İçeriğe geç

İletişim

İtalya Oturum İzni ile Avrupa’da Yaşam

Avrupa denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan İtalya, bütün kıtanın kültür ve tarih mirasının kalbinin attığı bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Roma, Floransa, Venedik, Napoli başta olmak üzere İtalya’daki bütün şehirler kendilerine özel bir atmosfere sahip. Doğa ve tarihin bu denli muhteşem uyumu İtalya’yı Avrupa’da en çok yaşanmak istenen ülkeler arasında ilk sıralara taşıyor. Ülkenin turistik ve ticari açıdan sunduğu birçok fırsat İtalya oturum izni başvurusunu her geçen gün arttırıyor. İtalya oturum izni AB vatandaşlığı almak isteyenler için önemli bir kilometre taşı.

İtalya Cumhuriyeti serbest meslek sahibi, sanatçı, bilim adamı ve yatırımcılara bir diğer deyişle nitelikli işgücü olarak kabul ettiği kişilere bütün Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli çalışma ve oturma izni ermektedir. Burada en önemli kriter başvuru sahibinin İtalya’da başka bir kuruma bağlı olmadan kendi geçimini sağlayacak güçte olması ve İtalya ekonomisine artı değer katacak bir iş yapmasıdır.

İtalya oturum izni başvurusu sayesinde Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde şirket kurma fırsatıyla birlikte Schengen bölgesinde vizesiz seyahat hakkına da sahip olacaksınız. İtalya’dan alacağınız oturum ile İtalya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İspanya, Portekiz, Hollanda ve daha birçok Avrupa ülkesinde çalışma ve seyahat hakkınız doğacak. Yeni iş fırsatları ve aile bireylerinize kaliteli bir yaşam standardı yaratmak için İtalya son derece ideal bir seçim olacak.

İtalya Oturum İzni Nasıl Alınır?

İş analizi, büyük veri uzmanlığı, yazılım, yazılım mühendisliği, veri bilimi gibi gelişmekte olan iş dallarında olduğu kadar mühendislik, mimarlık, reklamcılık, grafik tasarım ve e-ticaret alanlarında da uzman kişiler İtalya oturum izni başvurusunda öncelik sahibi olabiliyorlar.

İtalya’da oturum alabilmek için büyük bir sermayenizin olmasına gerek yok ancak yapacağınız işi ülke ekonomisine katma değer sağlayacak nitelikte olması koşulu vardır. Bu nedenle 3 yıl sonunda, İtalya’da açmış olduğunuz şirketin kara geçmiş olması talep edilmektedir.

İtalya Oturum İzni Hakkında Sık Sorulan Sorular

İtalya Oturum için kimler başvuruda bulunabilir?

Kendi şirketi olan ve geçimini sağlarken yaşamayı İtalya ekonomisine de katkıda bulunacak kişiler İtalya oturum izni başvurusu yapabilirler. Oturum alabilmek için İtalya’da yaşayan birilerine, bir şirkete ya da İtalyan devletine yük olmadan yaşayabileceğinizi belgelerle göstermeniz gerekmektedir. İtalya için yararlı işler yapıp ekonomik ve/veya sosyal hayata katkıda bulunacağına dair güçlü kanıtlar sunan kişilerin oturum izni alması mümkündür. Bunun yolu da gerçekçi ve doğru bir iş planı oluşturmaktan geçiyor. UDK Dil Kursu temsilcileri işi başından sıkı tutarak sizi bu konuda doğru kanallara yönlendirmektedirler.

Oturma izni sahibi olmanın sunduğu avantajlar nelerdir?

İtalya oturumu size ve ailenize pek avantajlar sunmaktadır. Seyahat özgürlüğü, dünya pazarlarına açılma, çocuklarınız için kaliteli eğitim olanakları gibi gündelik hayatınızı canlandıracak avantajların yanında hukuki olarak da pek çok hakka sahip olabileceksiniz.

İtalya oturum iznim ailem için de geçerli mi?

Evet. 18 yaşın altındaki çocuklarınız ve eşiniz sizin İtalya oturum izni hakkınızdan yararlanabilmektedirler. Eş ve çocuklarınız İtalya’daki sağlık ve eğitim haklarından doğrudan yararlanacaklardır. Ayrıca eşiniz de kendi iş alanında veya sizinle birlikte çalışma hakkı sahip olmaktadır

İtalya oturum alma süresince toplamda yapacağım masraf ne kadar?

İtalya oturumu alana kadar verdiğimiz danışmanlık hizmeti ve bütün bürokratik masraflar dahil masrafınız 10.000 Euro’nun altında bir seviyede gerçekleşmektedir. İtalya oturum alma süreci ortalama 6 ay sürmektedir.

Oturum izni alma süreci nasıl işlemektedir?

İtalya Cumhuriyetinde yaşamak için gereken niteliklere sahip olduğunuzu belgelerle destekli bir şekilde ortaya koyduktan sonra İtalya oturum izni başvurusu süreci başlamaktadır. Türkiye’deki İtalya Konsolosluklarına ve yerleşmeyi ve yaşamayı planladığınız şehrin resmi makamlarına bu irade beyanını yaptıktan sonra ve beyanınızın tutarlı bulunması halinde 2 veya 3 yıllık bir oturum verilmektedir. Bu süre ilerde uzatılabilmektedir.

Oturum izni ne zaman kalıcı ve sürekli hale gelmektedir?

İlk verilen oturum izninin sonunda, en başta beyan ettiğiniz gibi İtalya’da vergi veren ve kanunlara uyan bir kişi olduğunuzu ispatladığınız zaman sınırsız oturum verilmektedir. 5 yılın sonunda dilerseniz İtalyan Vatandaşlığına geçiş için başvuru yapabilirsiniz.