İçeriğe geç

İletişim

Kısa Dönem İkamet İzni

Kısa dönem ikamet izni nedir ve neden alınmalıdır konusuna başlarken öncelikle farklı bir ülkede bulunma şartlarını incelemek gerekmektedir. Bu konu her ülkenin kendi siyasi yaptırımlarını içeriyor olsa da Türkiye söz konusu iken vize muafiyet şartlarını sağlamıyor ise ya da kalış amacından dolayı 90 günden daha uzun bir seyahat söz konusuysa kısa dönem ikamet izni başvurusu yapılması gerekmektedir. Farklı alt başlıklarda incelenerek değişik kalış sebepleri için ayrı kısa dönem ikamet izinleri başvuruları bulunmaktadır. Sizin kalış amacınıza uygun olarak seçilerek en uygun kategoriye göre başvuru yapılmalıdır. Genel olarak 1 yıl süreyle veriliyor olsa da 2 yıla kadar uzatılabilmektedir. 

Kısa döneme geçiş ikamet izni başvurularında en önemli detay en doğru kategori üzerinden ilerlenmesidir. Her kategori kendi içinde yeterlilikler ve gereklilikler içermekte olup sizin için en doğru olanı seçerek ilerlemeniz gerekmektedir. Biz UDK Dil Kursu (Göçmen Büro) uzmanları olarak en doğru danışmanlık hizmeti ile 14 farklı kategoriden sizin için en uygun ikamet kategorisinde ilerlemenizi sağlamaktayız. 

Kısa Dönem İkamet İzni Çeşitleri Nelerdir?

14 farklı kategori altında başvuru kabul etmekte olup size en uygun olanı seçerek süreç yürütülmelidir. Genel olarak kategorileri belirtmek gerekirse; Kısa dönem ikamet izni eşitleri nelerdir konusunda öncelikle 14 farklı kategori altında başvuru kabul edilmektedir.

 • Bilimsel araştırma amacıyla gelen yabancılar
 • Taşınmaz mal sahibi olan yabancılar
 • Ticari kontak ya da iş kuracak kişiler
 • Hizmet içi eğitim programına katılmak amacıyla gelecek yabancılar
 • Öğrenci değişim programlarına katılarak eğitim için ya da benzer bir amaçla gelen yabancılar
 • Turizm amaçlı kalacak kişiler
 • Tedavi görme amacıyla Türkiye’ye gelecek kişiler
 • İdari makamlarca Türkiye’de kalması gerektiğine karar verilen yabancılar
 • Aile ikamet izni hakkını kaybeden kişiler için kısa süreli ikamet izni
 • Türkçe öğrenim amacı ile gelen yabancılar
 • Devlet kurumları aracılığıyla staj, eğitim, araştırma ve kurslara katılacak yabancılar için 
 • Türkiye’deki bir üniversitede yükseköğrenimini tamamlayan öğrenciler için mezuniyeti takiben 6 ay içerisinde başvuru yapan yabancılar
 • Türkiye’de yatırım yapan kişiler ve bu kişilerin eş ve ergin olmayan çocuğu 
 • Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti vatandaşları

Kısa Dönem İkamet İzni Nasıl Alınır?

Kısa dönem ikamet izni almak için öncelikle size en uygun olan ikamet izni kategorisini seçmeniz gerekmektedir. Bu seçimden sonra sizin kategorinize uygun olarak sunmanız gereken yeterlilik belgeleriniz sizden istenmektedir. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra Göç İdaresi internet sitesi üzerinden online başvuru formunuzu doldurmanız gerekmektedir. Akabinde de süreci başlatabilmek için sistem üzerinden randevu alarak başvuru etaplarına başlayabilirsiniz. Burada önemli olan aldığınız randevu gün ve saatinde size belirtilen göç idaresi kurumunda bulunmanızdır. Kısa dönem ikamet izni nasıl alınır konusunda en önemli olan doğru kısa dönem oturum izni kategorisini seçmeniz ve yeterliliklerini sağlıyor olmanızdır. 

Online başvuru formunuzu doldurup, göç idaresi sitesi üzerinden randevunuzu aldıktan sonra size atanan randevu tarihinde seçtiğiniz başvuru kategorisine uygun olarak hazırladığınız yeterlilik belgelerinizle birlikte başvuruda hazır olmanız gerekmektedir. Sonraki süreçte işleminiz başlamış olacak ve değerlendirme etabına geçilmiş olacaktır. Bu süreçte sizden eksik ya da ek evrak talep ederek durumunuzu daha net anlamak isteyebilirler. Süreç tamamlanıp başvurunuz onaylandığında ise belirttiğiniz kargo adresine oturum kartınız posta yoluyla ulaştırılacaktır.

Kısa Dönem İkamet İzni İçin Gerekli Belgeler

Kısa dönem ikamet izni için gerekli evraklar her başvuru kategorisi için farklılık göstermektedir. 14 farklı kategori altında kısa dönem oturum izni başvurusu yapılabilmektedir. Her kategori için sunulması gereken yeterlilikler ve kanıtlar farklı olsa da genel olarak bütün kategorilerden beklenen belli başlı evraklar bulunmaktadır. 

 • Göç idaresi üzerinden doldurulan online başvuru formu 
 • Bunların ilki bağlı olunan vatandaşlığı belgeleyen pasaport, kimlik gibi kanıtlayıcı evrakların noter onaylı fotokopileri 
 • Türkiye’de kalınacak bir adresin beyanı
 • Kalış amacını destekler nitelikteki bilgi ve belgeler (seçtiğiniz kategoriye uygun olarak)
 • 4 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf (fon rengi beyaz seçilmeli, yüzünüz ve hatlarınız net seçilmeli, profesyonel bir çekim kalitesinde olmalıdır)
 • Türkiye’de kalınacak süre zarfında kendi geçimini sağlayacak yeterliliğe sahip olmak ve talep edildiği takdirde sunulacak bunu belgeleyici evraklar 
 • İkamet izni ile talep edilen kalış süresini kapsayan sağlık sigortası (farklı içeriklerde olup sizin başvurduğunuz duruma bağlı olarak en doğrusu tercih edilmelidir)

Kısa Dönem İkamet İzni Ücreti

Kısa dönem ikamet izni başvuruları yapılırken devletin bu işlemleri sürdürmesi adına ödenmesi gereken harçlar bulunmaktadır. Bu harçlar başvurunuzun yapıldığı anda en güncel hali ile Göç İdaresi’nin kendi sitesi üzerinden kontrol edilerek edilebilir. Burada ödenecek olan Dışişleri Bakanlığı tasdik harçları için hiç bir ülke vatandaşına muafiyet söz konusu olmayıp ödenmesi zorunludur. 

Ödenecek diğer harçlar içinse belirleyici unsur bağlı bulunduğunuz uyruk olacaktır. Harç ücretini ön başvuru formunu doldurmanızı takiben ödemeniz ve İl Göç idaresindeki randevunuza giderken makbuzunu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.  

Belirtilen ödemelerin yapılmaması halinde kısa dönem ikamet izni başvurunuz işleme alınmayacaktır. 

Güncel yabancı ikamet izni harçları, sigorta ve danışmanlık başvuru hizmeti dahil toplam ücret bilgisi almak için bize ulaşınız. Tel: +90 212 970 02 88