İçeriğe geç

İletişim

İrlanda Konferans Vizesi

İrlanda Konferans Vizesi aşağıda belirtilen koşullara bağlı olarak İrlanda’da bir konferans, sempozyum veya başka bir etkinliğe katılmak için İrlanda’ya seyahat edecek olan kişilerin başvurması gereken vize türüdür. İrlanda konferans vizesi ile İrlanda’da 90 gün boyunca kalabilir ve etkinliklere katılabilirsiniz. Kısa süreli İrlanda vizeleri aynı zamanda İrlanda C vizesi olarak da bilinmektedir.

İrlanda Konferans vizesi ile bunları yapamazsınız:

 • Ücretli ya da ücretsiz olması fark etmeksizin herhangi bir işte çalışamazsınız.
 • Kamu tarafından finanse edilen herhangi bir hizmetten yararlanamazsınız (örneğin İrlanda kamu hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alamazsınız)

İrlanda’daki konferans, sempozyum gibi etkinliklere katılmak üzere İrlanda Konferans Vizesi başvurusunda bulunmak için UDK Dil Kursu çağrı merkezini arayabilirsiniz. Ayrıca vize@udk.com.tr e-posta adresine göndereceğiniz bir ileti ile vize uzmanlarımız eşliğinde vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Not: İrlanda konferans vizesi için yaptığınız başvuru kabul edilerek vizeniz onaylanmış olsa dahi, bu vizeyle yalnızca İrlanda’ya seyahat edebilirsiniz. İrlanda sınırlarına girip giremeyeceğinize ise sınır kontrolündeki görevliler karar verecektir.

İrlanda konferans vizesi başvurusu yapılırken ailenin tüm üyeleri için ayrı ayrı başvuru yapılması gerektiğini unutmayınız. Herkesin formları ayrı ayrı doldurulmalı ve evrakları ayrı ayrı hazırlanmalıdır. 18 yaşın altındaki çocuklar için anne ve babaları (veya varsa yasal temsilcileri) öncelikle başvuru için izin vermiş olmalı ve tüm başvuru işlemlerini anne ve babaları (veya varsa yasal temsilcileri) gerçekleştirmelidir.

İrlanda konferans vizesi başvurusu işlemleriniz sona erdikten sonra İrlanda Konsolosluğu başvurunuzu inceleyecek ve vizenizin onaylanması ya da onaylanmaması konusunda bir karar verecektir. Başvurunuz kabul edilirse İrlanda Konsolosluğu vizenizi pasaportunuza basarak pasaportunuzu tarafınıza iade edecektir. Bu inceleme ve başvuru süreci yaklaşık 15 ila 21 gün sürmektedir. Bu süreler İrlanda Konsolosluğu’nun inisiyatifinde olarak değişiklik gösterebilir.

Vize başvurunuzu yaparken İrlanda Konsolosluğu’nu yanıltıcı bilgiler vermeyiniz ve doğruyu yansıtmayan belgeler kullanmayınız. Bu tip durumlar tespit edildiğinde başvurunuz reddedilebilir. Ayrıca herhangi bir itiraz hakkınız olmadan 5 yıl boyunca İrlanda vizesi almanız yasaklanabilir.

İngiltere vizesi ile İrlanda’ya gidebilir miyim?

Geçerli bir İngiltere vizeniz varsa ve İrlanda’nın bu uygulamayı onayladığı ülkelerden birinin vatandaşıysanız, ayrıca İrlanda vizesi almanıza gerek kalmadan bazı şartlar altında İngiltere vizenizle İrlanda’ya gidebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bu uygulama geçerlidir.

Uygulamadan yararlanabilmeniz için geçerli İngiltere vizenizle İngiltere topraklarına yasal olarak giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Daha sonra vizenizin süresi boyunca geçerliliğini yitirmediği sürece İrlanda topraklarına giriş yapabilirsiniz. Bu programın karşılıklı olmadığını unutmayınız. Geçerli bir İrlanda vizesi sahibi olarak, ilk önce İrlanda topraklarına giriş yapmış olsanız bile İngiltere topraklarına giremezsiniz. Bunun için mutlaka bir İngiltere vizesine sahip olmanız gerekmektedir.

