İçeriğe geç

İletişim

 

İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda’ya eğitim alma amaçlı seyahat edecek kişilerin İrlanda öğrenci vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. İrlanda öğrenci vizeleri kısa dönem (C vizesi) ve uzun dönem (D vizesi) vizeleri olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Öğrenciler eğitimlerinin süresine bağlı olarak kısa veya uzun dönem öğrenci vizesi başvurusu yapmaktadır.

90 güne kadar olan kısa süreli eğitimlerde kısa dönem turist vizesi (C vizesi) başvurusu yapılmaktadır. İngilizce dil okulu, yaz okulu ve sertifika programları vb. kısa süreli eğitimlere örnek olarak gösterilebilir. Kısa süreli öğrenci vizesine sahip kişilerin bu vize ile paralı ve/veya parasız herhangi bir işte çalışma hakları bulunmamaktadır. Aynı zamanda hastane gibi kamu tarafından finanse edilen herhangi bir kurumdan hizmet alma hakları da yoktur.

90 gün ve üzeri uzun süreli eğitim programlarında ise uzun dönem öğrenci vizesi (D vizesi) başvurusu yapılmaktadır. 90 günden uzun üniversite, kolej ve dil okulu programlarına katılacak öğrencilerin bu vize kategorisine başvuru yapmaları gerekmektedir. Uzun dönem öğrenci vizesine sahip üniversite ve kolej öğrencileri İrlanda’da yasal çalışma iznine sahiptir. Dil okullarında ise 25 hafta ve üzeri dil eğitimi programlarında eğitim alan öğrenciler yasal çalışma izni elde etmektedir. Öğrencilerin eğitimleri süresince haftada 20, tatil dönemlerinde ise haftada 40 saat olmak üzere çalışma izinleri bulunmaktadır.

İrlanda’ya eğitim alma amacıyla seyahat edecek tüm Türk vatandaşlarının, eğitim sürelerine ve pasaportlarının türüne bakılmaksızın vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Umuma Mahsus (Bordo), Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) pasaport sahibi tüm T.C. vatandaşları vize başvurusu yapmalılardır.

İrlanda öğrenci vizesi başvurusu yapacak kişilerin İrlanda’ya olan ziyaretlerinin tamamen eğitim alma amacı ile olduğunu ve eğitimlerinin sonunda ülkelerine geri döneceğini kanıtlayabilir durumda olmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda başvuru sahiplerinin dosyalarında seyahatlerinin amacını, Türkiye ile olan bağlarını ve seyahat masrafları ile ilgili finansal kaynakları destekleyen belgeler olmalıdır. Aynı zamanda İrlanda’da eğitim alma sebeplerinin anlatıldığı İngilizce niyet mektupları oldukça büyük bir öneme sahiptir. Başvuru sahiplerinin niyet mektuplarında eğitimlerinden sonraki kariyer planlarından bahsetmeleri gerekir.

İrlanda öğrenci vizesi başvurularında, başvuru sahiplerinin İrlanda’da kalacakları süre boyunca masraflarını karşılayabilecek finansal güce sahip olmaları gerekmektedir. Eğer masraflarını kendileri karşılamayacaklarsa anne, baba ve kardeş olmak üzere birinci dereceden akrabalarını sponsor olarak göstermelilerdir. Başvuru sahiplerinin veya sponsorlarının düzenli bir gelire ve birikime sahip olmaları gerekmektedir. İrlanda öğrenci vizesi başvurularında son 6 aya ait güncel banka hesap dökümleri talep edilmektedir. Öğrencilerin ihtiyaçları halinde bu banka hesaplarına erişebilir olmalıdır. Vadesi bozulmayan banka hesapları kabul edilmemektedir. İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi başvurularında, başvuru sahiplerinin veya sponsorlarının banka hesaplarında minimum 7.000€ gösterebiliyor olmaları gerekmektedir.

Evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması vize başvurularının kesin olarak olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir. Vizelerle ilgili nihai karar İrlanda Büyükelçiliği tarafından verilmektedir. İrlanda öğrenci vizesi başvurusu yaparken yanlış veya yanıltıcı belge kullanılması vizenizin ret ile sonuçlanmasına sebep olabilir. Aynı zamanda bazı durumlarda, vize kararına itiraz etmenize izin verilmeyebilir ve 5 yıl süreyle İrlanda vizesi almanız engellenebilir. Bu doğrultuda vize konusunda uzman bir kurumdan destek almanız büyük bir önem taşımaktadır. UDK Dil Kursu olarak İrlanda öğrenci vizesi başvurularında evrak toplama aşamasından vizeniz sonuçlanana dek danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Vize Başvuru Adımları

İrlanda’ya öğrenci vizesi başvurusu yapabilmek için öğrencilerin öncelikle bir eğitim kurumundan kabul almaları ve okul ödemelerini yapmış olmaları gerekmektedir. Öğrencilerin öğrenim görecekleri eğitim kurumları, İrlanda’da ilgili devlet kurumları tarafından akredite edilmiş olmalıdır. Örneğin İngilizce dil eğitimi alacak öğrencilerin kayıtlı oldukları dil okullarının MEI (Marketing English in Ireland) tarafından akredite olmuş olmaları gerekmektedir.

Okul ödemelerini tamamlayıp kabul belgelerini elde eden öğrenciler için bir sonraki aşama vize başvuru evraklarının hazırlanmasıdır. Vize başvuru evrakları genel itibari ile başvuru sahiplerinin kimlik, eğitim, kariyer ve bütçeleri ile ilgili evraklardan oluşmaktadır. İrlanda öğrenci vizesi başvurusu için hazırlanan tüm evrakların orijinal olması gerekmektedir. Tüm belgeler İngilizce olmalı, İngilizce olmayan belgelerin birebir tercümeleri dosyaya eklenmelidir.

İrlanda için öğrenci vizesi başvurusu yapacak kişilerin, İrlanda Hükümeti’nin resmi internet sitesinde yer alan online başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Online vize başvurusunun çıktısı alınmalı ve dosyaya eklenmektedir. İrlanda uzun dönem öğrenci vizelerinde, vize başvuru formuna ek olarak başvuru sahiplerinin doldurmakla yükümlüğü olduğu bir anket formu bulunmaktadır. Vize başvuru formları gerçeğe uygun bir şekilde doldurulmalıdır. Yanlış veya eksik doldurulan başvuru formları vize sonuçlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

İrlanda öğrenci vizesi başvuruları İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da bulunan vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Vize formlarını doldurup gerekli evrakları hazırlayan başvuru sahiplerinin başvuru yapması gerekmektedir. Tüm başvuru sahiplerinin vize başvuru ücretlerini ödemeleri gerekmektedir.

İrlanda Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda öğrenci vizesi başvuruları direkt olarak İrlanda Büyükelçiliği’ne yapılamamaktadır. Başvurular, büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır. Başvurular, Ankara’da bulunan İrlanda Büyükelçiliği’ne gönderilmekte ve orada incelenmektedir.

Peki, İrlanda öğrenci vizesi kaç günde çıkar? İrlanda öğrenci vizesi için başvuru sahipleri eğer tüm evrakları eksiksiz ve doğru şekilde hazırlandıysa vize başvuru merkezleri öğrencilerden almakta ve Ankara’da bulunan İrlanda Büyükelçiliği’ne göndermektedir. İrlanda öğrenci vize başvuruları, normal şartlarda büyükelçiliğe gönderilme süresi hariç, ortalama 10 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktaydı. Fakat Pandemi süresince değişiklik göstermekte ve kesin bir süre verilememektedir. Bazı istisna durumlarda vize işlemleri belirtilen süreden daha uzun sürebilmektedir. Dolayısıyla öğrencilerin bu durumu göz önünde bulundurarak başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir. İrlanda öğrenci vize başvuruları, planlanan eğitim başlangıç tarihinden en fazla 3 ay öncesinde yapılabilir.

