İçeriğe geç

İletişim

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre vizesi için gerekli evraklar, vize türüne ve başvuru yapan kişinin çalışma statüsüne göre değişiklik göstermektedir. Konsolosluklar gerek duyduğu takdirde ek evrak talep edebilir.  İsviçre Başkonsolosluğu’nun talep ettiği güncel evrak listesine ulaşmak için UDK Dil Kursu müşteri temsilcilerimizi arayarak talep edebilirsiniz.

İsviçre vizesine başvuran kişilerden, hangi çalışma statüsüne sahip olursa olsun ortak olarak talep edilen evraklar vardır.

İsviçre Vize Başvurunuzda Ortak Hazırlanması Gereken Evraklar Nelerdir?

1-Pasaport: Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsviçre ve Schengen ülkelerinde 6 ay içerisinde toplam 90 günü geçmeyen seyahatleri süresince vizeden muaftırlar. Umuma mahsus (Bordo) pasaporta sahipleri ise İsviçre’ye seyahat edebilmeleri için İsviçre vizesi almaları zorunludur. Seyahatlerinin bitiş tarihinden sonra 3 ay geçerliliği olan ve en az 2 adet boş sayfası bulunan pasaporta sahip olmanız gerekir. Pasaportunuz yıpranmamış olmalı ve eksik sayfası bulunmamalıdır.

2-Eski pasaportlar ve daha önce alınan vizeler: Son 59 ay içerisinde almış olduğunuz Schengen vizelerinizin fotokopileri, ülkelere giriş çıkış damgalarının olduğu sayfaların fotokopileri sunulmalıdır. İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda vizelerinizin bulunduğu sayfaların ve giriş çıkış damgaları olan pasaport sayfalarının fotokopilerini de İsviçre vize evrakları ile birlikte sunmanız sizin için önemli bir referans olacaktır.

3-Nüfus cüzdanı fotokopisi: Cep telefonundan çekilip, çıktısı alınmış fotokopileri kabul etmiyorlar. Mutlaka fotokopi makinesinden çıktı alınmalıdır. Bu konularda UDK Dil Kursundeki vize uzmanlarımız size yardımcı olmaktadır.

4-Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Nüfus kayıt örneklerinizi www.turkiye.gov.tr sitesinden alabilirsiniz. Kadınlar evli ise iki farklı nüfus kayıt örneği sunması gerekir. Evlenmeden önceki soyadı ve evlendikten sonraki soyadı ile çıktı almalı, mutlaka anne ve baba bilgileri yer almalıdır.

5- Biyometrik Fotoğraf: Rötuşsuz, arka fonu beyaz, 35×45 mm boyutlarında, kaşlar ve yüzü açık olmalıdır. Fotoğraflar altı aydan eski olmamalıdır. İsviçre vizesi başvuru belgeleri ile birlikte 2 adet fotoğraf sunmanız yeterlidir.

6-Seyahat sağlık sigortası poliçesi: Yapılacak seyahat süresini kapsamalı, poliçe seyahatinizin başlangıç tarihinden bir gün önce başlamalı, seyahatinizin bitiş tarihinden bir gün sonra bitmesi gerekir. Seyahat sağlık sigortanızın süresini istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli bir poliçe olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslını Başkonsolosluk ya da Büyükelçiliğe İsviçre vize evrakları ile birlikte sunmalısınız.

7-Otel ve Uçak rezervasyonu: Rezervasyonlarınızda mutlaka gidecek olanların adı ve soyadı yazılı olması gerekir. Otel rezervasyonunuzun iptal edilmemesi için, rezervasyonun sonunda istenilen kredi kartınızın yeterli bakiyesi olup olmadığını kontrol edin! Dikkat etmeniz en önemli konu ise uçak biletinizdeki tarihler ile otel rezervasyonunuzdaki tarihlerin aynı olmasıdır.

8- Konsolosluğa hitaben yazılacak olan şahsi vize talep dilekçesi: Dilekçede ne amaçla gitmek istediğiniz ve hangi tarih aralığında seyahat edeceğiniz mutlaka belirtilmelidir. Seyahat boyunca tüm masrafları siz karşılayacaksanız “tüm masrafları kendim karşılayacağım” ibaresi olmalıdır. Eğer sizin yerinize eşiniz ya da ebeveynleriniz karşılıyorsa, vize talep dilekçesini sponsorunuz yazmalı ve imzalamalıdır. Dilekçe İngilizce ya da İsviçre’de konuşulan herhangi bir dilde yazılmalıdır.

