İçeriğe geç

İletişim

İtalya Vize işlemleri

Değerli ziyaretçimiz İtalya Vize işlemleri sayfamıza hoş geldiniz.

İtalya Schengen uygulamasının taraflarından biridir ve Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin seyahatleri öncesinde geçerli bir Shengen vizesine sahip olması gerekir. 

UDK Dil Kursu profesyonel kadrosuyla, İtalya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak prosedür, randevu alımı, mesleki ve başvuru durumunuza göre gerekli olan belge temini sürecinde destek sağlanması, online veya birebir evrak kontrolü, dilekçe, başvuru formu gibi belgelerin doldurulmasında yardımcı olur. Vize uzmanlarımız doğru hazırlanmış başvurusu dosyasını hazırlayıp başvuru merkezlerine teslim ederek sizi evrak karmaşası, sıra bekleme gibi yorucu detaylardan kurtarır. UDK Dil Kursu, son 5 Yıl içinde alınmış bir Shengen vizeniz var ise, şahsen gelmeden başvurunuzu sizin adınıza gerçekleştirir, yaklaşık 15 iş günlük değerlendirme sürecinin ardından pasaportunuzu adresinize kadar gönderir. Gerektiği durumlarda talebiniz üzerine uçak ve konaklama rezervasyonlarınızı, seyahat & sağlık sigortanızı da yaparak vize başvurunuzu eksiksiz evraklarla doğru şekilde ilgili Konsolosluğun akredite ettiği aracı kuruma, çıkarlarınızı koruma koşuluyla seçilen firmalar aracılığıyla yönlendirir. UDK Dil Kursu yüksek vize onay oranıyla vize başvurularınızda her an yanınızdadır. 

İtalya’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, başvuru kabulü için yetkilendirilmiş başvuru merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir. İtalya vize başvuruları, istisnai durumlar dışında direkt olarak Konsolosluğa gerçekleştirilememektedir. Schengen vize başvurularınız için başvuru merkezlerine ve seyahat acentelerine müracaatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İtalya vize başvurularınızda, durumunuza uygun ve İtalya vize evrak listesini size en yakın İtalya UDK Dil Kursu’ni arayarak isteyiniz. Vize Temsilcilerimiz, ihtiyacınız olan 2022 güncel evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi size e-posta yoluyla gönderecektir.

İtalya Schengen Vizesi 

İtalya, bir Avrupa Birliği üyesi olup Schengen sınırları içinde yer alır. İtalya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaportuna sahip kişilerin İtalya vizesi alarak bu ülkeye giriş yapmaları zorunludur. İtalya ile Türkiye Cumhuriyeti devleti arasında vize muafiyeti anlaşması sadece resmi pasaport sahipleri için sınırlı bulunurken, Umuma mahsus pasaport sahipleri İtalya vize işlemlerine tabidir. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen anlaşması gereğince her 6 ay içerisinde 90 gün konaklama süresini ihlal etmeme koşuluyla İtalya seyahatlerinde vizeden muaftırlar. 

Umuma mahsus (Bordo) pasaporta sahip Türkiye vatandaşlarının İtalya’ya giriş yapabilmeleri için İtalya Vizesi almaları ise zorunludur. İtalya vize randevularınız yetkililerimizin çalışma alanı içerisinde olacaktır. Randevu prosedürleri ile zaman kaybı yaşamamak için randevu saati ve tarihi konusunda önceliklerinizi yetkililerimizle paylaşın. İtalya vizesi için gerekeli evrakların en güncel haline ulaşmak için temsilcimizle iletişime geçin. 

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vize işlemlerinde bulunacak vatandaşlarımızın İtalya vizelerini nasıl alabileceklerine yönelik kapsamlı bilgileri aşağıda dikkatinize sunuyoruz, İtalya vizesi alacak vatandaşlarımızın öncelikle bu ülkeye olan seyahat amaçlarını/içeriklerini netleştirmeleri gerekmektedir. İtalya’da maksimum 90 güne kadar konaklama yapacak vatandaşlarımız İtalya vizesi için başvuru gerçekleştirmeleri gerekecektir. İtalya vize başvurusu gerçekleştirecek vatandaşlarımız ise başvurularını direkt olarak İtalya Konsolosluğuna yapamazlar. İtalya Schengen vizesi başvurularınız için lütfen başvuru merkezleri ile iletişime geçiniz.