Vize başvurularını tamamlayan başvuru sahiplerine bir vize takip fişi verilmektedir. Başvuru sahipleri takip fişinde yer alan takip numarası ile başvurularının hangi aşamada olduğunu takip edebilme şansına sahiptir. Vize başvuruları sonuçlandığında, pasaportlar başvuru sahiplerine kargo yolu ile gönderilmektedir.

İrlanda Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İrlanda’ya öğrenci vizesi başvurusu yapacak kişilerin hazırlamakla yükümlüğü başvuru evrakları bulunmaktadır. Tüm başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Yanlış hazırlanmış vize evrakları vizenin olumsuz yönde sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Başvuru dosyasındaki tüm evraklar orijinal ve İngilizce olmalıdır. İngilizce olmayan evraklar ise yeminli tercüman tarafından yapılmış tercümeleri ile birlikte eklenmelidir.

İrlanda öğrenci vizesi için gerekli evraklar şahsi ve finansal evraklar olmak üzere iki grupta incelenebilir. Şahsi evraklar tüm başvuru sahipleri tarafından hazırlanması gereken evraklardır. Finansal evraklar ise başvuru sahibi veya sponsorunun çalışma durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Öğrenci vizesi başvurusu yapacak başvuru sahiplerinin İrlanda’da eğitim alacakları süre boyunca masraflarını karşılayabilecek finansal güce sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sahipleri eğer çalışıyor ve masraflarını kendileri karşılayacaksa kendi çalışma ve banka evraklarını sunmalıdır. Eğer masrafları bir sponsor tarafından karşılanacaksa da sponsorunun finansal evraklarını sunmalıdır.

İrlanda öğrenci vizesi için gerekli evraklar listesi

A-Şahsi Evraklar

 • Pasaport (Talep edilen vize bitiş tarihinden en az 6 ay geçerli olmalıdır.)
 • Varsa eski pasaport ve vizelerin fotokopileri
 • Tam doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu
 • İngilizce iyi niyet mektubu (Başvuru sahibinin İrlanda’da eğitim almasının sebeplerinin, eğitim ve kariyer hedeflerinin anlatıldığı bir yazıdır. Aynı zamanda başvuru sahibinin vize şartlarına uyacağı ve herhangi bir AB üyesi ülkesinde akrabası olmadığını belirtilmektedir.)
 • Kimlik fotokopisi
 • Tüm aile bireylerinin gözüktüğü vukuatlı nüfus kayıt örneği (nüfus aile şeklinde)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35×45 mm boyutlarında, beyaz fon üzeri, güncel)
 • Tüm başvuru sahipleri için barkodlu 4A hizmet dökümü
 • Erkek başvuru sahipleri için askerlik durum belgesi (öğrencilerde aranmaz)
 • Evli olanlar başvuru sahipleri için evlilik cüzdanı fotokopisi, eş ve çocukların kimlik ve pasaport fotokopileri
 • 18 yaş altı başvuru sahipleri için Muvafakatname (Her iki ebeveyninden ya da yasal vasisinden noter onaylı, aslı)
 • İrlanda’da başvuru yapılan okuldan gelen okul kabul mektubu (kabul mektubunda programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır.)
 • Okulun tüm ödemesinin yapıldığına dair dekont (bankadan ve İrlanda’daki okuldan)
 • Planlanan seyahat tarihinden 2 gün önce başlayıp dönüş tarihinden 1 gün fazla olacak şekilde yapılmış 30.000€ teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası
 • Gidiş dönüş tarihlerine göre yapılmış uçak rezervasyonu
 • Başvuru sahibi öğrenci ise güncel öğrenci belgesi ve transkript
 • Başvuru sahibi mezun ise mezuniyet belgesi ya da diploma fotokopisi
 • Varsa dil okulu sertifikası/IELTS, TOEFL vb. sınav sonuç belgeleri
 • Varsa kira gelirleri, tapu ve araç ruhsatı fotokopileri

