İçeriğe geç

İletişim

Amerika K-1 Nişanlı Vizesi

Göçmen olmayan Amerika K-1 Nişanlı vizesi Amerika vatandaşının, farklı bir ülke vatandaşı olan nişanlısı için alınması gereken bir vize türüdür. K-1 vizesi, Amerika’da yaşayan nişanlısını Amerika’ya getirip, ülkeye varışından itibaren 90 gün içinde evlenmesine izin verir.

Amerika vatandaşı olmayan nişanlı K-1 vizesini alıp, nişanlısı ile evlendikten sonra, Vatan Güvenliği Departmanı ve Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) ile statüsünün kalıcı ikamete dönüştürülmesi için başvuruda bulunmalıdır. K-1 Amerika nişanlı vizesi, sadece vize sahibinin Amerika’ya göç etmesine ve Amerika Birleşik Devletleri’ne varışından kısa bir süre sonra evlilik yapmasına izin verdiğinden, nişanlı kalıcı ikamet için göçmen vizesinin bazı şartlarını yerine getirmelidir.

Amerika Göçmenlik Yasası’na göre Amerika vatandaşı olan sponsor nişanlı I-129 formunu (Göçmen Nişanlı Dilekçesi) almalı ve doldurmalıdır. Dilekçe USCIS tarafından onaylandıktan sonra Amerika vatandaşı olmayan nişanlı K-1 Amerika Nişanlı Vizesi için başvuru yapabilir.

Nişanlı çift, I-129 formu doldurulmadan en az 2 yıl önce tanışmış olmalıdır. Hem Amerika vatandaşı hem de K-1 vizesi sahibi, dilekçenin doldurulduğu tarihte ve sonrasında yasal olarak evlenme hakkına sahip olmalıdır. Evlilik, evliliğin gerçekleşeceği Amerika Birleşik Devletleri kanunlarına göre yasal olarak mümkün olmalıdır.

K-1 Amerika Nişanlı vizeniz çıktıktan sonra, nişanlınızla evlilik töreni yapmanız için 90 gün boyunca Amerika’da kalabilirsiniz. Evlendikten sonra daimi ikamet izni almak için USCIS’e başvuru yapmanız gerekmektedir.

Amerika K-1 Nişanlı vizesi verilmeden önce, her başvuran yaşına bakılmaksızın yetkili bir hekim tarafından bazı tıbbi muayenelere tabi tutulmaktadır. Yetkili hekimler hakkında bilgiler de dâhil olmak üzere, vizeniz için başvuruda bulunacağınız Amerika Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan tıbbi muayene ile ilgili talimatlar verilecektir.

K-1 vizesi başvuranlarının, Amerika Göçmenlik Yasası uyarınca gereken aşıları yaptırması gerekmektedir. Bu aşılar K vizesi verilmesi için gerekli olmasa da, evlilik sonrası yasal daimi ikametgâh için başvurduğunuzda bunlar gerekli olacaktır. Bu nedenle, başvuru sahipleri tıbbi muayene sırasında aşı gereksinimlerini yerine getirmeye teşvik edilmektedir.

Amerika K-1 Nişanlı Vizesi için başvuranın mali olarak kendisine yetebildiğini veya Amerika vatandaşı nişanlısının destek sağlayabileceğine dair kanıt sunmalıdır.

K-1 vizesi sahibi, evlenmeden önce Amerika’da kalabileceği süre olan 90 gün içinde herhangi bir işte çalışabilir. Evlendikten sonra USCIS’e başvurarak genişletilmiş bir çalışma izni başvurusunda bulunmalıdır.

K-1 Amerika Nişanlı vizesine başvuranın 21 yaşından küçük ve evli olmayan çocukları K-2 vizesi için başvurabilirler. Bu tür çocuklar mutlaka I-129 formunda belirtilmelidir.

K-1 Amerika nişanlı vizesi almak için 3 aşamadan geçilmesi gerekmektedir. Bu aşamalar konusunda uzmanımız sizlere destek olacaktır.

Amerika Nişanlılık Vizesi Ne Kadar Sürer?

Nişanlılık durumu otomatik olarak 90 gün sonra sona erer. Bu süre genişletilemez. Evlenmiyorsa ABD vatandaşı olmayan K-1 vizesi sahibi nişanlının 90 günün sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ni terk etmesi gerekir. K-1 vizesi sahibi bu tarihte ABD’yi terk etmezse ABD Göçmenlik Yasası’nı ihlal etmiş olacaktır. Bu durum, gelecekteki ABD göçmenlik başvurularının olumsuz etkilenmesine yol açabilir.

K-1 Amerika Nişanlı Vizesi için hazırlanması gereken evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz) 
 • Amerika vize başvuru formu- DS 160 Formu (Online, İngilizce doldurulacak)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Adres, aile, anne ve baba bilgilerini içeren)
 • Şahsi vize talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben yazılmalı, tüm masrafları kendisinin karşılayacağını veya Amerika vatandaşı nişanlısının sponsor olacağı belirtilmelidir.)
 • I-134 Yeminli Geçim Beyannamesi
 • Boşanma belgesi veya ölüm kayıt belgesi (daha önceden evli olanlar için geçerli)
 • Sabıka kaydı
 • Diğer mahkeme kayıtları (varsa)
 • İlişkiye dair kanıtlar (Birlikte çekilmiş fotoğraflar, e-posta ve benzeri yazışmalar, mektuplar)
 • Tıbbi muayene raporları (aşılar isteğe bağlıdır)
 • İngilizce olmayan tüm belgelerin tercümeleri

Amerika K-1 Nişanlı Vizesi için Amerika vize uzmanlarımızı arayabilirsiniz. 0 382 213 86 60