9-İsviçre vizesi online başvuru formu: Evraklarınızdaki bilgi ile doldurduğunuz başvuru formundaki bilgilerin aynı olması gerekir. Başvuru Formunda doldurduğunuz bilgilerin vize kararına etki edeceği için doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Size en yakın şubemizdeki vize uzmanlarımızı arayarak danışmanlık hizmeti almanız size hem zamanınızı, hem de gereksiz bir ret alıp, para kaybetmenizi önleyecektir.

10-Maddi gücünüzü gösteren belgeler: Maddi gücünüzü göstermek için sahibi olduğunuz taşınmaz mülklerinizin tapularının fotokopilerini, varsa araçlarınıza ait ruhsat fotokopilerini ekleyebilirsiniz. Kira geliriniz var ise kira kontratlarınızın fotokopilerini ve kiranızın yattığı banka dökümlerini sunmalısınız.

İsviçre Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Şirket sahipleri ve çalışanların turistik vize başvurusu için hazırlaması gereken şirket evrakları aynıdır:

 • Şirkete ait güncel faaliyet belgesi; Ticaret odasından alınan kaşe imzalı faaliyet belgesi üç ay, ticaret odasının sitesinden alınan e imzalı faaliyet belgesi ise bir ay geçerlidir.
 • Vergi levhasında en son tahakkuk bilgisi olmalıdır.
 • Ticari sicil gazetesi şirketin kuruluşuna ait olmalıdır. Ortaklıkları ya da varsa şirket adresi değişikliğini de göstermelidir.
 • Antetli kâğıda yazılmış olan vize talep dilekçesine imza atan yetkiliye ait imza sirküleri fotokopisi de sunulmalıdır.
 • SGK Tescil ve Hizmet dökümünüzü www.turkiye.gov.tr den barkotlu belge oluşturarak, çıktısını almalısınız.
 • İsviçre vizesi başvuru belgelerinin en önemlisi seyahatiniz boyunca tüm masrafları karşılayacak para miktarını gösteren vadesiz banka dökümünüzdür. İsviçre’de kalınacak gün sayısına göre günlük en az 100 İsviçre Frangı (CHF) bakiyesi bulunmalı, kaşe, ıslak imza banka imza sirküleriyle birlikte olmalıdır.

Şirket Çalışanlarının yukarıdaki evraklarla birlikte sunması gereken diğer evraklar:

 • Antetli Kâğıda hazırlanmış vize talep dilekçesi; Hangi tarihten itibaren şirkette çalıştığınız, hangi görevde olduğunuz belirtilmeli, İsviçre’ye giriş- çıkış tarihleriniz ve gidiş amacınız yazılmalıdır. Ayrıca dilekçede, seyahat boyunca tüm masrafların sizin tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir. Şirketin yetkilisi tarafından imzalanmalıdır.
 • Şirketinizin muhasebecisinden SGK işe giriş bildirgesi ve son üç aylık maaş bordronuzu istemelisiniz. Maaş bordronuz kaşeli olmalı ve yetkili şirket müdürü tarafından imzalanmalıdır.

Şirket sahibi ya da ortaklarının yukarıdaki evraklarla birlikte sunması gereken diğer evraklar:

 • Antetli Kâğıda hazırlanmış vize talep dilekçesi; İsviçre’ye giriş- çıkış tarihleriniz ve gidiş amacınız yazılmalıdır. Ayrıca dilekçede, seyahat boyunca tüm masrafların sizin tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir. Şirketin yetkilisi iseniz sizin tarafınızdan, şirket ortağınız imza yetkilisi ise ortağınız sizin için hazırlamalı, imzalamalıdır.

Devlet dairesinde çalışanların İsviçre turistik vize için hazırlaması gereken evraklar:

 • Kamuda çalışanlar, ortak hazırlanması gereken evrakların dışında, çalıştığı iş yerinden çalışma belgesi ve seyahati boyunca izinli olduğunu gösteren izin belgesi sunması gerekir.
 • Maaş bordrosu son üç aylık olmalı, mutlaka resmi yetkili tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.
 • Devlet dairesinde çalışırken kullandığı, resmi makamlar tarafından onaylı görev kimlik kartının, önlü arkalı fotokopisini sunmalıdır.
 • İsviçre vizesi başvuru belgelerinin en önemlisi seyahatiniz boyunca tüm masrafları karşılayacak para miktarını gösteren vadesiz banka dökümünüzdür. İsviçre’de kalınacak gün sayısına göre günlük en az 100 İsviçre Frangı (CHF) bakiyesi bulunmalı, kaşe, ıslak imza banka imza sirküleriyle birlikte olmalıdır.

