İçeriğe geç

İletişim

İsviçre Çalışma Vizesi

İsviçre çalışma vizesi için önce İsviçre’de faaliyet gösteren bir şirket ile iş sözleşmesi yapmanız ve iş daveti almış olmanız gerekir. Şirketten gelen davet mektubunda; hangi pozisyonda, ne kadar süre ile şirkette çalışacağınız, her ay ne kadar maaş alacağınız, konaklayacağınız yeri size şirket mi temin edecek mutlaka belirtilmesi gerekir. Çalışacağınız yer ile ikamet edeceğiniz yer arası uzak ise yol ve yemek karşılanıp karşılanmadığı belirtilmelidir.

İsviçre Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Üç adet eksiksiz olarak Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ya da İngilizce, internetten doldurulmuş vize başvuru formu sunulmalıdır. Eğer İnternet üzerinden dolduramazsanız formun çıktısını alıp, el yazınız ve büyük harflerle doldurulması gerekir. İsviçre Çalışma izni başvuru formlarını doldurduktan sonra başvuru sahibi tarafından formlar imzalanmalıdır.
  • En son mezun olduğunuz okulun diploma fotokopisi ya da mezun belgesi sunulması gerekir. Eğer varsa ve çalışacağınız alan ile ilgili ise mesleki sertifikalarınızın fotokopisi sunulmalıdır.
  • Daha önce çalıştığınız şirketlerden alacağınız referans mektupları,
  • En az iki boş sayfası ve yeterli süresi olan güncel Pasaport (Schengen sınırlarından çıkış tarihinden sonra en az 3 ay daha süresi olmalıdır)
  • 3 adet Pasaport fotokopisi. (Daha önce vize alınan sayfalar ve giriş çıkış kaşesi olan sayfaların fotokopisi sunulmalıdır.)
  • 4 adet güncel 35 x 45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf sunulması gerekir.
  • Bütün sunulacak olan evraklar İsviçre’nin resmi dillerinden birine çevrilmesi gerekir. Evrakların tamamı 3 nüsha olarak hazırlanmalıdır.
  • Başvuru sahipleri şahsen başvuru yapmaları zorunludur.
  • Orijinal İş sözleşmesi ve 2 adet fotokopisi,
  • Müzisyenlerin başvurularında Orijinal ASCO kontratı ve 2 adet fotokopisi sunulmalıdır. Mesleki faaliyetleri ile ilgili belgeleri ve sanat faaliyetlerini gösteren sahnede çekilmiş fotoğrafları, DVD ya da CD’lerle belgelenmesi gerekir.

İsviçre çalışma izni başvurunuz karar için İsviçre’deki yetkili olan kantona, göçmenlik bürosuna gönderilecektir. İsviçre Başkonsolosluğu, yetkili kantondaki göçmenlik bürosu onaylamadığı takdirde talep edilen çalışma vizesine onay verememektedir.

Çalışma vizesinin çıkma süreci 8-10 hafta arasında sürebilmektedir. Başvuru yaparken süreci göz önünde bulundurmalısınız. İsviçre Başkonsolosluğu, her zaman ek evrak isteme hakkına sahiptir.

İsviçre çalışma vizesi ve tüm İsviçre Vizesi başvuruları için UDK Dil Kursu vize uzmanları ile iletişime geçerek danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 0 382 213 86 60