B-Finansal Evraklar

Başvuru Sahibi/Sponsor İşveren İse

 • Antetli kağıda vize talep dilekçesi
 • Şirketin bağlı olduğu odadan alınmış güncel faaliyet belgesi
 • İmza beyannamesi fotokopisi
 • Son tarihli vergi levhası fotokopisi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 • Vadesiz banka hesap dökümleri (Hesap dökümleri en az 14.000€ bakiyeli, son 6 aylık, imzalı ve kaşeli olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.)

Başvuru Sahibi/Sponsor Çalışan İse

 • Antetli kağıda görev tanım yazısı
 • Şirketin bağlı olduğu odadan alınmış güncel faaliyet belgesi
 • İmza beyannamesi fotokopisi
 • Son tarihli vergi levhası fotokopisi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 • İşe giriş bildirgesi
 • Son 3 aylık maaş bordrosu (imzalı ve kaşeli)
 • Vadesiz banka hesap dökümleri (Hesap dökümleri en az 14.000€ bakiyeli, son 6 aylık, imzalı ve kaşeli olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.)

Başvuru Sahibi/Sponsor Devlet Memuru İse

 • Görev tanım yazısı
 • Çalışma belgesi
 • Resmi kurum görev kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi
 • Son 3 aylık maaş bordrosu (imzalı ve kaşeli)
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 • Vadesiz banka hesap dökümleri (Hesap dökümleri en az 14.000€ bakiyeli, son 6 aylık, imzalı ve kaşeli olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.)

Sponsor Emekli İse

 • Emeklilik kartı fotokopisi ya da emeklilik tescil kaydı belgesi
 • SGK veya e-devlet’ten alınmış barkodlu emeklilik belgesi
 • Emekli maaşını gösteren banka hesap dökümü (Son 6 aylık, imzalı ve kaşeli olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.)
 • Vadesiz banka hesap dökümleri (Hesap dökümleri en az 14.000€ bakiyeli, son 6 aylık, imzalı ve kaşeli olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.)

İrlanda Öğrenci Vizesi Ücreti

İrlanda öğrenci vize fiyatları başvuru sahibinin ülkeye yapacağı giriş sayısına göre değişkenlik göstermektedir. İrlanda öğrenci vizeleri ilk başvurularda tek girişli verilen bir vize kategorisidir. Üç ve üçüncü vize başvurusundan itibaren çoklu vize verilmektedir. Öğrencilerin bu durumu göz önünde bulundurarak vize başvurusu yapmaları tavsiye edilmektedir.

İrlanda öğrenci vizesi ücreti başvuru esnasında başvuru merkezlerine nakit olarak ödenmektedir. Vize başvuru ücretleri yalnızca Euro olarak tahsil edildiği için başvuru sahiplerinin yanlarında mutlaka Euro getirmeleri gerekmektedir. Kredi kartı veya farklı bir döviz birimi kabul edilmemektedir.

İrlanda Öğrenci Vizesi UDK Dil Kursu Aracılığıyla Nasıl Alınır?

UDK Dil Kursu olarak 20 yıllık deneyimizle İrlanda öğrenci vizesi işlemlerinde başvuru sahiplerine en doğru ve güvenilir şekilde rehberlik yapmayı hedeflemekteyiz. Başvuru sahiplerini yorucu detaylardan kurtararak, zaman kaybı yaşamalarına engel olarak İrlanda vize prosedürüne en uygun şekilde hizmet vermekteyiz.

Peki, İrlanda öğrenci vizesi UDK Dil Kursu aracılığıyla nasıl alınır? UDK Dil Kursu olarak müşterilerimize evrak hazırlama aşamasından vizelerin sonuçlanma aşamasına kadar hizmet vermekteyiz. Müşterilerimizin eğitim ve çalışma durumlarına uygun evrak listelerini gönderip, evrak hazırlama sürecinde destek olmaktayız. İrlanda öğrenci vizesi başvurularına şahsen gitmeye gerek olmadığı için evraklarını bize ileten müşterilerimiz adına tüm vize sürecini özenle yönetmekteyiz.

