İçeriğe geç

İletişim

İsviçre Oturum İzni

İsviçre’de 90 günden fazla kalmak isteyen tüm yabancı ülke vatandaşları (AB vatandaşları ve EFTA ülkesi vatandaşları da dâhil olmak üzere) oturma izni almak zorundadır. İsviçre’ye yerleşmeden önce yerleşmek istediğiniz bölgedeki kanton göçmenlik bürolarına başvurmanız gerekmektedir.

İsviçre 26 kantondan oluşan federal bir cumhuriyettir. Her kantonda ikamet izninin verilmesinden sorumlu olan kanton göçmenlik büroları ve çalışma izninden sorumlu kanton istihdam ofisleri bulunur. Tüm kantonlar aynı federal yasaya göre faaliyet göstermesine rağmen, her kanton kendi bölgesinde göç konusunda özerkliğe sahiptir. Bu nedenle tüm kantonlar, iş ve oturma iznine ilişkin gerekliliklerle ilgili durumunuza özel ve farklılaşabilen bilgiler sağlayabilmektedir.

İsviçre oturum izinleri AB ve Schengen vatandaşlarına kâğıt kimlik kartı şeklinde verilmektedir. Türkiye’nin de dâhil olduğu 3. ülke vatandaşları 2011 yılı itibari ile AB yönetmeliklerine uygun yeni bir biyometrik kimlik belgesi almaktadırlar. İki parmak izi ve pasaport fotoğrafından oluşan biyometrik veriler kimlik belgesindeki çipte saklanmakta ve oturum izni sahibi kişi ülkeyi terk ettikten 5 yıl sonra silinmektedir.

İsviçre’de yaşamak ve bir oturum izni almak için İsviçre vize uzmanlarımıza danışabilirsiniz. İletişim numaralarımızdan veya vize@udk.com.tr e-posta adresinden bize ulaşabilir, en güncel başvuru evrak listesini talep edebilir ve oturum izni için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İsviçre Oturum İzni Türleri

L Oturum İzni (Kısa Süreli Oturum İzni): 1 yıla kadar geçerli olan ancak en fazla 24 aya kadar uzatılabilen biyometrik bir karttır. Bu oturma izni maaşlı bir işi olsun ya da olmasın kısa süreli olarak İsviçre’de ikamet eden kişiler içindir.  Eğer iş veya bağlı olduğunuz bir şirket varsa ve bu şekilde L Oturum İzni aldıysanız, şirketi değiştirmeniz durumunda mutlaka yeni bir L Oturum İzni almanız gerekir.

B Oturum İzni (İlk veya Geçici Oturum İzni): Normalde 1 yıl geçerli olan ve yenilenebilen biyometrik bir karttır. B Oturum İzni alabilmeniz için en az 1 yıllık kalıcı bir iş sözleşmenizin olması veya bir üniversite kursuna devam ediyor olmanız veya maddi olarak geçiminizi sağlayabilecek bağımsızlığa sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. İş kontenjanına bağlı olabilecek B Oturum İzni sınırlı sayıda verilmektedir. Ayrıca yalnızca B Oturum İzni belgenizde yer alan kantonda yaşama veya belirli bir işe bağlı olma gibi bazı kısıtlamalar da söz konusu olabilir.

C Oturum İzni (Yerleşim İzni): C Oturum İzni ile İsviçre’ye daimi olarak yerleşebilirsiniz. Süresiz olarak yenilenebilen bu yerleşim iznine başvurabilmek için genellikle İsviçre’de 10 yıl boyunca ikamet etmiş olmak gerekir. ABD ve Kanada vatandaşları için bu süre 5 yıldır. C Oturum İzni ile İsviçre’de dilediğiniz işte çalışabilir, iş veya işvereninizi değiştirebilir veya serbest meslek sahibi olabilirsiniz. Ayrıca İsviçre’de hiçbir kanton sınırlaması olmadan dilediğiniz yerde yaşayabilirsiniz.

G Oturum İzni (Sınır ötesi Banliyö İzni): Bu izin İsviçre’de çalışan ancak başka bir ülkede yaşayanlar içindir. İsviçre’de yaşamanın maliyeti çok yüksek olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. G oturum izni sahibi haftada en az 1 kez kendi ülkesine dönmek zorundadır. Her yıl yenilenmesi gereken bir izin belgesidir ve sahibine herhangi bir yerleşim hakkı vermediği gibi yerleşim iznine de dönüştürülemez.

