İçeriğe geç

İletişim

İsviçre Vize

İsviçre Devleti, Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişileri vize prosedürüne tabi tutmaktadır. İsviçre’ye seyahat edecek Türk vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde İsviçre Konsolosluğu temsilciliklerine İsviçre vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

İsviçre Schengen vize başvurusu yapacak Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişileri, İsviçre Devleti vize prosedürüne tabi tutmaktadır. İsviçre’ye seyahat edecek T.C. vatandaşlarının, İsviçre seyahatleri öncesinde İsviçre Konsolosluğu ve temsilciliklerinde, İsviçre vizesi için başvuruda bulunmalıdır.

İsviçre seyahatinde bulunacak olan T.C. vatandaşlarının, İsviçre vizesi için evraklarını eksiksiz ve doğru olarak tamamlaması başvuru aşamasında büyük önem taşımaktadır. İsviçre vize başvuru işlemlerinde, gerekli evrakların doldurulması, eksikliklerin giderilmesi ya da hata olan durumların tespit edilmesinde uzman kadrosu ile UDK Dil Kursu uzmanları her zaman yanınızda olacaktır. İsviçre vizesi başvurularınız için İsviçre vize uzmanlarımıza iletişim numaralarımızdan ya da e-mail adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

İsviçre Vizesi Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsviçre vizesi için gerekli belgeler; başvuruda bulunacak kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacını, seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağın biçimini ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeler olmalıdır. İsviçre Schengen Turistik vize başvurusunda mutlaka şahsi banka hesap dökümü (geriye dönük 3 aylık), ticari vize talebinde mutlaka şirket banka hesap dökümü (geriye dönük 3 aylık) sunulmalıdır.

İsviçre Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçede tüm masrafların kimin tarafından karşılanacağı ve seyahat amacının ne olduğu ve İsviçre’de talep edilen kalma süresi özellikle belirtilmelidir. Ev hanımları ve öğrenciler seyahat masraflarını karşılayacak sponsorun birinci dereceden akraba olması gerekmektir. Seyahat masraflarını bir sponsor karşılıyorsa, dilekçenin yanında ayrıca bir sponsorluk yazısı da hazırlanmalıdır. Eğer Seyahat masraflarını birinci dereceden akraba olmayan bir kişi karşılayacaksa; neden birinci dereceden yakının karşılayamadığı belirtilmelidir. Ticari amaçlı İsviçre seyahatlerin masrafları şirket tarafından karşılandığına dair şirketin antetli kağıdına dilekçe hazırlanmalıdır.

Aile, arkadaş ziyareti ve turistik vize için gereken en önemli evraklardan biri İsviçre’deki bir yakınızdan alacağız davetiyedir. Davetiyenin, davetiye gönderilen kişinin bilgilerini, gidiş  amacını, davetiye gönderinin açık adresi ve telefon bilgilerini içermesi gerekmektedir. Daveti gönderen kişi eğer İsviçre vatandaşı ise İsviçre oturma izninin fotokopisini de sunmalıdır. Davetiye e-posta veya faks ile gönderilebilir.

İsviçre konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Biyometrik Verilerin Alınması 

Schengen üye ülkeler topluluğu 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen vize başvurularının kabulünde biyometrik bilgi kaydı sistemine geçmiştir. Bu tarihten itibaren gerçekleştirilecek Schengen vize başvurularında başvuru sahibinin biyometik bilgilerini ibraz etmesi mecburi kılınmıştır. Biometrik bilgilerin ibrazı sırasında temsilcilerimiz başvuru merkezinde hazır bulunacak ve bilgilerinizin ibrazı esnasında sizlere asistanlık edecektir.

Biyometrik bilgi kaydı ile Schengen vizesi alımı sonrası VIS ibareli Schengen vizesi ile 5 yıl içinde parmak iziniz tekrardan alınmayacaktır. Böylelikle İsviçre vizesi için yapacağınız başvurularda şahsen başvuru yapmayabilir, sizin yerinize UDK Dil Kursu işlemlerinizi kolayca gerçekleştirecektir.

***İsviçre Konsolosluğu İsviçre vizesi için yapılan yeni bir İsviçre vize başvurusunda Avusturya’nın VIS’ini kabul etmemektedir.

İsviçre Vizesi başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve İsviçre vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için İsviçre sayfamızda yer alan “Vize İşlemleri” bölümüne tıklayarak vize kategorilerini görüntüleyebilir, meslek ve statünüzü göre seyahat amacına uygun kategorideki vize için gereken evrak listesini görebilirsiniz.

Başvurunuzun önceliklerini belirlemek ve sorunsuz bir başvuruyu gerçekleştirmek için UDK Dil Kursu ile iletişime geçin!

İsviçre Vizesi Başvurumu Seyahat Amacına Göre Nasıl Yaparım?

İsviçre Turistik Vizesi, İsviçre Ticari Vize, İsviçre Aile Ziyareti Vizesi, İsviçre Öğrenci Vizesi, İsviçre Transit Vize dahil tüm İsviçre vizesi kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahat için vize başvurusu gerçekleştirilir. İhtiyacınız olan vize tipi İsviçre’ye yapacağınız seyahatin amacına bağlıdır. Eğer İsviçre’de arkadaşınız ya da akrabanız var ise aile, arkadaş ziyareti vizesine başvurabilirsiniz. İsviçre’de bir iş toplantısına davetli iseniz ya da ticari amaçlı bir fuara katılacaksanız Ticari vizeye, amacınız İsviçre’nin turistik yerlerini gezmek ise Turistik vize talebinde bulunabilirsiniz.

İsviçre vizesi taleplerinde eğer 25.09.2014 sonrası Shengen vizesi aldıysanız 5 yıl boyunca şahsen başvuruya gelmeniz ve parmak izi vermeniz gerekmemektedir. 12 Yaşın altında olan çocuklarınızın parmak izi vermesine gerek yoktur.
İsviçre vizesi için süratle vize başvurusu yapmanızı gerektiren acil durumlar için UDK Dil Kursu temsilcileri ile irtibat kurun!

İsviçre Vizesi Başvurusu için Randevu Almam Zorunlu mu?

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren İsviçre Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin biyometrik veri işlem kaydı yaptırması gerekir. Bütün ülkelerin dahil olmaya başladığı biyometri veri sistemine son 5 yıl içinde kayıt yaptıran kişiler için tekrar biyometrik veri merkezine gitmeleri gerekmez. Parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından planlanacaktır.

İsviçre vizesi  taleplerinde en az 1 adet online formu doldurarak vize randevusu almanız gerekmektedir. Eğer bu konuda tecrübeniz yok ise tamamen İngilizce olarak doldurmanız gereken bu formları UDK Dil Kursunin vize uzmanları ile doldurmanız vizenizin sonucunu olumlu yönde etkileyebilecek bir unsurdur. Ancak İsviçre vizesinin sonucuna dair nihai karar İsviçre Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır.

UDK Dil Kursu Temsilcileri İsviçre Seyahat Planınıza Nasıl Yardımcı Olur?

UDK Dil Kursu İsviçre Vize Temsilcileri, İsviçre vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. İsviçre vize başvurunuza dair soru ve sorunlarınız için UDK Dil Kursu vize danışmanlarını telefonla arayabilir veya e-mail ile temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. İsviçre vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından Pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo/kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır. İsviçre vize işlemleri için gerekli olan İsviçre seyahat sağlık sigortası ve İsviçre otel- uçak bileti rezervasyonları gibi işlemleriniz de UDK Dil Kursu tarafından gerçekleştirilir.

İsviçre Vizesi için UDK Dil Kursu ile Hemen İletişime Geçin!