İçeriğe geç

İletişim

İrlanda Vize Reddi

İrlanda vize reddi konusunu irdelemeden önce İrlanda vizesi hakkında genel olarak bir bilgi sahibi olmalıyız. İrlanda İngiltere’ye olan yakınlığı, farklı kültürleri bir arada bulunduran yapısı ve yabancı dil eğitimindeki başarısı ile her yıl bir çok kişinin seyahat rotasının içerisinde yer almaktadır. Siyasi olarak 2 farklı yapıdan oluşmakla birlikte bunlar; Kuzey İrlanda başkenti Belfast ve Güney İrlanda başkenti Dublin’dir. Söz konusu vize olduğunda her ülke kendi kriterlerini belirliyor olsa da İrlanda’nın siyasi yapısı gereği burada durum biraz daha karışık bir hale gelmektedir. İrlanda her ne kadar 1973 yılında Avrupa Birliği üye ülkeler arasına katılsa da vize için şartlar göz önüne alındığında Schengen üyesi ülkeler arasına katılmamış ve kendi vizesini kullanmaya başlamıştır.

Schengen vizesi ile ortak yanı ise değerlendirme kriterlerinin benzer olmasıdır. Vize başvurularında alacağınız vizenin süresi başvurunuzu değerlendiren kişiye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Size uygun görülen vize süresi dahilinde tek girişli ya da çoklu girişli olarak İrlanda’ya seyahat edebilirsiniz. Genel olarak ilk İrlanda Vize başvuruları her zaman için tek girişli olarak verilse de sonraki İrlanda Vize başvurularında durumunuza bağlı olarak çoklu girişli vize verilebilmektedir. Burada seyahat amacınız, kaçıncı İrlanda Vize başvurunuz olduğu, önceki vizenizi doğru kullanımınız gibi birçok etkene bağlı olarak çoklu girişli vize alım durumunuz değişkenlik göstermektedir.

İrlanda Vizesi Ret Nedenleri

Genel olarak İrlanda vizesinden bahsettikten sonra şimdi asıl önemli olan İrlanda vizesi ret neden alınır ve almamak için neler yapmalıyız konusunu inceleyebiliriz. Burada ilk olarak bilmemiz gereken İrlanda vizesi başvurusunda evrak düzeni, belgelerin güncelliği, istenen evrakların onaylı tercüme edilmiş olması çok büyük önem arz etmektedir.

Finansal nedenlere bağlı İrlanda Vize reddi

İrlanda Vize başvurusu yaparken sizden yapacağınız seyahat süresince harcayacağınızı beyan ettiğiniz kadar paranın hesabınızda olmanızda beklenmektedir. Bu çoğu ülke vize başvurusunda önemli bir ayrıntı olup, bu seyahat süresince ülkeye yük olmayacağınızı taahhüt edebilmeniz adına çok önemlidir. Bunun yanı sıra bankanızdaki paradan hariç olarak düzenli gelir elde ettiğinizi de belgelemeniz beklenmektedir. Yasal olarak beyan ettiğiniz geliri elde ettiğiniz çalışma evraklarınız ile belgelenmelidir. Seyahatiniz için yeterli miktarda parayı bankada gösteremez iseniz bu çok büyük ret nedeni olarak karşınıza gelebilmektedir. Finansal nedenlere bağlı vize reddi İrlanda dönüşleri arasında en sık karşılaşılan sebeptir.

Size ülkeye bağlayan sebepler sunamadığınız için alınan vize reddi

Bu da İrlanda Vize başvurularında çok sık karşılaştığımız bir ret nedenidir. Özellikle genç kuşakta gidip geri dönmeyeceğine dair oluşan önyargı ile siz de ülkenize dönmeniz gereken sebepleri doğru ifade edemediyseniz bu karşınıza önemli bir ret nedeni olarak gelebilmektedir. Çok fazla insan turistik vize ile gidip kaçak yollarla ülkelerde kalabildiği için vize başvurularının bu açısı ince eleyip sık dokunarak incelenmektedir. Burada önemli olan sizi ülkeye dönmek zorunda bırakan sebepleri örneğin; devam edilen okul ya da bakmakla yükümlü olduğunuz aile gibi sebepleri vize talep dilekçenizde de ayrıntılı olarak ifade etmeniz olacaktır.

Eksik ve yanlış bilgilendirme sebebi ile alınan vize reddi

Vize başvurularında gerek İrlanda online formu doldurulurken gerekse evraklar hazırlanırken bilgilerin en şeffaf haliyle ortaya konulması oldukça büyük önem arz etmektedir. Formda girilen bilgiler ile başvuru dosyasında sunacağınız evraklardaki bilgilerin birebir birbirini tamamlıyor olması gerekmektedir. Aksi taktirde yalan beyan olarak görülerek başvuru dosyanızın güvenilirliğini sarsarak başvurunuzu redde kadar sürükleyebilir. Vize reddi İrlanda almanızın yanı sıra yalan beyan sebebi ile ceza da alabilir; ceza süresince yaptığınız tüm vize başvurularınız otomatik olarak ret yanıtı alabilir. Bu nedenle bu konuya ekstra önem verilmesi gerekmektedir.

İrlanda Vize Reddi İtiraz

Vize başvurunuz İrlanda vizesi ret ile sonuçlandığında size pasaportunuz teslim edilirken bir de ret mektubunuz iletilir. Burada ret nedenlerinizi dikkatlice okuyup irdelemeniz gerekmektedir. Sizin durumunuza nazaran yanlış değerlendirildiğinizi düşündüğünüz kısımlar varsa itiraz etme hakkına sahipsiniz. Burada önemli olan itiraz dilekçesinde kendinizi en doğru şekilde ifade edebilmeniz ve bu hipotezi çürütecek belgelerle de durumunuzu desteklemenizdir. Vize ret mektubunuzda belirtilen süre içerisinde redde itiraz dilekçenizi imzalı şekilde yazıp, dilekçede anlattığınız sebepleri destekleyen evraklar ile birlikte itiraz dosyanızı oluşturmanız gerekmektedir. İrlanda Vize reddi almamak için yazımızdaki noktalara dikkat etmelisiniz.