Tüm başvuru sahiplerinin İtalya’ya ne amaçlı gittiği çok önemlidir. Diğer Schengen üye devletlerinde oturum izni olan ve ikamet ettiği Schengen ülkesinde oturum iznini uzatmayan şahısların Türkiye’den yapacakları başvuruları reddedilmektedir. Bu durumlara örnek olarak başvuru sahipleri veya birinci derece yakınları herhangi bir Schengen üye devletinden oturum izni veya vatandaşlık hakkına sahip olanlar belirtilebilir. Örneğin İspanya’da oturum izni varken süresini uzatmayıp Türkiye’ye dönen bir kişi İtalya’dan turistik amaçlı Schengen vizesi alamaz. Bir diğer örnek oğlu Almanya oturum iznine sahip bir kişi Almanya’dan davetiyeli başvuruyla vize almak dururken İtalya’ya turistik amaçlı başvuru yapamaz. Her durumda bu başvurular reddedilmektedir.

İtalya’da 90 günden daha fazla bir süre konaklama yapılması halinde ise İtalya Ulusal Vizeleri olarak kabul edilen İtalya Konsolosluğunun D Tipi vize kategorilerine başvuru yapılmalıdır. İtalya D Tipi vize kategorisine başvuru gerçekleştirecek vatandaşlarımızın İtalya Konsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir. İtalya Erasmus vizesi, İtalya eğitim vizeleri için başvuruda bulunacak vatandaşlarımız ise bu bilginin güncelliğini kontrol ederek başvurularını İtalya Konsolosluğu ya da İtalya vize başvuru merkezlerine yapmaları gerekebilir.

Schengen başvurularında bölge sınırlaması bulunurken İtalya Konsolosluğu, görev alanında bulunan il ve ilçelere hizmet vermektedir. İtalya vizesi için İstanbul’dan başvuru yapabilecek şehirler; Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Yozgat ve Zonguldak’tır.

* İkamet adresi Başkonsolosluk görev alanında bulunmayan yolcularımız Müşteri Temsilcimizi arayarak, yetkilerimizden konu hakkında destek alabilir. 

