İçeriğe geç

İletişim

İzlanda Vize

Değerli ziyaretçimiz,

UDK Dil Kursu, İzlanda vize başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. UDK Dil Kursu’nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. İzlanda’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş başvuru merkezleri ve akreditasyonu bulunan turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir.

İzlanda, Avrupa Serbest Ticaret Birliği içerisinde ancak Avrupa Birliği’nin dışından olmasına rağmen Schengen bölgesine dahil olan bir ülkedir. İzlanda’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde vize almaları gerekmektedir. İzlanda, Avrupa Birliği’ne üye bir devlet olmamasına rağmen Schengen bölgesine dahil bir ülkedir.

İzlanda Vizesi İşlemleri

T.C. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının İzlanda’ya seyahatlerinden önce vize işlemlerini başlatmaları gerekmektedir. Umuma Mahsus (bordo) pasaporta sahip vize başvuru sahipleri bu ülkeye seyahatleri öncesinde İzlanda vizesi almaları zorunludur. T.C. Diplomatik, Hususi ve Hizmet resmi pasaport sahibi Türk vatandaşları 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla İzlanda vize işlemlerinden muaftırlar.

Yeşil (Hususi) pasaport sahiplerinin İzlanda vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır. Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin 6 ay içinde 90 günü geçmemek şartıyla İzlanda vizesi almalarına gerek yoktur. İzlanda vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportların geçerlilik süresinin İzlanda seyahati sonrası için en az 3 ay olmalıdır. İzlanda vize başvuru işlemleri için gerekli olan seyahat sağlık sigortası seyahat süresini kapsamalıdır.

İzlanda vize prosedürlerinin eksiksiz, tam olarak yerine getirilmesi gereklidir. Vize uyum şartlarının yerine getirilmemesi durumunda İzlanda vizesinin alınma imkanı bulunmamaktadır.
İzlanda’nın Türkiye’de Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği bulunmadığından dolayı vize başvuru işlemleri Danimarka Ankara Büyükelçiliğine, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğuna, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

İzlanda turistik vize, İzlanda ticari vize ve İzlanda aile ziyareti vize başvuru işlemleri Danimarka Konsolosluğu vize başvuru merkezleri tarafından akredite edilmiş seyahat acentaları üzerinden yapılabilmektedir. İzlanda Danimarka Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır.-

İzlanda Vize Talep Dilekçesi

İzlanda Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin bağlı olduğu kurumdan ya da firmanın antetli kağıdına işveren veya şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış, işveren tarafından kaşe ve imzalı olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Konsolosluğa veya Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi, vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, seyahatin tarih aralıklarını ve seyahatin kim tarafından karşılanacağı bilgileri ibraz edilmelidir.

İzlanda Vize Başvuru Formu

İzlanda vize başvurusu için konsolosluğun başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi alabilmesi için İzlanda vize başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru, tam ve eksiksiz bir şekilde yazılması gerekmektedir. İzlanda vize başvuru formu doldurulurken form, tükenmez kalemle okunaklı bir şekilde yazılıp imzalanmalıdır. Vize başvuru formu doldurulurken başvuru dosyasında beyan edilen evraklarla uyumlu olması gereklidir. Dosyada yer alan bilgilerin birbirini desteklemesi gerekmektedir.

İzlanda vizesi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından tam ve doğru bir şekilde doldurularak imzalanmalıdır. Vize başvuru formunun eksik veya yanlış bilgilerle doldurulması halinde İzlanda Konsolosluğu vize başvurusunu reddedebilmektedir. Başvuru formunda verilen bilgiler ile konsolosluğa başvuru esnasında verilecek evrakların doğruluğu tespit edilerek vizenin olumlu sonuçlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. UDK Dil Kursu aracılığıyla yapılacak İzlanda vize başvuru işlemlerinde müşteri temsilcilerimiz İzlanda vize başvuru formunun doğru, eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulması için başvuru sahibine yardımcı olmaktadır.

Biyometrik Veri Sistemi (VIS)

Bütün Scjengen üye ülkelerinin ve İzlanda için hizmet veren Danimarka Konsolosluğu 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Biyometri Veri Kaydı Sistemine (VIS) geçiş yapmışladır. Bu sisteme göre; Schengen vizesi için başvuru yapacak kişilerin parmak izlerini ve elektronik imzalarını, biyometrik fotoğraf çekimi yaptırmaları gerekmektedir. Bu uygulamanın sonunda pasaportunda VIS ibaresi ile vize başvuru sahibi 5 yıll süreyle biyormetrik veri beyanından muaftır.