Diğer Oturum İzinleri:

Ci Oturum İzni: Hükümetler arası kuruluşların ve yabancı elçilik çalışanlarının akrabaları içindir. Ci oturum izni ile otomatik olarak çalışma iznine de sahip olmuş olursunuz.

F Oturum İzni: Geçici olarak İsviçre’ye kabul edilmiş yabancılar için – kendi ülkelerine geri dönmeleri için emir verilmiş olan ancak İsviçre’yi herhangi bir nedenle terk edemeyen kişiler içindir.

N Oturum İzni: Sığınmacılar içindir.

S Oturum İzni: Korunmaya ihtiyacı olan kişiler içindir.

İsviçre Oturum İzni sahiplerinin “dependent” bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri 

İsviçre oturum izni sahibi kişi, eşi ve 18 yaşından küçük bakmakla yükümlü olduğu çocuklarını da İsviçre’ye götürebilir.

Oturum izni sahibi, B Oturum İzni veya C Oturum İzni sahibi ise aile üyeleri de İsviçre’de herhangi bir işte çalışabilir. L Oturum İzni sahibinin bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri ise bütün gereklilikleri yerine getirdikten sonra çalışma izni için ayrıca başvuru yapmak zorundadır. Bu başvuruyu yaparken şu evrakların temin edilmesi gerekir:

 • Asıl İsviçre oturum izni sahibinin son on iki ay içindeki maaş ödeme makbuzları
 • Herhangi bir mali yükümlülük hakkında bilgi (örneğin nafaka, ödenmemiş borçlar gibi) veya böyle bir mali yükümlülüğün mevcut olmadığına dair imzalı bir güvence
 • Başvuran aile üyeleri için son zamanlarda alınmış polis kaydı
 • Kira sözleşmesinin kopyası
 • Tüm aile için sağlık sigortası belgesi
 • Başvuran aile üyeleri için İsviçre borç tahsilat kaydı belgesi

Asıl oturum izni sahibi bir İsviçre C Oturum İzni sahibi ise, aile birleşimi programının bir parçası olarak C Oturum İzni sahibinin eşi ve 18 yaşından küçük çocukları da İsviçre’ye giderek asıl oturum izni sahibi ile birlikte yaşayabilir. Bu kişilerin İsviçre’ye gitmek için bir vizeye ihtiyaçları olacaktır. İsviçre’ye girdikten sonra ise tüm koşulları yerine getirip bir kanton göçmenlik ofisine başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvuru sırasında geçerli bir pasaport, evlilik belgesi veya doğum belgesi, başvuran kişilerin asıl oturum izni sahibi tarafından mali olarak destekleneceğine dair bir yazının ibraz edilmesi gerekir.

İsviçre C Oturum İzni sahibinin eşi ve bakmakla yükümlü olduğu 12-18 yaş arasındaki çocukları için, C Oturum izni sahibiyle aynı süreli olarak B Oturum İzni verilecektir. Aile üyeleri dilerlerse çalışabilirler ancak işe başlamadan önce kanton göçmenlik ofisine kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Aile üyeleri İsviçre’de 5 yıl ikamet ettikten sonra, C Oturum İzni alabilirler. 12 yaşından küçük aile üyelerine bu oturum izni derhal verilir.

Asıl oturum izni sahibi bir İsviçre B Oturum İzni veya İsviçre L Oturum İzni sahibi ise bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri aile birleşimi programı ile İsviçre’ye gidemezler. Ancak tüm ailenin birlikte yaşayabilmesi için yeterli yaşam alanınız olduğunu ve eğer serbest meslek sahibi veya çalışmıyorsanız aile üyelerinin tümünü maddi olarak destekleyebileceğinizi kanton göçmenlik ofisine kanıtlayabilirseniz aile üyelerinizi İsviçre’ye götürebilmek için izin alabilirsiniz. Buradaki aile üyeleri eş/sivil partner ve 18 yaşından küçük çocukları kapsamaktadır.

