parmak izi verilmiş olması başvuru sahibine bu işlemden herhangi bir muafiyet hakkı vermemektedir. Parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından planlanmaktadır. Biyometrik verilerinizin ibraz edilmesi sırasında temsilcilerimiz size eşlik edecektir.

İngiltere Vize İşlemleri Sonuçlanma Süresi Nedir?

İngiltere vizesi işlemleri eksiksiz ve başarılı bir şekilde yürütülmesi halinde ortalama olarak 15 iş günü içinde vize başvurunuz sonuçlanır. Ancak konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi süreci gibi beklenmedik durumlar göz önünde bulundurularak, İngiltere seyahat planının aksamaması için seyahat tarihinden en az 3 ay önce başvurunun yapılması doğru olur.

İngiltere Vize Ücreti Ne Kadar?

İngiltere vizesi işlemlerinin ücreti seçilen vize türüne ve vizenin süresine göre değişiklik gösterir. 6, aylık, 2 yıllık, 5 yıllık veya 10 yıllık İngiltere vizesi ücretleri birbirinden farklılık gösterir. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup AB vatandaşıyla evli olunan durumlarda konsolosluğun belirlediği harç ücretlerinde, vize başvuru merkezi veya vize danışmanlık merkezinin vize bedelleri farklı olabilir. 

İngiltere vize ücreti uzun süreli eğitim vizeleri, çalışma vizeleri gibi kategorilerde kalış süresine göre değişebilir. Acil İngiltere vizesi başvurularında harç bedellerine ilave olarak ek ücret talep edilebilmektedir.

UDK Dil Kursu danışmanlarıyla iletişime geçtiğiniz takdirde İngiltere vizesi için gereken belgelerin listesiyle birlikte başvuruda bulunduğunuz vize türüne ait ücretler hakkında da bilgi alabilirsiniz. 

Pasaportsuz İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Vizesi ‘Pasaport Çekme’ Hizmeti olarak da bilinen pasaportsuz İngiltere vizesi; yoğun seyahat programı olan veya seyahati aciliyet gerektiren kişilerin İngiltere vize başvurusunu kolaylaştıran İngiltere konsolosluk çözümlerinden biridir.

İş yoğunluğundan dolayı seyahat programları yoğun olan başvuru sahipleri belli bir ek ödeme karşılığında, pasaportsuz İngiltere vizesi başvurusu (Passback/keep my passport) hizmetinden faydalanabilirler.

Pasaportsuz başvuru hizmetinde,  başvuru işlemi sırasında pasaportunuzun orijinalini yanınızda bulundurmak ve görevliye göstermek koşulu ile pasaport fotokopiniz ile başvurunuzun işleme alınmasını sağlayabilirsiniz. Karar sürecinde pasaportunuz sizde kalacaktır fakat vize başvurunuza dair karar verildikten sonra vize onayı verildiyse pasaport aslını vize basımı için başvuru merkezine ulaştırmanız gerekecektir.

Pasaport Çekme/pasaportsuz İngiltere vize başvuru hizmeti iş seyahatlerinde yoğunluk yaşayan şirket sahipleri ve şirket çalışanları için ideal bir servistir.

İngiltere Vizesi ‘Walk-in’ Hizmeti Nedir?

Acil İngiltere vizesi başvurusunda bulunanlar Walk-in hizmeti ile randevu almadan başvuru yapabilirler. İsteğe bağlı bir hizmet olan walk-in servisi ile belli bir ücret karşılığında vize başvuru merkezine randevusuz vize başvurusu yapabilirsiniz. 

İngiltere vize başvurusu için randevu almaya vakti olmayan; Ekspres (5 iş günü) veya Süper Ekspres (1 iş günü) hizmetlerinden faydalanmak isteyen  kişiler bu hizmeti belli bir ücret karşılığında alabilirler. 

Ekspres başvuru seçeneklerini kullanmadan sadece walk-in hizmeti satn alınması durumunda İngiltere vize başvurusu standart sonuçlanma süresinde sonuçlanacaktır. Walk-in sadece randevu tarihini öne almaktadır.

İngiltere Vize İşlemleri UDK Dil Kursu Danışmanlığında Nasıl Yapılır?

İngiltere vizesi başvurusu için gerekli olan online formun doldurulması, dilekçe yazımı, başvuru merkezinden randevu alınması ve gerekmesi durumunda İngiltere otel-uçak bileti rezervasyonları gibi işlemleriniz UDK Dil Kursu tarafından gerçekleştirilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu’na ilk defa başvuru gerçekleştiriyor veya işlemler esnasında ortaya çıkabilecek zaman kayıplarını önlemek istiyorsanız UDK Dil Kursu ailesi olarak, profesyonel bir yaklaşımla ele aldığımız vize sürecinde sizlere gereken hızı ve konforu sağlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtiriz.

İngiltere Vize İşlemleri için 0 382 213 86 60 nolu hattımızdan müşteri hizmetlerine ulaşarak vize uzmanlarımızdan danışmanlık alabilirsiniz.