İrlanda Konferans Vizesi başvurusu için gerekli evrakların özellikleri:

 • Tüm belgeler orijinal olmalıdır, fotokopiler belirtildiği yerler haricinde kabul edilmemektedir.
 • İrlanda’ya neden gitmek istediğinizi açıklayan, tarih belirtilmiş ve imzalanmış bir vize talep dilekçesi yazılmalıdır.

Bu dilekçede:

 1. Tam adınız ve iletişim bilgileriniz
 2. Konferans veya etkinliğin açıklaması ve kimin organize edeceği
 3. Konferansa veya etkinliğe katılmanızın sebebi
 4. Varış tarihiniz ve ayrılmayı planladığınız tarih
 5. İrlanda’da veya herhangi bir diğer AB ülkesinde veya İsviçre’de yaşayan herhangi bir aile üyeniz varsa adları ve adresleri
 6. Vize talep dilekçenizde konferansa katılımınızın onaylandığına dair belgeler de yer almak zorundadır. Bu belgeler etkinliğe kayıt olduğunuza dair onay e-postası veya kabul mektubunun orijinali, varsa kayıt ücretinin ödendiğine dair makbuzlar sayılabilir.
 7. Ayrıca seyahatinizle ilgili bazı şeyleri taahhüt ettiğinizi de belirtmeniz gerekmektedir. Bunlar öncelikle vizenizin koşullarına tam olarak uyacağınız ve İrlanda’da kamu tarafından finanse edilen hizmetleri (örneğin bir kamu hastanesinden sağlık hizmeti almak gibi) yararlanmayacağınızdır. Bu iki durumla ilgili taahhüt verdiğinizi vize talep yazısında belirtmiş olmalısınız. Ayrıca vizenizin süresi dolmadan önce İrlanda’yı terk edeceğinizi mutlaka yazmanız gerekmektedir.
 • Konferansın organizatöründen aşağıda listelenen bilgileri içeren bir mektup göndermesini istemelisiniz. Bu mektubu başvuru evraklarınızın arasına eklemek zorundasınız.

Bu bilgiler:

 1. Konferansın bir açıklaması ve kimin düzenlediği
 2. Resmi olarak kayıtlı olduğunuzu teyit eden bir açıklama
 3. Kayıt ücretlerinizin tamamının ödenmiş olduğunu doğrulayan bir açıklama (varsa)
 4. Konferans organizatörü tarafından ziyaretinizin maliyetine katkıda bulunulup bulunulmayacağı konusunda bir açıklama. Eğer maliyetinize katkıda bulunulacaksa organizatörünün ödeyeceği her şeyin (örneğin uçak bileti, konaklama masrafları vb.) tahmini rakamlarla açıklanması gerekir.
 • İrlanda’da birden fazla konferansa veya etkinliğe katılmak isterseniz, her bir konferans organizatöründen ayrı ayrı mektup almalısınız.
 • Tüm belgeler tercüme edilmiş olarak sunulmak zorundadır. İngilizce olmayan herhangi bir belgenin tam İngilizce tercümesini yaptırmanız gerekmektedir. Hem orijinal belgeler hem de onaylı çeviriler başvuru evraklarınıza eklenmektedir.
 • Evlilik, doğum veya ölüm belgeleri gibi belgeler size iade edilecektir.
 • Banka dekontları veya davetiye mektupları gibi diğer belgeler iade edilmemektedir.
 • İade edilmesini istediğiniz belgeler varsa başvurunuzla birlikte bir liste yapabilirsiniz. Başvurunuz işleme koyulduktan sonra İrlanda Konsolosluğu belgelerinizi geri gönderecektir. Aksi takdirde kendi kayıtlarınız için saklamak istediğiniz herhangi bir belge varsa fotokopisini çekerek saklamanız gerekmektedir.

