İçeriğe geç

İletişim

İtalya Turistik Vize Dilekçe Örneği

İtalya Vize Talep Dilekçesi

İtalya’ya Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben İtalya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. İtalya Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi İtalya Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir. Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. C Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri İtalya Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.

Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. İtalya Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
İtalya Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile İtalya Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir. İtalya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği İtalya turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.

İtalya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) İtalya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi İtalya Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden İtalya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

İki Dilekçe gerektiren durumlar

  • İtalya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği İtalya turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
  • İtalya Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) İtalya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi İtalya Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden İtalya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır

Aşağıda yer alan dilekçeler örnek amaçlıdır. Dilekçeniz sizin yapacağınız vize başvurunuza göre özel ve İngilizce olarak yazılmalıdır. Dilekçenizin yazımı konusunda UDK Dil Kursu uzmanlarından danışmanlık alabilirsiniz.

İtalya Turistik Vize Dilekçe Örneği

[Adınız Soyadınız]
[Adresiniz]
[Telefon Numaranız]
[E-posta Adresiniz]

[İtalya Konsolosluğu/Elçiliği Adı] [Adres] [Şehir, Ülke]

[Tarih]

Sayın [Konsolos/Elçi],

Ben, [Adınız Soyadınız], Türk vatandaşı olarak, [Doğum Tarihiniz] tarihinde doğmuş, [Doğum Yeri] şehrinde ikamet eden bir Türk vatandaşıyım. Pasaportumun numarası [Pasaport Numarası] olup, [Veriliş Tarihi] tarihinde verilmiş olup, [Bitiş Tarihi] tarihinde geçerliliğini yitirecektir.

Bu yazı ile, [Tarih] tarihinden itibaren [Planlanan Giriş Tarihi] tarihine kadar olan dönemde İtalya’yı turistik amaçlı ziyaret etmek istediğimi bildirmek istiyorum. Seyahatim süresince konaklamamı sağlayacak yer, [Otel Rezervasyonu/Arkadaşın Adı ve Adresi] şeklinde olacaktır.

Amacım İtalya’yı gezmek, kültürünü tanımak ve turistik aktivitelerde bulunmaktır. Seyahatim süresince finansal sorumluluğumu üstlenecek kaynakları sağlayabileceğimden emin olmak adına gerekli belgeleri de ekte sunmaktayım.

Bu turistik seyahatimde ülkemize geri döneceğimden, seyahat sonrasında İtalya’da kalma niyetim bulunmamaktadır. Seyahatim süresince ülkenizde herhangi bir yasal duruma karışmamayı taahhüt ediyorum.

Bu vize başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda, İtalya’nın belirlediği tarihler arasında ülkenize giriş yapmayı taahhüt ederim.

Saygılarımla,

[Adınız Soyadınız]
İmza

Dilekçe Örneğini PDF olarak indirmek için tıklayın.