Aile üyelerinin İsviçre’ye giriş yapmak için bir vizeye ihtiyaçları olacaktır. Geçerli vizeleriyle İsviçre’ye gittikten sonra oturum izni almak için kanton göçmenlik ofisine başvurmaları gerekmektedir. Aile üyelerine de asıl oturum izniyle aynı oturum statüsü verilecektir.

Eşinize bağlı bir İsviçre B Oturum İzni sahibi olarak boşanma veya ölüm gibi durumların sonrasında da oturum izniniz yenilenebilir. Bunun için evliliğinizin İsviçre’de en az 3 yıl sürmüş olması, bu süreçte aile birliği içinde yaşamış olmanız ve İsviçre’deki sosyal yaşama entegre olmanız gerekmektedir. Türkiye’ye dönmenizi imkânsız kılan bazı başka sebepleriniz varsa (örneğin işkence veya şiddet gibi) bunlar da oturum izninizin yenilenmesi için geçerli olacaktır.

Asıl oturum izni sahibinin oturum izni İsviçre C Oturum izni ise, ölüm ve boşanma gibi durumlarda eş ile 12 yaşından büyük çocukların İsviçre’ye yerleşim için başvurma hakları vardır. 

İsviçre Oturum İzni Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş online başvuru formu

 • Geçerli bir pasaport (son 10 yıl içinde alınmış ve seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olan)
 • Yakın zamanda çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Eğer çalışma izni için de başvurulacaksa;
 • İş sözleşmesi
 • İş, pozisyon ve şirketle ilgili açıklamaların yer aldığı belgeler
 • Başvuranın özgeçmişi ve üniversite diploması gibi destekleyici belgeler
 • İşveren tarafından verilecek başvuranın iş pozisyonu için neden gerekli olduğu açıklayan bir yazı
 • Adli Sicil Kaydı (Yalnızca B Oturum İzni için)

C Oturum İzni başvurusu için gerekli ek evraklar

 • Mevcut ikamet izni

 • İsviçre borç tahsilat kaydı belgesi
 • İsviçre sosyal güvenlik sistemine kayıtlı eş ve çocukların olmadığına dair teyit belgesi
 • Son zamanlarda alınmış İsviçre polis kontrol belgesi
 • Durumunuza uyacak güncel evrak listesini iletişim numaralarımızdan bize ulaşarak talep edebilirsiniz. 

Diğer İstenebilecek Evraklar:

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
İsviçre Aile Birleşimi Vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi.

Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği 
Yabancı uyruklu eşin bilgilerini içermelidir.

Muvafakatname
Kişi 18 yaşından küçük ise, anne baba onaylı, orijinal belge

İsviçre doğum belgesi
İsviçre vatandaşı eş daha önceden Türk vatandaşlığı bulunmuyor ise 

Boşanma kararı ve Boşanma ilanı
Daha önce evlilik yapmış kişiler; yapmış oldukları evliliklerinin boşanma kararı ve boşanma ilanının tercümeleri.

Oturma İzni, Pasaport, Kimlik Kartı
İsviçre’daki eşe ait oturma izni, Kişinin İsviçre pasaportu ve kimlik kartının fotokopisi

Dil bilindiğine dair belgeler
Basit ve yeterli seviye de dil bilindiğine dair belgeler (diploma, dil sınavı sertifikaları vb.)

Her iki eşe ait uluslararası doğum kayıt örneği 
İsviçre`da evlilik yapmak için vize müracaatında bulunacak kişiler aşağıdaki evrakları başvurularına ek olarak organize etmelidir:

Uluslararası evlenme ehliyet belgesi (Her iki eşe ait) veya İsviçre evlendirme dairesinden alınmış evlilik kaydı belgesi.

Önemli Not: 

-İsviçre Konsolosluğu, gerek görmesi halinde ek evrak talep edebilirken yine bu belgelerin tercümesini de isteyebilir.
-İsviçre Konsolosluğu, İsviçre aile birleşimi vize işlemlerinde yukarıda bulunan belgelerin orijinal ve fotokopi olarak ibraz edilmesini talep eder. 
-İsviçre Konsolosluğu, gerek görmesi halinde daha önceki eşlerin boşanma kararı ve ilanının evraklar arasında bulunmasını istediği gibi yine eski eşlerin olması halinde ölüm kayıtlarını da evraklar arasında görmek isteyebilir.