İrlanda öğrenci vizelerinde parmak izi uygulaması olmadığı için başvuru sahiplerinin başvuru merkezlerine şahsen gitmelerine gerek yoktur. UDK Dil Kursu olarak İrlanda öğrenci vizesi başvurularınızda sizin adınıza vize başvurunuzu tamamlayabilmekteyiz. İrlanda öğrenci vizesi başvurusu yapmak için tek yapmanız gereken evraklarınızı UDK Dil Kursu İrlanda vizeleri uzmanlarımıza göndermektir. Vize uzmanlarımız tüm işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştirmekte ve süreci en doğru şekilde yönetmektedir.

 • Vize kategorinize ve çalışma durumunuza uygun evrakların hazırlatılması ve kontrolü
 • Vize başvuru formlarının doldurulması
 • İngilizce niyet mektubu, görev tanım yazısı ve iş yeri izin yazısı gibi başvurunuzu direkt olarak etkileyecek belgelerin düzenlenmesi
 • Gerekli rezervasyon ve seyahat sağlık sigortalarının yapılması
 • Başvurunun sizin adınıza tamamlanması ve başvuru sonrasında vize takibinizin yapılması aşamalarında hizmet vermekteyiz.

İrlanda öğrenci vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak veya İrlanda’ya öğrenci vizesi başvurusu yapmak ya da İrlanda vizesi için daha geniş bilgi almak isterseniz UDK Dil Kursu İrlanda uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda vize@udk.com.tr e-mail adresinden de iletişime geçebilirsiniz.

Öğrenci Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • İrlanda’da eğitim programlarına katılmayı düşünen tüm T.C. vatandaşlarının pasaportunun türüne bakılmaksızın vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) pasaport hamili kişileri vize prosedürüne tabi tutulmaktadır.
 • Öğrenci vizesi İrlanda başvurularında, başvuru sahiplerinin İrlanda’da kalacakları süreyi kapsayacak şekilde bir seyahat sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur.
 • Uzun dönem İrlanda öğrenci vizesi başvurusu yapacak kişilerin banka hesaplarında minimum 7.000€ gösterebiliyor olmaları gerekmektedir.
 • Uzun dönem İrlanda öğrenci vizesi başvurusu yapmış kişilere 90 günlük vize verilmektedir. Bu kişilerin daha sonra İrlanda’ya gittiklerinde GNIB kartı başvurusu yapmaları gerekmektedir. GNIB kartı uzun süreli oturum izni ve kimlik kartı yerine geçmektedir.
 • İrlanda öğrenci vizeleri ilk başvurularda tek girişli olarak basılan bir vizedir. Üç ve üçüncüden sonraki başvurularda çok girişli vize basılmaktadır.
 • İrlanda eğitim vizesi başvurusu yapılmış ve vizenin onaylanmış olması ülkeye kesin olarak giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. İrlanda’ya giriş yapıp yapılamayacağının kararı giriş kapısındaki Göçmen Bürosu memurlarına aittir.
 • İrlanda öğrenci vizesi ile İngiltere’ye giriş yapılıp yapılmadığı oldukça merak edilmektedir. İrlanda öğrenci vizesi ile İngiltere’ye giriş yapılamamaktadır. Bu vize sadece İrlanda sınırları içerisinde seyahat etmeye izin vermektedir. Ancak geçerli bir İngiltere vizesine sahip T.C vatandaşları, İngiltere topraklarına giriş yapması halinde İrlanda’ya geçiş yapma hakkına sahiptir.
 • İrlanda bir Schengen üye ülkesi olmadığı için İrlanda vizesi ile Schengen ülkelerine giriş yapmak mümkün değildir.