İçeriğe geç

İletişim

Oturum

İtalya Oturum Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Uzun süreli vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport – Son 10 yıl içinde alınmış, seyahat sonrası en az 3 ay geçerli, en az 2 sayfası boş. Eski pasaportlarda Schengen vizesi varsa, eski pasaportun fotokopisi.
 • T.C. Kimlik fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası- 30.000 Euro teminatlı olmalı
 • SGK işe giriş bildirgesi okunaklı fotokopisi
 • SGK 4A hizmet dökümü cetveli
 • Maaş bordrosu-  3 aya ait kaşeli-imzalı fotokopileri.
 • İtalya’daki işverenle yapılan İş sözleşmesi
 • Finansa durumu gösteren belgeler – Son 3 aya ait banka hesap özeti, banka cüzdanlarının aslı ve fotokopileri
 • Mal varlığı belgeleri – Tapu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi vb.
 • Gidiş – dönüş uçak ve otel rezervasyonları

İtalya’da Oturum İzni İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalyan yetkili makamlarından aldığınız evrak listesi ile birlikte size en yakın Emniyet Müdürlüğüne başvurarak parmak izi verme işlemini yapmanız gerekiyor. İtalya’ya vardıktan sonra 8 gün içinde oturma izni işlemlerinizin sizin üzerinize düşen bölümün gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İkamet almak istediğiniz bölgedeki Valilikte Göç için Tek Gişe ofisine başvurarak evraklarınızı teslim ediyorsunuz. İtalya’daki işvereniniz de aynı ofise sizi istihdam edeceğine dair, ilgili evraklarla birlikte başvurmalı.

Oturum İzni

Avrupa Birliği’nin getirdiği en büyük ayrıcalıkların başında, Serbest Dolaşım hakkı gelmektedir. Avrupa Birliği Hukuku’na göre; bir Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşı, diğer Avrupa Birliği üyesi olan ülkelere hiçbir vize kısıtlamasına maruz kalmaksızın gidebilir, çalışabilir ve dilediği kadar orada ikamet edebilir.

Ancak Türkiye, AB’ye üye olmadığı için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerde yaşayabilmesi veya çalışabilmesi için oturum izni almaları gerekir. İtalya da Avrupa Birliği’ne üye olduğu için aynı şekilde Türk vatandaşlarının, İtalya’da yaşayabilmesi için oturum izni almaları gerekmektedir.

Tüm bu düzenlemelerin amacı Avrupa Birliği içinde, toprak bütünlüğünü sağlamaktır. Bu sayede Avrupa Birliği, tek bir ülke gibi görünür. Bu uygulamanın tamamen kabul görmesiyle beraber; Schengen bölgesinde kabul edilen ülkeler arasındaki sınırlar kaldırılmıştır ve böylece Schengen anlaşmasını kabul etmiş ülkelerin vatandaşları, kendi içlerinde serbest dolaşım yapabilmektedir.

İtalya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Schengen vizesi sahipleri, İtalya’da 90 gün kalma hakkına sahip olurlar. 90 günü aşan bir zaman zarfında İtalya’da kalınmak istenirse, oturma izni alınması gerekmektedir. Bunun için İtalya Konsolosluklarına ve İtalya Büyükelçiliğine uzun süreli vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

İtalya’da oturma izni almak için: Bulunduğunuz bölgedeki postaneye gerekli harçları ödedikten sonra Valilikteki Göç İçin Tek Vize ofisine başvuruda bulunarak oturma izni talep edebilirsiniz. Çalışma amacıyla gidenlerin çalışma izni başvurusu işverenle birlikte yürütülmektedir. Çalışma izni başvurusu yapılıp kabul aldıktan sonra oturma izni verilebilmektedir.

İtalya Oturum İzni Almak İçin Gereken Şartlar

İtalya’da oturum izni almak için farklı yollarla başvuru yapılabilir.

 • Çalışma izni alarak,
 • Evlilik yoluyla,
 • Şirket kurmak
 • Öğrenim görmek amacıyla oturum izni talep edilebilir.

İtalya Oturma İzninin Süresi Nasıl Uzatılır?

İtalya oturum izniniz süresi dolmadan önceki 60 gün içinde uzatma başvurusunun yapılması gerekmektedir. Oturum izni uzatma müracaatından yaklaşık 7 ay sonra başvuru sahibi bir mektupla parmak izi verme işlemi için çağrılır. Parmak izi verme işleminden en fazla 60 gün içinde oturum kartı teslim edilmektedir.

Eğer oturum izniniz 1 yıllıksa 60 gün önceden, eğer 2 yıllık oturum izniniz varsa 90 gün önceden başvuru yapmalısınız. Eğer daha kısa sürekli bir oturum izniniz varsa ve oturum uzatma talebinde bulunacaksanız oturum izni süresi dolmadan önceki 30 gün içinde başvuru yapmanız gerekir. Oturma izninizin geçerliliği vizenizde belirtilen süre ile aynıdır. Belirli sektörlerde 6 ila 9 aylık süreyle dönemsel çalışanların oturum izni uzatma başvurusunda bulunması gerekmektedir.

İtalyan Vatandaşlığı

İtalya’da en az 10 yıl yasal olarak yaşayanlar, İtalyan vatandaşlığı için başvuruda bulunabiliyor. Bu süre, bir İtalyan tarafından evlat edinilen kişiler için 7 yıla, mülteciler için 5 yıla, Avrupa Birliği vatandaşları için 4 yıla, büyükanne ve büyükbabası İtalyan olan kişiler içinse 3 yıla düşüyor. Bu koşullarda İtalyan vatandaşlığına başvurabilmeniz için sicilinizin temiz; kendinizi ve ailenizi geçindirecek bir işiniz ve belirli bir birikiminizin olması gerekiyor.
Eğer İtalya’da, bir İtalyan’la evlenip en az 2 yıl evli kalırsanız, İtalya dışında da bir İtalyan’la en az 3 yıl evli kalırsanız yine vatandaşlık hakkı kazanıyorsunuz. İtalya, çifte vatandaşlığa olanak tanıyor. Bu durumda hem Türk vatandaşı olup hem İtalyan vatandaşı olunabiliyor.