Sizden istenen tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırlayarak vize başvurunuzda sunmuş olmanız gerekmektedir. Tüm evrakları eksiksiz olarak hazırlayıp sunmuş olmanız vizenizin onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Vizenizle ilgili karar verme yetkisi tamamen İrlanda Konsolosluğu’na aittir.

İrlanda konferans vizesi ile ülkede yapacağınız faaliyetlere göre bir plan çıkarmanız ve başvuru evraklarınızın arasına eklemeniz gerekmektedir. Konaklayacağınız yerle ilgili konaklama bilgileri (oteller, misafirhaneler, pansiyonlar, AirBnB, kamp alanları veya ücretsiz konaklama durumu varsa) rezervasyon detayları (e-posta çıktısı vb.) başvuru evraklarınızın arasında mutlaka yer almalıdır. Rezervasyon bilgilerinizde kalmayı planladığınız yerde ne kadar kalacağınıza dair giriş ve çıkış tarihleri belirtilmiş olmalıdır. Eğer aile ya da arkadaşınızın evinde kalacaksanız, kalacağınız her kişinin adı – soyadı, İrlanda’daki tam ev adresi ve kalacağınız tarihler belirtilmelidir. Kaldığınız her arkadaş veya aile üyesi için, adreslerinde gerçekten yaşadıklarının kanıtını eklemeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için size son altı ay içinde alınmış orijinal bir fatura göndermelerini ve bunları başvurunuza dâhil etmelerini isteyiniz. (örneğin elektrik, doğalgaz, su, sabit hatlı telefon gibi)

İrlanda konferans vizesi için yapılan başvuru İrlanda Konsolosluğu tarafından onaylanırsa, İrlanda seyahatinizi gerçekleştirmeden önce seyahat ve sağlık sigortası yaptırmanız gerekecektir. Sigortanızı yaptırmadan İrlanda’ya seyahat ederseniz ülkeye girişinize izin verilmeyecektir. Bazı özel durumlarda İrlanda Konsolosluğu vize başvurunuzla ilgili henüz inceleme aşamasındayken de seyahat veya sağlık sigortası yaptırmanızı isteyebilir. Böyle bir durum gerçekleşirse istenen sigortayı yaptırarak konsolosluğa ulaştırmanız gerekmektedir.

18 yaşından küçük çocukların İrlanda vizesi başvuru işlemleri ebeveynleri ya da varsa yasal temsilcileri tarafından yapılmalıdır. Öncelikle anne ve baba ya da varsa yasal temsilci başvuru işlemleri için izin vermeli ve daha sonra çocuğun formlarını doldurarak evraklarını hazırlamalıdır. Birden fazla çocuk varsa her çocuk için ayrı ayrı form doldurulmalı ve evrak hazırlanmalıdır. Anne – baba ya da varsa yasal temsilci İrlanda’ya birlikte seyahat edeceklerse ve İrlanda’da gerçekleştirecekleri faaliyetler ortaksa vize talep mektubu, tatil planı ya da finans planı gibi evraklar ortak olarak ve fotokopileriyle kullanılabilir. Çocuk, anne – baba ya da varsa yasal temsilcisinden ayrı faaliyetler gerçekleştirecekse evrakları ayrı olarak hazırlanmalıdır. Birden çok çocuk varsa her çocuk için ayrı ayrı form doldurulması ve evraklar ayrı ayrı hazırlanmalıdır. Çocukların İrlanda’da gerçekleştirecekleri faaliyetler ortaksa belgeler fotokopi ile çoğaltılıp ortak kullanılabilir. Çocukların faaliyetleri farklı olacaksa mutlaka her çocuk için ayrı ayrı evrak hazırlanmalıdır.

Anne ve babasıyla birlikte ya da tüm yasal temsilcileriyle birlikte İrlanda’ya seyahat edecek olan çocukların yanında taşıması gereken belge orijinal doğum belgesidir. Bu belgeyi diğer başvuru belgeleri ile birlikte yanında taşıması İrlanda’ya giriş yapabilmesi için yeterli olacaktır. Yalnızca annesiyle ya da yalnızca babasıyla birlikte veya birden çok yasal temsilcisi varsa yalnızca bir yasal temsilcisiyle birlikte seyahat eden çocuklar, birlikte seyahat etmediği ebeveyn ya da yasal temsilci tarafından imzalanmış izin belgesinin orijinali ile aynı ebeveyn ya da yasal temsilcinin pasaportunun veya nüfus cüzdanı / kimlik belgesinin fotokopisini seyahatleri sırasında yanlarında taşımak zorundadır.

