İçeriğe geç

İletişim

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İrlanda vizesi için gerekli evraklar konusuna başlarken öncelikle İrlanda Vize başvurularında evrak konusunda dikkat edilmesi gereken kısımlara değinmemiz gerekmektedir. İrlanda Vize başvurularında 11 farklı vize başvuru kategorisi altında işlem alınmaktadır. Bu kategoriler dahilinde her başvuru için istenen İrlanda vize evrakları değişkenlik göstermektedir. Başvuru için dosyanızı hazırlarken evraklarınızın eksiksiz, istenen düzende ve istenen güncellikte olması çok önemlidir. Farklı türde evraklar sunacak iseniz eğer gerekli görülürse de onaylı tercüme yaptırarak dosyaya eklemeniz gerekmektedir. Eğer sizden istenen dökümler güncel değil ise, hazırladığınız İrlanda Vize evrakları başvuru kategorinize uygun değil ya da eksik ise, gereken tercümeli evraklar yaptırılmamış orijinal dilinde eklenmiş ise gibi sebeplerle başvuru dosyanız İrlanda Vize başvuru merkezi tarafından işleme alınmayabilir ya da vize başvurunuz bu nedenlerden ötürü olumsuz sonuçlandırılabilir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak kendi başvuru kategorinizi seçtikten sonra en doğru evrak listesini hazırlamanız gerekmektedir.

İrlanda Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Turistik vize başvurularında sunmanız gereken evrakların başında çalışma evraklarınız gelmektedir. İrlanda vizesi belgeleri arasında sunduğunuz bu evraklar hem sizi ülkenize bağlayan sebepler olarak sunulacak hem de gelir kaynağınızı göstermek adına kullanılacaktır. Burada devlet memuru, sigortalı çalışan ya da şirket sahibi olmanıza bağlı olarak çalışma evraklarınız değişkenlik göstermektedir. Burada önemli olan çalıştığınızı beyan ettiğiniz yerde Resmi olarak kayıtlı olduğunuzu belgelemenizdir.

  • Çalışanlar için e-devlet üzerinden alınan barkodlu sigorta dökümü
  • Antetli kağıda çalışan dilekçesi
  • Son 3 aylık maaşın yattığı güncel banka dökümü: Burada sunacağınız banka dökümünde seyahatiniz boyunca harcayacağınızı beyan ettiğiniz tutarın bakiyenizde bulunuyor olması gerekmektedir.
  • Çalışanlar için son 3 aya ait maaş bordroları
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Pasaport: Pasaportunuzun seyahatinizin bitim tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olması ve en az 2 boş yaprak barındırıyor olması gerekmektedir.
  • Vize talep dilekçesi
  • Konaklama rezervasyonları ve uçak biletleri           

İrlanda Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Turistik vize başvurularında hazırlanması zorunlu olan İrlanda vizesi için gerekli belgelerin aynıları hazırlanmakla birlikte İrlanda ticari vizesi için gerekli evraklar daha ayrıntılı bir içeriğe sahip olduğundan farklı evraklar eklenmesi gerekmektedir.

İlki ve en önemlisi İrlanda ticari vize talep dilekçesidir. Sizi ticari ziyaret amacı ile İrlanda’ya davet eden şirketin yazması gereken dilekçedir. İçeriğinde ticari davet amacından, iki şirket arasında ticari ilişkiden ve sizin bu ilişkideki rolünüzden bahsedilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra seyahat tarihlerinizden ve bu seyahat süresince yapacağınız masraflardan kimin sorumlu olduğundan ayrıntılı olarak bahsedilmesi gerekmektedir. Eğer davet eden şirket karşılayacak ise davet dilekçesi ile birlikte şirket evraklarını ve 3 aylık güncel şirket banka dökümünü sunması gerekmektedir. Şayet seyahat masraflarını karşılamayı taahhüt eden sizin şirketiniz ise o halde sizin çalıştığınız şirketin 3 aylık güncel şirket banka dökümü sunmalıdır. Ayrıca İrlanda Vize evrakları arasında olan ve şirketten alacağınız antetli dilekçenizde bundan bahsedilmesi gerekmektedir.

İkinci sunulması gereken önemli evrak gurubu ise sizi ticari seyahate davet eden firma ile kendi firmanız arasındaki iş ilişkisini belgeyen evraklardır. Bunlar eğer satın alım varsa faturalandırmalar, taşıma irsaliyeleri, ürün sevkiyat fişleri olabilir. Satın alınan bir danışmanlık ise de bunu evraklarla belgelemeli, konu için kesilen faturalar ibraz edilmelidir.

Ticari vize başvurularında evraklar turistik vize başvurusuna nazaran daha büyük önem arz etmektedir. Seyahatinizin amacı, oraya gittiğinizde yapacağınız görüşmenin içeriği, iki şirket arasındaki bu görüşmenin önemi gibi konular ayrıntılı olarak anlatılmalı ve bunu destekleyen tüm evraklar da bu başvuru dosyasına eklenmelidir. İrlanda vizesi için gerekli evraklar listenizin tam olmasının yanı sıra bir de içeriğinin başvurusu kategorinizle birebir eşleştiğine emin olunmalıdır.