İtalya Vize Randevusu

 • İtalya’ya gitmek isteyen kişilerin, İtalya vize başvurularını gerçekleştirebilmeleri için randevu almaları gerekmektedir. İtalya Konsolosluğu ve İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezleri vize randevusu bulunmayan kişilerin vize başvurularını istisnai durumlar dışında kabul etmemektedir. İtalya vizesi için randevular Konsolosluk sisteminin yoğunluğuna göre ileri bir tarihe verilebilirken vize başvurularınızı ülkeye olan seyahat tarihinizden en az 1 ay, en fazla 3 ay önceden yapmaya özen gösteriniz. 
 • İtalya başvurularınız için almış olduğunuz randevu saatiniz ve tarihiniz, sadece o tarih ve saatte başvurunuzu gerçekleştirmek üzere verilen bir randevudur. Randevu saatinde başvurusunu gerçekleştirememiş kişilerin yeni bir vize randevusu almaları gerekmektedir. 
 • İtalya vize başvurularınız için durumunuza uygun randevu saati ve tarihi konusunda temsilcilerimizden destek alabilirsiniz. İtalya vize randevusu işlemleri temsilcilerimizin çalışma alanı içerisindedir. Temsilcilerimiz, seyahat tarihinize ve durumunuza uygun önceliklerinizi göz önünde bulundurarak uygun olan ilk iş gününde vize randevusu onayınızı alacaktır. 
 • İtalya vize randevularında biyometrik verileri ibraz etme zorunluluğu vardır. Vize başvuru işlemlerinde 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Parmak İzi Uygulamasına (VIS) başlanmıştır. Schengen kuralları gereğince İtalya vize başvurusunda bulunan yolcularımızın randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde biyometrik verilerini beyan etmek üzere hazır bulunmaları gerekmektedir. Randevu gün ve saatinizde, başvuru asistanımız sizlere eşlik ederek İtalya vize işlemlerinizin sorunsuz biçimde gerçekleşmesi için yardımcı olacaktır.
 • Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Türkiye Cumhuriyeti Devleti makamları içindir ve İtalya Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır.
 • İtalya vize başvurunuz için beyan ettiğiniz tüm bilgileriniz Vize Bilgi Sisteminde (VIS) 5 seneliğine kayıtlı kalacaktır. Son 5 yıl (59 ay) içinde parmak izi vermiş olan yolcularımızın bir sonraki vize başvurularında bazı istisnalar dışında parmak izi beyan etmesine gerek yoktur. Parmak izleriniz henüz kayıt altına alınmadıysa, sizleri parmak izi beyanında bulunmaya davet edeceğiz. 12 yaş ve altı başvuru sahiplerinin parmak izi beyanında hazır bulunmalarına gerek yoktur.
 • İtalya vize başvurunuz için parmak izi beyanında bulunan yolcularımız, verilerinin okunamaması halinde parmak izini yeniden beyan etmek durumunda kalabilirler. Vize işlemlerinizle ilgili her türlü adım tarafımızdan takip edilecek olup parmak izi beyanı dışında bizzat bulunmanız gereken başka bir işlem bulunmamaktadır.
 • Sağlık sebebi nedeniyle parmak izinde tüm parmaklarını kullanamayan kişiler bunu konsolosluğa bildirir ve sağlıklı parmaklarıyla bu işlemi sonlandırırlar. Biyometrik fotoğraf çektirdiğinizde inanç sebebiyle başınızı örtme ihtiyacı duyuyorsanız biyometrik fotoğrafınız başınızın üst kısmı, alnınız ve çeneniz açık bir şekilde olmalıdır.

İtalya için Ekspres İtalya Vize uygulaması bulunmaktadır. ”Ekspres İtalya Vize” uygulaması için İtalya Vizelerinizi daha kısa sürede alabilirsiniz. ”Ekspres İtalya Vizesi” için başvuru gerçekleştirilmek istenmesi halinde; Lütfen yetkililerimizi iletişime geçin.

İtalya Vize Başvuru Dilekçesi

İtalya vize başvurusunda bulunan kişilerin vize talep dilekçesi kaleme almaları zorunludur. Kişinin şahsi durumuna uygun olarak kaleme alınan dilekçe; konsolosluğa hitaben yazılmalı ve seyahatin amacı açık biçimde belirtilmelidir. Vize talep dilekçesinde seyahat tarih aralıkları ve öngörülen seyahatin masraflarının kimin tarafından karşılanacağı açıkça belirtilmelidir. Seyahatin masrafları, seyahat edecek kişi tarafından karşılanacaksa vize talep dilekçesi konsolosluğa hitaben şahsen yazılmalıdır.

İtalya vize başvurusunda bulunacak kişi şirket sahibi ise vize talep dilekçesi şirketin antetli kağıdına, kaşeli ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlanmalıdır. Şirket sahiplerinin İtalya ticari başvurularında seyahatin masrafları şirket tarafından karşılanacaksa vize talep dilekçesinde masrafların şirket tarafından karşılanacağı açıkça belirtilmelidir.

Ev hanımları ve öğrencilerin turistik, ticari veya aile ziyareti vize başvurularında ise seyahat edecek kişiye sponsor olan birinci dereceden akraba, eş veya yakın tarafından sponsor dilekçesi kaleme alınmalıdır. Sponsor dilekçelerinde seyahat edecek kişinin masraflarının karşılanacağı beyan edilmelidir.