Emeklilerin İsviçre turistik vize için hazırlaması gereken evraklar:

 • Emeklilerin, ortak hazırlaması gereken evrakların dışında, emekliliğini gösteren barkotlu SGK tescil ve hizmet dökümü belgesini www.turkiye.gov.tr den çıktı almalıdır.
 • Emekli maaşını aldığı bankanın da son 3 aylık hesap hareketleri dökümü sunulmalıdır.
 • Bakiyeli vadesiz banka dökümleri sunulmalıdır. Seyahat boyunca masraflarını karşılayacak bakiye olduğu görülecek şekilde çıktı alınıp banka yetkililerince kaşelenmeli ve imzalanmalıdır. İsviçre’de kalınacak gün sayısına göre günlük en az 100 İsviçre Frangı (CHF) bakiyesi bulunmalı, kaşe, ıslak imza banka imza sirküleriyle birlikte olmalıdır.

Öğrencilerin İsviçre turistik vize için hazırlaması gereken evraklar:

 • Öğrencilerin ortak hazırlaması gereken evrakların dışında, öğrenci belgesi; orijinal, kaşeli, imzalı olmalıdır.
 • Sponsorun Konsolosluğa hitaben yazdığı, İsviçre’ye seyahat edecek olan kişi ile yakınlık derecesinin belirtildiği ve yapılacak tüm masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirten vize talep dilekçesi hazırlanmalıdır.
 • Seyahatinin tüm masrafını karşılayacağını gösteren bakiyeli, sponsora ait vadesiz banka dökümü sunulması gerekir.
 • 18 yaşından küçükse; Noter tarafından hazırlanmış Muvafakatname sunması gerekir. Muvafakatname hem anne hem baba tarafından imzalanmalıdır.
 • Sponsor olacak 1. Derece akrabanın çalışma statüsüne uygun belgelerin açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazırlamalıdır.

Ev hanımlarının İsviçre turistik vize için hazırlaması gereken evraklar:

 • Ev hanımlarının ortak hazırlaması gereken evrakların dışında, Sponsorun Konsolosluğa hitaben yazdığı, İsviçre’ye seyahat edecek olan kişi ile yakınlık derecesinin belirtildiği ve yapılacak tüm masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirten vize talep dilekçesi hazırlanmalıdır.
 • Seyahatinin tüm masrafını karşılayabileceğini gösteren bakiyeli, sponsora ait vadesiz banka dökümü sunulmalıdır. İsviçre’de kalınacak gün sayısına göre günlük en az 100 İsviçre Frangı (CHF) bakiyesi bulunmalı, kaşe, ıslak imza banka imza sirküleriyle birlikte olmalıdır.
 • Sponsor olacak 1. Derece akrabanın çalışma statüsüne uygun belgelerin açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazırlamalıdır.

İsviçre Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre aile veya arkadaş ziyareti vizesi için hazırlamanız gereken evrak listesi Turistik vize evrakları ile aynıdır. Eğer ziyaret edeceğiniz ailenizin, akrabanızın, arkadaşınızın yanında kalacaksanız, otel rezervasyonu sunmanıza gerek yoktur. Aile veya Arkadaş ziyareti için ek olarak sunmanız gereken iki adet evrak vardır.

1-Davet Mektubu: İsviçre’de ziyaret edeceğiniz aile ya da arkadaşınızın sizi davet ettiğini Başkonsolosluğa/ Büyükelçiliğe beyan eden yazıdır.  Davet mektubunda; davet ettiği kişinin adı soyadı harf hatası olmadan yazılmalı, eğer akraba ise akrabalık derecesi mutlaka belirtilmelidir. Davet etme sebebi de mutlaka detaylı olarak davet mektubunda yazılmalıdır. Bilgisayarda, İngilizce ya da İsviçre’de konuşulan dillerden biri ile yazılmalı, çıktısını alıp imzaladıktan sonra taratıp mail atmalıdır. Davet mektubunun sonunda İsviçre’de ikamet ettiği adresi, telefon numaraları ve e-posta adresi mutlaka yazılması gerekir.

2-İsviçre Pasaportu ya da vatandaş değilse oturum iznini gösteren kartın önlü arkalı fotokopisi: Gönderilecek belgeler cep telefonu ile fotoğraf çekerek gönderilmemelidir. Renkli fotokopi makinesinde renkli taratıp mail atılmalıdır.