İzlanda Vize Reddi     

İzlanda vizesi başvurunda bulunan kişiler, İzlanda Devleti tarafından vize için istenen şartları yerine getirmekle yükümlüdür. İzlanda vizesi için gereken koşulları yerine getirmeyen kişilerin İzlanda viz başvuruları konsoloslul tarafından reddedilebilir. İzlanda vize başvurularında seyahat amacının ispat edilmesi, eksik evrak beyan edilmesi, İzlanda vizesi başvuru sahibinin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması veya İzlanda seyahatinden sonra ülkeden ayrılacağını gösteren belgeler sunmaması durumunda İzlanda vize başvurusu ret ile sonuçlanabilmektedir.

İzlanda Vize Ücreti

İzlanda vize başvuru işlemlerinde ödenmesi gerekli olan vize harcı İzlanda Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olup belirli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. 12 yaş altındaki çocuklardan vize başvurusu sırasında vize ücreti talep edilmemektedir. UDK Dil Kursu temsilcileriyle iletişime geçerek gerekli evrak listesiyle beraber ücret bilgilendirilmesinin de bulunduğu e-postayı talep edebilirsiniz. Tarafınıza iletilen e-postada durumunuza uygun olan evrak listesini hazırlayarak UDK Dil Kursu’ne kurye veya kargo aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Eğer önceden geçerli olan biyometri kaydınız bulunmuyorsa UDK Dil Kursu temsilcisinin tarafınıza belirttiği tarih ve saatte bir parmak izi işlemine gelmeniz gerekmektdir. Vize sonuçlandıktan sonra pasaportunuz kargo aracılığıyla tarafınıza gönderilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Pasaport Sahipleri İzlanda Schengen Vizesine Başvurmalı mıdır?

İzlanda Devleti, T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişileri vize prosedürüne tabi tutmaktadır. İzlanda’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde İzlanda Konsolosluğu temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

İzlanda Vize Başvurumu Seyahat Amacına Göre Nasıl Yaparım?

İzlanda Turist Vizesi, İzlanda Ticari Vizesi, İzlanda Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi, İzlanda Geri Dönüş Vizesi dahil tüm vize kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahat için vize başvurusu gerçekleştirilir. İzlanda vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için UDK Dil Kursu temsilcileri ile irtibat kurun!

İzlanda Schengen Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İzlanda Schengen vizesi için gerekli evrakların başvuruda bulunacak kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacını, seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağın biçimini ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeler olmalıdır. Sitede yer alan İzlanda vizesi sayfasından seyahat amacınıza uygun kategorideki butonu tıklayarak ayrıntılı bilgiye ve gerekli evrak listesine ulaşabilirsiniz. Başvurunuzun önceliklerini belirlemek ve sorunsuz bir başvuruyu gerçekleştirmek için UDK Dil Kursu ile iletişime geçin!

İzlanda Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İzlanda vizesi işlemlerinin eksiksiz ve başarılı bir şekilde yürütülmesi halinde ortalama olarak 10 gün içinde vize çıkar. Ancak Konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi süreci gibi beklenmedik durumların gözönünde bulundurularak, İzlanda seyahat planının aksamaması için seyahat tarihinden en az 1 ay önce başvurunun yapılması doğrudur.

UDK Dil Kursu Temsilcileri İzlanda Seyahat Planınıza Nasıl Yardımcı Olur?

İzlanda vize işlemleri için gerekli olan İzlanda seyahat sağlık sigortası ve İzlanda otel- uçak bileti rezervasyonları gibi işlemlerinizi de gerçekleştirir.

İzlanda Vize Başvurusu için Randevu Almam Zorunlu Mu?

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren İzlanda Schengen Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin biyometrik veri işlem kaydı yaptırması gerekir. Bütün ülkelerin dahil olmaya başladığı biyometri veri sistemine son 5 yıl içinde kayıt yaptıran kişiler için tekrar biyometrik veri merkezine gitmeleri gerekmez. Parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından planlanacaktır.

İzlanda Vizesi Nasıl Alınır?

UDK Dil Kursu İzlanda Vize Temsilcileri, İzlanda vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. İzlanda Schengen Vize başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve İzlanda vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için sitemizdeki ‘vize tipi’, ‘meslek’ seçimini yapmanız halinde, seyahat amacına uygun kategorideki sayfaya yönlendirilirsiniz.

İzlanda vize başvurunuza dair soru ve sorunlarınız için UDK Dil Kursu vize danışmanlarını telefonla arayabilir veya vize@udk.com.tr adresi üzerinden temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaştıysanız, lütfen hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo veya kurye aracılığı ile postalayın. İzlanda vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından Pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo/kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır.

Türk vatandaşlarının İzlanda’ya giriş yapabilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Ancak Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri her bir yıl için 90 günü aşmamak koşuluyla İzlanda’da vizesiz kalabilmektedirler. Daha önce Shengen Vizesi almayan kişilerin İzlanda vizesi almak için şahsen müracaatta bulunmaları gerekmektedir. UDK Dil Kursu sizin yerinize başvuru işlemlerinizi yapıp takibini gerçekleştirmektedir.