İtalya Vize Başvuru İşlemleri Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • İtalya Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmektedir. İtalya vize işlemleriniz öncesi aşağıda bulunan bilgileri göz önünde bulundurmanızı, durumunuza yönelik bilgiler konusunda temsilcilerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız.
 • İtalya Schengen başvuruları direkt olarak İtalya Konsolosluklarına yapılmamaktadır. İtalya vize müracatları, İtalya vizesi işlemleri üzerine yetkili kılınmış başvuru merkezlerine veya İtalya vize işlemleri üzerine hizmet veren başvuru merkezi akreditasyonu bulunan seyahat acentelerine yapılmalıdır.
 • İtalya başvuruları için hazırlanması gereken evraklar başvuru sahibinin seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Temsilcilerimizden bir bilgi e-maili talep etmeden önce tarafınıza yönlendirilecek soruları doğru bir şekilde yanıtlamaya özen gösteriniz ve durumunuza uygun evrakları eksiksiz olarak hazırlayınız. Eksik evraklarla yapılacak başvurularınız kabul edilmeyecektir. 
 • Başvurularınız için hazırlamış olduğunuz evrakların güncel tarihli olmasına özen gösterin. Orijinal ve fotokopi olarak sunulacak belgelerin bilgisine sahip olmayı unutmayın.
 • İtalya vize başvurularınız için randevu almanız zorunludur. Randevu onayınız olmaksızın vize müracaatlarınızı gerçekleştiremezsiniz. İtalya vizesi randevularına dair tüm sorularınız için Temsilcilerimizi mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz.
 • İtalya vize başvurularınız için hazırlamış olduğunuz vize evraklarınızın eksiksiz ve hatasız olmasına dikkat ediniz. Eksik veya hatalı belge ile yapılacak müracaatlar kabul edilmemektedir. İtalya vize işlemleriniz devam ederken durumunuza bağlı olarak Konsolosluk vize bölümünce yeni evrak, ek evraklar talep edilebilir. Bu durumda tarafınıza gönderilen başvuru evraklarının bilgisi değişiklik gösterebilir.
 • İtalya vize başvurularınız için eksiksiz bir şekilde sunmuş olduğunuz evraklar vize almanızı garanti etmemektedir. İtalya vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar ilgili İtalya Konsolosluklarının çalışma alanı içerisinde olacaktır. Kurumumuz İtalya vize başvurularınızın sonuçlanma süresi, başvurunuz hakkında verilecek kararlar ve alacak olduğunuz vize süresi konusunda yetkisi bulunmaz.
 • İtalya vize başvurularınız olumsuzlukla sonuçlanmış olabilir bu durumda ücret iadesi yapılmamaktadır. Başvurunuzun olumsuz bir sonuçla neticelenmemesi için lütfen İtalya vize uyum koşullarınızı eksiksiz olarak tamamlamaya özen gösterin. 
 • İtalya başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan hotel ve uçak bileti satın alması yapmayınız. Kurumumuz, satın alınmış hotel ve uçak bileti ile yapılacak vize müracaatları konusunda sorumluluk sahibi değildir. İtalya vize başvurularınız için gerekli olan hotel ve uçak biletlerinizi ön rezervasyon olarak beyan ediniz.
 • İtalya vizesi için grup başvurusu gerçekleştirecek kişiler grup halinde seyahat edeceklerinin bilgisini Temsilcilerimizle paylaşmalıdır. İtalya vizesine grup halinde başvuru gerçekleştirecek kişilerin hazırlaması gereken evraklar şahsi müracaatlara göre değişiklik gösterecektir.

UDK Dil Kursu aracılığıyla İtalya Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

1.Adım – Müşteri Temsilcilerimizi arayınız.
UDK Dil Kursu- İtalya Vize Departmanı Müşteri Temsilcilerimizi arayarak, Yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar, doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.
UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve başvuru dosyanızı tamamlayınız.
Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı kargo yapınız.
UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme
UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı
UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.
Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VIS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi
UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. İtalya vize işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya Merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.