İçeriğe geç

İletişim

Küba Oturum İzni

Küba Oturum İzni

Orta Amerika’nın küçük ada ülkelerinden biri olan Küba’nın müzik, dans ve eğlence dolu sokaklarında özgürce dolaşmak ve Küba’nın sınıf farkı gözetmeksizin sağladığı sosyal haklar birçok insana çekici gelmektedir. Küba, Karayipler’de bulunan bir ada ülkesidir. Başkenti Havana olan ülke, oldukça kalabalık ve renkli bir yaşayan kitlesine sahiptir. Küba giriş kartı talebi diğer ülkelerdeki vize şartları kadar ağır değildir. Küba’da oturum iznine sahip olmak için ilk olarak Küba vize kartıyla ülkeye giriş yapılmalıdır. Küba giriş kartını, firmamız aracılığıyla temin edebilirsiniz. Küba giriş kartlarının verilebilmesi için pasaportunuzun 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. Küba çalışma vizesi için nerede çalışacağınızı gösterir belgeler, iş sözleşmeniz; ticari bir faaliyette bulunmak veya yatırım için gidiyorsanız Küba’da beraber iş yapacağınız firmadan gönderilecek davet mektubunun da ibraz edilmesi istenebilir. Küba’ya uzun süreli öğrenim görmek için gidecekseniz Küba’daki üniversiteden öğrenciliğinize dair okulun antetli kağıdına basılmış davet mektubu istenebilir. Uzun süreli oturum izni işlemlerini Türkiye’den yürütülmemektedir. Küba vizenizle ülkeye giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken prosedürler hakkında ve uzun süreli öğrenci oturum izni ile çalışma izni hakkındaki en güncel bilgiyi Küba Ankara Büyükelçiliğinden alabilirsiniz.

Hem Küba Turistik giriş kartı hem de uzun süreli oturum izni için yurt dışına çıkış yasağının bulunmaması daha önce Türkiye’de veya Küba’da işlenmiş bir suçunuzun bulunmaması gerekmektedir. Küba daimi oturum izni ise evlilik gibi gerekçelerle verilmektedir. Küba vatandaşı biriyle evliyseniz önce süreli, oturum daha sonra Küba kalıcı oturum izni hakkınız doğacaktır. Uzun süreli Küba oturum izni için bir Küba Bankasında ortalama 5000 CUC bulunması ve başvuru sahibinin finansal anlamda kendine yeterli olması şartı aranmaktadır.  Küba’da sadece iki para birimi değil ikili ekonomi sistemi de uygulanmaktadır. Turistler ile yerel halkın kullandığı para birimi farklıdır. Küba’da istihdam sağlanacak olan yabancı işçiler oturum izni almadan önce maaşlarını alacakları para birimini ilgili iş yerinden öğrenmelidirler. Tüm şartlara uygun olanların başvurular Küba göçmenlik ofisince değerlendirilmeye alınmaktadır. Küba uzun süreli oturum izni başvurusunda bulunan kişiler bazı sağlık kontrollerinden geçerler ve hiçbir suç olayında bulunmamaları şartı gözetilir. Bu şartları sağlayan kişilerin başvuruları değerlendirilmeye alınır ve değerlendirilme sonucunda geçici oturum izni elde edilir.  Geçici oturum izni ile kalıcı oturum izni arasında sürenin dışında da sosyal haklar konusunda farklılıkalr bulunmaktadır. Kalıcı oturum izni ile ilgili detaylı bilgiyi “vatandaşlık” sekmesinin altında bulabilirsiniz.

Küba Çalışma İzni

Küba çalışma izni Küba’ya daha önceden kapsamı ve süresi belirlenmiş bir iş için seyahat edecek yabancılara verilen izindir. Yabancı işçiye istihdam sağlayacak şirketin bir yıllık satışının bir milyon adetten fazla olması beklenir. İş adamı veya üst düzey şirket temsilcilerinin Küba’da çalışma prosedürleri farklıdır. Bu kategoriye girenler için diplomatik birlikler gerekmektedir. Bu grupların kendi göçmenlik statülerine göre başvuru yapmalıdırlar. Çalışma iznine sahip olan kişi Küba’da araba ve mülk sahibi olabilir, Havana Kulübüne katılabilir,  Cuba Convertible Peso para biriminden faydalanabilirler. Geçici çalışma iznine sahip olanlar turist kartıyla ülkeye giriş yapmış olanlardan daha kapsamlı haklara sahiptirler.  Küba Oturum İzni almış olan kişi sağlık sigortasını (Mayıs 2010’dan bu yana) ödemeleri gerekmektedir. Geçici oturum iznine sahip olan kişiler CUC olarak ücret almaktadırlar ve Küba’da bulundukları dönem boyunca araba alırlarsa arabanın plakasında “K” etiketi bulunur. Bu arabalar kişiye ait görünse dahi kişinin Küba’daki oturumu geçici olduğundan devlet mülkiyeti altındadır. Türkiye ile Küba arasında yatırımların karşılıklı teşviki ve korunmasına ilişkin anlaşması bulunmaktadır.  Özellikle bir taraf yatırımcılarının diğer tarafın ülkesindeki yatırımıyla ilgili olarak aralarında ekonomik işbirliğine teşvik etmek ve istikrarlı bir yatırım ortamı meydana getirmek için imzalanan anlaşma ile korunmaktadır. Bu anlaşma kapsamında yabancı işçilere istihdam sağlanmaktadır. Yabancı uyruklu kişinin Küba’da daimi oturum izni talep etmesi için geçerli sebepleri olması gerekmektedir. Yabancı uyruklu vatandaşlar turistik ve ticari amaçlarla Küba’yı kısa süreliğine  ziyaret etse de kimse geçerli bir sebep olmaksızın Küba’da daimi izni talep edememektedir. Küba daimi oturum izni; çalışmak, eğitim için talep edilen geçici ikamet vizelerinden farklıdır.

Küba Öğrenci Oturum İzni

Küba öğrenci oturum izni Küba’da geçici, fakat uzun süreli ikamet etme hakkını sağlayan başka bir yoldur.  Küba’da öğrencinin eğitim göreceği kuruma veya fakülteye bağlı olarak öğrenciye devlet tarafından 4000 CUCO’ya kadar burs imkanı sağlanmaktadır. Küba’da öğrenciler pansiyonlarda ya da öğrenci evlerinde turistlerden çok daha düşük ücretlere konaklamaktadırlar. Çünkü öğrencilerin barındığı yerlerden alınan vergiler daha düşüktür.  Öğrenciler iş adamlarının ve diplomatların yoğunlukta üye olduğu Havana Kulübüne üye olamamakta ya da Cubaise gibi turistler için ayrılan lüks evlerde konaklayamamaktadırlar, fakat devletin öğrenciler için sağladığı tüm imtiyazlardan yabancı öğrenciler de faydalanmaktadırlar. 

 

 

 

 

 

daha fazla göster