Birden çok çocuk varsa yukarıda bahsedilen belgeler her çocuk için ayrı ayrı hazırlanmalıdır. Anne – babası ya da yasal temsilcisi olmayan bir yetişkinle seyahat eden çocuklar, ebeveynlerin her ikisinden de ya da yasal temsilcisi varsa yasal temsilcisinden alınmış izin belgesini diğer seyahat evraklarıyla birlikte yanlarında taşımak zorundadır. 18 yaşın üzerindeki erkek kardeş ya da kız kardeşleri ile seyahat eden çocuklar da mutlaka anne – babadan izin mektubu almak zorundadır. Yanlarında herhangi bir yetişkin olmayan tek başına İrlanda’ya seyahat edecek olan çocuklar da hem annelerinden hem de babalarından izin belgesi alarak yanlarında taşımak zorundadır. Anne – babasından biri vefat etmiş olan çocuklar ise vefat eden ebeveyne ait ölüm belgesinin orijinalini yanlarında bulundurmalıdır. Ebeveynleri boşanmış çocukların yanlarında bulundurması gereken evrak ise velayet hakkına sahip olan ebeveynin bu hakkını elde ettiği mahkeme kararıdır.

İrlanda vizesi için gerekli evraklar

 • T.C. Nüfus Cüzdanı / Kimlik fotokopisi
 • Talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren olmak üzere 6 ay geçerli pasaport. Eğer 6 aydan daha uzun süreli İrlanda vizesi alacaksanız talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren olmak üzere 12 ay geçerli pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Arka fon beyaz olarak çekilmiş ve güncel bir fotoğraf olmalıdır.)
 • İngilizce olarak tam tercümesi yapılmış Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi
 • İrlanda’da katılacağınız konferans / etkinliğin organizatöründen alınmış davet mektubu

Davet mektubunda şu bilgiler yer almalıdır:

 • Konferansın bir açıklaması ve kimin düzenlediği
 • Resmi olarak kayıtlı olduğunuzu teyit eden bir açıklama
 • Kayıt ücretlerinizin tamamının ödenmiş olduğunu doğrulayan bir açıklama (varsa)
 • Konferans organizatörü tarafından ziyaretinizin maliyetine katkıda bulunulup bulunulmayacağı konusunda bir açıklama. Eğer maliyetinize katkıda bulunulacaksa organizatörünün ödeyeceği her şeyin (örneğin uçak bileti, konaklama masrafları vb.) tahmini rakamlarla açıklanması gerekir.

Şirket Evrakları:

 • Şirketin başlıklı kâğıdına İngilizce olarak yazılmış Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben yazılması gerekmektedir. Ayrıca başvuranın şirketteki pozisyonu, gidiş ve dönüş tarihi belirtilmeli ve dilekçenin orijinali sunulmalıdır.)
 • Güncel ve İngilizce Şirket Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesinden alınmış fotokopi
 • Şirketin İmza Sirkülerinden alınmış fotokopi
 • Son Tarihli Vergi Levhasından alınmış fotokopi
 • Gelir gösteren belgeler:
 • E-devlet şifresi ile web üzerinden alabileceğiniz SGK (4a) QR Barkodlu Hizmet Dökümü
 • En az 14.000 TL bakiyeli, Şahsi Vadesiz Banka Hesap Cüzdanı veya Vadesiz Banka Hesap Dökümü (Dökümler son 6 aya ait olmalı ayrıca kaşelenmiş ve imzalanmış olarak alınmalıdır. Hesap dökümlerine imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri de alınarak hesap dökümleriyle birlikte sunulmalıdır)
 • Varsa Kira gelirlerine dair belgeler, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopileri