İçeriğe geç

İletişim

İnsan Ticareti Mağduru İkamet izni

İnsan Ticareti Mağduru İkamet izni nedir konusunda bu ikamet türü diğerlerine nazaran çok daha hassas bir içeriğe sahiptir. İnsan hakları kurallarına aykırı olarak kişileri bu yolla getiren insanlar için korumak amaçlı faaliyetler sürdürülmektedir. Bu ikamet izni türü tercih içeriği olarak değil zorunlu olarak insan hakları gereği kişileri korumak amacıyla ülkede ikamet etmelerini sağlamak amacıyla verilen izin türüdür. 

İnsan ticareti mağduru olan kişiler ülkemizce de koruma kapsamına alınarak gerek psikolojik olarak yaşanan kötü anıları ilmekte gerekse bu tedaviler ışığında topluma tekrar kazandırılarak hayata tekrar kazandırılmalarında büyük çaba sarf edilmektedir. Bu konuda özel olarak çalışan devlete bağlı birçok dayanışma ve yardım merkezi olup mağdurlara her türlü desteğin verilmesi hedeflenmektedir. 

İnsan Ticareti İkamet İzni Nasıl Alınır?

İnsan ticareti ikamet izni nasıl alınır konusunda bu ikamet türü diğer içerikler gibi sizin şartlarınıza ve yeterliliklerinize bağlı olarak değil zorunlu olarak insan hakları çerçevesinde verilen bir oturum türüdür.  Bu oturum izni il valiliklerince maksimum 30 güne kadar verilebilmektedir. Bu izinler altışar aya kadar uzatılarak 3 yıla kadar verilebilmektedir. Bu süreçten sonra eğer kişi Türkiye’de kalmaya devam etmek isterse topluma kazandırma amaçlı çalışan destek derneklerinin yardımıyla işe girmesi ve düzen kurarak farklı oturum türlerinde başvuru yapması beklenmektedir. 

İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni İçin Gerekli Belgeler 

İnsan ticareti mağduru ikamet izni için gerekli belgeler özel bir guruba dahil olmayıp özel izin dahilinde verilen bir oturum izni olduğu için farklı olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle sunulan evraklar farklılık göstermekte olup kişi özelinde değişkenlik göstermektedir. Başvurular kişinin bulunduğu ülkedeki Türk Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır. Bu kategori üzerindeki başvurular ve incelemelerde kişinin mental ve psikolojik sağlığı, güvenliği ve insan hakları göz önünde bulundurularak karar verilmektedir. Ülkemizce de bu konu üzerinde oldukça hassa davranılmakta olup, bu durumdan şüphe duyulan kişiler için de şikayet hattı bulunmaktadır. Kişilerin zarar görmemesi, eski psikolojik sağlığına geri dönmesi, topluma kazandırılması ve kendini geliştirerek yaşamına idama ettirebilecek hale gelmesi gözetilmektedir. 

Burada bir diğer önemli konu ise kişi kendi sebebi ile insan ticareti mağduru statüsüne girdi ise bu tespit edildiğinde insan ticareti mağduru ikamet izni oturum hakkı tanınan diğer haklar ellerinden alınmaktadır.