İsviçre Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

İsviçre’ye giderek orada konferans, seminer, fuar katılımı, iş toplantısı gibi ticari faaliyet gerçekleştirecek iş adamı ya da çalışanların alması gereken bir vize türüdür. Ortak hazırlanması gereken evrakların dışında İsviçre Ticari vize alacak şirket sahibi ya da şirket çalışanlarının hazırlaması gereken evraklar aynıdır:

 1. Ticari davet mektubu: Şirketin antetli kağıdına yazılmalı ve yetkili kişi tarafından imzalanmalıdır. Ziyarete gidecek olan kişilerin adı soyadı yanlışsız yazılmalı ve ne amaçla davet edildikleri belirtilmelidir. Aynı zamanda hangi tarih aralığında ziyaret edileceği belirtilmelidir.
 2. Şirkete ait güncel faaliyet belgesi: Ticaret odasından alınan kaşe imzalı faaliyet belgesi üç ay, ticaret odasının sitesinden alınan e imzalı faaliyet belgesi ise bir ay geçerlidir.
 3. Vergi levhası en son tahakkuk bilgisi olmalıdır.
 4. Ticari sicil gazetesi şirketin kuruluşuna ait olmalıdır. Ortaklıkları ya da varsa şirket adresi değişikliğini de göstermelidir.
 5. İmza sirküleri: Antetli kağıda imza atan yetkiliye ait şirket imza sirküleri fotokopisi de sunulmalıdır.
 6. SGK Tescil ve Hizmet dökümü:  www.turkiye.gov.tr den barkotlu belge oluşturarak, çıktısını almalısınız.
 7. Şirket banka dökümü: Şirkete ait Banka hesaplarının son üç aylık dökümü sunulmalı ve yeterli bakiye gözükmelidir. Banka hesap dökümünüzü imzalayan banka yetkilisinin imza sirkülerini de eklemelisiniz. Eğer şirketiniz banka dökümü sunmak istemiyorsa, şirketin antetli kağıdına  “Güvenlik sebebi ile şirket banka dökümlerimizi sunamıyoruz” yazıp yetkili şirket müdürü tarafından imzalanmalıdır. Bu durumda gidecek olan kişi şahsi vadesiz banka dökümünü sunması gerekir. Şahsi banka dökümünde mutlaka seyahati karşılayacak bakiyenin olması gerekir.

Şirket Çalışanlarının İsviçre ticari vize başvurularında yukarıdaki evraklarla birlikte sunması gereken evraklar:

 • Antetli Kâğıda hazırlanmış vize talep dilekçesi; Hangi tarihten itibaren şirkette çalıştığınız, hangi görevde olduğunuz belirtilmeli, İsviçre’ye giriş- çıkış tarihleriniz ve gidiş amacınız yazılmalıdır. Ayrıca dilekçede, seyahat boyunca tüm masrafların şirket tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir. Şirketin yetkilisi tarafından imzalanmalıdır.
 • Şirketinizin muhasebecisinden SGK işe giriş bildirgesi ve son üç aylık maaş bordronuzu istemelisiniz. Maaş bordronuz kaşeli olmalı ve yetkili şirket müdürü tarafından imzalanmalıdır.

Şirket sahibi ya da ortaklarının İsviçre ticari vize başvurularında yukarıdaki evraklarla birlikte sunması gereken evraklar:

 • Antetli Kâğıda hazırlanmış vize talep dilekçesi; İsviçre’ye giriş- çıkış tarihleriniz ve gidiş amacınız yazılmalıdır. Ayrıca dilekçede, seyahat boyunca tüm masrafların şirket tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir. Şirketin yetkilisi iseniz sizin tarafınızdan, şirket ortağınız imza yetkilisi ise ortağınız sizin için hazırlamalı, imzalamalıdır.

UDK Dil Kursu Başvurularınızda Size Nasıl Yardımcı Olur?

 • Öncelikle İsviçre vizesi için gerekli evrakları hazırlayıp, size en yakın UDK Dil Kursu ofisimize ulaştırın.
 • İsviçre vizesi için gerekli belgeler ofisimize ulaştığında, çalışma statünüze uygun belgeler olup olmadığını tek tek kontrol edip, eksik belge ya da içerik varsa vize uzmanlarımız sizi hemen arayacak, bilgi verecek, eksikler tamamlanacaktır.
 • İsviçre vize uzmanımız başvuru formunuzu sunmuş olduğunuz bilgiler doğrultusunda eksiksiz doldurup, randevunuzu alıp size bildirecektir.
 • Son 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen ülkesine parmak izi verip, vize aldıysanız, sizin gelmenize gerek olmadan tüm işlemleri sizin adınıza yürütüp, vizeniz onaylandığın da size kargo ya da kurye ile gönderilecektir.
 • Bu süreçte hem gereksiz zaman kaybetmemiş olacak, hem de UDK Dil Kursu olarak tüm işlemleriniz uzman ekiplerimiz tarafından yapıldığı için olabilecek en iyi sonuçla tamamlanacaktır.

İsviçre vizesi için gerekli evraklar sayfamızdaki bilgiler eşliğinde başvuru yapmak ya da farklı bilgiler almak için UDK Dil Kursu uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.