İçeriğe geç

İletişim

Kanada Vatandaşlığı

Kanada vatandaşı olabileceğiniz durumlar:

 • Kanada’da doğduysanız,
 • Vatandaşlık Yasasında yapılan değişiklikler nedeniyle vatandaş olduysanız,
 • Kanada vatandaşlığı başvurunuzun kabul edilmesiyle vatandaş olduysanız,
 • Ebeveyniniz Kanada vatandaşı olduysa ve sizin adınıza yaptığı başvuru da kabul edildiyse,
 • Kanada dışında doğmanıza rağmen ebeveynlerinizden en az biri Kanadalı ise, Kanada vatandaşı olursunuz.

Kanada vatandaşı olamayacağınız durumlar:

 • Kanada’da yabancı diplomat bir ailenin çocuğu olarak doğduysanız
 • Vatandaşlığınız iptal edildiyse
 • Kanada vatandaşlığı başvurunuzdan vazgeçtiyseniz ve geri almak için tekrar başvurmadıysanız, Kanada vatandaşı olamazsınız.

Otomatik olarak Kanada vatandaşı olamadığınız durumlar:

 • Bir Kanada vatandaşı ile evlendiyseniz
 • Bir Kanada vatandaşı tarafından evlat edinildiyseniz
 • Bir mülteci olarak kabul edildiyseniz
 • Kanada daimi oturum izni sahibi olarak uzun yıllar yaşadıysanız, bu durumlarda Kanada vatandaşlığınız otomatik olarak gelmez, başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kanada vatandaşlığı başvurunuzun kabul edilebilmesi için dikkate alınan bazı kriterler vardır. Bu kriterler:

 • Kanada oturum izni sahibi olup olmadığınız
 • Kanada’da yaşadığınız süre
 • Gelir vergisi beyanı
 • Dil becerileri
 • Kanada’yı ne kadar iyi tanıdığınız
 • Yasaklar

Kanada vatandaşlığı başvurularınız için Kanada vize uzmanlarımız hizmetinizdedir. Oldukça karışık bir evrak listesine ve başvuru sürecine sahip olan Kanada vatandaşlığı başvurularınızı, herhangi bir olumsuzluk veya gecikmeyle karşılaşmamanız için vize uzmanlarımız eşliğinde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Kanada vize uzmanlarımıza telefon numaralarımız ve vize@udk.com.tr e-mail adresimizden ulaşarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Oturum İzni Sahibi Olanlar

Yaşınız kaç olursa olsun oturum izni sahibi olarak Kanada vatandaşlığına başvuracaksınız aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir:

 • Kanada oturum izni sahibi olarak gerçekleştirmeniz gereken tüm koşulları yerine getirmiş olmalısınız
 • Göçmenlik veya dolandırıcılık sebebiyle herhangi bir inceleme geçirmemiş olmalısınız
 • Kanada yetkilileri tarafından ülkeyi terk etmeniz için bir emir almamış olmalısınız

Kanada’da Yaşadığınız Süre

Yaşınız kaç olursa olsun Kanada’da fiziksel olarak bulunmanız gereken bir süre vardır. Bu süre içinde Kanada oturum izni sahibi olarak Kanada’da bulunursunuz. Fiziksel olarak Kanada’da minimum yaşamanız gereken süreler:

 • Kanada vatandaşlığı başvurunuzu imzaladığınız tarihten önceki 6 yıl içinde 1460 gün
 • Kanada vatandaşlığı başvurunuzu imzaladığınız tarihten önceki 6 yıl içinde, 4 takvim yılının her birinde 183 gün

**Kanada’da yaşadığınız süreyi hesaplarken, daimi oturum izni aldığınız tarihten itibaren hesaplamaya başlamalısınız.

**Bu gereklilikler, ebeveynleri veya yasal temsilcileri onların adına başvuruyorsa 18 yaşın altındaki çocuklar için uygulanmaz.

Gelir Vergisi Beyanı

Hangi yaşta olduğunuza bakılmaksızın Kanada Gelir Vergisi Kanunu uyarınca, Kanada vatandaşlığı başvurusu yaptığınız tarihten önceki 6 yıl içindeki 4 vergi yılında kişisel vergi dosyalama yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz gerekir.

Dil Becerileri

Kanada’nın 2 adet resmi dili vardır: İngilizce ve Fransızca. Kanada vatandaşı olabilmeniz için bu dillerden en az birini konuşabilmeli ve anlayabilmelisiniz. Yani günlük konuşmalar yapabilmeli, basit talimatları, soru ve yönergeleri anlayabilmeli, size sorulan soruları cevaplayabilmeli, kendinizi ifade etmek için yeterli sayıda ortak kelime ve deyim bildiğinizi kanıtlamalısınız.

14 ile 64 yaşları arasındaysanız belirtilen düzeyde İngilizce veya Fransızca konuştuğunuzu kanıtlamanız gerekir. Başvurunuzla birlikte dil seviyenizi gösterecek hangi belgelerin kabul edildiği durumunuza göre değişiklik gösterebilir. 14-17 yaş arasındaki çocukların dil gereksinimleri farklıdır.

Kanada vatandaşlık görevlisi görüşme sırasında kendisiyle kurduğunuz İngilizce veya Fransızca iletişime göre dil gereksinimlerini karşılayıp karşılayamadığınıza karar verecektir. Başvurunuzla ilgili nihai karar Kanada vatandaşlık görevlisine aittir.

Kanada’yı Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz?

Kanada vatandaşı olabilmeniz için, vatandaşlığa ilişkin bilgilerinizi ölçmek üzere hazırlanmış bir sınava girmeniz gerekmektedir. Bu sınavda Kanada ile ilgili değerler, tarihsel gelişmeler, semboller, kurumlar, seçimlerde oy kullanma ve yasalara uyma gibi vatandaşlık hakları, sorumlulukları ve ayrıcalıkları hakkında sorular sorulmaktadır.

Sınav İngilizce veya Fransızca yapılmaktadır. Discover Canada: The Rights and Responsibilities of Citizenship isimli bir çalışma kılavuzuna dayanılarak hazırlanmaktadır. Genellikle yazılı olarak gerçekleştirilmesine rağmen ihtiyaç halinde bir vatandaşlık görevlisi ile birlikte sözlü olarak da gerçekleştirilebilmektedir. 14-64 yaş arasındaki herkes bu sınavı almak zorundadır. 14-17 yaş arasındaki çocukların bilgi gereksinimleri farklılık gösterebilir. Çoktan seçmeli olarak uygulanan sınavı geçmek için 2 şansınız olacaktır. Eğer 2 denemede sınavı geçemez ve 3. kez girmek isterseniz, bir vatandaşlık görevlisiyle görüşerek sınavı geçmek için yeterli bilgi birikimine sahip olduğunuza ikna etmeniz gerekebilir.

Yasaklar

Kanada’da veya Kanada dışında bir suç işlediyseniz, belirli bir süre için Kanada vatandaşı olmaya uygun olmayabilirsiniz. Kanada vatandaşlığı başvurusuna engel olabilecek durumlar şunlardır:

 • Kanada dışında aldığınız bir cezayı çekiyorsanız
 • Kanada’da şartlı tahliye hizmetinde bulunuyorsanız
 • Yargılaması devam eden veya temyiz aşamasındaki bir davada bir suçu Kanada’da veya Kanada dışında işlemekle suçlanıyorsanız
 • Kanada vatandaşlığı için başvurmadan 4 yıl önce bir mahkumiyet aldıysanız

**Şartlı tahliye veya gözetim altında geçirdiğiniz zaman Kanada’da yaşadığınız zamandan sayılmamaktadır.

Kanada Vatandaşlığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada vatandaşlığı için başvuruda bulunmak istiyorsanız öncelikle bir başvuru paketi almalısınız. Yetişkinler ve çocuklar için ayrı ayrı paketler bulunmaktadır. Çocuğunuzla aynı anda başvuru yapabileceğiniz gibi Kanada vatandaşı olduktan sonra çocuğunuz için ayrıca da başvurabilirsiniz.

Başvuru paketi, talimatları ve doldurmanız gereken tüm formları içerir. Başvurunuzda herhangi bir problem yaşamamak için talimatları uygulamalı tüm formları doldurmalı, istenen tüm evrakları temin etmeli ve başvuru ücretini ödemiş olmalısınız.

Kanada vatandaşlığı için başvuruda bulunabilmeniz için başvuruda bulunduğunuz tarihte veya daha önce vatandaşlık için uygun durumda olmanız gerekmektedir. Eğer tüm başvuru evraklarınız tamamlanmamışsa veya eksik bazı bilgiler söz konusuysa, başvurunuz size iade edilecek ve bu eksiklikler tamamlandıktan sonra yeniden başvuru yapmanız istenecektir.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra Kanada göçmenlik ve vatandaşlık ofisi yetkilileri e-posta ya da normal posta yoluyla birkaç kez sizinle iletişime geçebilir. Eğer başvurunuz kabul edilirse, başvurunuzun kabul edildiğine dair bilgilendirilecek ve tarafınıza “Kanada’yı Keşfedin: Vatandaşlık Hak ve Sorumlulukları” (Discover Canada) isimli kılavuz gönderilecektir. İhtiyaç halinde eksik bilgilerin tamamlanması için de dönüş yapılabilmektedir. Herhangi bir sorun yoksa vatandaşlık sınavı ve mülakat için tarih bildirilecek, beraberinizde hangi belgeleri getirmeniz gerektiği konusunda bilgilendirilecek ve en nihayetinde vatandaşlık töreni için davet edileceksiniz.

Sizden istenilen belgeleri göndermezseniz, davet edildiğiniz halde vatandaşlık sınavına, mülakata veya vatandaşlık törenine katılmazsanız başvuru süreciniz durdurulacak ve hakkınızda bir karar verilmeyecektir. Böyle bir durumda göçmenlik ofisi tarafınıza bir bilgi mektubu gönderecektir. Yeniden Kanada vatandaşlığı için başvuru yapmak isterseniz, tüm ücretleri yeniden ödemeniz gerekir.

Kanada vatandaşlığı başvurunuz kabul edildikten sonra davet edildiğiniz vatandaşlık töreninde vatandaşlık yemini edeceğiniz tarihe kadar, tüm uygunluk şartlarını taşıyor olmanız gerekmektedir. Kanada oturum izni hakkınızı kaybetmeniz ya da Kanada yetkilileri tarafından ülkeyi terk etmenizin istenmesi durumlarında yemin etmeniz ve Kanada vatandaşı olmanız mümkün olmayabilir.